EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Írán zveřejnil záznam ze sestřelení amerického bezpilotního letounu

 25. 06. 2019      kategorie: Události      30 komentářů

Pravděpodobně jste zaznamenali velmi vážnou událost, která mohla do poslední chvíle vyústit ve velký mezinárodní incident. Ve čtvrtek 20. června došlo k sestřelení amerického bezpilotního letounu RQ-4 Global Hawk íránskou protivzdušnou obranou.

1280px-Global_Hawk_1
Foto: Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk | Wikimedia Commons

Íránci tvrdí, že letoun narušil jejich vzdušný prostor. Američané naopak tvrdí, že se letoun v době sestřelení nacházel v mezinárodním vzdušném prostoru, více než 30 kilometrů od íránského vzdušeného prostoru. Jak to bylo ve skutečnosti se asi nikdy nedozvíme, co však víme byly následky, ve které mohla celá akce vyústit.

Psali jsme: Znojemské Němčičky si připomněly padlou posádku RAF

Video: Americké zpravodajství NBC informuje o sestřelení dronu / YouTube

Ještě během víkendu jsme se mohli dočkat vojenské odvety ze strany USA, která však byla zastavena za příslovečných “5 minut dvanáct“. Americký prezident Donald Trump zastavil plánovaný letecký útok na íránské pozemní cíle, údajně z důvodu vysokého počtu potenciálních lidských obětí. 

RaadAntiAirMissileSystem
Foto: Íránský systém protivzdušné obrany Khordad-3 | Wikimedia Commons

Psali jsme: O misích, žoldácích a odkopnutých vojácích

Krátce po sestřelení bezpilotního letounu se na YouTube objevily záznamy jak z jedné, tak z druhé strany. První video v tomto článku obsahuje záznam americké stanice NBC News, která zveřejnila uvolněné záběry z Pentagonu. Na nich však nic moc konkrétního vidět není. Druhé video (níže) je točené z druhé strany a zachycuje start rakety země-vzduch (systému Khordad-3) a následnou explozi ve vzduchu, která by měla znamenat zničení cíle ve vzduchu.

Video: Záznam ze sestřelení amerického bezpilotního letounu / YouTube

Američané se nakonec v rámci odvety uchýlili “pouze“ ke kybernetickému útoku směřovanému vůči ovládacím systémům íránské protivzdušné raketové obrany. Jak se výbušná situace vyvíjet dál si však nikdo neodvažuje predikovat. Oficiálně se obě strany chtějí vyhnout přímé vojenské konfrontaci. 

Carcasses_of_MQ-4C_Triton_05
Foto: Údajné zbytky amerického dronu |  Wikimedia Commons

 Autor: Dominik Z.

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Oleg

02. 07. 2019

Americý bezpilotní letoun měl vidět jeden z DIVŮ SVĚTA ?
Sand River in Irak - písečná řeka bez vody v Iráku. To je pozoruhodné !
Slyšeli jste někdy o “píseční řece” v Iráku?
Zaposlouchejte se do šumění písku tekoucího bez vody.
Jeden z divů světa. !
https://www.youtube.com/watch?v=mrVMNN_oQxs

Emil

02. 07. 2019

Občan - píšete o cyklistovi,

nechme jej on už jiný nebude.

Dobře, že sestřelili, co by dělali Američané, kdyby je nad hlavami pořád někdo kontroloval ?
Skutečný adrenalin popisují američtí piloti sestřelení nad cizím územím hra na život a na smrt
Zajímavé vyprávění skutečných amerických pilotů neměli to lehké. Zajímavé přátelství pilotů obou stran. Mnohé zůstává utajeno dodnes
https://www.youtube.com/watch?v=o_B5kmVWJTU

je to zřejmě americké hobby¨?
18.února 1953
5 amerických letadel sestřeleno nad Čínou , jak se tady píše v bolševických novinách z téhož dne http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo/1953/2/19/4.png

Občan

02. 07. 2019

Zde prosím není hodina češtiny. Kdo nedokáže diskutovat, opravuje chybky druhých (třeba i mých). Je to stále stejné, kdo něco neumí, tak je teoretik. Teoreticky zná ale vše, i poradí. Mnohdy však rozumíme lidem, kteří píši srdcem a dělají chyby, než studenému čumáčku, který nás kárá.

Emil

02. 07. 2019

cyklista s malým

ale čeština má své pravidla českého pravopisu

https://www.pravidla.cz/

cyklista

02. 07. 2019

Milý emile, vás se tedy vyrojilo. Myslíš, že troll Hana tady vystupuje pod svým skutečným jménem? Opravdu? Vsadím se , že je to přezdívka a ta se obvykle píše s malým.

Emil

02. 07. 2019

cyklista radí,
všemi pohrdá,
nic kloudného nenapíše,
dokáže jen urážet a za to, že nic nedokázal přece nemohou komunisté,
že jej nenaučili češtinu
a zřejmě nedával pozor,
když neví,
že jména se píší s velkým písmenem :kissing_heart:

cyklista

02. 07. 2019

Milý občane, kde hana uvádí nějaká fakta? Akorát propagandu, dojmy nebo lži, viz minulý příspěvek (vlastně viz všechny předchozí příspěvky).

Občan

02. 07. 2019

Musín se zastat Hany, je přímá a jmenuje jen fakta. Je to tak správné, Já ji docela rozumím, něco ji bolí, ve vývoji vlasti a armády není vše v pořádku. Kdo nechápe této drobbnosti, je panovačný a jednou jej to dostihne,

Hana

02. 07. 2019

Cyklista -KAPITALISMUS DNES
• Můžeme cestovat téměř bezproblémově do všech států světa, pokud nevyjíždíme do států, které vůči nám zavedly vízovou povinnost. • Máme konečně banány! • Máme nadměrný a bezproblémový výběr drog, které si mohou snadno opatřit již školáci. • Máme spoustu heren. • Kdo nechce nemusí pracovat, ale ti, kteří by velice rádi pracovat chtěli,tak nesnadno a obtížně práci shání. • Máme vysokou kriminalitu a její nízkou objasněnost. • Máme přepychově vybavené věznice, kde se zločinci mají lépe než mnozí důchodci nebo rodiny s dětmi. • Máme právní džungli, ve které nám jde vláda příkladem v obcházení a nedodržování vlastních zákonů. • Máme exekutory, kteří nás okradou a oberou s posvěcením státu o veškerý majetek. • Máme bezdomovce, částečně vlastní vinou, částečně po „návštěvě“ exekutorů. • Máme nejnekvalitnější silnice a dálnice, zároveň však paradoxně také jedny z nejdražších • Nekontrolované dovozy, které ničí domácí výrobu a tím i ruší pracovní místa. • V mnoha zejména zahraničních firmách jsou pracovní podmínky zaměstnanců jako v době otrokářské.

cyklista

01. 07. 2019

Milý občane, Hana není žádná druhá strana mince, lže jako každý další zastánce bolševismu.

Občan

30. 06. 2019

Hana to asi až tak nemyslela a jen chtěla říci, že každá mince má přední a zadní stranu. Dobrá je rovnováha a vlastní rozum.

cyklista

30. 06. 2019

Milá Hano. Je výsadou demokracie, že ze sebe kdokoliv může udělat troubu a nebude to řešit žádný pouliční výbor, dotyčný bude jen k smíchu.
Bolševici neschopní vlastního názoru to většinou nechápou a vidí za vším spiknutí, ale třeba Havel byl spisovatel a dramatik. U nás byl zakázaný, ale zahraničí mu vycházely knihy a v divadlech se hrály jeho hry a jak je v kapitalismu normální, dostával za to zaplaceno.
V jiné situace byli třeba cestovatelé Hanzelka a Zikmund. Po tom, co napsali, co skutečně viděli v jisté rozvojové zemi na východ od nás, komunisti místo aby se chytli za nos, odmítli je zaměstnat, takže oba experti byli bez práce a lidi se na ně skládali, aby neumřeli hladem, protože emigrovat jeden i druhý odmítli.
Ale spiknutí a podpora mezinárodní reakce je lepší, na to idioti jako ty skáčou snáz.

karel3

30. 06. 2019

Pro Hanu. Když už komunistické ovce nedokázaly v době totality nic udělat, protože na to mentálně neměly a potřebují se v době svobody, pro kterou nehnuly ani prstem, nějak zviditelnit, uchýlí se alespoň k závistivím komentářům, "kdo a kolik bral". Zabrnkat na strunu závistivých primitivů, kterými tato země hojně oplývá. Podle vzoru nomenklaturního komouše Milouše Jakeše a jeho slavného prejevu na Červeném hrádku: "No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno, no ale ona už tři roky po sobě bere 600 tisíc každý rok. A další ne 600, milión, dva milióny berou, Jandové a jiní, každý rok. Ty náhodou neprotestovali, ale mnozí z těch, kteří se takhle dobře mají, protestovali..."

A já se ptám. Kde byli za bolševika zalezlí všichni dnešní rádoby "národovci" a kam zahodili legitimace KSČ ?:joy:

"narodnidemokracie.cz" je slušně nacistický plátek. V podstatě ve světě platí, že čím je společnost svobodnější a pestřejší, tím je bohatší. Příkladů z historie je mnoho. Například roky 1945-1989, kdy to to v Československu uchopil čistě "slovanský živel". V roce 1935 bylo multikulturní Československo 6. nejvyspělejší stát v Evropě a 10. na světě. Když skončila v roce 1989 vláda místních a východních Slovanů, bylo Československo na 48. místě ve světě mezi rozvojovými zeměmi. Lze lehce dohledat v muzeích po celé ČR, že za 1. republiky vlastnili v ČSR většinu firem Němci a Židé. Dnes díky svobodě pohybu a majetku opět tato země vzkvétá a stoupá na ekonomickém žebříčku. :flag_us::flag_cz:

Hana

29. 06. 2019

Milý chytrý cyklisto, jistě víš, že komunisti kluky z Charty tolerovali,aby se im nic zlého nestalo
Nadace charty měla prostřednictvím zednářských lóží v Evropě a v USA vliv i na některé tradiční literární nadace, jejich prostřednictvím pak dosahovala udělování mezinárodních cen těm signatářům Charty 77, kteří byli predestinováni pro budoucnost k politickým funkcím (Havel, Dienstbier, Battěk, Němcová, Palouš, Uhl, Šabata, atd.). V období 1980 – 1989 bylo prostřednictvím Nadace Charty vyplaceno cca 376 tisíc US dolarů na činnost Charty 77 v Československu a cca 1.341 mil. US dolarů pro osobní potřeby vedoucích členů Charty. Tato částka nezahrnuje peníze vyplacené za literární a jiné ceny. Na osobní konta v zahraničí byla vedoucím osobám Charty převedena souhrnná částka 6 milionů US dolarů. Tato konta (osobní) jsou spravována advokátními kancelářemi v zahraničí, které zastupují jednotlivé funkcionáře Charty 77.
http://narodnidemokracie.cz/o-co-slo-17-listopadu-1989/

cyklista

28. 06. 2019

Milá Hano, fascinuje mě, jak ze sebe dokážeš nadšeně dělat troubu. Havel byl v roce 1967 vyškrknut z kandidátky na vedení svazu spisovatelů a to je asi nejblíž, co kdy byl nějaké komunistické oficiální struktuře.

cyklista

28. 06. 2019

Z Iránu se žádné sídlo terorismu nestane, ono už je. To je právě to, co se ti snažím vysvětlit. Je tam sice "stabilní" vláda, ale fanatická natolik, že se neliší od IS nebo Severní Koreje.

Hana

28. 06. 2019

:kissing_heart:Fero Richard Hrabal-Krondak:kissing_heart: nikomu nevadilo, že byl Havel komunistou:kissing_heart:
Václav Havel byl člen KSČ DO ROKU 1967
Co jsme nevěděli o Havlovi
https://www.youtube.com/watch?v=YPXJXuGKiMQ

Občan

27. 06. 2019

Fero Richard Hrabal-Krondak
Jste nenapravitelný bolševik. Rozumně, ANO USA mají největší podíl na vzniku ČSR v roce 1918. v roce 1917-18 a v letech 1941-45 bojovali na správné straně.
Já nejsem zaměřen proti USA, naopak, ale čím více čtu Vaše bláboly se kloním na stranu lidí, co mají USA u hrdele.
Pojem okupace je přesně právně dán. SSSR nás v té době neokupoval, Vám to vysvětlovat nebudu, ostatní snad nejsou tací hlupci.
Mnohdy máte zcela pravdu, ale svým bolševickým přístupem jen lid otravujete. (Howg)

Tonda

26. 06. 2019

Špatně mě chápeš, já s tebou souhlasím. Ty mi furt argumentuješ tím, kdo jakej je, a co podporuje, ale o tom já vůbec nemluvím.
Mě je šumák kolik litrů kofoly se rozteče po chodníku někde v sýrii, afghanistánu nebo jinde, a kdo za to může nebo kdo to podporuje.
Já mluvím o světové bezpečnosti a strtegiích k jejímu zajištění.
Irán může být fanatický jak chce, ale dokud je to stát, tak je do určité míry předvidatelný a omezený ve svém konání.
Sám mluvíš o sankcích. Myslíš že takovými sankcemi se dá usměrňovat a regulovat tlupa radikálů vedená Imámy ze všech koutů persie?
Já se nezabývám tím, jak se bude mít ten nebo onen iránec, mě jde sobecky jen o vlastní bezpečnost potažmo bezpečnost naší země nebo okolní evropy.
A dokud existuje v Iránů nějaká vláda a nějaká společnost, ať už je jaká chce, je to pro evropu a pro nás lepší, než banda extremistů, která kromě ideologie nemá nic společného a odpálí se kdekoliv a kdykoliv, a ani nemusí být z IS nebo alkajdy, stačí když mají vymytý mozek islamistickou propagandou.
A teď mi řekni, kolik teroristických útoků spáchali teroristé kteří se hlásili například k Saddámovi, Kaddáfímu, nebo co já vim třeba k Assadovi, a oni jim to ve videozáznamu osobně potvrdili, a současně třeba pohrozili celému západnímu světu džihádem nebo něčím takovým.
Takže když máme zkušenost, že z rozvrácené islámské země se snadno stává hnízdo mezinárodního terorismu, není pak lepší zachovat původní režim, byť jakkoli nedemokratický?

cyklista

26. 06. 2019

Milý Toníku, píšu Ti už to podruhé. Trošku se přivzdělej. Irán je velký paradox. Běžní lidé jsou neuvěřitelně pohostinní a přátelští. Jenže ti tam nevládnou. U moci je stejná banda extrémistů jako v Libyi nebo v Sýrii, jen jinak nábožensky zaměřená. Kdo myslíš že podporoval občanskou válku v Iráku? Kdo podporuje palestinský terorismus? A ten trouba Obama to jen zhoršil, kdyby neuvolnil sankce, tak by tam teď byl klid.

Tonda

26. 06. 2019

To máš pravdu cyklisto, nicméně dokud je to jakeš takeš regulérní stát a né jen banda teroristů, tak nehrozí takové věci jaké se dnes dějí v Lybii nebo Sýrii, nebo hrozí jen v omezeném množství.
Také zodpovědnost za ně padá na konkrétní lidi, a né jen na anonymní dav bez jasné struktury jakým je IS.
Netvrdím že jsou Iránci lepší lidi než IS, ale rozhodně jsou méně společensky nebezpeční, teda až do doby, než se rozpadne řád který drží tyhle fanatiky v určitých mezích.
Také bych neřekl, že rozdělení na Šíity a Sunity je nějaká přitěžující okolnost pro Iránské muslimy, nebo muslimy obecně.
V jejich společnosti je to problém, ale pro naši společnost je to jedině dobře.
Poslední co bysme měli chtít je sjednocený muslimský svět.

cyklista

26. 06. 2019

Carpenter, zajímavé, iránci ani jednou neukázali pozici dronu ve stejném místě, kecají stejně jako rusáci při sestřelu letadla bukem, ale budeme jim věřit.
A mimochodem, pleteš si ruskou a českou klávesnici.

Carpenter

26. 06. 2019

1. Sestřeln nebyl ​RQ-4 Global Hawk, ale podstně modernější ​Northrop Grumman MQ-4C Triton, kterých mělo USA celé dva kusy, tedy ten mají už jen jeden.
2. Video viceméně dokazuje, že USA lhalo , dron se nemohl nachzet 34km od pobřeží Iránu, a to zněkolika dlůvodů. ​Použitá raketa Taer-2 by nemohla sestřlit cokoliv co se nachází 34km od místa odpalu a letí ve výěce nad 6,5km. Takový cík je porostě mimo dosah této rakty. Irán sice uvádí dálkový dosah 50km, ale jednak kecá a pak je to dálkový dosah proti nízkpoletícím cílum .​Taer-2 je kopie rakety ​9M317 z Ruského BUK M2E a jeji pramertry vudou stejné nebo horši. Z vied je patrné doba letu střly, cca 27s za tu dobu rekta mohla strnově uletět maximálně 17 až 19 km a to je vzduěšný prostor Iránu to celé za předpokladu, že by cíl byl v 6.5km a lze předpokládat vyšší letovou hladinu.

cyklista

26. 06. 2019

Milý Toníku, něco si o tom nastuduj. Iránské revoluční gardy jsou stejní fanatici jako talibán nebo IS. Jediný rozdíl je, že jedni jsou sunité a druzí šííté, takže se pro jistotu ještě nenávidí navzájem.

Hana

26. 06. 2019

obchodní bilance je trnem v oku „někomu “, kdo si vzal kontrolu nad celým světem ?
Írán: Obchodní a ekonomická spolupráce s ČR
ze dne 21. 5. 2019
• 4.1. Bilance vzájemné obchodní výměny za posledních 5 let
• 4.2. 10 nejvýznamnějších položek českého vývozu/dovozu
• 4.3. Vzájemná výměna v oblasti služeb
• 4.4. České investice v teritoriu: Firmy a joint-ventures ve vzájemném obchodu a v ostatních oblastech ekonomické spolupráce
• 4.5. Smluvní základna mezi oběma státy
• 4.6. Zahraniční rozvojová spolupráce
https://www.businessinfo.cz/cs/clanky/iran-obchodni-a-ekonomicka-spoluprace-s-cr-19403.html

Tonda

26. 06. 2019

Irán je poslední překážka vzniku dalšího islámského státu.
Lepší Iránská muslimská vláda, než vláda anonymních radikálních islamistů z celého muslimského světa.
Otázkou zůstává pouze to, jestli se Irán jednou stejně nezhroutí i bez zásahu Američanů, a pak by asi bylo lepší, kdyby padnul dříve, než se jim podaří obohatit uran na úroveň zbraňové kvality.
Revoluce v zemi vlastnící atomové zbraně je dost nebezpečná záležitost, zvlášť když jde o muslimy.
Pak se nabízí otázka, co vlastně Američané na středním východě dělají.
Nejdřív Irák, pak Afghanistán, a teď Irán? Trochu moc Amíků v jedné oblasti, ne?
Kdyby to snad měla být nějaká příprava na válku s Ruskem, tak by měl Irán radši zůstat takový jaký je.
Aniž bych se stavěl na kteroukoliv ze stran, musím podotknou, že Rusko má v případném konfliktu strategickou nevýhodu protože nemá žádné vojenské síly na Americkém kontinentě narozdíl od Američanů, kteří mají jak síly v Evropě v rámci NATO, tak invazní síly na středním východě.
V takové situaci by Rusko mohlo chtít zabránit dalšímu šíření Amerických sil v této oblasti, a tak by se mohlo stát, že případná válka v Iránu by mohla zafungovat jako rozbuška pro válku Severoatlantické aliance s Ruskem.
Nevím jak vy, ale já bych si raději nechal svoje vlasy a neumíral na vnitřní krvácení a totální selhání organizmu kvůli ozáření výbuchy ruských atomovek.
Docela bych rád věděl, v čem je Irán tak nebezpečný, že stojí za to riskovat konflikt, ať už jen lokální, nebo hůř, celosvětový!

Jendar

25. 06. 2019

Na druhou stranu. Sestřelit neozbrojený, pomalý a nemanévrující letadélko v mezinárodním vzdušném prostoru zase tak velká pecka není. To Orion ny byl jinačí kousek. Ale tam bylo lidi a to si íránci dovolit nemohli a moc dobře to věděli. Takže jen taková hra přizdisráčů.

Jendar

25. 06. 2019

Poprvé souhlasím s Omnym. Měli se pokusit toho sestřelit víc. Dneska bychom ve zprávách koukali na doutnající trosky Íránu. Škoda.

Michal Zajíček

25. 06. 2019

No pro mne naprosto nejasné video, navíc v noci,kdy mohlo jít i o cvičný útok na prověření bojeschopnosti PVO. Dále obrázek něčeho co údajně připomíná sestřelený dron je velmy pochybné, kde je něco co vypovídá od tom že je to dron USA, motor,křídla nebo zbytky trupu se znaky USA ?

Omny

25. 06. 2019

můj názor je, že měli sestřelit i P8, který tam byl také.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací