EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Herci z legendárního seriálu M*A*S*H* tehdy a nyní

 07. 12. 2018      kategorie: Army zábava      14 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Není mnoho televizních seriálů, které se i dnes po 35 letech těší takovému úspěchu, jako je právě seriál M*A*S*H. Příběhy z prostředí mobilní vojenské nemocnice uprostřed války v Koreji nám dávají nahlédnout do každodenního života postav lékařů, sester a vojáků, kteří řeší různé situace často i s humorem a nadsázkou. Pojďme se podívat blíže na tento seriál a jeho hlavní hrdiny, kteří už léta baví několik generací televizních diváků. 

Seriál M*A*S*H byl inspirován knihou MASH: A Novel About Three Army Doctors od autora Richarda Hornbergera, který sám sloužil v období korejské války v MASHi 8055.  Knihu později koupilo studio 20th Century Fox. To nabídlo scénář postupně 15 režisérům, ale všichni odmítli. Nabídku přijal až Robert Altman, který udělal z MASHe světový fenomén. Na filmu studio vydělalo kolem 36 miliónů dolarů, protože do kin na něj přišlo jen v USA 14 miliónů diváků. Díky tomu se píseň z filmu (a později znělka seriálu) Suicide is painless (Sebevražda nebolí) proslavila a autor, Altmanův syn, na ni vydělal víc než jeho otec na filmu.

Po úspěchu filmu začalo studio pracovat na seriálu. První díl se vysílal v roce 1972. Následovalo pak celých 11 sezon, kdy poslední epizodu v roce 1983 sledovalo neuvěřitelných 125 milionů diváků. U nás v Česku je seriál oblíben od 90. let, kdy se začal vysílat a od té doby je opakovaně vysílán. Seriál M*A*S*H získal během své jedenáctileté existence celkem 14 cen Emmy. Pojďme se nyní podívat na to, co dělají dnes hlavní herci tohoto oblíbeného seriálu.

Loretta Swit – major Margaret „Šťabajzna“” Houlihanová

mash_02
Foto: Loretta Swit

Dnes tuto herečku v televizi ani na filmových plátnech neuvidíte. Loretta se nyní stáhla do ústraní a věnuje se charitě pro zvířata v nouzi a navrhování šperků. Tuto skvělou herečku si budete také jistě pamatovat ze seriálu To je vražda, napsala.

Alan Alda – kapitán Benjamin Franklin “Hawkeye” Pierce

mash_03
Foto: Alan Alda

Jeho role doktora Pierce v seriálu M*A*S*H Alan Aldu proslavila celosvětově a tenhle sympaťák se nesmazatelně vryl do srdcí miliónů diváků. Po seriálu se Alda věnuje dál herectví a asi jako jediný ze seriálu M*A*S*H* prožil báječnou hereckou kariéru. Alana Aldu známe např. ze seriálu Pohotovost, Západní křídlo, Studio 30 Rock apod. Dohromady hrál ve více než 60 snímcích a lidé Aldu milují dodnes.  Nedávno herec veřejně oznámil, že trpí Parkinsonovou chorobou, což ho však nesrazilo na kolena a s touto nemocí se vypořádává s nadhledem.

Jamie Farr – seržant Maxwell Q. Klinger

mash_04
Foto: Jamie Farr

Tento herec s nezapomenutelným nosem, který se v seriálu oblékal do dámských šatů, aby ho propustili ze služby, se po odvysílání M*A*S*He dále herectví již nevěnoval. Objevil se sice v některých malých filmových rolích, nicméně jeho pozornost se spíše zaměřila na divadelní představení a působil také jako poradce ve sboru dětské výzkumné nemocnice St. Jude.

William Christopher – otec Francis Mulcahy

mash_05
Foto: William Christopher

Tento herec měl pravděpodobně nejuniverzálnější kariéru z celé skupiny. V seriálu M*A*S*H si zahrál duchovního otce jednotky 4077 jako otec Mulcahy. Po M*A*S*Hi jste ho mohli vidět např. v seriálu To je vražda, napsala.  William Christopher také namluvil kreslenou postavičku Šmouly-Anděla ve filmu Šmoulové. Herec zemřel roku 2016 na rakovinu plic.

McLean Stevenson – plukovník Henry Blake

mash_06
Foto: McLean Stevenson

Určitě si vzpomenete na smutnou seriálovou scénu, kdy bylo oznámeno, že bylo sestřeleno letadlo s plukovníkem Blakem na palubě během jeho letu domů do vlasti. Přestože tím v seriálu skončil, ztvárnil Stevenson několik dalších seriálových a filmových rolí, avšak žádná z nich mu již takovou slávu jako role plukovníka Blakea z M*A*S*He nepřinesla. Herec zemřel v roce 1996 na infarkt, který se dostavil paradoxně po úspěšné předchozí léčbě rakoviny močového měchýře.

Mike Farrell – kapitán B.J. Hunnicut

mash_07
Foto: Mike Farrell

V seriálu M*A*S*H se Farrell proslavil jako kapitán Hunnicut, kolega a blízký přítel hlavního hrdiny Hawkeyeho Pierce. Po ukončení seriálu Farrel rozjel poměrně úspěšnou hereckou kariéru a objevil se v mnoha dalších seriálech a filmech. Vzpomeňme například legendární film Superman, seriál Zákon a pořádek apod. Kromě filmu byl Mike aktivní i v politice, kde bojoval proti trestu smrti. . Za tuto svou práci byl oceněn několika cenami.

David Ogden Stiers – major Charles Winchester

mash_08
Foto: David Ogden Stiers

Stiers je dalším hercem, pro kterého úspěšná herecká kariéra po ukončení seriálu M*A*S*H pokračovala dál. Herec propůjčil svůj hlas postavám v animovaných filmech Lilo & Stitch, Pocahontas, Kráska a zvířa apod. Jako televizní herec pak působil až do své smrti v roce 2018, kdy  ve věku 75 let podlehl v boji s rakovinou močového měchýře.

Gary Burghoff  - desátník Walter Eugene "Radar" O`Reilly

mash_09
Foto: Gary Burghoff 

Gary Burghoff v seriálu M*A*S*H ztvárnil nezapomenutelnou roli "roztomilého" Radara. Burghoff opustil M*A*S*H krátce po začátku osmé sezóny, aby mohl více času trávit se svou rodinou. Odmítl řadu nabídek na nejrůznější sitcomy, včetně role v seriálu Newhart. Na počátku osmdesátých let sjezdil s vlastním hudením souborem All-Stal Dixieland Jazz Band řadu amerických jazzových klubů a pod názvem Gary Burghoff and his Mardi Gras Celebration Jazz Band nahrál i vlastní album Just For Fun. V květnu 1999 začal Gary uvádět svůj vlastní pořad na veřejnoprávní televizi o vztazích mezi lidmi a jejich zvířecími kamarády nazvaný Pets: Part of the Family. V současnosti je stále aktivní jako herec a režisér v regionálních divadlech.

Video: Herci z M*A*S*H tehdy a nyní / YouTube

 Autor: Fels

Komentáře

TAMARU

08. 12. 2018

přesně tak!

Miroslav Výleta

07. 12. 2018

Chybí Wayne Rogers alias kapitán John Francis Xavier McIntyr, řečený Trapper (1972–75), Larry Linville alias major Frank Burns (1972–77) a Harry Morgan alias plukovník Sherman T. Potter (1975–83).

Přidat komentář