EXCALIBUR
CZUB
CZUB

M26 Pershing - nejlepší americký tank, který se zúčastnil osvobození Československa

 10. 05. 2019      kategorie: Vojenská technika      25 komentářů

Americký tank Sherman během druhé světové války nedosahoval takových kvalit, jako Panther nebo Tiger, tak Američané začali s vývojem nového tanku. A tak se zrodil M26 Pershing.

pershing_01
Foto: Střední tank M26 Pershing nijak zásadně do bojů 2. světové války již nezasáhl

Vývoj tanku byl zahájen v roce 1942, ale Američané s ním nijak nechvátali. Pro boj s výkonějším tankem Panther a Tiger používali taktiku přečíslení. Díky tomu dokázali německé tanky zničit, ale ztráty byly vysoké. Změna přišla až po invazi v Normandii. Do konce roku 1944 byly vyrobeny první kusy a následně byly tanky nasazeny na západní frontě.

Psali jsme: Marauder v Top Gearu

Pershing měl perfektní balistické tvarování korby. Díky tomuto tvaru měl tento americký tank stejnou pasivní ochranu, jako Tiger, který díky svému silnému pancíři vážil o celých 15 tun víc. Tím pádem byl Pershing rychlejší než Tiger.

Pershing překonával německé tanky téměř ve všech aspektech. Měl hlavní dělo ráže 90mm, který byl srovnatelný s 88mm dělem Tigeru. Zásadní výhodu měl Pershing ve stabilizátoru děla. Stabilizátor umožňoval velice efektivně střílet z děla i za jízdy a tím Pershing měl zásadní výhodu proti Pantherům a Tigerům. M26 Pershing byl původně zařazen do kategorie těžkých tanků. Vážil ovšem o 4 tuny méně, než střední tank Panther, tudíž byl v polovině roku překlasifikován na střední tank.

Kvůli blížícímu se konci války neměl Pershing příliš velkou možnost válku nějakým zásadním způsobem ovlivnit. Prvních 20 tanků Pershing bylo do Evropy nasazeno v průběhu ledna 1945. Do konce války bylo v Evropě nasazeno něco přes 300 tanků Pershing. Němcům se ovšem podařilo zničit pouze 3 kusy, z toho jen jeden trvale.

Psali jsme: V extrémně chladných podmínkách ve Švédsku proběhly testy obrněného vozidla Ajax

pershing_02
Foto: Pershing byl používán ještě ve válce v Koreji v letech 1950 - 1953

První Pershing byl zničen na konci února 1945, když schytal 3 rány od Tigera. Američané o Tigeru neměli ponětí a než stihli zareagovat, tak byl Pershing zničený. Byl ovšem opraven a o měsíc později vrácen na bojiště. Druhý Pershing byl zničen na začátku března, když jej zasáhl granát těžkého dělostřelectva. O týden později byl tank opět na frontě. Poslední Pershing byl zasažen německým stíhačem tanků Nashorn (měl stejné dělo jako Tiger II). Granát z děla prolétl celým Pershingem a tank vzplanul. Jednalo se o jediný nenávratně zničený tank Pershing. 

Nejznámější souboj Pershing vs Panther byl u katedrály v Kolíně nad Rýnem 7. března 1945. Pershing zničil Panthera za jízdy. Díky svému stabilizátoru vypálil přesnou první ránu ještě za jízdy, což Panther nemohl, kvůli absenci stabilizace. Následně Pershing vystřelil ještě další dvě střely do boku Panthera. Tomu střela prošla bočním pancířem a zasáhla palivovou nádrž. Následně Panther vyhořel. Jedná se o nejlépe zdokumentovanou tankovou bitvu, protože v okolí se nacházeli 2 američtí kameramani, kteří souboj zaznamenali.

Zajímavostí je, že Pershing mohl být viděn i v Plzni, během osvobození v květnu 1945. 

pershing_03
Foto: M26 Pershing v Plzni v roce 1945

 

Video: Zdokumentovaná tanková bitva Pershing vs Panther v Kolíně nad Rýnem na konci 2. světové války / YouTube
 

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Oskar

01. 06. 2019

Povídá černý Američan tankista bělochovi:
černý se my už narodíme,
černý jsme - ať je nám zima nebo horko,
černý jsme - i když je nám špatně a černý i umřeme.

Kdežto vy se narodíte růžový,
když je vám zima jste fialový,
když je vám blbě jste zelený,
když jste nemocný, jste žlutý,
když nemůžete dejchat, jste modrý,
když se vztekáte zrudnete
a teprve až mrtví máte barvu bílou.

Tak kdo je tady, ku.va, barevnej ?

Eman33

16. 05. 2019

Černí Američané byli spíše vzadu
Cyklisté černé pleti to neměli v Americe lehké, proto ta nevraživost - Ku Klux Klan
Martin Luther King položil život při boji za lidská práva Afroameričanů v USA
„I have a dream,“ začínal legendární projev Martina Luthera Kinga ze srpna roku 1963, který patří mezi nejslavnější v americké historii a slovy „mám sen“ započal změny ve společnosti. Martin Luther King ho pronesl na schodech Lincolnova památníku ve Washingtonu. Přímo na místě ho tehdy poslouchalo na 200 000 lidí. Projev trval 16 minut a King mluvil o rasové segregaci, ale také o sjednocení amerického národa.Martin Luther King, baptistický kazatel, byl v 50. a 60. letech vůdčí postavou černošského hnutí za občanská práva v USA, které usilovalo o zrovnoprávnění Afroameričanů s bělochy. Masové protesty a stávky nakonec vedly ke změnám zákonů a konci černošské segregace v americké společnosti.Martin Luther King za své aktivity dostal v roce 1964 Nobelovu cenu míru. O čtyři roky později, v roce 1968, jej v Memphisu ve státě Tennessee zavraždil atentátník James Earl Ray.
https://journals.muni.cz/cepsr/article/view/3867/5409

Mirek

15. 05. 2019

cyklista- křoví si mysleli i v USA, ale takto způsobili zemětřesení
vstřik odpadních látek po těžbě ropy hluboko pod zem způsobil zemětřesení .
Zemětřesení u oklahomské Prahy před rokem a půl způsobil člověk.
Washington – Vědci zjistili, že příčinou zemětřesení, které se v roce 2011 odehrálo v americkém státě Oklahoma, byl člověk. Až dosud se přitom mělo za to, že šlo o přirozenou událost. Informovala o tom agentura AP. Záchvěvy o síle 5,6 stupně Richterovy stupnice tehdy způsobil vstřik odpadních látek po těžbě ropy hluboko pod zem.
Zdroj: https://www.denik.cz/ze_sveta/zemetreseni-u-oklahomske-prahy-pred-rokem-a-pul-zpusobil-clovek-20130328.html

cyklista

15. 05. 2019

Takže křoví?

Oleg

15. 05. 2019

cyklista
„Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království nebeské.“

cyklista

15. 05. 2019

Milý Olegu, když už jen trollíš a nejsi schopen odpovědět (a doufám, že si nepíšu s botem), máš aspoň suchý záchod, nebo chodíš do křoví?

Oleg

15. 05. 2019

Ty cyklisto, dnes nabíjí,ale ty jjako kritik na to nemáš, podobně jak emigranti
Chápu,proč čeští emigranti rádi jezdí do České republiky za levným ošetřením . Také máme takové příbuzné v USA. Mnohé americké socky na ošetření nemají .Nejeden Američan přepadl banku, aby mohl mít ve vězení zdarma lékařskou péči
Například Andew Litke -Jak American reknou vam musite byt radi co v Cesku se zdravotnictvem je jak je v americe onemocnit je stejne jak skrachovat zesipe vsechno, lidi nekdy prodavaji baraky a zadlouzi vetsinou decka proto ze jak co ty nemocny a ve veku nikdo tobe penize ne da... Ten pan musi cekat na 65 let pak dostane Medicare ale ten neni pokryva vsechno....Ale byt cestnym v kazdem state to funguje ruzne
Tak se tady nechal střílet do lidí za Masaryka , tak to byla síla 4.května 1970 .Kent State Massacre

cyklista

15. 05. 2019

Ty Olegu, elektrokolo nemám a mít nebudu. Ale rozhodně to není proto, že bych neměl kolo kde nabíjet. A vy už máte v rusku zavedenou elektřinu, jak to všem sliboval Lenin? A máte už splachovací záchody nebo furt suché? A v lékařských ordinacích to vypadá jako civilizaci nebo spíš jako v nějaké rozvojové zemí? Vzhledem k tomu, že rusko má průměrný věk dožití asi o dvanáct let kratší než čr, tak mi na tu poslední otázku ani nemusíš odpovídat.

