EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Anděl 2019 - největší pražské cvičení IZS jako nácvik teroristického útoku

 21. 06. 2019      kategorie: Události      1 komentář

V noci na úterý 18. června proběhlo v Praze největší cvičení IZS se zaměřením na teroristický útok. Cílem cvičení bylo vyzkoušet připravenost IZS a následné postupy při teroristickém útoku v obchodním centru. Toto cvičení bylo nazváno Anděl 2019.

andel_01
Foto: Cílem cvičení bylo vyzkoušet připravenost IZS a následné postupy při teroristickém útoku v obchodním centru | printscreen z YouTube

Krátce po půlnoci se v OC Smíchov ozvalo několik výstřelů. Tím bylo zahájeno zatím největší cvičení IZS (Integrovaného záchranného systému) v historii hlavního města. Pět minut po prvních výstřelech dorazí na místo zásahová jednotka. V obchodním centru se nachází asi 10 ozbrojených teroristů a přibližně 1100 figurantů, tedy zajatců. Na místě je i vyjednavač, který se pokouší zjistit požadavky teroristů.

Psali jsme: Film o našich legendárních hrdinech - Anthropoid - oficiální trailer

Zásahová jednotka vstupuje do objektu s jasným úkolem - zneškodnit všechny ozbrojence. Po 17 minutách je většina teroristů eliminována, zbytek je zatčen. Po zneškodnění teroristů byli zajatci vyvedeni ven. Více než 100 z nich bylo zraněno. Na místě bylo i několik mrtvých. Záchranáři se okamžitě dali do ošetření zraněných a následný převoz do fakultní nemocnice v Motole. 

andel_02
Foto: Na cvičení Anděl 2019 byli přítomni i hasiči | printscreen z YouTube

Mluvčí pražské záchranky Jana Poštová uvedla, že záchranáři ošetřili vůbec nejvíc zraněných lidí v historii všech cvičení. Zranění figuranti měli rozličná poranění. Od tržných ran, přes zlomeniny až po střelná zranění. Mezi zraněnými bylo i více než 40 dětí. Do cvičení se zapojila i FN Motol, která kvůli náporu zraněných vyhlásila nejvyšší stupeň traumaplánu. 

Psali jsme: CZECH HEROES - aneb podporujeme naše vojáky

Na cvičení bylo vyčleněno 250 policistů a dále pak HZS Praha, 69 záchranářů (včetně 28 kusů záchranářské techniky), strážníci Městské policie a pracovníci Dopravního podniku Praha. Záchranáři měli na místě samozřejmě také speciální kamion Golem, určený pro zvláštní účely. 

andel_03
Foto: Člen zásahové jednotky Policie ČR kontroluje situaci

Cílem cvičení bylo vše zvládnout v co nejkratším čase a vyzkoušet spolupráci mezi všemi složkami IZS. Cvičení Anděl 2019 bylo ukončeno ve 3:31 ráno. Na místě byl osobně přítomen ministr vnitra Jan Hamáček, který všechny členy IZS pochválil za skvělý výkon. Přesné výsledky jsou zatím v rámci vyhodnocování. Jisté ovšem je, že všechny složky IZS fungovaly výborně a jejich spolupráce fungovala na jedničku. 

Na video, jak takové cvičení probíhá, se můžete podívat níže.


 

Video: Anděl 2019 - největší Pražské cvičení IZS / YouTube

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Oleg

02. 07. 2019

Každá ulice bude mít svého policistu, plánuje Langer (ODS).
Vykradou vám auto a vy hlásíte krádež. Policista už vás nepřijme za mříží za okénkem, ale v recepci. Vedle na zdi minete tablo s fotkami všech jeho kolegů. Propříště si najdete, že vaši ulici má na starosti policista Jan Novák. Můžete s ním probrat, proč se necítíte ve své čtvrti bezpečně. Vyšetřování případu, kde svědčíte, bude trvat kratší dobu, protože policisté a žalobce už si nebudou vyměňovat stohy papírů, ale maily. Možná vás ani nikdo neokrade, protože v ulicích přibude uniforem. A když policista Novák něco provede, už ho nebudou vyšetřovat bývalí kolegové, kterých je inspekce plná a kteří s ním možná budou soucítit.
Asi takhle by měla vypadat policie po změnách, které chce "naordinovat" ministr vnitra Ivan Langer (ODS).
Policista musí teroristu poznat:sunglasses:
Bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor také radí, že každý policista by měl mít alespoň malý protiterostický výcvik. Langerova reforma je také podle kritiků až příliš "organizační". Mluví o územním členění policie (má být čtrnáct krajských ředitelství) na úkor receptů například na drobné krádeže.
Změny v policii
1. Policista nebude úředníkem, bude více hlídat v ulicích.
2. Vyšetřování bude rychlejší, stohy papírů nahradí spis v mailu.
3. Opraví se policejní stanice.
4. Každý policista bude mít na starosti pár konkrétních ulic.
5. Inspekce bude nezávislá, policisty nebudou vyšetřovat „kamarádi“.
6. Má být jeden kriminální úřad a skončit „válka útvarů“.
7. Policista z notebooku vytiskne protokol na ulici, takže odpadnou některá předvolání na služebnu.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací