EXCALIBUR
CZUB
CZUB

F-15 pokořila světový rekord ve vzdálenosti zasažení vzdušného cíle

 22. 04. 2021      kategorie: Události      29 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Letectvo Spojených států amerických (U.S. Air Force) si údajně nedávno přičetlo na své konto historický úspěch a světový rekord v zásahu letícího cíle. 14. dubna 2021 na letecké základně Tyndall Air Force Base na Floridě odpálil letoun F-15C ze stavu 28th Test and Evaluation Squadron novou verzi rakety Raytheon AIM-120D AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile), která následně zasáhla cvičný létající terč - dron BQM-167 a pokořila tak údajně světový rekord.

USAF_F-15C_fires_AIM-7_Sparrow_2Foto: Taktický stíhací letoun F-15 při odpalu střely AIM-7 Sparrow | First Lt. Charles Schuck / U.S. Air Force / Public domain

Oficiální vzdálenost však nebyla puštěna na veřejnost, pouze zpráva o pokoření rekordu, nelze tak tvrzení amerického letectva nikterak potvrdit. V současnosti nejdelší potvrzený zásah rakety AIM-120 je 87 námořních mil, což je zhruba 161 kilometrů. 

Letoun F-15 slouží v americkém letectvu již několik desetiletí a za tu dobu si vysloužil pověst tahouna a spolehlivého stroje. Zatím nebyl ztracen žádný letoun F-15 ve vzdušném souboji, což je úctyhodný výkon. Ovšem průměrný věk letounů F-15 verzí C a D v americkém letectvu je již 40 let a zhruba 75 % letecké flotily letounů F-15 je již za operačním životem. Letectvo Spojených států amerických plánuje zastarávající verze nahradit buď letouny 5. generace F-35A Lightning II Joint Strike Fighter, nebo vyspělými letouny 4.5 generace F-15 Eagle II, dříve známou jako F-15EX. Armáda obdržela první letoun F-15 Eagle II v březnu tohoto roku.

McDonnell Douglas F-15 Eagle je americký dvoumotorový taktický stíhací letoun pro každé počasí navržený společností McDonnell Douglas (nyní Boeing). Po přezkoumání návrhů vybralo americké letectvo v roce 1967 navrh firmy McDonnell Douglas, aby vyhovělo potřebě specializovaného stíhače určeného k vybojování a udržení vzdušné nadvlády. Eagle poprvé vzlétl v červenci 1972 a do služby vstoupil v roce 1976. Patří mezi nejúspěšnější moderní bojové letouny s více než 100 vítězstvími v leteckých soubojích a to beze ztrát. Většinou v rámci izraelského letectva. Eagle provozuje mimo USA, Izrael, Japonsko a Saúdské Arábie. Je určen jako letoun čistě pro vybojování vzdušné převahy, ale jeho konstrukce umožňuje i schopnost pozemního útoku (ta se však nevyužívá).

Nové letouny F-15EX Eagle II mají nahradit starší stíhačky F-15C/D Eagle, které mají průměrný věk 37 až 40 let. Celkově má americké vojenské letectvo přijmout zatím 144 nových strojů. Cca před měsícem (11. března 2021) oznámila tisková služba amerického vojenského letectva (U.S. Air Force), že první víceúčelový bojový letoun Boeing F-15EX Eagle oficiálně vstoupil do služby.

f15_TITFoto: Nové letouny F-15EX Eagle II mají nahradit starší stíhačky F-15C/D Eagle, které mají průměrný věk 37 až 40 let. (ilustrační foto) | U.S. Air Force / Public domain

Díky široké škále použitelných zbraní, digitálním technologiím a otevřené architektuře systémů se má F-15EX stát klíčovým prvkem taktické stíhací flotily USAF a doplnit jeho prostředky 5. generace. Letoun má být schopen časem nést i hypersonické zbraně, což mu v možných budoucích konfliktech má dát zvláštní roli.

Do roku 2025 plánuje americké vojenské letectvo pořídit 64 letadel F-15EX. Celková potřeba nových letadel tohoto typu se nyní odhaduje na 144 kusů, ale mohlo by to být i 200 kusů. Celkové náklady na program jejich výroby budou podle dnešních předpokladů asi 23 miliard dolarů.

 Autor: Tomáš Svoboda

CENOVÉ BOMBY (310)

Komentáře

Czert

26. 04. 2021

Martin
Lol, kdyz si myslis ze se operacnim dosahem vyrovnaji ruske letounyamickym, vysvetli jeden paradox.
Proc rusove buduji nova letiste v arktide?
Prave proti utoku ze smeru usa/kanada.
A je jasne ze v arktide budou stavebni a provozni naklady astronomicke.
A proc kanada zadne nove ketiste vic na severu nestavi.
Protoze je jasne ze amici vyuziji k jejich stihaci eskorte kanadske letiste.

Czert

26. 04. 2021

Pavlik
Ano, rusove maji r37 s velkym dolstrelem, ale zkus odpovědět na to, proc amici vyradily phenix s podobnym soletem bez nahrady.

karel3

25. 04. 2021

Kdo se dívá na závody NASCAR, tak jistě před chvílí (20h našeho času) viděl, jak F-15-ky po hymně USA zahajovaly přeletem hlavní závod Talladega Superspeedway.:flag_us:

karel3

25. 04. 2021

Omny
Až na to, že žádná ruská střela "Novatot" neexistuje. :slight_smile: Možná tak "Novator". Bůh ví, jestli existuje nějaký takový ruský rekord.
Kdo zažil Varšavskou smlouvu, tak ví, že všechny ruské informace je nutné dělit minimálně dvěma.
Kdyby byli Rusáci takoví géniové, jak o sobě přes sto let tvrdí, tak by byl dnes celý svět zaplaven ruskými patenty i výrobky, čipy, auty, televizory, obleky, obuví, počítači, hodinkami, ... a to evidentně není ani náhodou. Ruský svět je dobrý pouze pro poslušné, nemyslící ovce a totalitní odpad všeho druhu.

Omny

24. 04. 2021

tenhle článek je neuvěřitelný blábol...ani nebylo konkrétně řečeno, na jakou vzdálenost měla ta střela cvičný cíl sestřelit. Pokud vím rekord drží rusové se střelo Novatot tuším přes 300 km. Opravdu AMRAAM D umí přes 300 km i při nemanévrujícímu cíly??
asi těžko že... autor článku se může jít vysrat...

karel3

24. 04. 2021

Martin23
"Stejně tak mne v roc e 2017 překvapil debakl US raketového útoku na leteckou základnu Al-Shayrat. Jsou pouze dvě možná vysvětlení:
1. Buď je efektivita Tomahawků prabídná.
2. Naprosto špičkově zaúřadovala ruská PVO.
A tím karle něco srovnávám?"
-----------------------------------------------------------------------------------
Podle mě, srovnáváš účinnost Tomahawků (USA) s účinností PVO (Rusko).
Pokud děláš něco jiného, tak mi to prosím objasni. Díky.

Martin23

23. 04. 2021

A tím karle něco srovnávám?
Letiště, na které mělo dopadnout 59 Tomahawků bylo provozuschopné za 12 hodin.
Tak nějakou příčinu to asi má.

karel3

23. 04. 2021

Cateye
"Pravidelný návštěvník diskuze ví co jste zač a že tak jako každá vesníce má svého obecního blba, má tento serverový portál svého Karla3..."
-----------------------------------------------------------------
Už jsem se bál, že po lhaní nedojde na urážky a zesměšňování. Nezklamal jsi. Díky. :slight_smile:
Kdybys nebyl líný a uměl trochu anglicky, tak bys objevil jedno ruské bojové letadlo, u kterého zřejmě nadšenci, znalci, nebo omylem parametr akční rádius uvedli.
Dokonce jsem tady myslím kdysi dal i odkaz. Nemůžeš ale chtít od obecního blba, alkoholika jak jsi psal postiženého kognitivní disonancí chtít, aby tě vodil za ručičku po internetu. :slight_smile:
I když by se zdálo podle mrtvoly na Pražském hradě a některých zdejších debatérů, že svět patří lhářům, není tomu tak. Budoucnost ČR naštěstí patří jiným.

Cateye

23. 04. 2021

No, Karle, z vašeho nařčení o lži strach nemám. Pravidelný návštěvník diskuze ví co jste zač a že tak jako každá vesníce má svého obecního blba, má tento serverový portál svého Karla3.
A ten jeden neznalý kolemjdoucí (zase nebudeme návštěvnost diskuzní žumpy s váší účastí přeceňovat, že?) si snad přečte jak to začalo a jak jste ve svém pokřiveném mozečku celou situaci obrátil...
Ale nemusíte se bát, až přijde nějaké téma kde budou mít taktickotechnická data svoji opodstatněnost a budu mít k tomu co říct, určitě zdroje uvedu.
Mezi tím se pokuste učit nějaký světový jazyk, protože google translator za vás všechno nezvládne a možná pak zjistíte že ty zdroje jsou opravdu snadno dohledatelné. Já to za vás dělat nehodlám... :)

karel3

23. 04. 2021

Martin23
"No já vidím, že ten, kdo tady pořád něco srovnává mezi Ruskem a Západem, jsi ty."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Možná by ses měl nad sebou zamyslet, než tady začneš poučovat a na další strance napíšeš tohle:
:slight_smile:
"Stejně tak mne v roc e 2017 překvapil debakl US raketového útoku na leteckou základnu Al-Shayrat. Jsou pouze dvě možná vysvětlení:
1. Buď je efektivita Tomahawků prabídná.
2. Naprosto špičkově zaúřadovala ruská PVO."

Cruton

23. 04. 2021

Letectvo Spojených států amerických si přičetlo světový rekord ve vzdálenosti zasažení vzdušného cíle?
Už to tady zaznělo (PAVEL NEJEDLíK, 22. 04. 2021) - rekord Raytheonu to byl určitě, ale světový rekord dost těžko. Dosah AIM-120D (nejmodernější verze s největším dosahem) je utajován, ale předpokládá se, že je přibližně 160 km [1]. Naproti tomu ruská R-37 má podle [2] dosah větší než 280 km (150 nm). Tamtéž se také uvádí, že v dubnu 1994 (před 27 lety!) tato raketa údajně úspěšně zasáhla vzdušný cíl na vzdálenost 304 km.

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/AIM-120_AMRAAM
[2] https://www.globalsecurity.org/military/world/russia/aa-13.htm

Martin23

23. 04. 2021

No já vidím, že ten, kdo tady pořád něco srovnává mezi Ruskem a Západem, jsi ty.

karel3

23. 04. 2021

Cateye
"Dobrá Karle, tak si projděte diskuzi abyste pochopil jak to začalo a příště prosím nereagujte vy na mě. Budete si to pamatovat?"
-----------------------------------------------------
Myslím, že si hlavně všichni budou pamatovat, jak jsi tady bez důkazů namastil tuhle lež:
"Taktický dolet je u rodiny vzešlé z MiG-29. potažmo ze Su-27 poměrně snadno dohledatelný,..." :slight_smile:

karel3

23. 04. 2021

Martin23
"Karle, ty jsi nepochopil, že tady nejde o nějaké srovnávání letadel a jejich parametrů, ale o to, zda uvedené letadlo je či není schopné provést určitou bojovou akci?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Myslím, že jsi mě nepochopil ty.
Všichni tady srovnávají letadla Ruska a USA, jenom si tam každý dává ty své parametry. Hledal jsem nějaký společný jmenovatel. Bohužel, u ruských strojů celkem důležité parametry chybí.
I malé dítě zřejmě pochopí, když má stroj nosiče na bomby, tak dokáže bombardovat, pokud má nosiče na střely vzduch-vzduch, tak dokáže ničit letící cíle...

"To, že to tady posouváš do pozice, že US letadla jsou vynijající a ruská špatná, to je známka určité fanatičnosti."
-------------------------------------
Jsem strojař. Chci vidět relevantní hodnoty, abych si udělal obrázek.
Jestli napžíklad "holý" Su-57 papírově doplachtí s přádavnými nádržemi 4.500 km je údaj celkem k hov.., ale nejeden Rusomil to tady do omrzení uvádí. :slight_smile:
Zveřejňování informací je pro mě jedním ze základních kamenů důvěry. Mám s Rusy a jejich lhaním skoro třicetiletou osobní zkušenosti a nemohu za to, že Rusové ani 30 let po okupaci Československa, nemají moji důvěru a hlavně nejsou čitelní jako "Západ", nebo přímo USA.

Martin23

23. 04. 2021

Karle, ty jsi nepochopil, že tady nejde o nějaké srovnávání letadel a jejich parametrů, ale o to, zda uvedené letadlo je či není schopné provést určitou bojovou akci?

To, že to tady posouváš do pozice, že US letadla jsou vynijající a ruská špatná, to je známka určité fanatičnosti.

Pro mne osobně to je jiná debata, než když jsem upozorňoval před týdnem, že i podle USA je F 35 brán jako frontový úderný stíhač, který nenaplňuje potřeby pro taktické letadlo dlouhého doletu a proto vyplynuly potřeby modernizovat již skoro ukončené projekty jako je F 15 EX.

Cateye

23. 04. 2021

Dobrá Karle, tak si projděte diskuzi abyste pochopil jak to začalo a příště prosím nereagujte vy na mě. Budete si to pamatovat?

karel3

23. 04. 2021

"Karle, proč a v jakém kontextu bych vás měl utloukat argumenty o parametrech které vubec nesouvisí s článkem? Opět se ve vás něco probouzí?"

"Taktický dolet je u rodiny vzešlé z MiG-29. potažmo ze Su-27 poměrně snadno dohledatelný,"
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Potom ovšem nechápu, proč na mě reaguješ a rovnou i lžeš, že ty parametry se u ruských letadel běžně uvádějí.
Pro mě za mě si ty svoje slovanský lži piš dál i bez důkazů.
Je to evidentně otázka znalostí, inteligence, argumentace i genetické výbavy. :slight_smile:

Cateye

23. 04. 2021

Karle, proč a v jakém kontextu bych vás měl utloukat argumenty o parametrech které vubec nesouvisí s článkem? Opět se ve vás něco probouzí?

karel3

23. 04. 2021

Cateye
"Jste si jistý pane Karle? Taktický dolet je u rodiny vzešlé z MiG-29. potažmo ze Su-27 poměrně snadno dohledatelný,"
-------------------------------------------------------
Jistý si nejsem, ale ještě jsem ty údaje neobjevil.

Když to tvrdíš, proč jsi sem ty parametry nestrčil, abys mě utloukl argumenty ?
To je ta slovanská záliba, bez práce a námahy jenom platonicky žvanit ? :slight_smile:

karel3

23. 04. 2021

Martin23
"Nikde není napsáno, že jakékoliv letadlo nemůže bojově operovat i s přídavnými nádržemi."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud chceme teoreticky srovnávat nějaká bojová letadla, tak akční dolet na interní nádrže je celkem slušná konfigurace pro porovnání. Vzhledem k tomu, že přídavné nádrže jsou u různých typů různé, je pokus o porovnání takových parametrů zbytečný. Navíc, přímo v akci se externí nádrže odhazují.
Kolik "doplachtí" bez výzbroje s hliníkovými cisternami je celkem zbytačný parametr, užitečný možná jako zpětná vazba pro konstruktéry draku.

"Přesto je evidentní, že operačním dosahem si ruské stroje se západními nijak nezadají. Spíše naopak je většinou překonávají."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zbožné přání ruských fanoušků bez důkazů. :slight_smile:
Evidentní je jediná věc, že si Rusáci většinou vozí zhruba o 30% paliva víc ve srovnání se stejnou kategorií "západních" letadel. Přičemž díky utajovaným parametrům, nelze zjistit, jak na tom jsou s akčním doletem, když jim navléknou výzbroj. :slight_smile:

Martin23

23. 04. 2021

No opět musím vstoupit do diskuze a trochu ji poopravit.
S těmi dolety letadel a jejich operáčním dosahem.
Nikde není napsáno, že jakékoliv letadlo nemůže bojově operovat i s přídavnými nádržemi. To přeci závisí na druhu akce. Jen u F 35 přídavné nádrže ruší vlastnost stealth.

No a zásadní věcí je, že s ohledem na geopolitickou situaci, ruské stíhací letouny budou operovat především v blízkosti svého území. Ta letadla nebudou svádět souboje nad USA. Bude to přesně napak. I proto klade Rusko takový důraz na pozemní PVO. Z kvalitativního i kvantitativního stavu své PVO a letectva, zcela zřejmě počítá s tím, že se konflikt bude odehrávat u ruských hranic.
To ale neznamená, že Rusové nemají prostředky jak konvenčně zasahovat území USA. Sami upozornili, že pokud bude válka, tak se tentokrát bude odehrávat i na územi USA. Jen tyhle údery nebudou prováděny stíhacím letectvem.

Přesto je evidentní, že operačním dosahem si ruské stroje se západními nijak nezadají. Spíše naopak je většinou překonávají.

Cateye

22. 04. 2021

Jste si jistý pane Karle? Taktický dolet je u rodiny vzešlé z MiG-29. potažmo ze Su-27 poměrně snadno dohledatelný, pokud tedy nechcete čerpat jen z Wikipedie. Otázka druhá zní jestli je to pravda, nicméně to platí i pro americké stroje...

karel3

22. 04. 2021

PAVEL NEJEDLíK
"Nejnovější MiG-31BM unese čtveřici střel Vympel R-37 s doletem 300 až 400 km (přesný údaj je tajný), které jsou navrženy k ničení bombardérů, letounů AWACS či tankovacích letadel."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dovolil bych si upozornit na slovíčka středního a dlouhého doletu.
"Raytheon AIM-120D AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile)"
(Medium-Range - středního doletu)
*
Vympel R-37 (v kódu NATO: AA-X-13/AA-13 Arrow) je protiletadlová střela dlouhého dosahu s aktivním radarovým naváděním....

PAVEL NEJEDLíK

22. 04. 2021

Nejnovější MiG-31BM unese čtveřici střel Vympel R-37 s doletem 300 až 400 km (přesný údaj je tajný), které jsou navrženy k ničení bombardérů, letounů AWACS či tankovacích letadel.

karel3

22. 04. 2021

Cateye
"Čili podobná komedie, co se týče informativního obsahu ze strany Pentagonu jako při testování F-22...."
------------------------------------
Největší komedii zažijeme, když chceme u sovětských a ruských letadel zjistit "akční rádius", tedy parametr, který by nám mohl napovědět bojovou účinnost se standartní výzbrojí bez přídavných nádrží. U letadel USA a normálního světa běžně uváděný parametr. U Rusáků zřejmě přísně střežené tajemství žíznivých motorů. :slight_smile:

Cateye

22. 04. 2021

Čili podobná komedie, co se týče informativního obsahu ze strany Pentagonu jako při testování F-22.Z pamětí jednoho z tehdejších letců agresorské letky F/A-18 vyšel svého času článek v časopisu L+K:" Museli jsme letět ve stejné letové hladině, vypnuté RWR, žádné prudké manévry. Za několik dní vyšla v médiích senzační zpráva o poměru sestřelů Raptorů ve cvičeních proti F/A-18 1:12."
Ve stejném duchu by mohli reagovat evropané testem řízené střely Meteor potažmo Rusové s R-37 aby bylo jasné kdo je v současnosti vládcem nebes... :)

karel3

22. 04. 2021

Libor
"Rekord k ničemu a navíc, na 45 let starém eroplánu..."
----------------------------------------------------------------------------------------------
Divný co, Slovane.
45 let ještě ne. A teď si představ, že sovětský MiG-29 a Su-27 jsou jeho také stále vyrábění vrstevníci.
F-15C, výroba 1979-1985
Su-27, výroba 1982-
MiG-29, výroba 1981-
Kolik jsi toho za život vymyslel a postavil, co ještě po 40 letech létá "extraligu" ? :slight_smile:

bombero

22. 04. 2021

libor- A myslíte, že nový VW golf je na stejné úrovni, jako ten první z 1974?

Libor

22. 04. 2021

Rekord k ničemu a navíc, na 45 let starém eroplánu...

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací