EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Foxhound - ocelový lovecký pes z Británie

 26. 05. 2013      kategorie: Vojenská technika      0 bez komentáře

Vozidla MRAP mají svá nejlepší léta za sebou. Neznamená to však, že armády zanevřely na obrněná vozidla pro patroly. Právě naopak, jen opustily cestu rozměrných, těžce opancéřovaných obrněnců a přesunuly svou pozornost k lehčím a kompaktnějším vozidlům – při zachování maximální pancéřové ochrany. Příkladem může být britský program dodávek lehkých patrolovacích vozidel Force Protection Ocelot, v britské armádě známých pod bojovým názvem Foxhound.

foxhound
Foto: Foxhound / Force Protection

Proč se pozornost přesouvá k lehčím vozidlům? Na rozsahu ochrany posádky nemá vliv pouze samotný pancíř, ale i další vlastnosti vozidla - jízdní schopnosti v terénu, zrychlení, rychlost, malé rozměry, "agilita", malá hmotnost, spotřeba atd.

Psali jsme: Legendární Vejtřaska: Československý vojenský třítunový speciál, který dodnes udivuje svými schopnostmi

Právě u strojů MRAP byly na úkor maximální pancéřové ochrany potlačeny ostatní užitečné schopnosti vozidla. Nyní, po zkušenostech z misí v Afghánistánu, se snaží armády získat stroje, kombinující jak vynikající pancéřovou ochranu, tak i skvělé jízdní vlastnosti, ale i malé rozměry nebo logistickou nenáročnost.


Video: Foxhound v Afghánistánu / YouTube

Příkladem takového vozidla je britský Foxhound. Se svou váhou 7,5 tun je 2x lehčí než typický představitel kategorie MRAP. Podle slov svých tvůrců však ve své váhové a rozměrové třídě kombinuje bezprecedentní pancéřovou ochranu, všestranost a jízdní vlastnosti.

Psali jsme: Ve Vojenském muzeu Králíky finišuje rekonstrukce „nadupané babičky“ - Tatry 141

Foxhound je navíc první z řady britských vojenských vozidel s „otevřenou architekturou". Ta umožňuje velmi snadno měnit jednotlivé moduly auta. Výměnou části korby tak z vozidla může vzniknout lehký nákladní automobil, vojenská sanitka nebo vozidlo pro speciální operace.


Video: Foxhound v Afghánistánu / YouTube

Modularita také dovoluje v polních podmínkách vyměnit celý motor během pouhých 30 minut. Jednotlivá kola navíc pracují zcela nezávisle na sobě, takže se vozidlo může pohybovat jen po třech kolech - v případě, že jedno kolo je zničeno při útoku IED.

Oproti těžkým a rozměrným vozidlům kategorie MRAP, má Foxhound řadu předností. Při zachování vysokého stupně pancéřové ochrany (podvozek typu „V") má obrněnec Foxhound malý poloměr otáčení a kompaktní rozměry – může tak velmi snadno operovat ve stísněném městském prostředí.

 Autor: Jan Grohmann

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací