EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Co jedí naši vojáci nasazení v misích

 27. 09. 2019      kategorie: Vojenská výstroj      11 komentářů

V okamžiku, kdy se voják ocitne mimo dosah polních kuchyní, je ve většině armád světa odkázán na tzv. bojovou dávku potravin. Jeden takovýto balíček by měl zajistit jeho stravování na nadcházejících čtyřiadvacet hodin. 

4_1
Foto: V okamžiku, kdy se voják ocitne mimo dosah polních kuchyní, je ve většině armád světa odkázán na tzv. bojovou dávku potravin

Nejčastěji se čeští vojáci nasazení v misích, nejspíš setkávají s americkou bojovou dávkou potravin M. R. E. (Meal Ready to Eat – potraviny připravené k jídlu). Jedná se o skutečně propracovaný stravovací projekt, obsahující 24 druhů balíčků (12 s vegetariánskými jídly). Ten se průběžně, na základě nových vědeckých poznatků a potřeb americké armády, inovuje.

Psali jsme: Tekutý pancíř pro vojáky budoucnosti

UKN42J762RFYFI675OZHOBA2JA
Foto: Nejčastěji se čeští vojáci nasazení v misích nejspíš setkávají s americkou bojovou dávkou potravin M. R. E. (Meal Ready to Eat – potraviny připravené k jídlu). | US Army

Jak je na tom s bojovými dávkami potravin naše armáda? Po zrušení tzv. konzervovaných dávek Československé lidové armády (čtyři konzervy spojené plastovým obalem a žvýkačka Pedro) došlo koncem devadesátých let minulého století k zavedení dvou druhů nových bojových dávek potravin (BDP).

BDP - bojová dávka potravy zajišťuje stravu vojáka na 24 hodin. Všechny balíčky obsahují 2 různá hlavní jídla a různé doplňky, které jsou pak u všech balíčků téměř stejná (paštika, sýr, lunch meat, sladké a slané sušenky - místo chleba, dále instatní káva, čaj, džem, cukr, multivitaminový a ovocný nápoj, hořkou čokoládu, žvýkačky, sůl, víceúčelový papír, hygienický a osvěžující ubrousek).

Psali jsme: Jak si připravují jídlo vojáci? Na vařicích Jetboil!

2_1
Foto: BDP - bojová dávka potravy zajišťuje stravu vojáka na 24 hodin. Všechny balíčky obsahují 2 různá hlavní jídla a různé doplňky, které jsou pak u všech balíčků téměř stejná.

Jednalo se o šestnáctisetgramový balíček o rozměrech 250 x 200 x 70 mm, který se lišil pouze dvěma hlavními jídly, balenými v tenké hliníkové fólii. Zatímco jedna z dávek obsahovala znojemskou roštěnou s rýží a bramborový guláš, součástí druhé bylo pikantní rizoto a vepřové maso s mrkví nebo guláš. Ostatní sortiment byl jednotný. Konkrétně se jednalo o paštiku se sýrem, lunch meat, slané a sladké sušenky, kávový extrakt, čaj, džem, cukr, multivitaminový a ovocný nápoj, hořkou čokoládu, žvýkačky, sůl, víceúčelový papír, hygienický a osvěžující ubrousek.

Během roku 2009 se podařilo situaci v této oblasti výrazně změnit k lepšímu. K již existujícím balíčkům I a II, přibyly další. Opět se lišily především složením hlavních jídel. Naši vojáci si tak mohli vybrat např. rajskou omáčku s hovězím masem a těstovinami a sterilovaný zadělávaný hrášek nebo vepřový guláš a hovězí maso se žampiony.  V rámci dalších balíčku byla na výběr slepice na smetaně s těstovinou a zadělávané fazolky s vepřovým a hovězím masem nebo ďábelské maso s fazolemi a zeleninové lečo s párkem. 

3_1
Foto: Obsah bojová dávka potravin (BDP) s číslem VII

Nás však zaujala bojová dávka potravin (BDP), kterou před několika lety zavedli Slovinci. Její základ tvoří jedno 300g hlavní jídlo, které je možné za pomoci chemikálie, podobně jako v případě M. R. E., ohřát. Stačí jen odtrhnout sáček, zalít vodou a spustí se chemický proces. Za pouhých deset minut má tato strava 50 stupňů. V našem konkrétním případě to byly krevety s kuřecím masem v omáčce. Jídlo bylo poměrně chutné. Připadalo nám, že obsahuje méně chemikálií než americká dávka.

