EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Hitlerova pila MG 42

 20. 08. 2018      kategorie: Vojenská výzbroj      5 komentářů

Hitlerova pila, takto byl přezdívaný jeden z nejznámějších kulometů druhé světové války – MG 42. Kulomet, který díky své kadenci budil hrůzu u všech spojenců.

obr_01
Foto: MG 42 během 2. světové války

Vznik legendy

MG 42 (celým názvem Maschinengewehr 42) byl zaveden do výzbroje v průběhu druhé světové války, v roce 1942. Stal se nástupcem kulometu MG 34. Ten se totiž ukázal v průběhu války jako nedostatečně spolehlivý a jeho výrobní náklady byly příliš vysoké.

Psali jsme: Živoucí legenda mezi zbraněmi: Granátomet M79

MG 34 byl velice náchylný k zasekávání. V zimě mu nedělal dobře mráz a sníh, v létě zase písek a zbytek roku voda a především bahno. Wermacht tedy v průběhu války došel k závěru, že je potřeba započít vývoj nové, dokonalejší zbraně. Povolali na pomoc tedy Ing. Grünowa. Ten sice nebyl konstruktér zbraní, byl to ovšem specialista na lisování plechů. Touto technikou se mu podařilo zkonstruovat legendu MG 42, která se okamžitě rozšířila na východní i západní frontu.

obr_02
Foto: MG42 na tripodu

Lehký těžký kulomet

Oproti svému předchůdci měl MG 42 oblíbenost u vojáků především díky své nízké váze. Vážil pouhých 11 kg. Například ruský kulomet Maxim 1910 měl 60 kg a americký M2 Browning necelých 40 kg.

Psali jsme: Sběratelovo oko by dnes zaplakalo aneb co se dělo s druhoválečnými zbraněmi a výstrojí po válce

Měl ovšem i další přednosti. Patrně to největší byla kadence. MG 42 dokázal vystřelit až 1 500 ran za minutu. Doporučovalo se ovšem střílet pouze 350 ran za minutu, aby nedocházelo k přehřívání. Díky takto vysoké kadenci měl kulomet při střelbě zvuk „trhajícího papíru". Tento zvuk naháněl hrůzu i ostříleným vojákům.

MG 42 měl ovšem i své nevýhody. Tou patrně největší byla nízká váha v kombinaci s poměrně velkou ráží nábojů (7,92x57 Mauser). Tento nedostatek ovšem vojákům příliš nevadil, protože menší přesnost kompenzovali rychlostí střelby, kterou jim kulomet umožňoval.

obr_03
Foto: Z této strany byste stát nechtěli

Modifikace využívány dodnes

Kulomet vydržel ve službě až do roku 1968. Později byl přerážovaný pro standardní munici 7,62x51 NATO a je využíván dodnes u Bundeswehr pod označením MG 3. MG 42 se dokonce stal předlohou pro americký kulomet M60


Video: Trhání papíru MG 42 / YouTube

CENOVÉ BOMBY

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací