EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Indonésie má stále zájem o 11 letadel Su-35

 10. 07. 2020      kategorie: Vojenská technika      18 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Ruská velvyslankyně v Indonésii Ljudmila Vorobjeva dne 8. července 2020 indonéským médiím potvrdila blížící se návštěvu indonéského ministra obrany, generálporučíka Prabovo Subianta v Moskvě. Jedním z probíraných témat má být i indonéský nákup 11 víceúčelových bojových letounů Suchoj Su-35. 

Su-35S.wiki.V.Kuzmin.CC BY-SA
Foto: Suchoj Su-35S | V. Kuzmin / CC BY-SA

Podle agentury CNBC Indonesia, citující ruskou velvyslankyni, nebyla smlouva na letouny ani po nátlaku USA zrušena a bude realizována v blízké době. Ruské velvyslankyně také uvedla, že: „Hrozba amerických sankcí není nová, USA vždy hrozily uvalením sankcí každé zemi, která nakupuje ruské vojenské vybavení.“

Prabovo Subianto uskutečnil pracovní návštěvu Moskvy již 23. června tohoto roku jako čestný host u příležitosti oslav věnovaných 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce. V Moskvě se Prabovo Subianto setkal s náměstkem ministra obrany Ruska, generálplukovníkem Alexandrem Fominem. Během jednání strany diskutovaly o otázkách dvoustranných vztahů a spolupráci v různých oblastech, včetně vzdělávání, společného výcviku a spolupráce v obranném průmyslu.

Smlouva na nákup 11 víceúčelových bojových letounů Suchoj Su-35 pro indonéské letectvo byla podepsána v Jakartě dne 14. února 2018, doposud však nevstoupila v platnost. Indonéské ministerstvo obrany původně plánovalo, že první dva stroje Su-35 budou dodány do Indonésie v srpnu 2019. Zbývajících devět letadel mělo přiletět v průběhu roku 2020 – 4 stroje do konce února a pět strojů do konce července.

Su-30MK2.Indonesie.JakartaPost.Antara-MN Kanwa
Foto: Letouny Su-30MK2 letectva Indonésie | Jakarta Post / Antara – MN Kanwa

V únoru roku 2019 indonéský ministr pro právo a bezpečnostní politiku Viranto po pracovní návštěvě Moskvy a setkání se zástupci ruské vlády uvedl, že strany souhlasily s odložením dodávek letadel Su-35. Ministr ve svém prohlášení neoznámil žádný nový termín dodání letadel, ale prohlásil, že je ještě potřebné vyřešit několik technických otázek a pak bude nákupní proces dokončen.

Zpočátku byly údajně problémy spojeny se skutečností, že Rusko neschválilo seznam zemědělských produktů a produktů lehkého průmyslu navržený Indonésií v rámci kompenzačního balíčku za nákup letadel. Později však vešlo ve známost, a indonéské vedení to potvrdilo, že v případě získání ruských letadel hrozí Indonésii od USA uvalení sankcí, a to na základě amerického zákona CAATSA (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act), což je zákon o boji proti americkým protivníkům prostřednictvím sankcí.

Su-35S.Alexandr.Samsonov.RussianPlanes.FU
Foto: Ruský víceúčelový bojový letoun Su-35S | Alexandr Samsonov / RussianPlanes

Vojenské letectvo Indonésie má v současnosti ve své výzbroji širokou paletu bojových letounů nakoupených od různých výrobců z různých zemí. Vedle 33 amerických strojů F-16 různých verzí slouží i 23 britských strojů Hawk 200, asi 15 jihokorejských T-50 a také 5 ruských Su-27SKM spolu s 11 Su-30MK2. 

Video: Ruský víceúčelový bojový letoun Su-35S v akci / YouTube

Komentáře

Spenat

12. 07. 2020

Chengdu J-10 taky možnost

Omny

11. 07. 2020

Martin 23 jo však jo, psal jsem ti že nemá cenu na ně reagovat......

Petr

11. 07. 2020

ROBO ty musis byt dobry frustrat...jedinej kdo tu svini denne diskuse ses ty....nic k tematu jen osocovani ostatnich. Argument zadny, ale co chtit po malym harantovy.

Martin23

11. 07. 2020

Psal jsem to já. Již se to nestane, abych se nechal zatahovat do zcela zbytečných "hádek".

Omny

11. 07. 2020

Martin 23
ten poslední příspěvěk v tom článku o S-500 jak píšeš, že se omlouváš a už se to nestane, předpokládám, že to jsi nepsal ty že?

Martin23

11. 07. 2020

Abych nebyl napadán, že lžu, tak uvádím zdroj:

‚Čirá fantazie, dlouhodobý apel.‘ Čeští politici odmítají zvýšení výdajů na obranu na 4 procenta HDP

Ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) považuje za optimální hranici výdajů na obranu dvě procenta HDP. Napsal to v reakci na požadavek amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se výdaje členských států NATO zvýšily na čtyři procenta jejich HDP. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) považuje Trumpovo vyjádření za dlouhodobý apel.


https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/nato-naklady-na-obranu-hamacek-metnar_1807112351_pj

ROBO

11. 07. 2020

Omny
Nelžete jako Martin23 . Pokud jím tedy rovnou nejste , abyste si opět trapně podpořil vaše lži .
Nikde není napsáno že Indonésie nechce Vipery . Otázka je spíše jestli je USA ochotno nebo kapacitně v dohledné době tyto stroje v Indonésii oblíbené a velmi rozšířené - 76ks - vůbec dodat . Narozdíl o Ruského pravěkého šrotu .
Navíc mikro objednávka levných 11ks je směšná . A to ještě zdaleka kdoví jestli . To i pidi Slovensko udělalo několikanásobně vyšší - finančně - objednávku .
Ale narozdíl od Russka se na Americké stroje předlouhé fronty z celýho světa (4. i 5.gen.) Rusským pravěkem se jen lepí rychle díry a provádí reverzní inženýring .
A Russký voj. průmysl , jako celek , se jen utápí v astronomických dluzích a stále více technoogicky zaostává i na země , které před diktátorem Putlerem před jeho krutovládou , za ním těžce zaostávali .

Martin23

11. 07. 2020

K US zahraniční politice bych závěrem k tomuto tématu dodal.
Výdaje na zbrojení za rok 2019:
Na prvním místě jsou Spojené státy (726 miliard dolarů), dále Čína (217), Saúdská Arábie a Indie (57), Británie (56) a Francie (53). Rusko je osmé s výdaji ve výši 48 miliard dolarů. Ve srovnání s rokem 2018 Německo postoupilo na sedmé a Japonsko pokleslo na deváté místo, uvádí Jane’s. Desátá se umístila Jižní Korea.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/zbrojeni-evropa-vydaje-2019-bulharsko-cesko-nato.A200109_134510_zahranicni_jhr

Přesto se Trump vyjádřil tak, že pokud členové NATO nebudou plnit 2% HDP na obranu ze summitu z Walesu z roku 2014, tak odejdou.
Ale nejen to, na summitu v Bruselu v roce 2018 tlačily na to, aby se ty výdaje zvedly na 4% HDP.
A tak se ptám, kam to proboha chtějí vytáhnout, když Rusko dává 48 miliard, Čína 217 miliard a jejich oponentům je málo skoro 1,5 bilionu? Chtějí utráce 2 biliony.

Vždyť tohle je zcela evidentní příprava války na které se podílíme a přitom všichni mluví o výdajích na obranu. Proti komu? Proti 30 krát slabším výdajům Ruska?

ROBO

11. 07. 2020

Matrin23
Vy jako chronický lhář a prolhaný proruský trol , jste zašel ve svém lhaní tak daleko že se prolhaně označujet za vysokoškoláka . Což nejste jak víte ani náhodou .
Skuteční vysokoškoláci se takhle trapně uboze a opakovně nechlubí svým dosaženým vzděláním , aby tím podpořily své lživé prorusské a bolševické argumenty . Děláte to dementně svými falešnýmíi nicky stejně jako vylhanou VŠ . Diletantský způsob jakým to činíte spíše svěsvědčí o nedokončeném základním vzdělání .

Co setýče CAATSA , to je pouze jemné opatření , aby USA hlavně daly najevo a odsoudily agresivní rozpínavou a okupantskou doktrínu fašistického Russka . A nikoho , pokud vím drasticky nepostihla , jak opět lživě trolíte .

Omny

11. 07. 2020

no je mi jasné že US spolu s rusofobní svoločí na AN sere to, že Indonésie nechce Vipery...připadámi docela logické že právě Indonésie má jasno, která letadla se jí zdají lepší, když vedle sebe provozuje F-16 spolu s SU-27/30, takže si zcela evidentně umí udělat obrázek.....

V zásadě si zkuste představit tu situaci obráceně, kdyby Rusko vyhrožovalo nějakým ekonomickým nátlakem každému, kdo by si od nich něco nechtěl koupit...to by ta rusofobní svoloč ječela jak orangután

Omny

11. 07. 2020

Pavel
jestli chceš od týpků jako ROBO či Karel3 nějakou logickou argumentaci, tak to sis ukrutně naběhl, protože to jako chtít po slonovi aby lítal

jinak ano když už US neví kudy kam, tak nastává vyhrožování a nepřípustné nátlaky. Proto znova říkám, že nějaké prodeje F-35 nejsou výsledkem nějakého férového výběrového řízení nebo odráží kvalitu letadla (která je v tomhle případě více než sporná) ale jedná se pouze o politiku.

Doufám, že Indonésie nepodlehne a ty Sučka koupí...

Martin23

11. 07. 2020

Cateye

Podstatou článku, alespoň jak jsem ho se svým VŠ vzděláním pochopil, není poměr sil v regionu. Ale informace, že navzdory

"...americkému zákonu CAATSA (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act), což je zákon o boji proti americkým protivníkům prostřednictvím sankcí..."

obchodní jednání mezi Ruskou federací a Indonésií o nákupu 11 Su 35 dál probíhají.

Díky článku v AN jsem ale ukázal, že v USA sílí názory, jít v této agresivní politice mnohem dál.

Vedlejší (s ohledem na článek) je naopak vše ostatní, i když já to ve svém příspěvku uvádím jako svou hlavní přidanou hodnotu.

Takže nemám důvod tady s lepiči polemizovat o CAATSA a jejím smyslu či o agresivní zahraniční politice USA obecně.

ROBO

10. 07. 2020

Cateye
Situace je v tomto regionu neskuečně složitá a nepřehledná i pro ejvětší odborníky na tento region.
Proto se k meritu věci se nemůže nikdy dostat člověk , krerý je poháněn tendečně ke lživému a zavádějícímu závěru ve prospěch zločinného režimu z Kremlu a nikoli skutečné situaci a pravdě . Přesně takový zločinný výklad situace a celých dějin jsme zažívali před 30-70 lety .
A jak vidíme někteří hanebný bezpáteřní a hlavě prolhaní agitátoři přežívají dodnes .

Cateye

10. 07. 2020

I když to bere Martin23 trošku obloukem, nakonec se k meritu věci - poměru sil v regionu, dostane. A to že je tady jistý člověk neschopný se na svět nedívat černobíle, musí agresivně napadat každý názor, který nezapadá do jeho omezeného myšlení... no s agresivně vystupujícím individuem se na ulici také nedáte hned do řeči, že? :)

ROBO

10. 07. 2020

Pavel
No pokud by vám šlo opravdu o odkazy na zdroje , tak by jste je v první řadě vyžadoval od vylhanýho propagandistickýho prokremelskýho elaborátu Martina23 , který tady pouze vaří z vakua a bolševicky překrucuje z části článek z AN , který jinak lživě dehonestuje jako protirusky server .
Tedy pokud nejsi opět Martin23 , a tímto způsobem jakje u tebe ve zvyku , uboze podporuješ svoje nesmyslný vylhaný bláboly že si vymejšlíš opět nový nicky .

Pavel

10. 07. 2020

ROBO:
No víte, on ten první příspěvek na rozdíl od toho Vašeho má logiku. Nemuisí te s tím souhlasit, ale pokuid tak již čiíéte, podpořte to prosím logickou argumentací a odkazi na zdroje a nikoli zuřivými nic neříkajícími výkřiky a nálepkováním.

ROBO

10. 07. 2020

Martin23 alias Omny
Opět se vám podařilo hned prvním komentářem zaplevelit tento článek zcela vylhaným , vyfabulovaným a uboze konspiračním komentářem , kde ste se opět zcela odklonil od tématu jenom proto abyste uboze a vlastizrádně trolil . Opět ste zplácajl mlion témat , hlavně at se v tom čtenář nevyzná . Reagovat se na to fakticky ani nedá , protože obsáhnout to nekonečný kvantum výmyslů by vydalo na brožuru . A o to trolům jde .
A to vše jenom proto , abyste propagoval a zde vykydal zcela vylhanou Russkou propagandu .
Ani jeden váš odstavec se nezakládá ani na zrnku pravdy .

Martin23

10. 07. 2020

Tak USA ještě "nepřesvědčily Indonésii, že to je špatný nápad?
Koupíte si zboží v jiném krámě a jste nepřítel. Tak se chovají USA.

V této souvislosti musím okomentovat včerejší článek na AN s názvem "Nákupy za miliardy. Austrálie se připraví na vojenský střet s Čínou".

Jde o zajímavý článek, kdy se 25 milionová Austrálie patrně chystá vmíchat do geopolitických hrátek proti 1,5 miliardové Číně.

Na okraj musím zmínit informaci, kterou jsem se tam dočetl, a která mne vysloveně fascinovala, a která souvisí s tím, jak si USA představují mezinárodní soutěž. Ta zní:

Čínský hospodářský (a lidský) potenciál je větší, než Spojených států. A Američané to ví. Washington také chápe, že pozice Spojených států se nebude zlepšovat, ale jenom zhoršovat. Marek Budzisz, polský historik, analytik a ministerský poradce, varoval, že ve Spojených státech sílí hlasy, že pokud má dojít ke střetu s Čínou, bude lepší, pokud se tak stane, co nejdříve. Tohle je konsensus amerických elit, bez ohledu na to, zda jsou demokraté nebo republikáni. Na druhou stranu, pro možná někoho paradoxně, válku brzdí to, že obě strany mají jaderné zbraně.
Jedním z možných vojenských řešení je námořní blokáda Číny a odříznutí čínského hospodářství od zdrojů surovin (především ropy). Tohle je reálný a především zvažovaný vojenský scénář. Mimochodem takový scénář bude vyžadovat od Evropské unie velmi jasné stanovisko. Česká republika pochopitelně nezmůže skoro nic, ale jistě neuškodí mít na tuto velmi reálnou eventualitu „v šuplíku“ připraveno několik scénářů reakcí.

Takže Západ nejdříve vymyslel globalismus, kdy drtivou většinu své výroby přestěhoval do Asie. Zde využíval levnou sílu a tento svůj fatální omyl chce dnes řešit vojenskými blokádami? No fakt úžasná strategie.
Jen se ptám, kde ten Západ čerpá tu drzost, takto myslet a chovat se.

Ještě musím poznamenat a je to i v článku, Čína je největší obchodní partner Austrálie.

No a teď, co chci v souvislosti s případně Indonéskými Su 35 řešit v souvislosti s Austrálii. Ta tedy chce mít vliv na region. Protože nemá letadlovou loď, tak si pořídila po dlouhých diskuzích přepadové F 35.
No čert vem mnou kritizovanou ubohou nosnost výzbroje, ale jako přímo fatální se jeví dolet F 35.
S těmi doletí Australané tak na sousedí Papuu Novou Guineu.

Zatmco Su 35 má dolet s přídavnými nádržemi až 4500 km. Tedy asi dvojnásobek oproti F 35.

Indonésie tím tedy získá nejen skutečný prostředek, který jim fakticky umožní zasahovat v regionu (na rozdíl od Austrálie, která na Indočínu vliv nemá a mít nebude), ale zároveň tím získají partnera, který má vliv na Čínu. Obchod by měl tedy i jednoznačný politický význam.

Ale jsou tu právě USA a Obamovo: "Weˇve got to have the strongest military in the World, and we, occasionally, have to twist the arms of countries that wouldn´t do what we need them to do."


Takto nějak dopadla Venezuela - nechtěla dělat, co USA potřebovaly a tak jí zakroutily ruce. Přestože jde tedy o zemi, která leží na ropě, tak díky tomu, že s ní nesmí 3/4 světa léta obchodovat, jak nakázaly USA, tak je zbídačná.

Dopadne podobně i Indonésie, když bude trvat na své suverenitě a bude si chtít kupovat co chce a od koho chce?

Pokud bude někdo chtít námořně blokovat Čínu v Jihočínském moři, tak jsem skutečně hodně zvědavý, jak to bude dělat?

PS. Za jak dlouho se tady asi tak objeví lepiči?

Přidat komentář