EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Holandští hledači pokladů našli pomocí magnetu německou druhoválečnou pušku StG 44

 04. 10. 2019      kategorie: Vojenská historie      2 komentáře

Unikátní nález se podařil holandským "lovcům pokladů", kteří na dně rybníka nalezli pomocí magnetu německou druhoválečnou útočnou pušku StG 44 v perfektním stavu.

Díky nulovému přístupou vzduchu a výborné konzervaci v bahně vydržela zbraň na dně rybníka více jak 75 let téměř netknutá. Na zbrani se dokonce zachoval kožený řemen. Jediná část, která pušce chyběla, byla dřevěná pažba.

stg
Foto: Díky nulovému přístupou vzduchu a výborné konzervaci v bahně vydržela zbraň na dně rybníka více jak 75 let téměř netknutá | printscreen z YouTube

Psali jsme: Unikátní nález německého druhoválečného kulometného hnízda "Kugelstand"

StG 44 (Sturmgewehr 44) byla první útočná puška zavedená do výzbroje německou armádou před koncem druhé světové války. Puška byla původně vyvinutá pod názvem MP 43, avšak po drobných úpravách byla přeznačena jako StG 44. Ta se například od  MP 43 lišila tím, že se na její výrobu používal tenčí materiál s fosfátovaným a ne oxidovaným povrchem. Upustilo se také od montáže optiky nebo infra zaměřovačů.

Zbraň byla vyrobena v poměrně velkém počtu celkem 425977 kusů všech produkčních verzí. Na konci války byly problémy s dodávkami munice protože výroba a hlavně doprava vázly. Výroba této útočné pušky se prudce zvyšovala. V roce 1943 se vyrobilo 19501 kusů, v roce 1944 už to bylo 281 860 kusů do poloviny roku 1945 se stačilo vyrobit 124616 kusů. Tehdejší náklady na zbraň byly  66 RM (Říšských marek).

stg_44
Foto: Příslušník německé armády se zbraní StG 44 | Wikimedia Commons

Psali jsme: Kurt Knispel, největší německé tankové eso, pocházel z Československa

Po válce nebyla tato zbraň používána jenom naším výsadkovým vojskem, ale byla i ve výzbroji bezpečnostních sborů (SNB) pod názvem Samopal vz. 43/44.

Hledači kromě nálezu pušky StG 44 z vody vytáhli ještě další zajímavé druhoválečné artefakty. Mezi nimi byly různé druhy pěchotní munice, německá mina a granát, francouzská minometka,německý bajonet atd. Pěkným úlovkem byla také německá druhoválečná karabina K98. Ostatně pro úplný přehled všech nálezů se podívejte na níže uvedené video.

Video: Unikátní nález německé druhoválečné pušky StG 44 / YouTube

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (1120)

Komentáře

BPN

07. 10. 2019

Už jsem to tu jednomu ignorantovi napsal, ale jsem nucen to zopakovat pro pány Náprstka a Řeje:
Pánové, oba jste oslové co osloviny osloviny...Když už se chcete něčemu vysmívat a ukazovat na to, kdo od koho co okopčil, tak si vemte do ruky nikoli AK a porovnávejte jej s StG, ale Holkův kulomet ZB 26, otočte jej "hore kokotom" a porovnejte s StG a všiměte si hlavně zbůsobu a provedení uzamykání nábojové komory. Holkův kulomet pálil, jak se u dobrých kulometů sluší, ze zadní polohy závěru stejně, jako to bylo u prvního prototypu Schmesserova StG, který byl značen jako MKb 42(H). Po jeho přepracování , hlavně spoušťového a bicího mechanismu, zkrácení plynového kanálu a přepracování závěrového mechanismu pro spouštění při uzamčeném závěru (v přední poloze) bylo rozhodnuto o jeho sériové výrobě...Takže pokud někdo od někoho v případě StG vs.AK kopíroval, tak bych spíš tvrdil že starej Schmeisser od Holka a jeho kulometu a rozhodne ne Kalašnikov od starýho Schmessera...:rolling_eyes:

satestsat121

04. 10. 2019

Viktor Náprstek
Logika? Každá pistole vypadá jako pistole a přece se liší. Každý revolver vypadá jako revolver. Pokud usuzujete jen ze zběžného pohledu, jo podobá se, to je pravda. Zkuste si něco přečíst, nebo si nechat poradit.

Přidat komentář

POPUP
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací