EXCALIBUR
CZUB

Je znalost sebeobrany základem bezpečného přežití při napadení?

 20. 01. 2014      kategorie: Události      0 bez komentáře

Každodenně nás média informují o napadeních, ke kterým dochází v různých částech republiky a nejvíce v Praze. Masírují nás nejenom bulvární periodika, ale i televizní stanice, pro které je dané téma divácky atraktivní. Na základě těchto informací mají někteří lidé pocit, že poté co vystoupí v centru Prahy z metra, budou nejdříve okradeni kapsáři, následně zbiti zfetovanou bandou a nakonec znásilněni někde v tmavém koutě, bez ohledu na pohlaví.

kurz00
Foto: Kurz obrany SOG Defence

Ti, kteří se rozhodli zvýšit své šance na přežití v případě napadení, začali navštěvovat různé kurzy sebeobrany a pracovat na své tělesné kondici, aby byli schopni se aktivně bránit. Zájemce si může vybrat z různých bojových umění a systémů sebeobrany, kterých je na trhu nabízeno velké množství. Je ale znalost sebeobrany a dobrá fyzická kondice to nejdůležitější pro odražení útoku? Fyzická kondice a znalost nějakého bojového umění vám samozřejmě pomůže zvládnout krizovou situaci, ale pokud okamžik napadení nezvládnete psychicky, tak nebudete schopni adekvátně zareagovat a aktivně se bránit.

Psali jsme: 75. výročí mobilizace čs. branné moci připomenou pevnostní muzea

kurz02
Foto: Kurz obrany SOG Defence

Nejčastěji páchanými násilnými trestnými činy je úmyslné ublížení na zdraví a loupež, oběti těchto trestných činů následně vypovídají, že vše se událo velmi rychle a oni nebyli schopni reagovat. Při následné rekonstrukci si ale často uvědomí, že samotnému napadení předcházely indicie, jejichž správné vyhodnocení by je upozornilo na to, že se kolem nich něco děje a oni mohli napadení předejít nebo se připravit na obranu.

Je potřeba si uvědomit, že v okamžiku útoku jsou všechny výhody na straně agresora :

Psali jsme: Výcvik britských bezpečnostních operátorů v Čechách

  1. vybírá si místo útoku
  2. vybírá si způsob útoku
  3. vybírá si oběť
  4. na jeho straně je moment překvapení
  5. nemá morální ani sociální zábrany
  6. v okamžiku útoku nemá obavy z právních následků svého jednání


kurz03
Foto: Kurz obrany SOG Defence

Během modelových situací, které připravujeme pro naše studenty v rámci kurzů, jsme byli překvapeni, že nejhorších výsledků dosahovali ti, kteří se aktivní sebeobranou zabývají delší dobu. Byl to důsledek toho, že nedokázali správně vyhodnotit situaci a za každou cenu šli do konfliktu, tak jak jsou zvyklí z výcviku. Ulice není tělocvična. Je lepší se vzdát peněženky než se nechat zastřelit nebo pobodat nožem.

kurz04
Foto: Kurz obrany SOG Defence

Nejlepší sebeobranou je případnému konfliktu předejít, protože šance oběti nejsou vysoké. Mnoho čtenářů si po přečtení těchto řádek pomyslí, že jsem se asi zbláznil a že by nemohli vycházet ven z domu. Při tom existují relativně jednoduchá pravidla chování na ulici, která vám mohou výrazně pomoci napadení předejít nebo se připravit včas. Například jenom znalost Cooprovy stupnice vnímání okolí a její dodržování výrazně zvýší vaši šanci na zvládnutí krizové situace.


Video: Kurz Jak přežít ve městě - SOG DEFENCE / YouTube

Psychologická příprava a prevence je často velmi podceňována a málokdo se jí vůbec zabývá, přesto se jedná o nedílnou součást sebeobrany a bez jejího zvládnutí bude vaše šance na přežití v případě napadení minimální...

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací