EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Geniální český vynálezce, který byl zastřelen během výslechu na Gestapu

 21. 12. 2020      kategorie: Vojenská historie      18 komentářů

Před 76 lety, 15. 12. 1944, zemřel při hrdinském boji český vynálezce Josef Sousedík. Josef Sousedík má na svém kontě například patent na letadlo s kolmým startem, hybridní elektromobil, elektrické kormidlo pro motorové lodě, nebo v té době nejrychlejší vlak na světě, Slovenskou strelu.

shutterstock_1279084558
Foto: Josef Sousedík byl geniální český vynálezce, který byl zastřelen během výslechu na Gestapu (ilustrační foto) | Shutterstock

Josef Sousedík, alias "Moravský Edison", se narodil 18. prosince roku 1894 ve Vsetíně se šesti sourozenci. Rodina byla velice chudá, například šněrovací boty byly v rodině jen jedny. V elektrotovárně bratří Bubelů se Josef vyučil nástrojařem a elektromontérem. Elektřina ho tak nadchla, že si doma vytvořil nejrůznější elektrická "udělátka". Josef byl skromný, talentovaný, velice šikovný a pracovitý.

Psali jsme: Andělská tvář a smrtící muška. Příběh nejslavnější snajperky. V 19 letech zabila prvního Němce

V roce 1914  narukoval do 1. světové války, ze které se v pořádku vrátil. Josef se dokonce zapojil i do osvobozovacích bojů na Slovensku proti Maďarům. Do Vsetína se pak vrátil roku 1919 a rozhodl se rozjet vlastní byznys. V rekordním čase ve Vsetíně vybudoval vlastní továrnu na elektromotory. Díky tomu se spřátelil s Tomášem Baťou, pro kterého se stal výhradním dodavatelem elektromotorů a později dokonce spolu začali stavět železniční dráhu Vsetín-Zlín.

Roku 1927, pobouřen korupcí, kandidoval Josef Sousedík na starostu města Vsetína.  Uspěl a byl pak opakovaně volen až do okupace roku 1938. Mezi lidmi byl velice oblíbený, byl totiž čestný a nešlo ho zkorumpovat. Navíc celý svůj plat dával na charitu. Pod Sousedíkem se ve Vsetíně hodně stavělo a Vsetín se brzy proměnil ve velice moderní město. Postavil například Masarykovo gymnázium, budovy pro okresní úřad, poštu, chudobinec, spořitelnu, zrenovoval mlýny a elektrárnu a na Vsetínsku postavil desítky kilometrů silnic.

Sousedík si dokonce vynalezl vlastní elektromobil, se kterým jezdíval do práce. Do Vsetína také dostal pobočku brněnské zbrojovky, čímž místním zajistil desítky pracovních míst. Přátelství s Baťou Sousedík ukončil roku 1932, kdy se oba neshodli na fúzi obou podniků pod Baťu, což Sousedíkův byznys málem položilo, protože Baťa tehdy zrušil se Sousedíkem smlouvu na dodávku motorů.

Psali jsme: Rakousko-slovinská válka: Nevyhraná, zapomenutá a vlastně úplně zbytečná

Sousedíka zachránil baron Hanuš Ringhoffer, který Sousedíkovi nabídl výhodnější podmínky, právě s Ringhofferem a Hansem Ledwinkou (koncepce TATRA) později pracoval na vlaku Slovenská strela. Při zkušební jízdě měli železničáři co dělat, aby stahovali závory. Rychlost 134 km/h byla ve 30. letech něco neuvěřitelného. Za úspěchem stál hlavně Sousedíkův revoluční elektromotor, kdy se vlak rozjížděl na elektropohon, tedy velice svižně ale přitom hladce a ve vyšší rychlosti pak přešel na benzínový pohon.

Zářnou kariéru mu zhatila až 2. světová válka. Jako čestný občan a ryzí vlastenec se zapojil do odboje a před nacisty skrýval několik svých výrazných vynálezů a patentů. Jako ředitel Ringhofferových závodů mohl být za vodou a užívat si života, ovšem Sousedík začal kolem sebe shromažďovat lidi ochotné vést odpor proti nacistické zlomoci. Nakonec dal dohromady skupinu odbojářů, která měla na 2000 členů. Odboj financoval ze svého a podle svých slov neváhal do odboje vložit veškeré své finance. "Však peníze vydělám znovu, ale teď jde o všechno," říkával. Silný a cílevědomý odboj na Vsetínsku nemohli nacisté nevidět a Sousedík byl několikrát zatčen Gestapem, ale vždy ho z toho dostal jeho kolega Ringhoffer. Sousedík dokonce navázal a udržoval spojení s výsadkem Clay-Eva. Clay-Eva byl krycí název pro paradesantní výsadek vyslaný během 2. světové války z Anglie na území Protektorátu Čechy a Morava. Byl organizován zpravodajským odborem exilového Ministerstva národní obrany a řazen byl do třetí vlny výsadků.

1280px-Locomotive-cz-M290-001
Foto: Vůz M 290.002 (označený jako M 290.001 či „Slovenská strela“) před muzeem Tatry v Kopřivnici v roce 2004. Při zkušební jízdě měli železničáři co dělat, aby stahovali závory. Rychlost 134 km/h byla ve 30. letech něco neuvěřitelného. |  Wikimedia Commons

Na poslední výslech ho Gestapo doprovodilo 15. prosince 1944, pouhé tři dny před jeho 50. narozeninami. Věděl, že se z toho tentokrát nejspíš nedostane, a tak když se s vyšetřovatelem Franzem Kernerem ocitl sám, vycítil příležitost. Po vyšetřovateli hodil psací stroj a snažil se utéct oknem, ovšem Kerner ho za pomoci pistole zastavil. Na Sousedíka musel vystřílel celý zásobník, než ten nakonec padl mrtev na zem. Tak skončil osud muže, který mohl ovlivnit svět a zajistit Československu skvělé jméno ve světě.

Po válce mu prezident Beneš udělil in memoriam Československý válečný kříž. Po komunistickém převratu Sousedíkovu rodinu nečekaly šťastné časy. Komunisté jim zestátnili prosperující podnik a rodinu násilně vystěhovali. O Josefu Sousedíkovi bylo zakázáno psát a tak se na něj, bohužel, všeobecně zapomnělo, stejně jako na další velikány naší historie. Aby úplně pohřbili Sousedíkův odkaz přestali komunisté platit za jeho patenty, které následně propadly. Sousedík byl držitelem zhruba 200 patentů. Kdo ví, o kolik miliard jsme kvůli tomu tenkrát přišli.

Josef Sousedík byl rehabilitován až po pádu komunismu v roce 1989 a v roce 2016 obdržel in memoriam medaili Za hrdinství. 

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

karel3

24. 12. 2020

Míra
"Že zrovna sympatizantům nacistů, proti kterým Sousedík bojoval, leží jeho osud tak na srdci. Sousedík se musí v hrobě obracet, že si ho berou neonacisté do úst."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
To mi nějak uniklo, že si zdejší SPD, Trikolóra nebo dokonce DSSS brali do úst Josefa Sousedíka.
Pokud tedy stále platí nacismus = národní socialismus, tak národním socialistou byl například i Edvard Beneš. :slight_smile:

karel3

24. 12. 2020

Martin23
"Článek je vlastně o tom, jak nám náckové zabili nadějného vynálezce, vlastence a řádného člověka. Přesto se většina chytla posledního odstavce o tom, že komunisti ...."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ty jsi byl s Josefem Sousedíkem v nějakém příbuzenském vztahu, nebo společné firmě, že píšeš ..."nám" náckové zabili nadějného vynálezce ? Komu nám?
To je jako za bolševika. Chytrý a pracovitý člověk něco vymyslel, nebo zlepšil a komouši hned všude vykřikovali: "Náš patent, náš zlepšovák, náš výrobek, ..."
Náckové zabili nadějného vynálezce a komunisté okradli a zašlapali do země jeho rodinu.
Jeden za 18 a druhý bez dvou za 20.

"Ono třeba s těmi patenty to asi nebude úplně jednoduché, protože pokud je vlastnil Sousedík, těžko s nimi po jeho smrti mohli komunisti nějak právně nakládat."
---------------------------------------------------------------------------------------------
Kdybys měl znalosti alespoň průměrného středoškoláka, tak bys věděl. že s patenty mohli nakládat dědicové. To by ovšem nesměla komunistická spodina nikomu závidět. :slight_smile:

"Dnes se totiž Evropa centralizuje po napoleonsko-hitlerovském vzoru do nadnárodního socialistického molochu s názvem EU a nebezpeční jsou právě ti, kteří smýšlí jako Sousedík."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Odkud víš, jakého smýšlení byl Sousedík a jak by se dnes díval na EU, chytrolíne ? :slight_smile:
Podnikatelé potřebují trh s velkým počtem obyvatel. Pochybuji, že by byl zastáncem usoplené zemičky uprostřed Evropy obehnané celními bariérami, kde si erár u státního krmelce a nevzdělaní důchodci trénují své národovectví, zatímco ekonomicky aktivní občané jim to platí.

Míra

24. 12. 2020

Že zrovna sympatizantům nacistů, proti kterým Sousedík bojoval, leží jeho osud tak na srdci. Sousedík se musí v hrobě obracet, že si ho berou neonacisté do úst.

Martin23

24. 12. 2020

Je mi jasné, že se místní fanatici opět ozvou, ale i tak mi to nedá.
Článek je vlastně o tom, jak nám náckové zabili nadějného vynálezce, vlastence a řádného člověka. Přesto se většina chytla posledního odstavce o tom, že komunisti .... (Ono třeba s těmi patenty to asi nebude úplně jednoduché, protože pokud je vlastnil Sousedík, těžko s nimi po jeho smrti mohli komunisti nějak právně nakládat. Ale to je jen taková nepodstatná vsuvka).

Jak směšně všechno ohýbají, aby se to hodilo do jejich vnímání světa.

Dnes se totiž Evropa centralizuje po napoleonsko-hitlerovském vzoru do nadnárodního socialistického molochu s názvem EU a nebezpeční jsou právě ti, kteří smýšlí jako Sousedík. Jenže to se dnes nevyplácí a právě takoví lidé jsou často označováni zcela nesmyslně za fašouny.

Hezké Vánoce všem.

bombero

23. 12. 2020

Míra- máte pravdu. Rovnítko je tam naprosto špatně. Náckové se nenapáchali tolik zvěrstev, jako komunisti.Jinak, nejvíc vyznavačů nacismu je paradoxně v dnešním rusku...

karel3

23. 12. 2020

Míra
"Nacisté se nikdy nesmíří s tím, že byli poražení komunisty, a tak dávají rovnítko mezi nacismus a komunismus aby uškodili aspoň takhle. Doba překreslování historie jim k tomu nahrává."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ale jdi ty slovanský brepto.:smile:
Celý svět zná historii a pár rusomilných knedliků na tom nemůže nic změnit.
Přátelská spolupráce nacistů a komunistů do 21.června 1941 je zdokumentována.
Zvítězil demokratický svět, USA a země v západní Evropě. Tam zůstala svoboda a blahobyt.
Komunistický svět, kde se na úrovni států lhalo a kradlo se vlastní tupostí a leností utopil ve vlastních výkalech za třemi ploty z ostnatého drátu. Stačilo na to 44 let a "la finita commedia".
"Vítězné" Rusko se vám Slovani nějak ekonomicky potácí. Nezajedete na interbrigádu pomoci soukmenovcům? V příhraničních oblastech už hospodaří "u vítězů" Číňané za bakšiš a vodku.:laughing:

Míra

23. 12. 2020

Nacisté se nikdy nesmíří s tím, že byli poražení komunisty, a tak dávají rovnítko mezi nacismus a komunismus aby uškodili aspoň takhle. Doba překreslování historie jim k tomu nahrává.

bombero

22. 12. 2020

Hudrák- a co kdyby jste si nejdřív, než začnete napadat druhé aspon přečetl článek o kterém je diskuze a ne jen nadpis? Pak by jste se v něm dozvěděl, jak se komanči "skvěle" zachovali k jeho rodině a jak naložili s jeho patenty, ze kterých jsme mohli mít celkem dost peněz

karel3

22. 12. 2020

hudrák
"Může mi prosím někdo vysvětlit, proč spousta lidí než něco začne komentovat tak si nedokáže nastudovat alespoň základní informace k tématům a dokáže jen druhého urážet."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Co jsi objevil mimo téma nastudovaný chytrolíne ?
Jaký byl podle tebe osud rodiny po Benešem vyznamenaném hrdinovi Josefu Sousedíkovi ?
Kdo třeba odstranil za komunistů pamětní desku, připomínající hrdinu Josefa Sousedíka ?
Vyprávěj, ať si přečtu studovaný výklad.

"Je krásné jak jakýkoli text se přesune na komunisty :-) , no a také jsem si všiml že jakmile určité sortě lidí dojdou buď argumenty a nebo zdravý rozum tak každého označují za komunisty, bolševiky a dávají jim jízdenku do Ruska."
----------------------------------------------------------
Před rokem 1990, visel skoro na každé ulici komunistický nápis: "Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak!"
Každého normálního člověka napadne, že komunisté, pokud nelhali, tak zvednou krovky a zamíří na Východ do Sovětského svazu, nebo později do nástupnického státu Ruska.
Pokud to neudělali jako správní kolaboranti s okupační armádou a mocností, tak to jsou navíc lháři, protože 44 let lhali celému světu a své zemi, že chtějí navždy žít s tím sovětským Ruskem.

Pokud se někomu nelíbí život v blahobytu EU a kňourá nad členstvím v NATO, naopak mu je milejší třeba Rusko, tak by se měl přirozeně odstěhovat hlavně kvůli sobě, aby zbytečně netrpěl a užíval si krásný život podle svého gusta se sobě blízkými. Mně Evropanovi se určitě také uleví.

karel3

22. 12. 2020

Nacisté i komunisté jsou stejná spodina lidstva.
Neštítili se vraždit a krást soukromý majetek. Hlavním cílem obou ideologií bylo, obohatit se bez práce na cizím majetku.
Jedni se schovali za rasu a ti druzí za dělnickou třídu.
Dnes máme podobný nacionalismus v Rusku.
Pracovat to moc neumí, ale kolonie z minulých časů by se hodily.

hudrák

22. 12. 2020

Je krásné jak jakýkoli text se přesune na komunisty :-) , no a také jsem si všiml že jakmile určité sortě lidí dojdou buď argumenty a nebo zdravý rozum tak každého označují za komunisty, bolševiky a dávají jim jízdenku do Ruska.Může mi prosím někdo vysvětlit, proč spousta lidí než něco začne komentovat tak si nedokáže nastudovat alespoň základní informace k tématům a dokáže jen druhého urážet.A přitom dnes je spousta možností se sebevzdělat a poté dotyčného argumentačně a hlavně slušně přesvědčit, nebo je tu někdo kdo si myslí, že čím víc bude křičet tu " svoji jedinou a správnou"pravdu tak se pravdou stane?

Alef Nula

22. 12. 2020

@Míra:
"...především Gracchus Babeuf, podle něhož má každý člověk od přírody právo na stejný podíl všech statků."

Nesouhlasím. Člověk má právo na to, o co se přičinil. Komunistická myšlenka jakoby zapomněla, že jsou mezi námi jak lidé pracovití, tak i lenoši

Míra

22. 12. 2020

Komunismus (z latinského communis = „společný“) je politická ideologie požadující společné vlastnictví a odmítající třídní rozdíly mezi lidmi.
Komunistické ideje mají předchůdce již v antice a raném novověku.
Ideál rovnostářské a kolektivistické společnosti se dá vystopovat již do antiky. Platónova Ústava navrhuje kolektivní výchovu dětí a správu vlastnictví. Vůdce povstání otroků Spartakus často sloužil jako inspirace sociálním revolucionářům.[1] Politicky byly vykládány i náboženské ideály křesťanství, zejména Ježíšovo Horské kázání a sdílení majetku v prvokřesťanské obci, jak je popisují Skutky apoštolů.[2]

Evropský středověk a raný novověk znal náboženská společenství, praktikující či propagující „křesťanský komunismus“ sdílení majetku. V českém prostředí je možno chápat jako projev komunismu odevzdávání majetku do společných kádí při příchodu do husitského města Tábor v období husitského hnutí v 15. století. Vedle běžných církevních řádů šlo o nezávislé skupiny typu shakerů 18. století či radikální reformátory jako byl Thomas Müntzer. Vznikaly knihy popisující smyšlené rovnostářské společnosti jako Moreova Utopia (1516) či Campanellův Sluneční stát (1623).

V 18. století se kritika sociální a mocenské nerovnosti rozšířila zejména ve Francii. Jejími nositeli byli osvícenští filozofové jako Jean-Jacques Rousseau nebo revoluční politici jako Jean Paul Marat a především Gracchus Babeuf, podle něhož má každý člověk od přírody právo na stejný podíl všech statků.
*************************

Vzhledem k těmto faktům musím taky souhlasit, že komunismus je zlo - pro kapitalisty!

Monarchista

22. 12. 2020

Rok 1989 mně přesvědčil, že někteří lidé jsou prostě sprosté svině a je celkem jedno jak si říkají.

Tvůj nick

22. 12. 2020

Bohužel, stádo ovcí vedené berany, hlídané německým ovčákem.

Nero

21. 12. 2020

Proč ho neocenil už Havel?

Jarda

21. 12. 2020

Co dodat....komunismus je zlo..co bychom dnes za takového vlastence dali...

karel3

21. 12. 2020

Díky za pěkný článek.
Skvělá kniha: Josef Sousedík (ne)zapomenutý vynálezce, továrník, politik a vlastenec.
Autoři: Kohutka Jiří, Košťál Josef

Když už je řeč o neudržování patentů komunistickými primitivy, dovolím si připomenout další, například patent na kontaktní čočky profesora Wichterleho, nebo patenty na pletení lan pana Klika
(Provaznické muzeum Karla Klika v Deštné u Jindřichova Hradce) atd.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací