EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Američtí vojáci omylem zveřejnili přesné umístění jaderných zbraní včetně všech bezpečnostních prvků

 16. 09. 2021      kategorie: Zahraniční armády      16 komentářů
Přidat na Seznam.cz

U vojáků strážící jaderné zbraně je očekávána ta nejvyšší diskrétnost, výběr je tedy zdlouhavý, bezpečnostní protokoly nekonečné a je potřeba je znát doslova nazpaměť. Aby se bezpečnostní protokoly snadněji učily, někteří vojáci k nim použili volně stažitelnou aplikaci na podporu učení, čímž omylem zveřejnili velkou část přísně tajných materiálů, jako je přesné umístění jaderných zbraní, bezpečnostních kódů, ale třeba i kde se nachází všechny kamery. 

Zatímco o přítomnosti amerických jaderných zbraní v Evropě se již dlouho ví, jejich konkrétní umístění je stále oficiálním tajemstvím, přičemž vlády jejich přítomnost nepotvrdily ani nevyvrátily. Podle aktivistů a politiků v některých evropských státech je tato nejednoznačnost překážkou ve svobodné a demokratické diskusi o právech přechovávání jaderných zbraní. 

B-61_bombFoto: Jaderná bomba B-61, jedna z jaderných zbraní uložených na základně Volkel | Neznámý autor / Wikimedia Commons / Public domain

Vypuštěné tajné materiály jsou opravdu toho největšího utajení. Na veřejnost tak uniklo nejen přesné rozmístění zbraní a umístění kamer, ale také schéma pohybu strážných, jejich tajné slovní kódy, ale i jedinečné identifikátory a odznaky, které je nutné v areálu mít neustále u sebe. Potencionálnímu teroristovi tak již v podstatě nebrání nic k zosnování ďábelského plánu. 

B61_02
Foto: Jaderná bomba B61-12  | U.S. Air Force

Aplikace, kterou vojáci používali k zapamatování protokolů, je stylu flashcards, tedy aplikace zobrazuje obrázek na jedné straně a odpověď na druhé straně. Jednoduchým vyhledáním slov spojených s jadernými zbraněmi se agentuře Bellingcat povedlo najít kartičky používané vojáky ve všech šesti amerických základnách v Evropě, kde se předpokládala i přítomnost jaderných zbraní. Nejstarší kartičky pocházejí z roku 2013, nejnovější pak z dubna 2021. Není známo, jestli se bezpečnostní protokoly od té doby změnily. Zdá se, že všechny kartičky byly z online aplikací již staženy po zásahu velení NATO a americké armády. 

Jak došlo k odhalení, popisuje agentura Bellingcat velmi jednoduše. Vojenský žargon je plný originálních zkratek či přezdívek, stačilo tedy některé tyto zkratky a přezdívky napsat do vyhledávače kartiček a neštěstí bylo na světě. Například jaderné zbraně jsou uloženy v zesílených leteckých hangárech (Protective Aircraft Shelter - PAS) a jsou chráněny systémem Weapons Storage and Security Systems (WS3). Čistě vyhledáním zkratek PAS a WS3 na Googlu pak vyskočily výsledky z populárních kartičkových aplikací Chegg, Quizlet a Cram, kde se pak uživatel mohl jednoduše proklikat na tajné plány jaderné základny. 

Trinity_DetonationFoto: Jaderný výbuch | United States Department of Energy / Wikimedia Commons / Public domain

Kromě základny Volkel v Nizozemí tedy víme, že jsou jaderné zbraně v současnosti uloženy také na základnách İncirlik (Turecko), Ghedi (Itálie), Büchel (Německo) a Kleine Brogel (Belgie). Na jedné sadě kartiček v blíže nespecifikované základně bylo dokonce umístění kódů k odpálení jaderných zbraní. 

Například víme, že do přísně střeženého prostoru základny Volkel vás pustí, jen když na vaší jmenovce bude místo „VOLKEL“ napsáno „VOKEL“, tedy bude chybět písmeno L. Dokonce bylo odhaleno, které trezory obsahují jaderné zbraně a které ne. 

Nedávno také vyšla najevo skutečnost, že američtí vojáci podobným neúmyslným zveřejněním odtajnili tajnou základnu v Sýrii. Tentokrát však díky běžecké aplikaci, která ukládá trasy běžců a ty často používané nabízí ostatním běžcům. Vojáci tím, jak se zapnutou aplikací běhali kolem základny, tak vytvořili trasu, kterou aplikace vyhodnotila jako oblíbenou a nabídla ji ostatním tak běžcům. 

K tomuto se perfektně hodí Cimrmanovská hláška: "Mysleli to dobře, ale dopadlo to jako vždycky." 

Zdroj: Bellingcat, Velitelství Kybernetických a Informačních sil ČR

 Autor: Tomáš Svoboda

CENOVÉ BOMBY 258)

Komentáře

karel3

20. 09. 2021

astor
"Dobrá zpráva. Už aby to tam někdo nasypal."
------------------------------------------------------------------------
Ano. Přesně takhle se chová Slovan v Česku.
Někdo jiný by měl něco udělat... a on bude schovaný za rohem tleskat, nebo remcat, podle toho, jestli se to povede, nebo ne ... :laughing:

Jorlas

17. 09. 2021

Měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždy – po neúspěšné měnové reformě v červenci 1993
Viktor Stěpanovič Černomyrdin (9. dubna 1938, Čornyj Otrog – 3. listopadu 2010, Moskva)

astor

16. 09. 2021

Dobrá zpráva. Už aby to tam někdo nasypal.

karel3

16. 09. 2021

Czert
"Treba u meho telefonu nemuzes fotit pokud mam u fitaku zakazano sdileni polohy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Máš si koupit pořádný-otevřený telefon s čistým Androidem. :slight_smile:
Ještě nikdy jsem neměl jiný, než zn. Motorola. Začínal jsem s tehdy v ČR protekční cihlou
Motorola 8700. Měl jsem skoro všechny V-éčka a nikdy jsem si nemohl stěžovat.
Od té doby, co divizi telefonů prodali Google a ten potom Lenovu, tak se rapidně zhoršila kvalita. Jsou čím dál větší a občas tam fungují podivnosti, které nejdou odstranit. Uvažuji o změně. Zatím ovšem povypínám vše otravné bez problémů... Tak nevím za co vyměnit. Zkušeností okolí jsou podobné tvým.

Uncle Hell

16. 09. 2021

... usa - jeden vojenský průser za druhým. to jsou ti naši nejlepší vojenští spojenci! banda bl.ů, nic víc ... !

Czert

16. 09. 2021

Empire
Tak ono se psalo ze ho su25 sestrelil raketou ne kanonem.

samoempire

16. 09. 2021

Nebyt Bellingcat, tak se v Cechach pise, ze Ukrajinci zestrelili MH17 pomoci kanonu SU-25. Pokud nekdo ma problem s Bellingcat, tak urcite muze odprezentovat dukazy :grinning:

Czert

16. 09. 2021

Karlik
Jenze spousta aplikaci ti bez zapnutwho sdileni nefunguje a sdileni polohy si nekde muzes vypnout, ale pak ti bude porad protestovat a fungovat nebude.

Treba u meho telefonu nemuzes fotit pokud mam u fitaku zakazano sdileni polohy.

Funthomas

16. 09. 2021

Díky bohu že u nás nemá USA základnu.

karel3

16. 09. 2021

Czert
"Dokonaly priklad toho jak to funguje u 99,999999999% aplikaci. Clovek si mysli ze je to jen u neho, ale v realu je to na netu."
----------------------------------------------------------------
Já myslím, že 99% "aplikací" funguje jenom u tebe, pokud je nemáš nastavené "sdílet", nemáš uložiště na nějakém cloudu, nejsi na google-účtu on-line a nesdílíš foto ze své každodenní ranní stolice se všemi sociálními sítěmi a "svými přáteli". :slight_smile:
Já si myslím, že například při "běhání kolem základny" má zapnuté sledování polohy jenom vůl, ať je z jakékoliv země, atd. :slight_smile:

Czert

16. 09. 2021

Dokonaly priklad toho jak to funguje u 99,999999999% aplikaci. Clovek si mysli ze je to jen u neho, ale v realu je to na netu.

Honza

16. 09. 2021

Rus u nás měl taky jaderné bomby. Měli to ale sakra dobře utajené, počítali s tím že když s tím budou válčit tady Čeští Kanonfuter, tak oni z toho vyjdou dobře. Američan má nejspíš podobnou taktiku :confused:

karel3

16. 09. 2021

Bellingcat je skvělá organizace plná chytrých lidí, kteří dávají nejen "mocným" tohoto světa lekce z používání informačních technologií. Když si mladí i staří "páprdové" myslí, že to mají zmáknutý, pod kontrolou a na háku (BUK - MH17, Vrbětice, Novičok, přeshraniční dělostřelecká palba z RF na Ukrajinu,,...).

Martin23
"Takže jde o záměrnou manipulaci. Dnes budou tyto jaderné zbraně v Polsku, Bulharsku a Rumunsku."
--------------------------------------------------------------------------------------
Hloupé žvásty o manipulaci i umístění jaderných zbraní bez jediného důkazu. Ubohost hodná východní (ruské, slovanské) mentality. :slight_smile:
Normální Čech by sem napsal:
"Bellingcat - expozitura CIA. Mám důkazy tady, tady a tady..."
"Je to manipulace. Mam důkaz, tady, tady a tady,..."
"Jaderné zbraně v Polsku, Bulharsku a Rumunsku. Mám důkazy ke zvážení. Důkazy jsou tady, tady a tady."

Aja

16. 09. 2021

Tak vzhledem k tomu, že Lidová Čína má sve lidi na nejvyšších místech, tak toho ví mnohem víc jak nějaký tuctový strážný, který se musí jen naučit jak vypadá vstupka a v kolik hodin má střídání na oběd.

Martin23

16. 09. 2021

​Bellingcat - expozitura CIA.
Takže jde o záměrnou manipulaci. Dnes budou tyto jaderné zbraně v Polsku, Bulharsku a Rumunsku.

Jiří

16. 09. 2021

Pexeso, coby výuková pomůcka, se u nás také pro malé děti hojně používá.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací