EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Arad – nová izraelská útočná puška

 12. 09. 2019      kategorie: Vojenská výzbroj      11 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Izraelské ozbrojené síly by v blízké budoucnosti mohly obdržet zcela nové útočné pušky. Zbrojovka IWI (Israel Weapon Industries) totiž představila svoji novou pušku, které dala jméno „Arad“.

arad_01
Foto: Nová izraelská útočná puška Arad / Israel Weapon Industries 

Z dostupných materiálů a fotografií vyplývá, že nová útočná puška Arad je vytvořena podle klasického schématu a rozhodně nezapře svůj vzor v americké zbrani AR-15. Puška ke své činnosti využívá odběru prachových plynů z hlavně, ale na rozdíl od svého amerického vzoru je mechanika opatřena plynovým pístem s krátkým chodem.

Arad.IWI.2.izrael.iwi.net.FU
Foto: Nová izraelská útočná puška Arad / Israel Weapon Industries

Dvoupolohový plynový regulátor umožňuje konstantní provoz pušky ve všech podmínkách. Hlaveň je podle zveřejněných informací vyměnitelná a celá operace její výměny nezabere více než několik sekund. Hlaveň má chromovaný vývrt a měla by vydržet dvacet tisíc výstřelů. 

arad_02
Foto: Nová izraelská útočná puška Arad / Israel Weapon Industries 
 

Puška Arad má v základu ráži 5,56x45 mm a délku hlavně 292 mm, ale předpokládá se, že mohou vzniknout i verze komorované pro náboj 7,62x51 mm, 6,8 Remington SPC nebo 6,5x55 Creedmor, a také verze s délkami hlavně 419 nebo 508 mm.

Arad má teleskopickou polymerovou pažbu a ovládací prvky na obou stranách, takže je stejně vhodná pro praváky i leváky. Výhozné okénko nábojnic je klasicky na pravé straně. Celá horní část pušky je opatřena montážní lištou Picatinny pro instalaci různých zaměřovačů a dalších zařízení. K zásobování municí se používají zásobníky standardu NATO v kovovém i polymerovém provedení. 

Video: Představení nové útočné pušky ARAD / YouTube

Podle společnosti IWI byla nová puška vytvořena ve spolupráci s izraelskými ozbrojenými silami. Ty se údajně účastnily všech fází vývoje zbraně. V současnosti se útočná puška Arad účastní výběrového řízení izraelské armády na dodávku zbraní pro speciální síly. V případě vítězství v soutěži získá IWI kontrakt na 8 tisíc pušek.

CENOVÉ BOMBY (310)

Komentáře

Béďa

18. 09. 2019

No vidím že až na pár výjimek je tady spousta odborníků co má platformy AK i AR v malíku, nastříleno tisíce ran z různých situací a v pohybu a jasně všem vysvětlí jaký byl Stoner špatný konstruktér když vymyslel AR-15 na 223 Rem, náboj co nad 200 m je neškodný (zaznělo v jiné diskuzi zde na fóru k M-4). Bohužel jsem tyto zkušené rady nečetl a pořídil kvalitní klon AR-15, který má s optikou na 300 m rozptal pod MOA. Podle všeho AK a 7,62 je daleko lepší a náboj na delší vzdálenost účinější a sotevřenými mířidli na 300 m pomalu snajperka...

Bohužel tyto vzácné názory neznají na Západě, a pořád dokola jen kopírují ergonomii AR-15, a ignorují ergonomii AK.. přinejlepším zkopirují základní princip AK ( a to jen ideově, provedení je dost odlišné) a i HK 416 je pořád ta hrozná AR-15 s pístem.

Aby bylo jasno AK byla ve své době kvalitní nadčasová konstrukce (i když podle všeho se sériovým provedením museli pomoci němečtí konstruktéři), a mám ji rád, ale z pohledu střeleckého konfortu (AK-47) dalece za AR-15 zaostává, AK-74 je podstatně ovladalnější, ale Stoner svou základní ergonomií stanovil etalon (jako COLT 1911) jak má vypadat ovládání moderní útočné pušky a zatím ji nikdo nepřekonal...


Proboha než tady někdo něco napíše viděl dotyčný alespoň jak vypadá zásah poperu z ARka az AK 47? Jakou průbojnost ta malinká kuličká má?? Mají všichni ti "znalci" ARka alspoň z něj něco odstříleno, než ho začnou hanit???

Marty

17. 09. 2019

BPN: Tak pardon, byl jsem upozornen, ze od r. 1953 byly jiz vsechny AK47 obrabene, ne lisovane.

Marty

17. 09. 2019

BPN: Ja ale nikde obe zbrane neporovnavam. Pouze konstatuji za zbrane typu AR jsou momentalne na spici a porovnavam vykony/presnost munice a odpovidam na dotaz ohledne vahy. Jinak co se AK rady tyce, tak do r. 1959 byly vyrabeny pusky AK47 s vahou kterou udavam nize. Od r. 1959 nastupuje modernizovana AKM ktera je pravda o 700g lehci nez AK47. Snizeni vahy je dano zpusobem vyroby pouzdra zaveru. AK47 je vylisek, Sa vz58 je frezovanim a AKM je svarovanim dilu. Bohuzel se zpusob vyroby svarovanim s tenciho materialu podepsal na kvalitu pouzdra zaveru, kdy dochazelo k castejsimu prasknuti pouzdra zaveru. Tam je frezovani u vz58 neprokonatelne. Ale co clovek to nazor. :D

BPN

16. 09. 2019

Márty, prozraď mi, odkud jsi tu váhu toho AK opsal, já tu váhu i s prázdným zásobníkem, s řemenem, s orig.boční lištou na optiku, s kompenzátorem, ale bez "čištění" ukládaným v pažbě a vytěráku zvážil, nikoli někde opsal...A pokud operuješ s takovou váhou, tak se možná jedná o nějaký z těch prvních typu AK, frézovaných z "plného" a ty se už nacházejí jen ve sbírkách a to velice vzácně...Když už chceš porovnávat váhy obou těch zbraní, tak by bylo záhodno respektovat alespoň časovou osu. V době, kdy šel do výzbroje první AK, tak us.army měla zavedené ještě povětšinou semi pušky o váze lehkého kulometu... Porovnávat AK47 z r. 1949 s M4 a argumentovat její vyspělostí může jen velice zaujatý člověk bez sebemenší snahy o objektivitu...

Franta

16. 09. 2019

http://www.atllanka.net/index.php?text=598-gaza-zeme-zidum-ukradena#next

Pomoc EU chudym arabum

Marty

15. 09. 2019

BPN: Jen tak mimochodem, AK47 ma s prazdnym zasobnikem 4,3kg a s plnym 4,88kg...:wink:

Marty

15. 09. 2019

BPN: M4A1 ma s plnym zasobakem 3400g, ale ta munice se chova samosebou jinak nez 7.62. A at navesim serepericky kamkoliv, i na tu kosu nebo AK, tak to nejakych cca 1kg navic bude no (kolimator, svitilna, znackovac). Bren2ka v 5.56 s plnym zasobakem je o neco lehci nez kosa.:wink:

Marty

14. 09. 2019

Tak doufám, že všichni Ti co haní konstrukci AR15 z ní mají vystříleno tisíce nábojů, aby mohli kritizovat. Proč asi "skoro" všechny SF využívají zbraň podobné konstrukce, že. Momentálně se od řady M4 jedná zřejmě o nejspolehlivější zbraň na světě - pístovky tu spolehlivost mají ještě o level výše. Jasně, na vz58 nedám dospustit (AK mi moc nesedí, hlavě váha mi vadí a je to fakt motyka) a stále je máme nafasovaný, takže ani na Breny nijak nespěchám. :o) Není to jen o pušce a konstrukci, ale i o náboji. A 7,62x39 není kdovíjak přesná munice oproti 5,56x45. U 7.62mm je hodnota MOA někde mezi 4-5MOA u 5,56 je to 2,5MOA, což je hodnota jak SVD, která je v 7,62x54R (1MOA = 29,1mm na 100m). Takových pohádek co se s "kosou" dá trefit na 400m a více jsem už slyšel. :D

BPN

14. 09. 2019

...Jo ta Stonerova věc, jak dokazuje i článek, se vyvíjí tím správným směrem, povýstřelové pšouky už nejsou tenkou trubičkou velice vtipně, ale zato zcela nesmyslně dopravovány do nejcitlivější a k poruchám nejnáchylnější části soustrojí, jsou nahrazeny "klackem", dokonce i ubylo uzamykacích ozubů, které zesílely...Chce to ještě vyřešit to "trdlo" a změnit ráži z té "malorážky se středovým zápalem" a bude z toho AK...Takže ještě tak 30 let a budeme i na tomhle příkladě svědky té v politice známé "teorie konvergence"....:grin:

KOJA

14. 09. 2019

Motat jsem Zemana není normální.

Jura

12. 09. 2019

Svět útočných pušek začíná být docela fádní.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací