EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Je znalost sebeobrany základem bezpečného přežití při napadení?

 20. 01. 2014      kategorie: Události      1 komentář

Každodenně nás média informují o napadeních, ke kterým dochází v různých částech republiky a nejvíce v Praze. Masírují nás nejenom bulvární periodika, ale i televizní stanice, pro které je dané téma divácky atraktivní. Na základě těchto informací mají někteří lidé pocit, že poté co vystoupí v centru Prahy z metra, budou nejdříve okradeni kapsáři, následně zbiti zfetovanou bandou a nakonec znásilněni někde v tmavém koutě, bez ohledu na pohlaví.

kurz00
Foto: Kurz obrany SOG Defence

Ti, kteří se rozhodli zvýšit své šance na přežití v případě napadení, začali navštěvovat různé kurzy sebeobrany a pracovat na své tělesné kondici, aby byli schopni se aktivně bránit. Zájemce si může vybrat z různých bojových umění a systémů sebeobrany, kterých je na trhu nabízeno velké množství. Je ale znalost sebeobrany a dobrá fyzická kondice to nejdůležitější pro odražení útoku? Fyzická kondice a znalost nějakého bojového umění vám samozřejmě pomůže zvládnout krizovou situaci, ale pokud okamžik napadení nezvládnete psychicky, tak nebudete schopni adekvátně zareagovat a aktivně se bránit.

Psali jsme: Jedinci, kteří týrají zvířata, jsou nebezpeční i lidem. Podle toho s nimi naložit…

kurz02
Foto: Kurz obrany SOG Defence

Nejčastěji páchanými násilnými trestnými činy je úmyslné ublížení na zdraví a loupež, oběti těchto trestných činů následně vypovídají, že vše se událo velmi rychle a oni nebyli schopni reagovat. Při následné rekonstrukci si ale často uvědomí, že samotnému napadení předcházely indicie, jejichž správné vyhodnocení by je upozornilo na to, že se kolem nich něco děje a oni mohli napadení předejít nebo se připravit na obranu.

Je potřeba si uvědomit, že v okamžiku útoku jsou všechny výhody na straně agresora :

Psali jsme: Akce Cihelna 2013

  1. vybírá si místo útoku
  2. vybírá si způsob útoku
  3. vybírá si oběť
  4. na jeho straně je moment překvapení
  5. nemá morální ani sociální zábrany
  6. v okamžiku útoku nemá obavy z právních následků svého jednání


kurz03
Foto: Kurz obrany SOG Defence

Během modelových situací, které připravujeme pro naše studenty v rámci kurzů, jsme byli překvapeni, že nejhorších výsledků dosahovali ti, kteří se aktivní sebeobranou zabývají delší dobu. Byl to důsledek toho, že nedokázali správně vyhodnotit situaci a za každou cenu šli do konfliktu, tak jak jsou zvyklí z výcviku. Ulice není tělocvična. Je lepší se vzdát peněženky než se nechat zastřelit nebo pobodat nožem.

kurz04
Foto: Kurz obrany SOG Defence

Nejlepší sebeobranou je případnému konfliktu předejít, protože šance oběti nejsou vysoké. Mnoho čtenářů si po přečtení těchto řádek pomyslí, že jsem se asi zbláznil a že by nemohli vycházet ven z domu. Při tom existují relativně jednoduchá pravidla chování na ulici, která vám mohou výrazně pomoci napadení předejít nebo se připravit včas. Například jenom znalost Cooprovy stupnice vnímání okolí a její dodržování výrazně zvýší vaši šanci na zvládnutí krizové situace.


Video: Kurz Jak přežít ve městě - SOG DEFENCE / YouTube

Psychologická příprava a prevence je často velmi podceňována a málokdo se jí vůbec zabývá, přesto se jedná o nedílnou součást sebeobrany a bez jejího zvládnutí bude vaše šance na přežití v případě napadení minimální...

CENOVÉ BOMBY

Komentáře

Delta

14. 03. 2019

Kapitán letadla měl smůlu, že jej zastřelil odbojář za letu
Únos letounu do NSR dne 8. června 1972. Únos letounu do NSR dne 8. června 1972 byl únos letounu typu L-410A Turbolet s imatrikulací OK-ADN na pravidelné lince Mariánské Lázně – Praha – Bratislava – Lučenec společnosti Slov-Air, během něhož byl zastřelen kapitán letounu Ján Mičica a druhý pilot byl donucen přistát s letadlem ve Weidenu v Bavorsku

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací