EXCALIBUR
CZUB
CZUB

František Sýkora, občan z Hlučínska

 18. 08. 2014      kategorie: Vojenská historie      0 bez komentáře

František Sýkora narozen 20.srpna 1924, (Franz Schikora) v roce 1942 narukoval k německému válečnému námořnictvu. Po ukončení základního výcviku, byl v létě 1942 převelen do Itálie, kde byl přidělen k 2. rotě 22. palubního protiletadlového dělostřeleckého oddílu. Jako protiletadlový dělostřelec sloužil, se svou jednotkou na různých válečných lodí v Jadranu.

sykora_00
Foto: František Sýkora

Poté jeho 22 protiletadlový oddíl, (od listopadu 1943) střežil území od Neapole po Terstu Geignamo, kde jejich velitelem, byl (od června 1944) poručík Dr. Fritz Mayer.

Psali jsme: Jak jsem našel svůj poklad z 2. světové války

Franz Schikora, byl vyznamenán několika řády za zásluhy kterých dosáhl v relativně krátkém čase. V lednu 1945, byl zraněn a převezen do místní nemocnice. 31. ledna 1945 byl hospitalizován ve vojenské námořní nemocnici v Terstu. Dne 1. března 1945 byl povýšen na Matrosen-Gefreiter (český ekvivalent, Svobodník).

Na konci války byl zajat a převezen do zajateckého tábora Camp Naples v Neapoli, odkud byl v roce 1946 propuštěn...

sykora_01
Foto:František Sýkora získal za své služby u Kriegsmarine, Železné kříže I.a II. třídy (které byly udělované za vynikající plnění vojenských povinností a za odvahu před nepřítelem) ...

Psali jsme: Jak dnes vypadá bývalá honosná vila předního nacisty Josepha Goebbelse

 

sykora_02
Foto: František Sýkora získal také stříbrnou Chorvatskou medaili, za chrabrost ...

 

sykora_03
Foto: Odznak prorážeče blokády (Abzeichen für die Blockadebrecher, vlevo) a černý odznak za zranění (Das Verwundetenabzeichen in Schwarz, nositel musel být zraněn jednou nebo dvakrát v boji nebo v leteckém náletu, vpravo)

Příběh dědečka své manželky, pana Františka Sýkory, který pocházel z Hlučínska, nám na stránku 2. světová válka zaslal Petr Sajaš. Dějiny jsou někdy vskutku nevyzpytatelné, a za tento životní příběh bych velice ráda poděkovala.

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací