EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Bojové vozidlo pěchoty B-19: Další cvičení ruských konstruktérů

 26. 09. 2021      kategorie: Vojenská technika      10 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Ruská armáda během cvičení Západ-2021 prakticky předvedla několik zajímavých novinek z oblasti své výzbroje. Mezi takové novinky lze určitě zařadit i bojová vozidla pěchoty B-19, která se do cvičného boje na cvičišti Mulino zapojila v síle motostřelecké čety.

Pásové bojové vozidlo pěchoty B-19 není něčím, co by vzniklo v nějaké ruské konstrukční kanceláři úplně od nuly na čistém papíře. Dalo by se spíše označit za konstruktérské cvičení, při kterém dochází ke spojování určitých celků původně vyvinutých pro jiná vozidla. Účelem, či snahou, je povýšení bojové hodnoty a nalezení možných forem efektivní modernizace.

b19Foto: BMP B-19 | Ministerstvo obrany Ruské federace

Bojové vozidlo pěchoty B-19 je pokusem o výraznou hloubkovou modernizaci známého BMP-3 spojením modernizované, vnitřně částečně přestavěné původní korby BMP-3 a zcela nové bezosádkové bojové věže Epocha druhé generace. Věž Epocha byla přitom původně vyvinuta pro nová pásová bojová vozidla pěchoty Kurganěc-25, kolová bojová vozidla pěchoty na platformě Bumerang a další zatím neznámá vozidla.

Bojová věž Epocha druhé generace, v podobě v jaké byla namontována na vozidlech B-19, je vyzbrojena novým automatických 57mm granátometem-kanónem LŠO-57, spřaženým  7,62mm kulometem PKTM, čtyřmi protitankovými řízenými střelami Kornet a osmi řízenými střelami  malých rozměrů Bulat.

BMP-3.Epocha-M.BMP-B-19.MO-RFFoto: BMP B-19 na cvičení Západ-2021 | Ministerstvo obrany Ruské federace

Jak již bylo uvedeno vozidlo B-19 využívá podvozkové partie bojového vozidla pěchoty BMP-3. Uvnitř těchto partií došlo k určitým změnám uspořádání. Při použití Epochy do prostoru korby nezasahuje koš bojové věže, takže tím vniklo v korbě větší volné místo. Do tohoto místa se přesunuly dvě osoby, které u původního BMP-3 zaujímají střelecká stanoviště v předních rozích korby. Naopak tato uvolněná místa po bocích řidiče nyní patří veliteli a střelci. Takové uspořádání se u BMP-3 s bezosádkovou věží přímo nabízí a má své nepopiratelné výhody.

Ke změnám na pojezdové soustavě vozidla, motoru a převodech pravděpodobně nedošlo, protože jde zatím nejspíš pouze o demonstraci možností modernizace zbraňového systému BMP-3, nikoliv o nějaké komplexní modernizační řešení.

Bojová věž Epocha je vybavena nejmodernějším systémem detekce, sledování a identifikace cílů, který zároveň vyhodnocuje jejich nebezpečnost a vydává osádce doporučení ohledně použití vhodných zbraní. Palbu přitom může vést střelec i velitel.

Hlavní výzbrojí Epochy druhé generace je 57mm hybrid automatického granátometu a automatického kanónu LŠO-57. Ten používá munici 57x93 mm. Specifickým rysem LŠO-57 je pouze 40 ráží dlouhá hlaveň bez úsťové brzdy. Účinný dostřel zbraně dosahuje asi 6 km a mezi dostupné druhy munice patří jak náboje průbojné, tak i tříštivo-trhavé, včetně programovatelných variant. S hlavní zbraní je spřažen tankový kulomet PKTM komorovaný pro náboj 7,62x54R. 

Epocha.na-B-11.Kurganěc-25.V.Kuzmin.CC BY-NC-NDFoto: Bojová věž Epocha s vysunutým osminásobným odpalovacím zařízením řízených střel Bulat. Zde na vozidle B-11 | V. Kuzmin / CC BY-NC-ND

Hlavňovou výzbroj Epochy doplňuje raketový systém s laserem naváděnými střelami Kornet a Bulat. Pro ničení tanků, silně pancéřovaných vozidel nebo bunkrů jsou k dispozici čtyři střely Kornet-M různých variant s dosahem 8 až 12 km. Jejich odpalovací zařízení jsou umístěna po obou stranách věže. 

Pro ničení protitankových zbraní, opevněných palebných pozic, budov, slaběji pancéřovaných vozidel, případně i vrtulníků a dronů je k dispozici osm střel Bulat. Jejich výkonové charakteristiky nejsou zatím známé, ale odhaduje se, že jejich hmotnost v porovnání s Kornetem bude asi třetinová, jejich dálkový dosah nebude výrazně menší a jejich naváděcí systém bude buď stejný nebo velmi podobný a zcela kompatibilní s Kornetem. Podobný bude pravděpodobně i sortiment možných bojových hlavic. Bulat je možno označit za Mini-Kornet. Střely Bulat jsou ve věži Epocha umístěny v osminásobném výsuvném odpalovacím zařízení.

Celkově lze výzbroj věže Epocha považovat za velmi silnou, ale také poměrně složitou. Je to podobné jako u všech starších kompletů pro sovětská a ruská bojová vozidla pěchoty, kdy určitá nedokonalost jedné zbraně je kompenzována přidáním zbraně druhé.

Bojové vozidlo pěchoty B-19 je ukázkou možností modernizace BMP-3. K dispozici zatím nejsou žádné informace, že by mělo dojít k nějakému hromadnému rozšíření tohoto typu. Bude hodně záležet na tom, jak dopadnou další zkoušky, jak to bude vypadat s možností náběhu výroby bojového vozidla pěchoty B-11 (Kurganěc-25), a také na velikosti finančních zdrojů. Navíc B-19 není jedinou existující „předělávkou“ BMP-3, existují i jiné (např. B-17, což je BMP-3 s věží Kinžal).

Zdroj: defence-blog.com

CENOVÉ BOMBY 258)

Komentáře

Czert

28. 09. 2021

Hurvinek
Jasne, ja pisu kraviny a rusove uz maji ve vyzbroji stovky armat a desitky su57 jak slibovaly v 2018.......pockat.

Jan Pršala

28. 09. 2021

:grinning:

shawk

27. 09. 2021

Zajímavý projekt zaměřený na další zhodnocení starších bojových vozidel pěchoty. Relativně levné a efektivní bezosádkové věže umístěné na vysoce pohyblivých a vyzkoušených podvozcích se určitě vyplatí. V originále článku o tom autor nepochybuje a navíc se zmiňuje o možné spolupráci se současnými uživateli BMP. Zejména Indie by asi byla vážným zájemcem o modernizaci, protože vlastní velký počet variant BMP-1,2, ale v úvahu připadají i další provozovatelé (Mongolsko,Indonésie nebo středoasijské státy bývalého Sovětského svazu).

Demografie

27. 09. 2021

Další projekt který slouží na odčerpávání peněz z ruského rozpočtu. Je to potvrzení toho, že projekty Kurganec a T-14 jsou jen takové prohlídkové. Ruská armáda bude dále vyzbrojená BVP 1 2 3 s mírnými modernizacemi. Ostatní projekty budou na prohlídky a propagandu.

karel3

27. 09. 2021

Shangri La :thumbsup:
B-19 a podobné slepence, stejně jako množství nedokončených do ztracena se vlekoucích projektů, jsou nepřímými, ale viditelnými důkazy potácejícího se obra na hliněných nohou. Pro celostátní "politiku" rozkrádání, nemají čas na pořádnou práci.
Bůh ví, kolik kostlivců vyleze ze skříně, až vláda vypadne Putinovi z rukou.
Inu Slované. :smile:

Omny

27. 09. 2021

ShangriLa, Czert(hurvínek)
2 mamlasové co k věci nemají nic, jenom žvaní kraviny

David

27. 09. 2021

Pro Shangri-La - v tomto případě se o nějaké uzbrojení nejedná, jde o poměrně nenáročné, levné BVP, které je alternativou dokonalejšímu, ale dražšímu BVP Kurganec, jehož vývoj se opožďuje. takže to je spíš pragmatické a ekonomické řešení

Shangri La

26. 09. 2021

Nabízí se vysvětlení rusáckého zbrojení : opět se chtějí uzbrojit -zřejmě Putinovi teče do bot. Nepoučitelný kágébáček nestudoval dějiny SSSR.

Czert

26. 09. 2021

Klasika
Rusove vyvyjeji nove veci jak divi, ale na vyrobu a zavedeni do vyzbrojenebudou penize.

Josef Horák

26. 09. 2021

Jako tankysta musím říct že jsem spokojen

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací