EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Japonsko se rozhodlo vyvinout nový stíhací stealth letoun

 27. 08. 2019      kategorie: Zahraniční armády      8 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Japonsko se definitivně rozhodlo vyvinout domácí stíhací stealth letoun. Dne 21. srpna 2019 zpravodajská agentura NHK oznámila, že japonské ministerstvo obrany naplánovalo financování vývoje nového letadla od fiskálního roku 2020.

X-2.Shinshin.YouTube.Skyships.Eng
Foto: Demonstrátor Mitsubishi X-2 Shinshin | Skyships Eng / YouTube

Podle dostupných informací, zatím neexistuje žádný bližší odhad prováděných vývojových prácí, ani přibližná vize toho, čeho se budou japonští výrobci účastnit. Od příštího roku japonské ministerstvo obrany plánuje zahájit financování vývoje trupu a bude také jednat s britskými a americkými společnostmi, jejichž technologie má v úmyslu na budoucím letounu použít.

ATD-X_model_1
Foto: Model letounu ATD-X | Wikimedia Commons

Perspektivní japonský stíhač bude pojmenován F-3 a nahradí flotilu dosavadních stíhaček typu F-2 (typ F-2 byl vytvořen na základě amerického F-16 Fighting Falcon, s kterým však sdílí pouze aerodynamickou koncepci). Stroje F-2 začaly vstupovat do služby od roku 2000 a měly by ji ukončit kolem roku 2030. Japonské letectvo má v současnosti 91 stíhaček F-2.

Mitsubishi_F-2_landing
Foto: Japonský nadzvukový víceúčelový proudový stíhací letoun Mitsubishi F-2 | Wikimedia Commons

Podle zatím neoficiálních informací je vývojový projekt stíhače F-3 rozvržen na 15 let a měl by stát kolem 15 miliard dolarů. Zatím byl v Japonsku postaven a testován technologický demonstrátor stíhače nové generace s názvem ATD-X (ATD-X = Advanced Technology Demonstrator – X), známý též jako Mitsubishi X-2 Shinshin. Ten na první pohled nepřináší žádné převratné prvky a je celkově „střižen" poměrně konzervativně.

ATD-X_model_2
Foto: Model letounu ATD-X | Wikimedia Commons

Pro minimalizaci radarového průřezu (RCS) je jeho tělo navrženo tak, aby mělo ve velké míře rovné povrchy. Použitý povrchový materiál absorbující radarové záření je údajně složený z keramiky a karbidu křemíku a je vyvíjen společností Ube Industries, zatímco sklo kokpitu je pokryto speciální slitinou cínu. Pro další potlačení radarového odrazu je stroj vybaven i speciálně prohnutými přívody vzduchu k motorům, po vzoru amerického F-22 Raptor.
 

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

OMny

30. 08. 2019

mamlas JA
tak za prvé F-3 nic nemá protože je na papíře,ale chápu, že takovému mamlasovi jako jsi ty i papír stačí. A za druhé tohle není argument, mají dvoumotorové F-15

Ja

29. 08. 2019

Asi si komunista Omny, nevsiml zasadniho detailu F35 je jednomotorovy a Japonsky F3 ma 2 !

JimiHendrix

29. 08. 2019

Sakra, tady to mají už ruští trollíci pod palcem nadmíru. Mizím, páč co mi není rovno, po tom je mi govno....

Omny

29. 08. 2019

Bezoušek
asi nesledujete věci nebo děláte blbého........nepostřehl jste ty problémy japonských F-35, které vyplavaly nedávno v tisku?

Omny

29. 08. 2019

Cyklista
jako vždy blbě kecáš.... A který ten západní imperialistický soused podle tebe na to nemá lidi a prostředky??

cyklista

28. 08. 2019

Proč ne? Když si myslí, že udělají lepší nebo levnější letadlo než F-35? Konkurence prospěje každému. A mají na to zřejmě na rozdíl od svého západního imperialistického souseda jak prostředky, tak lidi.

Pantáta Bezoušek

28. 08. 2019

Nemyslím, že vývoj nového letounu je z toho důvodu, že by s F-35 měly být nějaké potíže, a proto je nutné vyvíjet nový typ letounu 5. generace. Japonci jsou velcí patrioti a nacionalisti, je to spíš otázka národní prestiže, proto vyvíjeli i z velké části ten F-2, přitom mohli nakoupit rovnou americké F-16 nebo F-18, to jistě špatné letouny před 15-20 lety nebyly, přesto Japonci šli do vývoje de facto vlastního letounu.

Omny

28. 08. 2019

tak to je docela překvapivý krok na to, že Japonsko je jeden ze států, které vlastní F-35, což má být podle US nejlepší letadlo na světě 5. gen, tak asi někde bude problém. Samozřejmě US trollové nám to vysvětlí

Přidat komentář