1
Foto: Bojová dávka potravin (BDP), kterou před několika lety zavedli Slovinci.

Další tři 100g jídla jsou dehydrovaná a uložená v sáčcích z hliníkové fólie. Zalijí se horkou, případně i studenou vodou a zamíchají. Kromě jahodové kaše, müsli s ovocem a mlékem, jsou k dispozici boloňské těstoviny s hovězím masem. Pokud vojáci nemají jako doplněk chléb, nic se neděje. Součástí bojové dávky jsou i dva 55g balíčky s trvanlivým pečivem. 

Výborný energetický doplněk představuje 75g tyčinka ze sušených fíků a dvě plata po deseti vitaminových bonbonech (jsou balené jako léky). K dispozici je i standardní játrová paštika a výborné, pro stravování v akci ale nepříliš praktické rybičky se zeleninou. K těmto konzervám není potřebný otvírák, stačí jen zatáhnout za držák a odloupnout víčko. Dvacetigramová dávka medu má sice poměrně velkou energetickou hodnotu, ale pro stravování během nasazení se příliš v tomto balení nehodí. Vše doplňují tři 50g balíčky rozpustných nápojů s příchutí citronu, tropického ovoce a čaje. 

3
Foto: Obsah slovinského BDP je zaznamenán na zadní straně

Malý, osobní balíček obsahuje instantní kávu, smetanu a dva balené cukry. Padesátigramová hořká čokoláda se 45% obsahem kakaa, dokáže i během výrazného vyčerpání velice rychle doplnit deficit energie. Otvírák na konzervy, pro civilizací zhýčkané jedince tak trochu zbytečné tři hygienické ubrousky na umytí rukou, sáček na vodu a speciální sirky, jež hoří i ve vlhkém stavu.

5
Foto: Český voják si pochutnává na konzervě

Vše je uloženo v nepropustném igelitovém obalu, který se dá vytvarovat podle potřeby. Balíček tak nezabírá tolik místa. Slovinci pochopitelně při přípravě své bojové dávky akcentovali národní chuťové zvyklosti a rovněž geografickou polohu své země, s rozsáhlými horskými oblastmi. Právě překonávání takto náročného terénu v mnohdy nepříznivých klimatických podmínkách, vyžaduje totiž obzvlášť vysokou energetickou hodnostu bojové dávky potravin.

6
Foto: Vydatná strava je pro vojáka základ

Uveřejněno s laskavým svolením autora
zdroj: časopis Military revue

 Autor: Vladimír Marek

CENOVÉ BOMBY (1406)

Komentáře

Jenda

25. 06. 2020

Monarchista
potvrzuju, že mnasové konzervy pro vojáky byli dříve (1980) velmi kvalitní zejmén pro lampasáky! S tím dnešním nesrovnatelné a co je v obchodech to už vůbec nejde srovnávat.

Monarchista

02. 10. 2019

Marty,
víte jak mně mrzí to, že nevěříte? Já to chápu, dnešní doba je taková, Jistě, že by se mohli ozvat i bývalí vojáci, ale uvidíme. Proč bych já měl lhát? Já jsem se dokonce pokusil vepřovou konzervu uvařit, povedla se, ale cenově děs a hrůza ( 2/3 plecko, 1/3 buček, 500g mletého vepřového a zde pokud chcete libovou konzervu, plecko nebo bůček) Nakrájet na kostky trocha sole ( nic více) míchat rukama, nechat rozležet, nacpat do konzervy a vařit. Já to vařil 60 minut a druhý den ještě 40 minut. Chuťove se mi povedla, ale cenově to je opravdu drahá věc. V KD byli kousky masa, žádná moderna, když je vše semleté, ale to platí i pro konzervy, které si kupoujete na tramp.
Opravdu mně to moc mrzí.

Monarchista

02. 10. 2019

Marty
opravdu se velmi mýlíte.Vysvětlovat Vám to nebude neb by jste nevěřil, alei tak věřte mi. Například jsem byl několikráte na školení (polní jatka( sám jsem byl překvapen, že do salámu a uzenin bylo určeno jen maso, žádná mouka. Hned vedle automatická polní pekárna. Víte, tehdy si každý uvědomoval, že v armádě slouží či bude sloužit i jeho syn. Myslím, že to tak bylo a je v každé armádě. Nepotřebujete vojáka s bolavým břichem. V Brně byla ukázka "studené stravy" jak našeho tábora, tak např.NSR, Francie i USA. Přednášeli opravdu kapacity, lékaři, potravináři, bohužel mnozí z Vás jste v zajetí propagandy, je to škoda, neb nelze diskutovat

Marty

02. 10. 2019

Monarchista: V dnesni dobe je vesmes jidlo proste kvalitnejsi. Drive se neresili rozbory, kontrola kvality tak jako dnes. A myslet si, ze v jakekoliv konzerve je 100% kvalitni maso, no nevim... Toho plecka tam bylo tak 10% a zbytek stejne semletiny a separat. Navic v dobe pred 30lety ani toho masa nebylo dostatek, aby se konzervy delaly tak jak pisete ze 100% plecka. Takovou si nedelam ani doma domaci. :laughing:

Monarchista

01. 10. 2019

Cyklisto,
hodnotím kvalitu konzerv před třiceti a více lety a bylo to opravdu maso vepřové z plecka a hovězí kvalitní. Jak vidno, o vojně toho moc nevíte. Jedli jsme to ponejvíce studené. Zajímavé však je to, jak hodnotíte zledějinu, znáte tu problematiku, jako by jste v tomto sněru i sloužil.
Tato poslední věta je důležité, na to jste zapomně regovat. Asi jsem Vám šlápl na malíček?

Proviantní službu v armádě rozbil či vážně poškodil pan Kalousek, chytrá lumpárna centrální zásobování znamenalo vyhodit provianťní náčelníky, a další vojáky, kteří měli zkušenosti v tomto oboru.
Doporučuji přehodit rychlost a věnovat se problematice, které snad i rozumíte:ox:

cyklista

01. 10. 2019

Milý monarchisto. Ty jsi stejný monarchista asi jako stalin. Proč si vlastně kovaní soudruzi dávají matoucí nicky? Ale k věci. Kdybys byl na vojně jako já, nebo o tom aspoň něco věděl, tak bys nemohl obhajovat žádného proviantního náčelníka. Za komančů tank snad ukrást nešlo, ale benzín, oblečení a jídlo ano. A jídla se kradlo rozhodně nejvíc. Ošulit vojáky, kde se dá, když si nemohli stěžovat. A pokud jsme dostali ten šílený humus z konzerv, který chválíš jinde, tak ten jsi taky nikdy nejedl. Šlo o konzervy údajně těsně před vypršením záruky (nebo možná dávno po ní, z ešusu to nepoznáš), ze zásob pro případ války, vypadalo to jako nabrané bagrem z předčasně zrušeného hřbitova.

Monarchista

30. 09. 2019

Proviantní službu v armádě rozbil či vážně poškodil pan Kalousek, chytrá lumpárna centrální zásobování znamenalo vyhodit provianťní náčelníky, a další vojáky, kteří měli zkušenosti v tomto oboru. Pan Kalousek vydělal hodně peněz sám pro sebe a armáda dnes objevuje již dávno objevené. Nevěděl co to jsou "Nedotknutelné zásoby" nějaké záruční doby potravin to jej nezajímalo. Hlavní bylo a zjednoduším: ! Pekárna ve středu Čech zásobovala rohlíky celé celíčké Čechy, rohlíky levnější, ale na PHM hodně moc peněz. Tak to byla doba pana Kalouska v armádě. Dokázal vydělat i na stravě vojáků.

Monarchista

28. 09. 2019

Klasická KD s masovými konzervy byla výtečná, Trvanlivost 3 roky ve skladu potom obměny, vojáci řvali, ale také příšel přípis, že se živostnst o rok prodlužuje. Já jsem klasické KD uchoval 6 let, bez závad stále maso OK. Dnes a to díky p. Kalouskovi je v konzervované dávce nebetyčný bordel.
Jen ty nebetyčné suchary, ale zase jsme je používali jako brikety v polních kamínkách.

Marty

27. 09. 2019

Jeste existuje tzv. skladana strava a to je teprve loterie. Nase BDP se jakztakz daji, ale forma baleni je zcela nevhodna. A ty nase slavne KD veprova, hovezi, lunchmeat a jatrovna byly a jsou hnus. Ano, stale se to jeste fasuje, jen ubyla ta hovezi. Me se nejvice osvedcily vymrazovana jidla (jsou i v tom slovinskem BDP) a jidla ohrivane chemickym procesem (pytlik aktivniho uhli do vody) viz US MRE a jak se v clanku pise 1x jidlo v slovinskem BDP. Francouzke jsou pry taky dobre, hodne lidi si pochalovalo a UK pry nejsou spatne - nevim, nezkousel jsem. Osobne beru nejake to Adventure menu (chemicky ohrivac) + par vymrazovanych + doplnky (orechy, sus.ovoce a maso, cokoladku) . Na tom se da venku slusne prezit a neco Vam to da.

Monarchista

27. 09. 2019

Nechci tvrdit, že za sociku byla strava lepší. Tak zvaná KD však obsahoval v konzervách skutečné maso. Speciální pro paragány a další speciality, zde ještě nebylo dosaženo této úrovně. Rád bych se pletl, ale to čisté maso byl pro nás základ.

Swen

27. 09. 2019

Už v roce 1992 jsme při nasazení v Jugoslávii, kde nás zásobování Francouzi, jedli lepší (francouzské) jídlo. Je smutné, že 30let poté, ji naši vojáci naprostý odpad plný chemických látek...

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací