EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Číňané vymysleli houfnici, která slouží k hašení požárů

 04. 06. 2019      kategorie: Vojenská výzbroj      2 komentáře

Poněkud bizarní informace minulý týden pronikly z čínského internetu. Čínská zbrojařská korporace Norinco, kterou většina fanoušků zbraní zná jako výrobce různých levných klonů zavedených platforem AR-15, M1, AK 47/74 a dalších, vymyslela speciální houfnici, která místo běžných ničivých projektilů střílí speciálně upravené projektily obsahující látku, která slouží k uhašení požáru. Jde skutečně o jakési „protipožární houfnice“, které si od společnosti Norinco vyžádala Čínská vláda kvůli častým rozsáhlým požárům, zejména v zalesněných a špatně přístupných lokacích.  

cinahoufnice_02
Foto: Čínská zbrojařská korporace Norinco vymyslela speciální houfnici, která místo běžných ničivých projektilů střílí speciálně upravené protipožární projektily | China Daily

Norinco na základě tohoto požadavku upravilo stávající houfnice určené pro své běžné použití a vyrobilo z nich 8 speciálních hasících houfnic. Prvního nasazení se dočkaly před dvěma měsíci, když bylo potřeba uhasit oheň v kopcovitém terénu poblíž vesnice Guojiaping. 

Psali jsme: Německá zbrojovka Heckler&Koch slaví další úspěch – jejich pušky bude nově ve velkém fasovat i v US Army

Tamní úřady požádaly o pomoc a osm upravených houfnic se jalo konat. Oblast požáru ostřelovaly speciálními projektily s vloženou hasící směsí, která se po dopadu roztříští na plochu 20 metrů čtverečních. Suchý hasící prostředek jsou houfnice schopné vystřelit až na vzdálenost 8 kilometrů. 

cinahoufnice_03
Foto: Suchý hasící prostředek jsou houfnice schopné vystřelit až na vzdálenost 8 kilometrů (ilustrační foto) | Pixabay se soiuhlasem autora

Houfnice však nejsou jediným původně vojenským prostředkem, který se dá využít i v boji proti požárům. V Číně (ale také v Rusku nebo v Německu), existují také speciálně upravené tanky, které slouží k přímým zásahům v bezprostřední blízkosti požáru, stejně jako se používají pro transport v nebezpečných podmínkách. Oproti běžné technice disponují daleko větší odolností vůči ohni a logicky také lepší průchodivostí terénem. 

Psali jsme: CZ Scorpion EVO 3 A1 - produkt, na který můžeme být hrdí

cinahoufnice_04
Foto: V Číně (ale také v Rusku nebo v Německu), existují také speciálně upravené tanky, které slouží k přímým zásahům v bezprostřední blízkosti požáru (ilustrační foto)

 Autor: Dominik Z.

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

04. 06. 2019

V zahraničí se na požární bezpečnost nijak nedbá,což není případ České republiky.:kissing_heart:
Prokazování požární odolnosti staveb výpočtem
K vlastnímu ověřování požární odolnosti staveb výpočtem je nutná spolupráce zejména autorizovaného inženýra pro požární bezpečnost staveb, stavebního inženýra a autorizovaného statika. Požadovanou požární odolnost, tj. levou stranu rovnice spolehlivosti, vypracovává autorizovaný inženýr pro požární bezpečnost staveb podle celkové koncepce požární spolehlivosti budovy s podporou národních předpisů, daných zejména kodexem norem požární bezpečnosti řady ČSN 7308xx. Prokázání požární odolnosti statickým výpočtem, tj. pravou stranu rovnice spolehlivosti statického výpočtu konstrukce vystavené účinkům požáru, provádí statik s využitím dat a znalostí o návrhu a chování nosné konstrukce za běžné teploty s podporou návrhových norem ČSN EN 1990 až 1999. českými zákony č.133/1985 Sb. o požární ochraně ve znění zákona č. 186/2006 Sb. a vyhláškami a technickými normami, viz příloha č. 1 Vyhlášky 23/2008 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Motivační video požárního sportu – bez děl
http://www.youtube.com/watch?v=qQmOLHmVlPU

Jiří Dolejší

04. 06. 2019

u nás je SPOT (požární T-55)

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací