EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Dnes to jsou přesně 2 roky, co zemřel gen. Jaroslav Klemeš

 07. 08. 2019      kategorie: Události      3 komentáře

Před 2 roky zemřel hrdina a poslední žijící parašutista, který byl za 2. světové války vysazen nad Protektorátem, gen. Jaroslav Klemeš. Bylo mu 95 let.

klem
Foto: Poslední žijící parašutista, který byl za 2. světové války vysazen nad Protektorátem, gen. Jaroslav Klemeš

O panu generálovi jsme zde na ARMYWEBU nejednou psali a měli jsme tu čest s ním i spolupracovat na motivu podporující naše výsadkáře.

Psali jsme: Slavnostní imatrikulace nových studentů Univerzity obrany

Kdo byl Jaroslav Klemeš

Jaroslav Klemeš se narodil 31. ledna 1922 v rodině úředníka berní správy v Čadci. Matka, rozená Šohajová, byla v domácnosti. Měl jednoho bratra.

V letech 1926 až 1936 absolvoval obecnou školu a čtyř tříd školy měšťanské ve Skalici. V roce 1935 mu zemřela matka a Jaroslava i jeho mladšího bratra Vladimíra vychovával otec sám. Ve Skalici vyučil obchodním příručím, přičemž absolvoval jeden rok pokračovací obchodní školy a až do roku 1940 zde byl zaměstnán. Otec byl v roce 1939 vyhozen ze zaměstnání a odešel zpět do Čech.

V roce 1940, po obsazení ČSR nacisty se rozhodl pro odchod do zahraničí. V 9. ledna 1940 přešel nejdříve do Maďarska (kde byl kratší dobu vězněn) a odtud přes Jugoslávii, Řecko, Turecko a Sýrii do Francie. Ve Francii byl 27. dubna 1940 zařazen do spojovací čety v čs. zahraničním vojsku. V jeho řadách se zúčastnil bojů o Francii. Po její okupaci se 12. července 1940 přesunul do Anglie, kde byl opět zařazen ke spojovací četě. V ní absolvoval radiotelegrafický kurz.

Psali jsme: Hodinky Traser Red Combat pojedou na testy do Kosova

klemes_01
Foto: Jaroslav Klemeš za 2. světové války

17. února 1945 byl v rámci Operace Platinum - Pewter vysazen poblíž Nasavrk. Zpočátku se účastnil odboje na Českomoravské vrchovině, v závěru války se přesunul do Prahy, kde až do osvobození působil jako radiotelegrafista a udržoval spojení s Londýnem a vládou v Košicích.

Od 11. června 1945 byl přidělen k MNO V létě 1945 byl postupně povýšen na podporučíka a poručíka. Od 10. ledna 1946 působil jako instruktor v Milovicích. 26. ledna 1946 byl povýšen na nadporučíka a byl převelen k 2. pěšímu pluku v Litoměřicích.

jirka
Foto: Dvě velké postavy naší vojenské historie - Regi a generál Klemeš - říjen 2014

15. prosince 1950 byl propuštěn z činné služby a krátce nato zatčen. 15 měsíců, do roku 1952 byl držen ve vyšetřovací vazbě. Následně byl odsouzen ke dvěma letům nepodmíněně odnětí svobody za neoznámení trestného činu zrady. Navíc byl degradován a byla mu odňata udělená vyznamenání.

Po propuštění pracoval v dělnických povoláních; jako skladník, závozník, později jako řidič ČSAD v Ústí nad Labem. V roce 1954 se oženil, z manželství se narodil syn. V období 28. března 1959 až 27. února 1962 byl Klemeš veden jako spolupracovník StB.

2. května 1968 byl rehabilitován a byla mu vrácena hodnost i vyznamenání. 16. října 1990 byl povýšen na podplukovníka v záloze, v roce 1992 byl povýšen do hodnosti plukovníka v záloze. 8. května 2010 byl prezidentem republiky jmenován do hodnosti brigádního generála.16. prosince 2011 byl jmenován čestným občanem Ústí nad Labem.

Senice_–_Silver_A_–_05
Foto: Pietní akt k uctění památky skupiny Silver A. Jaroslav Klemeš druhý zprava | Wikimedia Commons

17. března 2012 se stal čestným členem Klubu vojenské historie - Ústí nad Labem. Dne 28. října 2013 jej prezident Miloš Zeman jmenoval generálmajorem. Dne 8. května 2015 jej u příležitosti 70. výročí od konce 2. světové války prezident Miloš Zeman jmenoval generálporučíkem. Genpor. Jaroslav Klemeš, jako již 94-letý druhoválečný veterán a hrdina, obdržel dne 28. 10. 2016 od prezidneta České republiky v současné době nejvyšší vojenské vyznamenání České republiky - Řád bílého lva 1. třídy.

Poslední léta žil v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích na oddělení sociální péče. Zemřel ve spánku 7. srpna 2017. Pohřeb s vojenskými poctami se uskutečnil 14. srpna ve strašnickém krematoriu.

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Monarchista

14. 08. 2019

Olegu,
já s Vám souhlasím, ale jak to najde cyklista, Hrabák či další polovzdělanec bude zle! Mladí kluci nevěří již tak maji historii popletenou. Není to jen jejich vina. Škola je tomu učí (nebo neučí) a potom mají rádobyhistorici možnost se vyřádit. Já rád potvrzuji to co jste napsal.

Oleg

13. 08. 2019

Je hezké, že ani na něj nezapomněli a pamatují si i jiné události např.
Americký postoj k 2.sv.válce
Jak se spojenci pokusili v roce 1945 ukrást Rusku vítězství
Britové plánovali dobýt Berlín a přivlastnit si vítězství ve druhé světové válce. Američané zase vtrhli na ta území Německa a Čech, která patřila do ruské zóny, aby zabrali německé jaderné technologie s cílem porazit jimi Rusko.
Americký vojenský velitel George Patton přepravil své jednotky přes Rýn, aniž by ztratil jediného vojáka. Britové, Američané, Kanaďané a Francouzi se vezli po dálnicích, přičemž – s několika málo výjimkami – dobývali bez boje města, v nichž na domech zchátralých po bombardování visely bílé prapory kapitulace. Slavná Ruhrská operace, do níž byl zapojený i Montgomery a kde se do zajetí vzdalo zhruba 317 tisíc německých vojáků a důstojníků, byla čistá fikce. Britům a Američanům se vzdali ti, kdo se vzdát chtěli, a ti, kdo nechtěli, odešli domů. Ve svých pamětech jeden z tankových es Waffen-SS Otto Carius, který bojoval do té doby na východní frontě, hluboce šokován tím, co viděl na Západě, vzpomíná, jak se ocitl na pohovoru u amerického velitele. Ten esesákovi poradil, aby “si chránil své lidi, protože brzy bude potřeba každého vojáka, aby plnil společné úkoly“. Německý tankový velitel dospěl k závěru, že Američan měl na mysli “společnou kampaň proti Rusům”.
Jak je vidět, Američané vůbec nebyli „naivní”, a přesto spojenecké velitelství nedalo Montgomerymu příležitost dobýt Berlín. Tedy přesněji – prostě sednout do tanků, obrněných transportérů a nákladních automobilů a vjet do německého hlavního města skrze rozdělující se před nimi na obě strany hitlerovské vojsko, aby přijali kapitulaci a zvedli nad Reichstagem britskou vlajku.
https://ceskoaktualne.cz/2018/05/konspiracni-teorie/se-spojenci-pokusili-roce-1945-ukrast-rusku-vitezstvi/

Občan

07. 08. 2019

Každý bývalý voják si naši vzpomínku i úctu zaslouží. Toto je záslužná práce redakce Aemyweb.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací