EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Jak to vypadalo, když za hranicemi během socialismu trénovaly britské jednotky pozemní invazi do Evropy

 07. 05. 2019      kategorie: Události      20 komentářů

V roce 1984 ozbrojené síly Velké Británie zaútočily na kontinentální Evropu. Přesně takhle by mohl vypadat nadpis novinového článku z poloviny 80. let v tehdejším Československu. Několik desítek kilometrů od hranic se totiž uskutečnilo největší cvičení anglických vojáků od dob druhé světové války – a s největší pravděpodobností šlo o největší anglické cvičení, které se bude kdy konat, neboť napodobení jeho velikosti je v dnešních podmínkách prakticky nereálné.

Obrázek 2
Foto: Několik desítek kilometrů od hranic se totiž uskutečnilo největší cvičení anglických vojáků od dob druhé světové války printscreen z YouTube

Celé cvičení neslo označení Lionheart (Lví srdce) a bylo rozděleno na dvě menší, avšak navzájem navazující cvičení Full Flow a Spearpoint. Cílem cvičení Full Flow bylo natrénovat přesun obrovského množství mužů a techniky skrze spřátelené území, v režimu totální bojové pohotovosti. Velikost přesouvaného oddílu odpovídala zhruba dvěma divizím, ve skutečnosti se první části zúčastnilo více než 130 tisíc mužů ve výstroji, ať už šlo o profesionální vojáky, záložáky nebo členy regionálních ozbrojených sil. 

Psali jsme: Jaroslav Klemeš obdržel Řád bílého lva

Obrázek 5
Foto: Plán vojenského cvičení Lionheart

Vzhledem k době, ve které se cvičení konalo, šlo o logisticky velice náročnou operaci. K přesunu tak velkého počtu vojáků musely být využity i civilní dopravní prostředky jako trajekty, cestovní lodě či civilní letecké spoje mezi Anglií a kontinentální Evropou. Přesouvali se jak vojáci, tak technika od pěchotních zbraní, po těžké tanky. Cílem první části bylo přesunout všechen materiál přes Belgii, Holandsko až do Německa, k tehdejším hranicím s NDR. 

Obrázek 4
Foto: Plán fiktivní invaze na evropský kontinent

Psali jsme: Americká armáda chce izraelské systémy Iron Dome

Během přesunu musely britské jednotky reagovat na “nepřátelské“ výpady, náhodné události způsobené těmito masivními manévry, a zároveň se vojáci museli sžívat s novou technickou, mezi kterou patřily například nově nasazené tanky Challenger či stíhací letouny Tornado. Interakce s civilním obyvatelstvem byla takřka každodenním chlebem.

Obrázek 3
Foto: Snímek z operace Lionheart | printscreen z YouTube

Druhá část cvičení byla zaměřena na přímou konfrontaci s nepřítelem při prorážení nepřátelského terénu. V tomto ohledu už kromě rozsahu nešlo o nic neobvyklého. I přes relativně klidnou povahu cvičení došlo k několika fatálním ztrátám kvůli incidentům. I přesto šlo o jedno z největších, ne-li největší cvičení svého druhu.

lionheart
Foto: Snímek z operace Lionheart | british-army-in-hameln.com

V dnešní době už je něco takového nemyslitelné, jak kvůli obrovským nákladům, tak kvůli rozsahu podobné akce a jejího dopadu na civilní obyvatelstvo kolem. V neposlední řadě se také velmi změnila bezpečnostní situace v Evropě, stejně jako podoba moderních vojenských konfliktů.

Níže uvedená video reportáž o cvičení tak přináší pohled na něco, co už se pravděpodobně nikdy znovu neodehraje. 

Video: Reportáž o cvičení Lionheart / YouTube

Zdroj: ThinkDefence, YouTube

 Autor: Dominik Z.

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

jacek

04. 06. 2019

Soudruzi to umí i dnes dobře prodat své poslání
V roce 1978 nebo 1980 musel už i úplný idiot vědět, co je KSČ. Bylo po sovětské invazi. KSČ byla klientelistická organizace, která svým členům poskytovala různé výhody.Tak třeba Vladimír Dlouhý studoval na katolické univerzitě v Lovani v Belgii. Hádejte, proč asi komunista studoval na katolické univerzitě v Lovani. http://jdem.cz/brkr75
Můžete jednou. Asi to bylo výhodné pro něj a bylo to výhodné i pro rodnou stranu. Ať je doba a ideologie jakákoli, hlavně být při tom http://jdem.cz/brkr75

Oskar

03. 06. 2019

ZÁSADY děda Potůčka.
Na každého musíš něco vědět, ale musíš být ostražitej, nedej na sobě znát, že to co říká on je úplná pitomost, jeho tím nepřesvědčíš a sám sobě ublížíš.Protože jak nemáš na své straně ublížený a neschopný, tak to daleko nedotáhneš.To si piš.
Na závěr si připomeňme alespoň dvě hlášky dědy Potůčka:
• „Kdybych já dal na to, co mi ženský v životě vyčítaly, tak jsem dávno pod drnem.“
• „Safra, dneska jsou holky jako břitva. Aby byl člověk rád, že už má po sezóně.“
STRATÉGIE
Tři chlapi v chalupě https://www.youtube.com/watch?v=Gml8CPPygi4

Oleg

01. 06. 2019

Milé děti, tak by začal nejeden cyklista své pohádky vyprávět, ale tady jsou fakta:stuck_out_tongue_winking_eye:

Soudruh redaktor proti NSR v televizních novinách 16.6.1984
http://www.youtube.com/watch?v=ltUbPBE386k

Emil

01. 06. 2019

2 roky před cvičnou invazi do Evropy vrátili Britové StBákům měnové zlato .
Mrazivá noc - sobota 20.2.1982 Ruzyně ,

3 LETADLA SE ZLATÝMI PŘEDMĚTY

možno vyslechnout záznam
http://www.youtube.com/watch?v=LPsQA0Oquu0

Hana

13. 05. 2019

Rokem 1989 ženy oslabily
K tomu je třeba dodat, že na konfrontaci s nastupujícím kapitalismem nebyly české ženy připraveny. Na rozdíl do svých sester na Západě totiž předtím nemusely o rovnoprávnost bojovat, protože ji dostaly takříkajíc darem shora, byť někdy i danajským, jako součást politického programu socialismu.
Zatímco muži získáním svých starých lovišť v podnikání a komerci v devadesátých letech společensky posílili, i pokud jde o návrat dominance mužských vzorů chování a jednání, došlo u žen jako společenské skupiny nástupem kapitalismu k celkové marginalizaci, zpočátku provázené i masovým odbouráváním dětských zařízení a představou o návratu žen do domácnosti. U nás dosud nebývalý sexismus se stal téměř normou i v nejvyšších patrech politiky. Potvrdila se tím zase jednou teze Joan Wallach Scottové, že „změny v organizaci sociálních vztahů vždy korespondují se změnami v reprezentaci moci“. Postsametovým odříznutím se od socialistické koncepce rovnoprávnosti oslabily české ženy svou pozici, a nepřímo tak umožnily vznik dnešního sexismu. Výroky prezidenta Zemana dehonestující ženy by si za minulého režimu žádný politik nedovolil. Jestliže je ale stav za socialismu dosažené rovnoprávnosti něco nežádoucího, protože souvisí s odsouzeníhodnou komunistickou ideologií, pak si lze k ženám vše dovolit a degradovat je na sexuální objekty.
Alena Wagnerová: Antikomunismus a ženská otázka
Patří ke strategii nových mocenských elit nastupujících po politických převratech negativně se vymezovat vůči minulému či poraženému systému. Toto vymezování bývá podle potřeb dané situace různě dávkováno: od kritiky a odsouzení po radikální odmítnutí; cíl je tu ovšem tentýž, legitimizovat nově instalovanou moc jako lepší, demokratičtější, spravedlivější.
https://www.novinky.cz/kultura/salon/499881-alena-wagnerova-antikomunismus-a-zenska-otazka.html

Mirek

12. 05. 2019

Komunisti ČSSR zřejmě museli dost bojovat,aby jim Chartisté nezrušili armádu

Charta 77 č.13/84
Za 3. Evropské jaderné odzbrojení
http://www.vons.cz/data/pdf/infoch/INFOCH_06_1984.pdf

Delta

12. 05. 2019

Zdravím, osobně si myslím, že půdu si mohl ponajmout kdokoli a dotace na osetí také,ale mnozí "pouze schopným" závidí ? Filtrováni pravdy pravděpodobnosti může dokázat odlišnostt
Miliardář Babiš to spočetl: Od Sametu utopila republika 5 bilionů v korupci
„Bojím se, že mně zastřelí mafiáni,“ šokoval v Show Jana Krause podnikatel a miliardář Andrej Babiš.
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/209145.aspx

cyklista

11. 05. 2019

Díky delto za téměř dokonale správný popis. Opravdu je to tak, že když dáš něco tupé socce, tak to nemá smysl, protože to prochlastá. Dobře to bylo třeba vidět na kupónové privatizaci. Kdo se zajímal o akcie podniků, tak vydělal klidně stonásobek (třeba já). Koho to nezajímalo, tak to hodil neprověřeným hochštaplerům a pak se nestačil divit.
Taky je momentálně už 60 let vidět hospodářství řízené neschopnou lůzou třeba na Kubě. Země v tropické úrodné oblasti běžně se třemi sklizněmi za rok musí dovážet maso a obilí.
Nemyslím ale, že třeba Bureš, coby druhý nejbohatší člověk u nás, estébák a komunista byl nějak zadobře s těmi uváděnými stranami, ten si to ukradl jinak.

Delta

11. 05. 2019

cyklisto,
nejlépe Ti to vysvětlí kdo jiný než odborník Waltr Komárek do vysvětluje svými slovy prognostika https://www.youtube.com/watch?v=bdoBlfER41A
Musela se uměle vytvořit vrstva bohatých, aby se rozjelo tržní hospodářství. Bez toho to prostě nešlo. To dnes již ví každé malé dítě. Bohužel, ne každý mohl být ten vyvolený. Nešlo přeci udělat, aby byli bohatí všichni. Kdyby se to rozdělilo mezi všechny, což by byl zase jen socialistický model, nevznikli by kapitalisté, protože by zase každý nebyl až tolik bohatý. Musela se vytvořit třída bohatých, středního stavu a třída chudých. Tak jako v každé demokratické tržní společnosti. Takže to nešlo udělat jinak. Je tudíž nanejvýš logické, že vrstva bohatých se musela rekrutovat nějak. A tak se to vymyslelo tak, že to byli ti šikovní z okruhu známých a přátel tehdejší vlády ODS, ODA a OH. Kdo jiný? Ano, dá se tomu říci krádež za bílého dne. Ale chtěl bych vidět někoho, kdo by vymyslel jakýkoliv rychlejší a spravedlivější systém, podle kterého by vznikla vrstva bohatých, kteří by v ČR vlastnili majetek. Je téměř jistý předpoklad, že kdyby majetek či peníze dostala nějaká tupá socka se základním vzděláním a nebo vyučená, tak jej spíše prochlastá a prohraje na hracích automatech, nežli investuje a bude dále rozšiřovat.
Byly to zlaté časy

cyklista

10. 05. 2019

Můžu se zeptat zdejších zastánců komunismu? To vám za ty lži a propagandu platí nebo máte skutečně dokonale vymytý mozek?

Oskar

10. 05. 2019

A t o m o v á d i p l o m a c i e připravovala válku v Evropě
SRN byla začleněna do amerického vojenského bloku NATO. Stalo se tak v roce 10. výročí porážky Německa v druhé světové válce. Začleněním SDRN do NATO byla splněna etapa neveřejné remilitarizace SRN. Začínala další, otevřená politika vyzbrojování SRN.Po navázání diplomatických styků mezi SSSR a SRN v září 1955 se vývoj ve vztazích mezi ČSR a SRN a v německé otázce vůbec vyvíjel v nežádoucím směru. Ve SRN se posilovala politika militarismu. V roce 1958 Spolkový sněm přijal program směřující k získání jaderných zbraní. Memorandum generálů bundeswehru z roku 1960 takové záměry ještě zvýrazňovalo.Vláda ČSR a další vlády Varšavské smlouvy, která vznikla v roce 1955 jako obranné uskupení, militaristické záměry SRN energicky odmítaly.Od roku 1955 vláda kancléře Konráda Adenauera (1949-1963) organizovala za pomoci USA a dalších zemí NATO nepřátelskou činnost proti NDR. Cílem bylo zvrátit mocenské poměry v NDR. Berlínská krize na podzim roku 1961 vyvolaná zeměmi NATO vystupňovala napětí mezi USA a SSSR, mezi NATO a Varšavskou smlouvou. Uvedená německá vláda spekulovala s tím, že může dojít ke konfliktu mezi SSSR a USA. Důležitá byla obrana státní hranice NDR. Vláda ČSR společně s vládami Varšavské smlouvy zákonná opatření NDR podpořily. Tento jednotný postup byl účinný.
T ř i e t a p y r e m i l i t a r i z a c e S R N , Doc. PhDr. Josef Groušl, CSc.
http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/GrouslNemecko.htm

Vaclav Flek

09. 05. 2019

Nazev clanku je zbytecne bombasticky, Velka Britanie nepodnikala invazi do Evropy, ale nacvicovala pouze posileni jednotek, pritomnych v zapadnim Nemecku jiz od roku 1945. Jednalo se o tzv. Britskou rynskou armadu, znamou pod zkratkou BAOR. Casto menila svou sestavu, ale po vetsinu jeji existence tvorily hlavni udernou silu tri obrnene divize. Spolu se zapadonemeckym armadnim sborem po sve levici a belgickym po pravici mely jednotky BAOR vykryvat uder vojsk Varsavskeho paktu, vedeny primo na zapad. Hlavni sovetska ofenziva se nicmene predpokladala smerem jihozapadnim, pres tzv. Fuldsky vybezek, ktery branily dva americke armadni sbory spolu s jednim zapadonemeckym.

Vzhledem k tomu, ze pro Velkou Britanii bylo neunosne vydrzovat v dobe miru tak vysoke pocty vojsk, byly pocetni stavy muzu redukovany (pritom bojova technika zustavala na plnych poctech), a jejich doplneni se predpokladalo az v dobe krize. Nacvik techto aktivit tvoril prave vyznamnou soucast cviceni, popsaneho v clanku. V souvislost se stazenim sovetskych vojsk z vychodniho Nemecka (pet armad, z toho tri tankove - nejvetsi koncentrace uderne moci na svete), hrozba bezprostredniho nebezpeci pominula a stavajici struktura Britske armady na Ryne byla v roce 1994 rozpustena. Misto obrnenych divizi zustaly pouze obrnene brigady na redukovanych poctech.

cyklista

09. 05. 2019

Milé děti, naučte se rozlišovat realitu. To, že v Německu strpí nějakou cizí armádu, je čistě jejich věc a našim rusofilům po tom nic není. Naše věc ovšem je, že jsme byli okupováni rusáky a určeni k útoku na západ, jak bezpečně vyplývá z námětu pravidelných cvičení naší armády a z přesily vojsk Varšavské smlouvy 2:1 (proti přesile by útočil jen idiot).

Oleg

08. 05. 2019

Kdy skončí okupace Německa, může mě to někdo vysvětlit ?
Na území svých okupačních zón jednotlivé okupační mocnosti postupně přetvořily dosavadní německý správní systém vytvořením následujících zemí, které více či méně odpovídaly původním zemím Výmarské republiky a pruským provinciím:
• americká zóna: Bavorsko, Württembersko-Bádensko, Hesensko, Svobodné hanzovní město Brémy
• britská zóna: Brunšvicko, Hannoversko, Lippe, Oldenbursko, Severní Porýní-Vestfálsko, Schaumburg-Lippe, Šlesvicko-Holštýnsko, Svobodné a hanzovní město Hamburk
• francouzská zóna: Porýní-Falc, Bádensko, Württembersko-Hohenzollernsko (Sársko nebylo formálně okupováno, mělo zvláštní autonomní status)
• sovětská zóna: Meklenbursko, Braniborsko, Sasko, Sasko-Anhaltsko, Durynsko
Toto rozdělení bylo smluvně potvrzeno Konferencí čtyř mocností v Londýně (26. června – 8. srpna 1945)
Proto rádi strašili v Evropě, kde jsou doma - Americké základny v Evropě
Podívejte se, kde všude v Evropě a přilehlém okolí jsou americké vojenské základny.
https://maps.google.cz/maps/ms?msa=0&msid=213813095428817783780.0004a404fd424cbaadcb0

Luděk Alois

07. 05. 2019

Milý pane,
jak potom vysvětlíte, že Británie na jaře letošního roku ohlásila, že "stáhne okupační vojska z Německa na podzim roku 2019"?

Gardenson

07. 05. 2019

:relaxed:Na vojně říkali. Socialistický blok může zničit kapitalistický i vojensky/hospodářska asi těžko/Jinak na cvičeních jsem byl podle map, až někde ve Francii, kde jsme byli už rozprášeni, ale za námi pochodovaly vyrovnané šiky VS.Jinak jako radista na SRS jsem 31.5.71 zachytl signál, který zvedl celou západní armádu , směr západ. To bylo vykulených lampasáků, nikdo nevěděl, co se děje.Okolo cest ve škarpách plno železa.Za 4 dny jsme se vrátili do kasáren /hladní špindírové/. Prostě harašení zbraněma.My obyčejní bychom to odnesli hned. Ti jenerálové by zalezli do dír a až by sežrali poslední rybičky v tomatě a vyšli se podívat ven......... kulka do hl..vy. Není třeba strašit, kdo je silnější

Monthy

07. 05. 2019

Na ten rok si docela dobře pamatuji, tehdy i u nás probíhalo velké vojenské cvičení a já ležel u západní hranice se psem .

cyklista

07. 05. 2019

A mimochodem, ty rakety byla naprosto nedostatečná odpověď na rusáky, kteří měli nedosažitelné rakety za Uralem, které by ovšem doletěly až do Španělska.

cyklista

07. 05. 2019

Jo, NATO mělo poloviční stavy vojska i techniky proti VS, ale neustále hrozilo útokem. Stará Blažková ti na to skočí.
Ještě že existuje na webu archív rudého práva a lze tedy jednoduše usvědčit bolševiky ze lži. Stačí se podívat na náměty cvičení. Neustále jsme cvičili přechod z obrany do útoku a přechod velké řeky. Tomu fakt někdo může věřit, že kdyby na nás NATO zaútočilo, tak je naše armáda samotinká zastaví a okamžitě přejde do protiútoku?

Eman33

07. 05. 2019

Nám to ve škole říkali takto- periodické provokace aneb strach z komunistů ?
Za hranicemi na západě se formovala vojska NATO
Ruský generálmajor ve výslužbě Vladimir Bělous, spolupracovník Střediska mezinárodní bezpečnosti Ruské akademie věd (RAV) k tomu uvedl: “USA shromáždily v Evropě silnou skupinu taktických jaderných zbraní, které měly asi 7000 bojových hlavic. Jenom armáda Německa (Bundeswehr) čítala okolo 500 tisíc lidí. Od samého počátku byl Bundeswehr plně integrován do vojenské struktury NATO a byl podřízen společnému velení aliance. V SSSR byl Bundeswehr nazýván „armádou pomsty“, protože se na jeho vytvoření aktivně podíleli bývalí Hitlerovi generálové.
Například v roce 1957 v něm sloužilo více než 10 tisíc důstojníků, 44 generálů a admirálů, kteří bojovali v nacistických jednotkách. Již v červenci 1968 byly evropské síly NATO uvedeny do stavu částečné bojové pohotovosti. Zvláštní obrněné jednotky americké armády se přesunuly na hranice Československa v Bavorsku. Na výcvikovém polygonu Grafenwöhr v NSR stály tanky NATO v kolonách připravené k okamžitému zásahu. Stovky ocelových hřbetů bylo vidět z československé strany pouhým okem. V noci z 20. na 21. srpna dal generál Parker z velitelství NATO příkaz k zavěšení atomových bomb do letadel. Velitelé leteckých jednotek obdrželi příkazy v zapečetěných obálkách, které měly být otevřeny na speciální signál. Označovaly cíle pro bombardování v socialistických státech.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací