EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Jeden proti třiceti – hrdina na Mustangu zachránil peruť B-17 před masakrem. Šest Němců sestřelil, ostatní zahnal

 14. 09. 2021      kategorie: Vojenská historie      18 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Ve druhé světové válce došlo k mnoha hrdinským činům. O jeden z nich se postaral pilot James Howard, který, aniž by se narodil na americké půdě, za svou nedocenitelnou statečnost obdržel nejvyšší americké vojenské vyznamenání - Medaili cti. Ve skutečnosti byl Howard jediným stíhacím pilotem na evropském válčišti, který toto vyznamenání obdržel.

Howard se narodil v roce 1913 v Číně, kde žil až do svých 14 let. Poté se vrátil do Ameriky, kde začal chodit do školy. V roce 1938 vstoupil do amerického námořnictva a byl poslán na palubu USS Enterprise jako letec. Zůstal tam tři roky. V roce 1941 se pak připojil k Létajícím tygrům v Barmě, proslulé americké dobrovolnické skupině (AVG). Během své služby sestřelil šest japonských letadel a celkem se zúčastnil 56 misí. Již v této době měl Howard za sebou kariéru, na kterou by byl každý muž hrdý.

356FS_-_North_American_P-51B-5_Mustang_43-6315_Ding_HaoFoto: P-51B Jamese Howarda na letišti Boxted v březnu 1944 | Wikimedia Commons / Public domain

Howard však nebyl "jen tak ledajaký muž". Když pak byli Létající tygři rozpuštěni, Howard se nakrátko vrátil do států, ale brzy ho přepadl neklid. Rozhodl se tedy přihlásit do americké armády. V té době obdržel nové letadlo, skvělý stíhací letoun P-51 Mustang. Díky svým přednostem, jako byla větší palivová nádrž a výkonnější motor, zvyšoval stroj jejich posádkám vyšší šance se bezpečně dostat nepříteli z mušky, a zároveň účinně "rozdávat rány". Howard byl jedním z prvních stíhacích pilotů, kterým byl nový letoun přidělen.

V lednu 1944 byl Howard, spolu s dalšími letci, vyslán nad Německo s jasným úkolem zničit fabriku společnosti Oschersleben & Halberstadt, jednoho z nejvýznamnějších výrobců letadel v zemi. Továrna se nacházela asi 160 km jihozápadně od Berlína. Howard cestou viděl více než dva tucty letadel Luftwaffe, jak se snášejí k několika bombardérům B-17 Flying Fortress a útočí na ně. Nehodlal jen tak proletět kolem a nechat své kamarády napospas osudu – když mohl pomoci, udělal to.

Přestože byl tehdy Howard odkázán pouze sám na sebe, zaútočil. Během následujících 30 minut sám zničil šest německých stíhacích letounů. Když mu po čase došla munice, dál pokračoval v útocích na nepřátelská letadla. Létal kolem nich jako nějaká otravná, smrtelně nebezpečná moucha, zatímco ostatní spojenecká letadla se bezpečně dostala z jejich dosahu. Když se bombardéry vrátily domů, posádky všem vyprávěly o jediném stíhacím pilotovi v Mustangu P-51, který je tvrdošíjně odmítal opustit a za každou cenu je s nasazením vlastního života bránil a nakonec i zachránil.

b17Foto: Americké bombardéry Boeing B-17 Flying Fortress | U.S. Army / Public domain

Na konci své služby Howard dosáhl hodnosti brigádního generála a získal mnoho vyznamenání a ocenění. Ale byl to právě tento příběh z ledna 1944, za který získal Medaili cti, která mu zajistila místo mezi vojenskými legendami. Jeden z letců, s nimiž Howard onoho slavného dne v roce 1944 letěl, popsal celou epizodu takto:

"Co se týče odhodlání a odvahy, byla to ta největší exhibice, jakou jsem kdy viděl. Byl to případ, kdy se zdálo, že jeden osamělý Američan stojí proti celé Luftwaffe. Tomu chlapci nemohli dát dost velké ocenění." Howard se rychle stal mediální senzací. Jeho profil a válečné výkony se objevily ve zprávách CBS a v Saturday Evening Post, prominentních sdělovacích prostředcích té doby. 

Po válce Howarda čekala dlouhá a záslužná kariéra, avšak nic se nevyrovnalo onomu hrdinskému kousku z roku 1944, kdy se rozhodl, že jeho kolegové, piloti bombardovacího letectva, toho dne nezemřou.

Zdroj: warhistoryonline

 Autor: Petr Žák

CENOVÉ BOMBY 600)

Komentáře

bombero

18. 09. 2021

nordland
- tak když se vám tahle nelíbí, tak řeba tu, jak sovět osvobodil poláky?
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/sovetska-armada-druha-svetova-valka-osvobozeni-obsazeni-polsko.A210918_085047_zahranicni_misl
to je ještě větší bžunda

Nordland

18. 09. 2021

Ta byla dobrá a ted tu o Karkulce...

Nate

17. 09. 2021

@omny
pěkná pohádka pro US trolly, které si ní honí brko. Došli mu náboje, ale sestřeloval dále o)) a neschopní neměčtí piloti Spitfiru nedokázaly sestřelit tenhle jeden letoun tak to jo o))))

Zaprvé tam potom o dalším sestřelovaní nebylo ani slovo, za druhé o tom víš nejspíš kulový.
A vůbec nezáleží jestli to tak bylo nebo nebylo.
Každopádně "Němečtí piloti Spitfiru"?? Tak ty už raději nic nepiš :D :D :D :D:joy::rofl:

Omny

16. 09. 2021

pěkná pohádka pro US trolly, které si ní honí brko. Došli mu náboje, ale sestřeloval dále o)) a neschopní neměčtí piloti Spitfiru nedokázaly sestřelit tenhle jeden letoun tak to jo o))))

karel3

16. 09. 2021

Vojtěch
"Tak drž hubu Karlíku a nezasírej to tu tvou špinavou hubou :)"
-------------------------------------------------------------------------------------------
Jasně Slovane z kmene vševědoucích radilů.
"Určitě" se zařídím podle tvé rady. :slight_smile:

Když už tedy radíš, tak asi znáš fakta, nebo ses jenom zařadil do fronty ... o ničem ?
Jistě tedy znáš ty "německé prameny" o kterých tady napsal Laďas a bohužel se z nějakého důvodu nedokáže dále už vymáčknout, nebo ty "archivní prameny" o kterých tady psal Béďa a nechce nám nic bližšího prozradit. :slight_smile:

Při pohledu na "lidi" jako ty a samozřejmě dále na voliče MZ, mrtvolu na Pražském hradě s proruskými poskoky po boku a potom nahoru na vlající standartu prezidenta České republiky, tak se normální člověk diví, jak se na ni dostal ten nápis "Pravda vítězí", když 3/4 obyvatelstva ČR mají s pravdou těžké problémy a většina ani nechápe význam tohoto slova. :slight_smile:

Vojtěch

16. 09. 2021

Tak drž hubu Karlíku a nezasírej to tu tvou špinavou hubou :)

karel3

14. 09. 2021

Béďa
"Karle, co třeba archivní prameny..."
--------------------------------------------------------
Jasně, "slovanské archivní prameny", které ještě nikdo nikdy neviděl. :smile:
Jakmile Slovan otevře "ústa", ze kterých vypadně něco tak vágního, jako vypadlo z Laďase, "německé "prameny" a z tebe "archivní prameny" bez jediného důkazu, tak na 100% lže. :slight_smile:
Nakonec v této zemi je to normální chování, politickou reprezentací ČR začínaje a obsluhou kolotoče na pouti konče. :slight_smile:

Glocker

14. 09. 2021

@Avern: Ten na to potřeboval 4 operační lety (v jednom dni).

Béďa

14. 09. 2021

Karle, co třeba archivní prameny...
Tak nebuď takový čecháček a přiznej, já to přiznávám, že o tomto souboji nic nevím. Oceňuji že jak z článku tak z diskuze jsem se dozvěděl zajímavé informace.

karel3

14. 09. 2021

Laďas
"Německé prameny v této akci potvrzují jeden ztracený a jeden poškozený letoun. Takže tak...."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Které "německé prameny" ?
Jeden slovanský chytrolín z ČR v ušmudlaném tričku se srpem a kladivem v umaštěných teplácích s poslintaným lahváčem povídal, že slyšel od svého řídícího důstojníka z Moskvy, .... ?
Inu Slované. Co bychom od nich chtěli "za zázraky"?:laughing:

Laďas

14. 09. 2021

Německé prameny v této akci potvrzují jeden ztracený a jeden poškozený letoun. Takže tak....

Avern

14. 09. 2021

Tak pokud budeme brat absolutni rekord tak tim ktery ho ma je Emil ,Bully, Lang od nemecke Luftwaffe ktery nejmenovany den sestrelil cca 18 letadel v jedinem letu.. Multi sestrely maji nemci vubec silene - Marseille, Rudorfer, Wurmheller, Lent...

Glock

14. 09. 2021

David McCampbell, VF-15, USS Essex, 24.10.1944 = 7x Zero + 2x Oscar během 30 minut v jediném souboji nad zálivem Leyte. Jeho wingman sundal dalších 6.

Tom

14. 09. 2021

Panek
Co e týče Evropy, tak bych přidal Felixe D. Williamsona, který má také 5 sestřelů během jednoho letu a Williama L. Leveretta, který má dokonce 7 kousků.

Hary

14. 09. 2021

Kouknul jsem do anglicky psaných pramenů a z jednoho vytáhl toto: { Howard had filled out
his report of kills and probable kills.
Crews unloaded the film of his mission
from the wing-mounted gun camera,
standard on all fighters, and sent it up
to headquarters for processing.
Headquarters narrowed the possible
identity down to two pilots, finally
naming Howard.
Howard was credited with four kills
for the day. } Takže záznam z fotokulometu měl Howard taky, a byly mu přiznány 4 sestřely, v textu se píše o dvou pilotech jménem Howard.

Avern

14. 09. 2021

Panek: Audet ma jako jediny pilot SPITFIRU u RAF( i kdyz spis RCAF) 5 sestrelu za jeden let.. U amiku je mnoho ace of flight. Ale pouze Howard MOH...

Panek

14. 09. 2021

Divné. V Evropě má největší počet sestřelů během jednoho letu potvrzeno Richard Joseph Audet. A ten sestřelil 5 strojů. Jenže to byl Kanaďan a konce války se nedožil, tak asi musel být najit jiný hrdina. Mimochodem Dick má ty sestřely potvrzené díky fotokulometu, protože létad v jednotce vybavené gyro-zaměřovači a tam měla všechna letadla fotokulomet, protože se vyhodnocoval efekt zaměřovače na střelbu.

zojo

14. 09. 2021

Parádny príbeh, vďaka :thumbsup:

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací