EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Kostas Sarantidis: Jeden z mála bělochů, kteří bojovali na straně Severního Vietnamu

 16. 10. 2020      kategorie: Vojenská historie      20 komentářů

Kostas Sarantidis se narodil roku 1927 v řecké Soluni. Když bylo Řecko za 2. světové války okupováno silami Osy, vstoupil do odboje jako spojka, ale v roce 1943 byl zatčen za pašování tabáku. By odeslán na nucené práce do Německa, ale poblíž Vídně se mu podařilo uniknout v kradené německé uniformě. Uniformu pak využíval až do konce války a vydával se za německého vojáka.

Po skončení 2. světové války, se Kostas stále skrýval na území Rakouska a pokoušel se být repatriován do zpět Řecka. To se však ukázalo jako nemožné, neboť u sebe neměl žádné dokumenty a oficiálně tak neexistoval, dokumenty vymyšleného německého vojáka samozřejmě nijak nepomohly.

Zlákán možností začít život odznovu, vstoupil do francouzské Cizinecké legie. Na výcvik byl odelsán do Alžírska, ale po roce (v roce 1946) byl odeslán do Francouzské Indočíny, kde měli legionáři odzbrojit japonské vojáky a obnovit pořádek. Služba měla být krátká, ale opak byl pravdou. V Indočíně však poznal dopady francouzského kolonismu a neztotožňoval se s útlakem místního obyvatelstva, proto se rozhodl dezertovat. Několik měsíců navazoval kontakt s místním odbojem z řad Viet Minhu. Po několika měsících tajně utekl a s sebou vzal jeden kulomet a několik pušek. Cestou Kostas osvobodil 25 vězněných vietnamců a společně pak přešli k vietnamským jednotkám. Dostal krycí jméno Nguyễn Văn Lập a vstoupil do řad Vietnamské lidové armády. Účastnil se mnoha bojových operací proti svým bývalým kamarádům z Legie a dotáhl to až na kapitána.

Psali jsme: Legendární seriál - Band of Brothers

indo
Foto: Poté, co vstoupil do řad Vietnamské lidové armády, se Sarantidis účastnil mnoha bojových operací a dotáhl to až na kapitána. (ilustrační foto) | realmofhistory.com

By členem 5. mezinárodní brigády. Během bojů o Danang se mu podařilo zajmout 40 francouzských vojáků a osvobodit 120 vietnamských zajatců. Se svými spolubojovníky sestřelil nedaleko vesnice Phú Cang francouzský letoun Morane-Saulnier MS.500 a zajal všechny tři členy osádky. 13. dubna 1948 jeho jednotka bojovala proti francouzským vojákům u Hương An, kdy byly francouzské jednotky rozprášeny se ztrátami 200 mrtvých.

V roce 1949 vstoupil do Komunistické strany Vietnamu. Po Ženevské dohodě se roku 1954 stáhl do Severního Vietnamu, kde pracoval v řadě zaměstnání, například jako řidič kamionu v uhelném dole Na Dương a cínovém dole Cao Bằng, figuroval také jako tlumočník německého odborníka z NDR v tiskařské továrně v Tiến Bộ. Příležitostně figuroval jako herec ve válečných severovietnamských filmech, kdy hrál francouzské a americké vojáky. V roce 1958 se oženil a měl čtyři děti (jednoho chlapce a tři dívky).

Psali jsme: Tajná zbraň spojenců, která pomohla dobýt Ludendorffův most u Remagenu

V roce 1965 se Sarantidis vrátil do Řecka za svou umírající matkou. Zpočátku se mu v Řecku moc nedařilo a  Kostas byl několik měsíců nezaměstnaný, ale poté našel zaměstnání jako řidič pro hliníkárnu Pechiney, kde pracoval několik let až do svého odchodu do důchodu. Sarantidis také vstoupil do Komunistické strany Řecka a založil asociaci na podporu Severního Vietnamu ve válce se Spojenými Státy. Také aktivně pomáhal dětem zasažených bojovou látkou Agent Orange.

kost_01
Foto: V roce 2013 Sarantidis (na snímku vpravo) obdržel, jako jeden z mála, nejvyšší Vietnamské ocenění, a to Zlatou Hvězdu Hrdiny Lidových Ozbrojených Sil (Odvozenina Hrdina SSSR). (ilustrační foto) | realmofhistory.com

Na oficiální návštěvě prezidenta Karolose Papouliase ve Vietnamu, v říjnu 2008, prezidenta celou dobu doprovázel a figuroval jako jeho osobní tlumočník. Poté ještě mnohokrát navštívil Vietnam a v roce 2010 obdržel Vietnamské občanství.

V roce 2013 obdržel, jako jeden z mála, nejvyšší Vietnamské ocenění, a to Zlatou Hvězdu Hrdiny Lidových Ozbrojených Sil (Odvozenina Hrdina SSSR). Kromě toho obdržel mnoho jiných vyznamenání, například Řád Přátelství, Medaile Vítězství I. třídy, nebo Medaili Odboje II. třídy.

CENOVÉ BOMBY (551)

Komentáře

karel3

18. 10. 2020

Petr
" J. Vietnam zastupovala Francie tak se Ngô Đình Diệm necitil byt touto dohodou vazan a volby nasledne odmitl, v reakci na to Severni Vietnam zacal valku."
---------------------------------------------------------------------------------
Donutil si mě věnovat ženevské konferenci (1954) více času, než jsem původně chtěl.
Vládu jižního Vietnamu nezastupovala žádná Francie.
Francie jednala pouze o zbytku svého koloniálního zájmu ve Vietnamu po drtivé porážce u Dien Bien Phu.
Není pravda, že se Ngo Dinh Diem neúčastnil jednání za jih Vietnamu.
Podle mě je dohoda platná pokud podepíší všechny zúčastněné strany. Což se v Ženevě nestalo.
Samotný průběh konference byl určitě zajímavý.
"Za jih" Vietnamu "podepsalo" pouze vojenské velení francouzské armády ve Vietnamu a komunističtí partizáni na jihu Vietnamu Viet Minh (Vietkong).
Nepodepsal stát Vietnam a USA. Ngo Dinh Diem za jih Vietnamu požadoval mezinárodní dohled OSN nad průběhem voleb, protože nevěřil, že v severní, komunistické (lidnatější) části, proběhnou volby demokraticky. Čína, Sovětský svaz, komunisté v severní i jižní části Vietnamu byli proti. Trvali pouze na regionálním dohledu. Francouzi se ve finále spojili s komunisty jižního Vietnamu a obešli politické představitele jižního Vietnamu. Všichni spěchali, aby se vyhnuli intervenci USA.
1/ Bez podpisu všech zúčastněných není podle mě na tomto světě žádná dohoda platná.
Je to můj soukromý názor. :slight_smile:
2/ Kdyby komouši ze severu seděli na zadku, budovali si svůj socialistický chudobinec a hlupákov na svým, nemuselo k žádnému práškování herbicidem "Agent Orange" dojít. :slight_smile:
3/ Jen ať si Vietnamci ten socialismus s komunistickou stranou řádně užijí. :slight_smile:

Petr

18. 10. 2020

Ale ale Karliku proc nenapises celou pravdu!!! V Zeneve se dohodlo jak rozdeleni 17. rovnobezkou, tak to ze o dva roky pozdeji budou usporadany celostatni volby pro sjednoceni Vietnamu a prave proto ze v Zeneve J. Vietnam zastupovala Francie tak se Ngô Đình Diệm necitil byt touto dohodou vazan a volby nasledne odmitl, v reakci na to Severni Vietnam zacal valku...... Az na tu tvou malou lez se omluva prijima:wink:

karel3

18. 10. 2020

Monarchista
"Pane Vy jste takový hlupec stále?Co máte s generálem Pavlem, také jej nemusím, ale vy píšete jako jeho pucflek a dál jste to nedotáhl. Bavíme se o Vietnamu Malí žlutí vojáčci natrhli prdel velký hochům z USA."
--------------------------
Nějaký důkaz o tom, že jsem pucflek gen. Pavla by nebyl ? :slight_smile:
Ano, politické rozhodnutí a USA prohrály válku ve Vietnamu. Ani nevíš, jak těm Vietnamcům ty komouše přeju. Chytří a pracovití utekli a vede se jim určitě skvěle.
Na místě USA bych se na všechny vykašlach a nikam americké kluky neposílal. Nic bych ve 2. světové válce neposílal Sovětskému svazu. Zásoboval bych nácky i komouše, kteří si společně v roce 1939 rozdělili Evropu a nakonec se zakousli i do sebe. Dnes by se USA topily v bohatství a tací jako ty by žvatlali německy, nebo rusky. Hitler se Stalinem by nežili věčně. :slight_smile:
Pořád lepší psát z pasťáku, než v důchodu. :slight_smile:

karel3

18. 10. 2020

Petr
"Ale ale Karliku mas znacne mezery ve vzdelani, si dobry srandista - pry legitimni vlada :joy:. Jak si na to prisel? Ngô Đình Diệm se chopil moci sfalsovanym referendem za pomoci USA,..."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Proč nenapíšeš celou pravdu ?
V Ženevě se na žádných volbách nedohodli. Naopak v Ženevě stanovili hranici mezi Severním a Jižním Vietnamem.
V roce 1954 po ženevské dohodě, byl Ngo Dinh Diem císařem Bao Dai jmenován premiérem Jižního Vietnamu.
Na základě zmanipulovaného referenda v roce 1955 se stanovil Ngo Dinh Diem prezidentem.
Jestli manipuloval pouze své zvolení, nebo zvolení celé vlády nevím.
Za svoji nevědomost a chybu se omlouvám.
V každém případě USA v roce 1963 podpořili jeho svržení. Což se ukázalo, jako velká chyba v průběhu války. Vláda Jižního Vietnamu se bez vůdčí osobnosti prakticky rozpadla.

Je to jako v každé komunistické zemi.
Pokud mají chytří a pracovití štěstí, podaří se jim utéct do normálního světa a zbytek si slastně užívá komunistickou bídu. Budiž jim přáno. :slight_smile:

Petr

17. 10. 2020

pardon.... skoncil tak jak skoncil

Petr

17. 10. 2020

Ale ale Karliku mas znacne mezery ve vzdelani, si dobry srandista - pry legitimni vlada :joy:. Jak si na to prisel? Ngô Đình Diệm se chopil moci sfalsovanym referendem za pomoci USA, protoze americani se bali, ze volby dohodnute v Zeneve komunisti sfalsujou a nakonec ty volby uplne odrekl. Diky sve kurupci mel minimalni podporu obyvatel, nulovou mel na venkove, kde byl Vietkong a proto zkoncil jak zkoncil a to tak, ze ho vlatni dustojnici odpraskli jak psa :wink:

Monarchista

17. 10. 2020

Karel3
Pane Vy jste takový hlupec stále?Co máte s generálem Pavlem, také jej nemusím, ale vy píšete jako jeho pucflek a dál jste to nedotáhl. Bavíme se o Vietnamu Malí žlutí vojáčci natrhli prdel velký hochům z USA. Je to dobré, dopadlo tak jak mělo.Mají jeden stát, ne příliš bohatý, ale své problémy si řeší sami.
Karlíku, buďte opatrný, ono to Vaše psaní vypadá, že píšete o přestávkách z pasťáku, ale třeba z toho vyrostete.

karel3

17. 10. 2020

Cateye
"Všechna čest tomu chlapíkovi, především pro jeho pomoc dětem s následky po jednom z největších válečných zvěrstev v historii - použití látky Agent Orange."
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Aniž bych chtěl následky práškování herbicidy jakkoliv zlehčovat.
Severní, komunistický Vietnam ve snaze šířit komunismus, zaútočil na Jižní Vietnam a rozpoutal válku v roce 1959. USA vstoupily do války v roce 1964, protože J.F.Kennedy slíbil legitimní vládě Jižního Vietnamu pomoc proti komunistům při udržení nezávislosti.
Směs dvou herbicidů - pod kódem "Agent Orange" nebyl použit proti lidem, byl to herbicid k ničení zeleně, aby bylo z letadel vidět na cesty Vietkongu. O vedlejších účincích se tehdy nic nevědělo. O to "chytřejší" jsou dnešní chytrolíni.
Kdyby komouši seděli doma na zadku v Severním Vietnamu a budovali si svůj chudý socialismus pro všechny, tak by nemuselo dojít k žádné válce s Jižním Vietnamem...

Cateye

17. 10. 2020

Všechna čest tomu chlapíkovi, především pro jeho pomoc dětem s následky po jednom z největších válečných zvěrstev v historii - použití látky Agent Orange.

karel3

17. 10. 2020

Martin23
"Samozřejmě, měl bys Kadliku vyšetřit, proč Pavel byl člen KSČ, proč se stal členem ozbrojené pěsti dělnické třídy a to jako elitní příslušník a proč přísahal věrnost socialismu a naopak proč po převratu otočil a dnes moralizuje a kritizuje."
----------------------------------------------------------------
Samozřejmě jsem četl, že to udělal z prospěchu. Pro mě je to ex-komouš jako každý druhý. Krásně se ovšem bavím, jak zdejší Rusomilové šílí, protože generál Pavel, jak jsem již napsal je všechny převyšuje inteligencí a morálkou na několik světelnách let a ještě udělal kariéru. Což spousta socialistických lampasáku nedokázala ani jako ještěrkáři ve skladovém hosodářství. :smile:

"Ozbrojená pěst dělnické třídy" z Tankového praporu - to mě vždy pobaví a rozesměje.
Škvorecký byl borec. Za jeho nejlepší dílo považuji knihu Zbabělci.

Pavel určitě nepřísahal věrnost socialismu a pochybuji, že měl jinou přísahu než záklaďáci:
"Já, občan Československé socialistické republiky, vědom si své čestné vlastenecké povinnosti, přísahám před bojovou zástavou věrnost pracujícímu lidu vedenému Komunistickou stranou Československa."...

Pracujícímu lidu zůstal věrný, jenom ten lid už nevede Komunistická strana Československa, ale demokratický zvolený parlament.
Takže, podle mě je vše v pořádku. Nemohu za to, že zdejším Slovanům zůstal v paměti pouze poslední odstavec přísahy:
"Pro obranu socialismu jsem vždy připraven stát pevně v řadách ozbrojených sil Československé socialistické republiky po boku Sovětské armády i armád ostatních socialistických zemí v boji proti jeho nepřátelům a nasadit i svůj život k dosažení vítězství.

Sovětský svaz už neexistuje, stejně jako "slavný" tábor socialismu. Tedy ani platnost přísahy neexistujícímu. Jedině, že byste z důchodcema někde ten socialismus ještě na chviličku rozfoukali. Na dožití to asi není. Jinak byste se neváleli tady v NATO a demokracii. :smile:
Lidé jako já se přirozeně vrátili do normálního prostředí no a tvoje klika Slovanů to už nějak doklepe. Nakonec, cesta na Východ do ruského chudobince a hlupákova je stále volná a my ostatní víme proč. :slight_smile:

Jura

17. 10. 2020

Astor, oni nedostávají na pr..., vojáci tomu říkají taktický ústup, je to vpodstatě stejné ale o dost lip to zní a neni to tak demoralizující.

Martin23

16. 10. 2020

Samozřejmě, měl bys Kadliku vyšetřit, proč Pavel byl člen KSČ, proč se stal členem ozbrojené pěsti dělnické třídy a to jako elitní příslušník a proč přísahal věrnost socialismu a naopak proč po převratu otočil a dnes moralizuje a kritizuje.

Kdo chce tak ten to ví. Sám Pavel to přiznal. Dělal to pro osobní profit, pročež to dělá většina .

Tvoje reakce zase jen ukazuje, jak primitivní fanatik jsi.

astor

16. 10. 2020

Karel
No a? Včera kolaborovali ti a dneska tito. Někdy je to komické, když jde o jedny a ty samé figury. Časem se doopravdy vyčistí, tomu věřte, Kadle..

astor

16. 10. 2020

Martin 123
Taky jsem slyšel očitého svědka, tehdejšího studenta Vysoké školy pozemního vojska, který se zúčastnil v roce 1984 přednášky sovětských důstojníků o bojových zkušenostech v Afghánistánu (taky už dostávali na prde., stejně jako dneska Američani). Tam byl ze strany tehdejších studentů zaznamenán zájem a nabídka služeb. Sověti to samozřejmě odmítli. Mezi studenty mohl být i ten Šavel/Pavel...

karel3

16. 10. 2020

astor
"Hrdina... Příklad pro všechny, jak zacházet s okupanty."
-------------------------------------------------------------------------------
ČR - ráj kolaborantů se sovětskými okupanty ve vládních i státních funkcích a slovanská staroba stále s láskou volí. Zbytek chodí žmoulat čepice na ruskou ambasádu. :smile:
I přesto, že původní Československjo vzniklo v USA.

astor

16. 10. 2020

Hrdina... Příklad pro všechny, jak zacházet s okupanty. Prosím ještě články o dalších vietnamských hrdinech, kteří se postavili domácím kolaborantům a okupantům. Pamatuji na dokument o dobytí Saigonu Vietcongem, jak se domácí kolaboranti snažili utéct se svými páníčky a jak je ti snažili zbavit jako obtížného hmyzu. Brzo bude další země, kterou Američani opustí, místní nevděčníci budou jásat ...

karel3

16. 10. 2020

Kostas Sarantidis - někdo se s tou komunistickou úchylkou prostě narodí a vydrží mu až do smrti.
Trochu takový řecký Che. Divoký život. :thumbsup:

karel3

16. 10. 2020

Martin23
"Za Severní Vietnam bojovali i Češi."
----------------------------------------------------
Za Severní Vietnam žádní Čechové nikdy nebojovali.
Jedině tak nějaký slovanský pošuk z Československa.
Na rozdíl od Slovanů, žádný Čech, Moravan ani Slezan u komoušů nikdy nebyl.

U generála Pavla by bylo učitě zajímavé vědět, proč k těm komunistickým primitivům vlez, když je převyšuje inteligencí o světelné roky. Což je vidět na kariéře, kterou v NATO udělal.
Takového podpraporčíka v záloze Omnyho, by se třeba nepodařilo převychovat nikdy. Stejně jako 98% ostatních komunistických gumáků. :laughing:

Martin23

16. 10. 2020

Za Severní Vietnam bojovali i Češi. Kdyby to vyšlo časově, mohl tam být třeba včera komunista a dnes rusobijec generál Pavel.

bombero

16. 10. 2020

Sloooooooveeeensky impotentny ftak- byl to komunistickej kolaborant. Měl skončit v pekle

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací