EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Druhoválečná létající pevnost B-17 byla po desítkách let nalezena v džungli

 14. 09. 2018      kategorie: Vojenská technika      2 komentáře

Dne 23. února 1942 havaroval americký bombardér B-17E přezdívaný též létající pevnost (Flying Fortress) na jednom z nejodlehlejších míst světa -  v bažinách Agaimbo na ostrově Papua-Nová Guinea.

Letadlo, které tehdy pilotoval mladý kapitán U.S. Army Fred Eaton, startovalo z Austrálie v rámci dlouhé a nebezpečné mise s cílem bombardovat japonskou pevnost ve městě Rabaul v Nové Británii. Jednalo se o vůbec první americký dálkový nálet, který měl být odpovědí na předešlý japonský útok na americkou základnu Pearl Harbor.

swamp_01
Foto: Momentka z vyzvedávání letounu B-17

Psali jsme: ShKH vz. 77 DANA v akci

Nehodu přežila celá posádka a po šestitýdenní túře se všichni vrátili do bezpečí a byli opět zařazeni do boje. Jejich B-17 však zůstala zapomenuta v bažinách až do roku 1972, kdy ji po letech spatřili členové Australian Air Force. S vrakem bombardéru se však kromě jeho náhodného odhalení nedělo dál nic.

swamp_03
Foto: Momentka z vyzvedávání letounu B-17

Až v polovině 80. let se druhoválečný veterán, pilot a sběratel David Tallichet pokusil znovu najít a vrátit letoun zpět na americkou půdu. Jeho sen se naplnil až v roce 2010, kdy se za pomoci své rodiny a dalšího nadšence Alfreda Hagena povedlo vrak najít, částečně rozebrat a odvézt z bažin.

Psali jsme: Největší a nejtěžší bombardér v dějinách lidstva Tupolev TU-160 Blackjack

swamp_04
Foto: Momentka z vyzvedávání letounu B-17

Bombardér je díky svému osudu přezdíván Duch bažin a někteří historikové ho dokonce díky své původní nedostupné poloze, obtížnému nalezení a vyzvednutí nazývají válečný Svatý grál aviatiky.

swamp_02
Foto: Restaurování letounu v Pacific Aviation Museum Pearl Harbor

O letounu bylo následně zjištěno, že shodou okolní byl za války přiřazen k tzv. Klokaní letce (Kangaroo Squadron), která mimo jiné letěla osudného dne 7. prosince 1941 ze San Francisca do Pearl Harboru, tedy v den, kdy Japonci na tento přístav zaútočili. Vzhledem k tomu, že v Pearl Harboru ten den očekávali přílet právě Klokaní letky, obsluha tamního radaru zaměnila japonská letadla za spojenecká a nevyvolala tedy včas alarm. Výsledek útoku pak známe všichni velmi dobře.

Duch bažin sice nebyl součástí spojenecké letky, která ten den letěla na Pearl Harbor, nicméně letěl několik dní po útoku.


Video: Swamp Ghost / YouTube
 

Tato B-17ka je považována za jeden nejzachovalejších letounů tohoto typu na světě. Po 68 letech, kdy naposledy vzlétla, B-17 splnila svou finální misi a vrátila se do Port of Long Beach. V roce 2013 se rozhodlo, že bude letoun zrekonstruován a vystaven v leteckém muzeu na Ford Island.

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

Oleg

13. 04. 2019

Válečná tajemství Korea Za bambusovou oponou (CZ) 52:00
https://www.youtube.com/watch?v=4dJV1MNJ3Rc

Delta

21. 02. 2019

Dávno zapomenutá Válečná letecká tragédie - zánik Liberátora B 24 H
Drama nad Jakubčovicemi a Vršovicemi 22. Srpna 1944

V ten letní, slunečný den, kdy zuřily těžké boje na východní frontě, ve Francii, v Itálii a v jihovýchodní Asii, se vracely svazy spojeneckých bombardérů, doprovázené bojovými stíhacími letouny, v obvyklé výšce kolem osmi tisíc metrů z úspěšného náletu na zbrojní chemický závod v Heidebrücku v Horním Slezsku ( nyní Kedierzin v Polsku ).
Širší souvislodzi pro badatele
https://www.vrsoviceuopavy.cz/informace-o-obci/historie/letecka-tragedie/

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací