EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Jak Američané, Britové a Kanaďané čelili silné přesile bolševiků

 17. 02. 2021      kategorie: Vojenská historie      12 komentářů

Brzy ráno 11. listopadu 1918 zaútočili bolševici na spojenecké pozice zhruba 200 kilometrů jižně od Archandělska. Poručík Denis si byl vědom výrazné bolševické přesily a tak nechal své muže stáhnout na druhou stranu říčky Tulgas, do stejnojmené vesnice, kde vybudoval nové obranné pozice.

Ve stejnou dobu však zaútočil oddíl zhruba 600 bolševiků z jižní, nechráněné strany. Spojenci byli zaskočeni, neboť si mysleli, že bažinatý terén nebude plně zamrzlý a bude tudíž nepřekonatelný. Bolševici rychle zajali Skotskou polní nemocnici, ukrytou v lese na jih od vesničky Tulgas a bezprostředně ohrožovali lehce vyzbrojenou kanadskou dělostřeleckou baterii. Bolševici vedeni "Nějvětším mezi muži" Malachovským si odpočinuli v dobyté polní nemocnici. Malachovský rozkázal svým mužům zastřelit všechny obyvatele nemocnice včetně raněných, rozkaz však nakonec nebyl vykonán, jelikož britský zdravotní důstojník promrzlým bolševikům nabídl zásoby jídla a příděly rumu a Malachovského manželka, která svého chotě následovala do boje řekla, že zastřelí každého, kdo bude chtít ublížit raněným a svému muži údajně za jeho původní rozkaz vyčinila.

kulomet_01Foto: Britští kulometníci byli vyzbrojeni kulomety Lewis | Collection No.: 4700-50 / Wikimedia Commons / Public domain

Psali jsme: Bitva u Mogersdorfu: Nevyužité vítězství habsburské monarchie ve válkách s Turky

Malachovský svůj rozkaz nakonec odvolal a nařídil svým již trochu odpočatým mužům zamířit dál na sever s cílem zničit kanadskou dělostřeleckou baterii. Kanadští vojáci však o hrozbě blížícího útoku věděli a vypálili naslepo dvě salvy do místa, kde předpokládali, že by se bolševici mohli nacházet. Přestože se jednalo o palbu naslepo, téměř všechny dělostřelecké granáty dopadly přesně na svůj cíl. Bolševici tak utrpěli silné ztráty a uvědomili si, že jejich útok již nebude tak překvapivý, avšak útočili dál. Kanaďanům následně přispěchala na pomoc skupina Skotských střelců a překvapivým protiútokem rozprášili zbylé bolševiky. Na bojišti tehdy zemřel i sám bolševický vůdce Malachovský, v náručí své ženy.

Velitel spojeneckých vojsk v dané oblasti, kapitán Robert Boyd, si všiml, že překročení nezamrzlé říčky Tulgas je pro další útočící bolševiky tvrdý oříšek. V oblastí se totiž nacházel jen jeden most, který bránil kulometný tým v nouzově postavené dřevěné pevnůstce. I přes to však byli spojenci do příštího rána zcela obklíčeni a bolševici přerušili telegrafní vedení do Archandělska. Spojenečtí vojáci byli v pasti.

Ráno 12. listopadu pak zaútočily bolševické dělové lodě na řece Severní Dvina na americké kulometné postavení před vesnicí Tulgas, které bránilo jediný výše uvedený most přes říčku Tulgas. I když ani jeden dělostřelecký granát nedopadl přímo na svůj cíl, dřevěná pevnůstka byla po čase šrapnely zcela zdemolována a dvoučlenná americká posádka byla usmrcena. Bolševici se následně vydali do útoku přes most, ale byli znovu odraženi dvěma kulometnými družstvy, které byly umístěny v dřevěném kostelíku nedaleko mostu. Britští kulometníci byli vyzbrojeni kulomety Lewis. Bolševici se o překročení mostu pokusili ještě několikrát, ale nikdy neuspěli. Ještě téhož dne se pak skotským vojákům podařilo osvobodit svou polní nemocnici, kde nalezli své raněné stále naživu. Starala se tam o ně Malachovského vdova.

Psali jsme: 343. Kókútai: Elitní stíhací jednotka japonského císařského námořního letectva

13. listopadu se Bolševici stále snažili překročit řeku Vaga, několik kilometrů severozápadně od amerických pozic, ale byli vždy odraženi kulometnou palbou britských obránců. Bolševikům se tak stále nedařilo vniknout američanům do zad a tak vesnici alespoň neustále bombardovali z dělových lodí na Dvině. Na americké pozice tak dopadl dělostřelecký granát každých 15 vteřin, což byl "standart" západní fronty.

Spojenecké velení rozhodlo, že jediná šance na přežití je rozhodný protiútok, který donutí bolševiky se stáhnout, nebo ještě lépe se jim podaří bolševické síly rozdrtit rovnou na místě.

14. listopadu, časně z rána pak Američané vyrazili do tichého útoku, který vedl poručík John Cudahy. Potichu se doplížili do bolševického tábora na pravém břehu říčky Tulgas, kde Američané v tichosti obsadili sklad munice a zapálili ho. Vybuchující munice evokovala hluk připomínající střílející vojáky, což donutilo bolševiky se domnívat, že je přepadla obrovská přesila nepřátel. Bolševici se tak rozutekli téměř bez boje. Když Cudahyho vojáci pak vyrazili dál proti proudu řeky Tulgas na průzkum, podařilo se jim ještě zajmout početnou bolševickou skupinu.

Ještě ten den teplota vzduchu klesla hluboko pod nulu a veletok Dvina začal zamrzat, zároveň přišlá silná vánice. To donutilo bolševické dělostřelecké lodě se stáhnout, aby neuvýzly v ledu a nestaly se tak snadným cílem amerických vojáků.  Následně se Stáhli i ostatní bolševici v dané oblasti, neboť teplota hluboko pod nulou znemožnila jakýkoliv útok, navíc improvizované přístřeší bolševických vojáků dostatečně nechránilo proti chladu a vánici.

Americké vojáky, kteří se vydali na průzkum proti toku říčky Tulgas, překvapila vánice na cestě zpět a mnoho z nich se už nedostalo zpět do vesnice, neboť se ztratili a umrzli.

Spojenci tak tehdy dokázali zničit útočící přesilu bolševiků (i když k tomu významně přispělo i počasí) a způsobili jim těžké ztráty. Během dělostřeleckého ostřelování vesnice zemřeli také tři civilní obyvatelé. Stalo se tak, když bolševický dělostřelecký granát dopadl do domu místního kněze nedaleko kostela, odkud stříleli britští kuilometnící.

Spojenci se následujícího dne dověděli, že obyvatelé Tulgasu jsou nakloněni bolševikům, proto oblast ihned po vánici opustili a vesnici vypálili. Spojenci utrpěli ztráty v podobě 30 vojáků mrtvých a 100 raněných. Bolševici pak měli zhruba 500 mrtvých a několik stovek raněných.

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

karel3

18. 02. 2021

Miki Meta
"..důkazem jsou ty odpadky v supermarketech ze západu pro nás namísto potravin, které tam o naprosto jiné kvalitě mají oni.."
---------------------------------------------
"Západ" obviňuješ zbytečně a hloupě.
Ty údajné "odpadky" v supermarketech ti sem vozí zdejší obchodní manažeři, protože se nejvíce prodávají. Nauč sebe a své soukmenovce nežrat levné odpadky a nikdo ti je sem nebude vozit, když se neboudou prodávat. Je to o inteligenci Slovanů.
I na tom "Západě" si kvalitu určili zákazníci svými nákupy. :slight_smile:

astor

17. 02. 2021

K3
nechápu, co váš projev zduřelé grafománie má společného s právem prvního úderu pro jednotlivce i stát, cítí-li se ohrožen.

Mark

17. 02. 2021

Jirka
Rusko a nic nezískalo nic na konci WW2 . Kdyby mohli,tak by z Německa odvezli i celé budovy a né jen jejích vybavení,rozebraly celé továrny,zabrali části území Pruska a Japonska a taky části území států ,které neměli na rozpoutání WW2 nic společného jako je Finsko,Estonsko, Lotyšsko, Litva,Polsko,Československo i Rumunsko.
Zadarmo ty válečné zajatce neživili, použili je na otrockou práci,po dobu několika let. S tímto,ale za určitých podmínek souhlasím.
Ne Rusko,ale SSSR nemělo hlavní podíl na ukončení WW2. Každý ze spojenců se určitou měrou zasloužil na ukončení bojů.
Jak si představujete preventivní úder,vážně si myslíte,že Rusko,přesněji Putin a spol. mají zájem na nějakým preventivním úderů .

karel3

17. 02. 2021

Jirka
"Rusko má právo na preventivní údery na každého, kdo se na něj byť jen křivě podívá.
Každopádně by mělo přitvrdit a garantovat agresorům úplné zničení."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tak udeř Rusáčku, udeř. :laughing:
S HDP na obyvatele na 60. místě ve světě toho v konveční válce moc nedokážeš.
Atomové zničení je garantováno od nějakých 60. 70. let minulého století.
Opravdu si myslíš, že ruští oligarchové včetně Putina chtějí přijít o své majetky v USA, GB, Německu, ... ? Válečná omáčka Ruska je pouze pro duté, slovanské hlavičky, aby byli oslíci poslušnější, oddanější a hlavně pracovali pro blaho všech (oligarchů). :laughing:

"Chybou byl i způsob, jakým SSSR zakončil ww2. Po poražených skoro nic nechtěl, což se zjevně jeví jako slabost. "
-----------------------------
Ani to lhaní ti nějak nejde Slovane.
Každý, kdo si vezme do ruky mapy lehce zjistí, že všecha dobitá území Sovětským svazem ve spolupráci s Adolfem Hitlerem zůstala Sovětskému svazu až do roku 1989.
Například Československu ukradl hned v srpnu 1945 1/7 území, Podkarpatskou Rus. Následovaly zásoby uranu a 40 let vysávání nejen spotřebního zboží z československé kolonie.
Od roku 1989 se odstřihly postupně všechny sovětské kolonie a ruští povaleči začali mít ekonomické problémy. Například státní bankrot Ruska1998... Až to Putin zabalí, tak jim to "slavné" samoděržaví rupne znovu, dokud nenajdou nějakého osvíceného cara.:laughing:

astor

17. 02. 2021

Jirka
Každý má právo zasadit první úder, cítí-li se ohrožen. První úder, když už nezažene pravděpodobného útočníka, alespoň vyvolá váhavost, které lze využít v dalších potyčkách. V životě jsem použil první úder několikrát, po verbálním útoku a šikaně, vzdy s úspěchem. Maximálně doporučuji. Nelze být blátem, toho si nikdo neváží.

astor

17. 02. 2021

K3
Váš koment nijak nevybočuje z vašeho standartu. To není pochvala...

Jirka

17. 02. 2021

200 km jižně od Archangalska.....
De facto každý stát NATO v minulosti Rusko napadl. Včetně teroristických band z Čech nebo později Sudeťáků. I tak neustále slýcháme o údajné hrozbě z RF, ačkoliv je realita přesně opačná.
Rusko má právo na preventivní údery na každého, kdo se na něj byť jen křivě podívá. Každopádně by mělo přitvrdit a garantovat agresorům úplné zničení.
Chybou byl i způsob, jakým SSSR zakončil ww2. Po poražených skoro nic nechtěl, což se zjevně jeví jako slabost. Naopak musel živit jejich zajatce. Zvláště Rusko nezískalo nic, ačkoliv mělo největší podíl na vítězství.

karel3

17. 02. 2021

astor
"Teď stejně tak nechápou Ami a kontingenty jejich satelitů, proč je nejvyšší čas odejít z okupovaného Afghánistánu,.."
-----------------------------------------------------
Je v tom obrovský rozdíl.
Rusáci napadli tehdy spřátelenou zemi Československo.
Z území Československa nikdo neprovedl útok na moskevské baráky a další teroristické útoky na rozdíl od území Afghánistánu.
Osobně souhlasím. Je úplně zbytečné, aby američtí i jiní kluci umírali na území Afghánistánu.
Na eliminaci teroristů mají drony a přesnou munici, speciální jednotky a na velká soustředění B-52. Skvěle to dělají Izraelci. Oko za oko, zub za zub.
V podstatě by nikomu nevadil ani islámský stát, kdyby neobtěžoval sousedy a zbytek světa, jako třeba Sovětský svaz ve své době, dnes Rusko v Luhansku a Doněcku i ten Krym si mohli od Ukrajiny třeba koupit, ale to by musel nastoupit rozum a kde nic není, ani smrt nebere ...

astor

17. 02. 2021

K3
Souhlasím.. Teď stejně tak nechápou Ami a kontingenty jejich satelitů, proč je nejvyšší čas odejít z okupovaného Afghánistánu, kde je stejně jako Ivana v Československu žádná holka nemiluje kromě jimi nainstalované vlády a s nimi svázané místní kolaborantské struktury, ostatně dost řídké.

karel3

17. 02. 2021

Petr Kladivo
"Tak redaktor je asi bracha fetky Bartoše..."
---------------------------------------------------------------------------
"Ivan Bartoš vystudoval magisterský obor informační studia a knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ve stejném oboru získal v roce 2005 titul PhDr. Po dobu jednoho semestru působil na Fakultě počítačových věd na University of New Orleans v USA. Doktorské studium v oboru informační věda ukončil v akademickém roce 2011/2012, titul Ph.D. obdržel roku 2013.
Pracoval pro české i zahraniční firmy (Newton IT, Monster Worldwide, T-Mobile, EMTC) jako specialista na informační technologie..."

Co kdybys sem vložil své úspěchy ve vzdělání a IT, abychom viděli, že máš nad Ivanem Bartošem vrch a ne jenom velkou hubu slovanského žvanila. :slight_smile:

karel3

17. 02. 2021

astor
"Ano. Osudy spojeneckých formací a obzvláště Amerického expedičního sboru na Sibiři a jejích hrdinské činy jsou dobře znamy...."
---------------------------------------------------
Od kdy je Archandělsk a Severní Dvina na Sibiři ?

"...vojáci vtrhli do nějaké cizí země s prokazatelně dobrými úmysly, ale ignorantské, nevzdělané obyvatelstvo je donutilo jejich civilizační misi předčasně ukončit a opustit zemi. A kolik ještě takových bude...."
--------------------------------------
Sovětští vojáci v roce 1990 nechápali, proč mají odejít z Maďarska, Československa, Německé demokratické republiky, Polska a proč 500 000 parazitů nikdo v Evropě nechce. :slight_smile:

astor

17. 02. 2021

Ano. Osudy spojeneckých formací a obzvláště Amerického expedičního sboru na Sibiři a jejích hrdinské činy jsou dobře znamy. Není to poprvé, co američtí vojáci vtrhli do nějaké cizí země s prokazatelně dobrými úmysly, ale ignorantské, nevzdělané obyvatelstvo je donutilo jejich civilizační misi předčasně ukončit a opustit zemi. A kolik ještě takových bude....:grinning:

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací