EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Kulometčík vyskočil z bombardéru ve výšce 6 kilometrů a přežil i bez padáku!

 14. 04. 2015      kategorie: Vojenská historie      1 komentář

Je těžké najít nějaké racionální vysvětlení pro to, co se stalo kulometčíkovi z bombardéru B-17 Alanu E. Mageemu. Vyskočil z neovladatelného bombardéru bez padáku ve výšce 6 kilometrů a přežil.

Nálet ze 3. ledna 1943 na ponorkové bunkry v St. Nazaire ve Francii neměl být ničím výjimečným. Pro Mageeho to byla jeho sedmá bojová mise. Ve svých čtyřiadvaceti letech už patřil mezi zkušené bojovníky a všech devět dalších mužů na palubě Létající pevnosti se na jeho střelecké schopnosti mohlo spolehnout. Jenže jeho kulomety nemohly zabránit tomu, co se stalo.

magee_00
Foto: Posádka Mageeho bombardéru B-17

Psali jsme: Pilot německé Luftwaffe se po letech vrátil na místo činu, aby se omluvil

Celý svaz 85 bombardérů se dostal do prudké protiletadlové palby. Ponorkové základny byly jedním z nejlépe bráněných cílů a nálety na ně si vyžadovaly velké oběti. Při tomto náletu se zřitilo 7 letadel, desítky dalších byly těžce poškozené a zemřelo 75 letců. Mageeho letadlo dostalo několik těžkých zásahů do křídel a motorů. Prudce se naklonilo a začalo padat k zemi. Navíc se otáčelo kolem své osy. Magee věděl, že to je konec a jediná šance je dostat se ven. Naštěstí poblíž jeho stanoviště byl otevřený poklop a Magéé neváhal a vyskočil ven z letadla, ovšem padák nasazený neměl.

magee_01
Foto: Dítě štěstěny - Alan E. Magee ve střelecké věži bombardéru B-17

Jenže pod ním bylo šest kilometrů volného prostoru. Magee neměl padák. Dopadl na střechu nádraží v St. Nazaire a po chvíli v bezvědomí se probral. "Díky bohu, jsem živý," byla jeho první slova. Němci jej dali do nemocnice a později do zajateckého tábora. Jak Magee několikrát zdůraznil, jejich chování k němu bylo velmi zdvořilé. "Němci měli velký respekt k lidem, kteří zázračně přežili," řekl po válce Magee.

Psali jsme: Robert S. Scott - první ,,odstřelovač s granáty" v historii

Magee byl na konci války zachráněn ze zajateckého tábora a vyznamenán Purpurovým srdcem. Přestože o svém příběhu po válce mluvil velmi málo, jeho zázračné přežití bylo tématem mnoha novinových článků. Dodnes jde o jeden z opravdu nevysvětlitelných případů zázračného přežití. Není pro něj žádné vědecké vysvětlení. Sám Magee řekl svému kamarádovi a válečnému veteránovi, že nemá žádné vysvětlení pro to, jak mohl přežít. Každopádně díky tomu mohl prožít dalších 61 let spokojeného života, než v roce 2003 zemřel.

magee_02
Foto: 3. září 1995 Alan E. Magee u památníku svých kolegů ve Francii / Hrob A. E. Mageeho

Zdroj: extrastory.cz, warhistoryonline.com

 Autor: Tomáš Chalupa

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

19. 02. 2019

Ano,je to reálné - dne 26.1.1972 u České Kamenice. přežila pád bez padáku. v troskách letadla z výšky 10 050 metrů
Letecká nehoda Jugoslávského letadla YU-AHT dne 26.1.1972 u České Kamenice. Výbuch trhaviny v zavazadle umístěném v předním zavazadlovém prostoru způsobil pád letadla DC-9-30 letu Jugoslávských aerolinií JU 367 Stockholm – Kodaň – Záhřeb – Bělehrad.
Vesna Vulovičová byla letuškou, explodovala nálož – přežila pád bez padáku, v troskách letadla z výšky 10 050 metrů, což představuje podle Guinessovy knihy světový rekord při přežití volného pádu bez padáku z největší výšky
Vulovičová chtěla znovu létat jako letuška, společnost jí to však (zřejmě z marketingových důvodů) neumožnila. Poté, co se plně vyléčila ze svých zranění, pokračovala v práci pro Jugoslovenski aerotransport.
Vulovičová obdržela ocenění za Guinessův rekord na ceremonii od Paula McCartneyho.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací