EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Do Polska se vrátilo 8000 zlatých cihel z 2. světové války

 11. 12. 2019      kategorie: Události      8 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Osm tisíc zlatých cihel v hodnotě přibližně 4,5 miliardy EUR bylo po mnoha letech vráceno z Londýna zpět do Polska. Jednalo se o zlato, které bylo ze země na začátku 2. světové války odesláno pryč.

zlat_00
Foto: Když v září 1939 vypukla 2. světová válka napadením Polska, tamní úřady okamžitě zajistily evakuaci veškerých zásoby zlata v zemi. | Wikimedia Commons

Když v září 1939 vypukla 2. světová válka napadením Polska, tamní úřady okamžitě zajistily evakuaci veškerých zásob zlata v zemi. Na dalekou cestu, která vedla přes Rumunsko, Turecko, Afriku, Francii a americký New York, bylo odesláno asi 80 tun zlatých cihel, jakož i další polská aktiva a bankovky.

O čtyři roky později byla tato národní rezerva země rozdělena na tři díly a uložena v Bank of Canada v Ottawě, Federal Reserve Bank v New Yorku a Bank of England v Londýně.

Právě zlato uschované v Londýně bylo nedávno repatriováno a v rámci osmi transportů převezeno zpět do Polska za pomoci speciálního bezpečnostního týmu.

zlat_01
Foto: 12,5 kg těžké zlaté cihly byly umístěny do dřevěných beden a naloženy do bezpečnostních vozidel | G4S

Zlaté cihly o hmotnosti 12,5 kg byly umístěny do dřevěných beden a naloženy do bezpečnostních vozů, které vždy za tmy cestovaly z nezveřejněného místa v blízkosti Londýna.

Kamiony cestovaly s policejním doprovodem a helikoptérou nad hlavou na londýnské letiště, kde byl cenný náklad přeložen do transportního letadla.

Zlato pak bylo letecky převezeno na dvě letiště v Polsku, kde bylo následně naloženo do speciálních obrněných vozidel opět pod přísným policejním doprovodem. Náklad pak směřoval přímo do trezorů polské centrální banky.

zlat_02
Foto: Kamiony cestovaly s policejním doprovodem a helikoptérou nad hlavou na londýnské letiště, kde byl cenný náklad přeložen do transportního letadla. | G4S

Během osmi transportů bylo nakonec přepraveno do polské centrální banky Narodowy Bank Polski cca 100 tun zlata. "Přesun zlata byl pečlivě naplánován v koordinaci se všemi, včetně policie, Bank of England, Narodowy Bank Polski a G4Si," řekl John Lennox z bezpečnostní společnosti G4S.

Jeden ze zaměstnanců G4S, který se podílel na dvou transportech, k celé události řekl: „Toto je jeden z největších soukromých pohybů zlata mezi bankami na celém světě.“

 Autor: Fels

Komentáře

Tomáš

28. 05. 2021

100 tun zlatých cihel se vrací Polsku. Naše bankovní zlato se vrátílo dřív, ale bylo prodáno experty ČNB, to je neuvěřitelný debakl, máme minimum bankovního zlata. Slovensko tak nezblblo a drží dal svoje zlato které získalo po rozpadu federace, ale má jej v Bank of Englad a to je problém. Obdobný problém má i Německo a další státy.

ifal

27. 12. 2019

Obroul: Cyklista to ma spravne. Je to mnozne cislo. Takze si muzes jit sypat popel na hlavu ...

Obroul

19. 12. 2019

cyklista: Milý cyklisto , milý se píše s tvrdým. S tím troubou , bych trochu přibrzdil inGenýre.

cyklista

18. 12. 2019

Milí troubové, k čemu nám asi tak to zlato je v trezoru? Zlato se dá normálně koupit, když je potřeba. Jenomže dnešní státy zlato k ničemu nepotřebují.

jan

16. 12. 2019

Ja jenom,aby jsem se Pražanům zalíbíl...Tam někde v může za všechno špatné,Babiš...

Mira

11. 12. 2019

Naše zlato je nenávratně v krdeli,jelikož jej rozprodala ČNB za nějaké německé dluhopisy s odůvodněním, že zlaté rezervy nejsou ekonomicky rentabilní. Zlato vrácené z USA obsahovalo tuny historických mincí nesmírné hodnoty. Všechno rozprodali za zlomkovou hodnotu.
Můj názor je ten, že už měli všichni zúčastnění sedět.

pepe

11. 12. 2019

je zajímavé sledovat co se ohledně zlata poslední dobou děje, všichni stahují své zlaté rezervy ze zahraničí domů, nebo skupují jak zběsílý Rusko, Čína....jen ČR nic....páč ty čurácí to v 90.tkách všechno prodali...

Šťoural

11. 12. 2019

Díky za zajímavý článek. Nevíte jak to dopadlo s ostatními dvěma částmi v Bank of Canada v Ottawě, Federal Reserve Bank v New Yorku? Beru že bylo odesláno asi 80 tun zlatých cihel, jakož i další polská aktiva a bankovky, ale teď se jim vrátilo cca 100 tun (viz. článek). Takže z Bank of Canada a Federal Reserve Bank něco bylo převedeno do Londýna, a z něj teď zpět do Polska ?

Přidat komentář