Oleg

14. 05. 2019

Ad cyklista - ani na elektr okolo se nezmůže
Američané pořád jen někde ve světě osvobozují a radí – „způsob života“ A o tom to je.....
V malé mexické vesničce přiráží ke břehu loďka. Americký turista chválí mexickému rybáři kvalitu jeho úlovku a ptá se ho, jak dlouho mu trvalo, než to nalovil. "Ne moc dlouho." "Tak proč jste tedy nezůstal chytat o něco déle a nenachytal jich víc?" Mexičan mu vysvětluje, že jeho malý úlovek je pro jeho potřeby a potřeby jeho rodiny dostačující. "Ale co děláte ve zbylém čase?" "Vstávám pozdě, trochu rybařím, hraji si s dětmi, mám siestu s manželkou, večer jdu do vesnice podívat se za přáteli, dát si pár panáků, zahrát si na kytaru a zazpívat pár písniček... Mám plný život..." Američan ho přeruší: "Mám vzdělání MBA na Harvardu a můžu vám pomoct. Začnete tím, že budete denně rybařit o něco déle. Pak můžete prodávat ty ryby, které ulovíte navíc. Za tento zvláštní příjem si můžete dovolit větší loď, pak si můžete koupit druhou a třetí a tak dále, až budete mít flotilu rybářských lodí. Místo prodeje ryb překupníkům můžete obchodovat přímo se zpracovatelskými závody nebo si dokonce nějakou takovou továrnu sám otevřít. Můžete pak odjet z téhle malé vesničky do Mexico City, Los Angeles nebo třeba do New Yorku! Odtud můžete řídit obrovský podnik." "Jak dlouho by to trvalo?," ptá se Mexičan."20, možná 25 let," povídá Američan."A potom?" "Co, potom? Teď právě to začne být opravdu zajímavé," směje se Američan. "Až se vaše obchody doopravdy hodně rozrostou, začnete prodávat sklady a vyděláte milióny!" "Milióny? Skutečně? A potom?" "Potom můžete jít do důchodu, usadit se v malé klidné vesničce blízko pobřeží, dlouho spát, hrát si s dětmi, trochu rybařit, mít siestu a trávit večery popíjením s přáteli!"........................

MildaS

13. 05. 2019

anonnym: Když fakta, tak fakta.
M 26 byl původně zařazen jako těžký tank. Až později byl převeden mezi střední ( asi s ohledem na svou velikost vůči pantheru).
Motor měl úplně jiný než měl Sherman. Pershing měl benzinový motor Ford GAF V8 o objemu 18 a Sherman měl klasický hvězdicový motor.
M 26 se v nezměněné podobě ( pouze určitá modernizace) vyráběl až do počátku 50. let. V Koreji mu byl za soupeře T 34.
Vámi zmiňovaný křižníkový tank Centurion byl jen malým vylepšením uspěchaného Cromwela

MildaS

13. 05. 2019

M 26 měl být protiváhou německým Tigerům. Není znám jediný střet těchto dvou tanků. Několikrát se střtly s tanky Panther, jejichž osádky čekaly až se Pershing zastaví kvůli střelbě. Velké překvapení na německé straně bylo, když ameriské tanky pálily za jízdy. Měl už stabilizátor.
Jediný dochovaný záznam byl střet Tiger II a tzv. Super Pershing. V ruinách města na sebe několikrát vzájemně vystřelily dokonce se i vzájemně zasáhly. Pak ale německý tank začal přejíždět hromadu sutin. Tím si odkryl břicho. První rána Pershingu zasáhla místo řidiče a druhá pak střed Tigera s municí. Ten samozřejmě explodoval.

Monarchista

12. 05. 2019

Přátelé,
nemá to být diskuze k článku na téma tan Pershing, ten tank si určitě diskuzi zaslouží a řekl byh kladnou i když do války v Evropě vlastně nezasáhl.
Vojáků US Army padlo na našem území 116 ( prameny US)

cyklista

12. 05. 2019

Olegu, ty jsi žebrák? To vůbec nic neumíš, že se dneska, kdy je nouze o lidi úplně všude, neuživíš?
A dokážeš místo citování levičáků odpovědět na jednoduchou otázku, kdo vám teda rozvrátil ten sovětský svaz? A kdo rozvracel Československo, když se nám třeba Rakousko neustále vzdalovalo v životní úrovni, ačkoliv těsně po válce jsme na tom byli podstatně líp my?
Pokud máš problém s uživením se, jeď na Kubu nebo do Venezuely. Tam se vůbec pracovat nemusí, tam jen oslavují ty komunistické zoombie, tančí a mají zadarmo, tedy na lístky a na příděl úplně všechno.

Oleg

11. 05. 2019

cyklisto - dodatek od Policie z evidence

Tresty smrti v Československu od 9.5.1945 do 31.12.1989
http://kriminalistika.eu/trestmrti/trestsmrti.html

Oleg

11. 05. 2019

Cyklisto, kdo jiný než disident to může porovnat

disident-Disident John Bok: Za bolševika jsem měl jistotu, že uživím rodinu. Komunisté by se nám nesmáli do ksichtu
Platíme i za vytření zadku, jediné, co máme ještě zadarmo, je spánek a dýchání, řekl chartista a disident John Bok. Komunisté, kdyby byli u moci, by nebyli podle něj takoví vyžírkové a nesmáli by se lidem do ksichtu. Nakonec za nich byly plné obchody a místo na Kanárské ostrovy se jen jezdilo do Bulharska. Na Islandu to vyřešili přímou demokracií :stuck_out_tongue_winking_eye:
http://www.helpaman.org/cz/2012/01/24/disident-john-bok-za-bolsevika-jsem-mel-jistotu-ze-uzivim-rodinu/

cyklista

11. 05. 2019

Tvl. Oleg, tak to je skvělé, že už to víte. A který z nich vám rozvrátil Rusko? Lidi jste krmili kecama, že za deset let budeme vyrábět dvojnásobek toho, co kapitalisti a přitom jste se nikdy nedostali přes 20% HDP Spojených Států. Nemluvě o hladomorech za Stalina, ještě že existují USA a Kanada, které vám po válce začaly posílat přebytky obilí, takže těch mrtvých už nebylo tolik milionů.

Oleg

11. 05. 2019

Američané to měli dobře spočítané a teprve po masívním rozbombardování někde vlezou.

Přiznání lovce ekonomik
s tím se musí běžný cyklista bez vlastního kola smířit.

(* 28. leden 1945, Hanover, New Hampshire) je americký aktivista, spisovatel literatury faktu a podle svých vlastních slov též bývalý tzv. lovec ekonomik.
Jeho nejznámější kniha se jmenuje Confessions of an Economic Hit Man(volný překlad: Zpovědi lovce ekonomik) a zabývá se z pohledu experta na ekonomiku, vládou pověřeného (avšak soukromého) vyjednavače, praktikami při vyjednávání se zeměmi třetího světa v obchodní a strategické spolupráci s vládou USA a největšími americkými korporacemi, Lovci ekonomik formují dnešní systém, tvrdí světově uznávaný autor John Perkins. Podle Perkinse okrádají země o biliony dolarů a v ohrožení je i Česko. Své knihy Perkins prý zakládá na osobní zkušenosti, jelikož jako lovec ekonomik působil 10 let pro Světovou banku. John Perkins vystoupil v červenci 2018 na festivalu Meltingpot v Ostravě.
https://www.youtube.com/watch?v=EM31myP0tqE&feature=player

Dsvid

10. 05. 2019

Oleg: „Cílem války není padnout za svou vlast, ale donutit ty parchanty na druhý straně, aby padli za svou...“ generál George Patton .
Já opravdu nevím ,kolik padlo Američanů při osvobození části Republiky. Jsme jim za to vděční. Můžeme být vděční SSSR , že nás pomáhali osvobodit, od nacistů, ale nemuseli nás "chránit" tak dlouho. Vděčnost přešla v nechuť . Ale za to nemohli ti vojaci, kteří bojovali a někteří už se nevrátili. TĚM JSME VDĚČNÍ POŘÁD . Trochu se, ale bojím, že mrtvých vojáků SSSR při osvobozování NAŠÍ vlasti. A Českých vojáků + civilistů bylo zabito asi podobný počet během dalších 45 let.
Děkuju autorovi za článek !
A omlouvám se ,že jsem se nevyjádřil přímo k článku. Ale ty kecy od Olga nešlo přejít . Ta písnička byla, ale tragédie. To zase pravda je.

Béďa

10. 05. 2019

Vzhledem k technologické vyspělosti amerického průmyslu bylo pro americké tankysty tragédií, že tank schopný konkurovat německému zvěřinci dostaly v březnu 1945, v době kdy existoval KingTigr, který ho výrazně co do výzbroje a pancéřové ochrany překonal. Zajímavostí je, že jeden z Pershingů byl upraven právě pro boj s nejtěžšími německými tanky, dostal nový kanon s hlavní dlouhou L/73 přídavné pancéřování na čelo korby a věže (pancíř byl použit ze zničeného Panthera), tento tank údajně zničil bojoval a navíc zničil němevký tank na největší vzdálenost na jakou byl německý tank zniočen americkým (mám dojem že to bylo okolo 1800m).
Existovala celá řada verzí, malosériových či prototypů, které by v případě trvání války poskytly Američanům techniku schopnou se postavit nejmodernějším němckým tankům (např M26E5 s pancéřováním až 290mm silným, E2 s kanónem 90mm/L73, prototyp s 800 hp motorem-pozdější M-46 atd.). Kdo chce vědět o Pershungu maximum - Hunnicat- Pershing: A History of the Medium Tank T20 Series. Uvedený autor zpracoval rovněž americké střední, těžké, lehké tanky.

Delta

10. 05. 2019

operace Paperclip byla super nápad

annonym

10. 05. 2019

chtelo by to trosku vic vyvazenosti do clanku, krom toho nektere pasaze se az napadne podobaji tem z ceske wikipedie
Tak predne ten vyvoj nebyl jen pouhou reakci na tanky Panther a Tiger, protoze blize se s Pantherem mohli seznamit az po invazi, s Tigrem sice uz drive, v Africe ale ta vami zminovana taktika s precislenim se zacala uplatnovat prave az ve Francii, obycejne v ni figuroval nejaky "lepe" vybaveny Sherman (s dlouhou 76 anebo 17 lb) a navnada v podobe beznych Shermanu (s 75 mm delem), ale prekvapive to nebylooc oblibene ani mezi vojaky ani veliteli, vetsina nemecke techniky tak byla znicena pomoci hloubkaru anebo opustena pro nedostatek paliva ci ND
dale, M26 byl sice pohyblivejsi nez Tiger (ktery mel od pocatku poddimenzovany pohon), ale o pohyblivosti stredniho tanku se muhlo jen zdat (aby ne, kdyz mel motor ze shermena, ktery byl o cca 10 tun lehci), taky spolehlivost byla dost nizka, ale tak to se koneckoncu u nove zavadene vzbroje stava
ve vysledku pak sluzba zas tak slavna nebyla, protoze po valce se zacalo s modernizaci, ktera vyustila i ke zmene oznaceni na M46 a popravde ani ta nemela nijak zarnou karieru
btw srovnavat s Tigerem by se mel spis tank M6 (T1), ktery se zacal vyvijet +/- v podobnem obdobi, to by pak to porovnani dopadlo trosku jinak
nejlepe by z valecnych stroju pak vychazel asi Centurion (ktery mozna slouzi v JAR doted, v Izraeli pak jeho podvozky) ...

Wannys

10. 05. 2019

@Oleg
Soudruhu, mě fascinuje ta verva, s jakou vy a vaši kolegové brečíte svoje rudý slzy do všech stran "bééééé v čechách neumřelo dost američanů béééééé"... To, že Američani osvobodili menší část českých zemí, i to, že Němci bojovali urputněji na východě(protože věděli, že Sověti jsou hovada), je všeobecně známej fakt. Další věc, co si třeba uvědomit, že při stejným střetu by Sověti ztratili nepoměrně víc jedinců - z různých důvodů, hlavně úrovně výcviku, vybavenosti a bojové doktríny. V článku nikde nevidím zveličování americkýho podílu na osvobození Čech, takže si laskavě tyhle svoje "Stars'n'Stripe people bad" sr*čky vemte jinam, ideálně na žumpu jako Sputnik nebo RT, děkuji.

cyklista

10. 05. 2019

Oleg, jednak lžeš a druhak to je právě rozdíl mezi civilizovanou armádou a tou vaší mongolskou z východu. Američani si váží lidí a úzkostlivě dbali na to, aby měli co nejmenší ztráty. Rudá armáda měla obrovské ztráty nejen přímo z boje, ale i z nezkušenosti vedení po Stalinových čistkách a navíc do všeho kecali nekompetentní bolševičtí komisaři bez nejmenšího vojenského vzdělání a způsobili tou dvoukolejností spoustu tragédií.

Oleg

10. 05. 2019

Dlouhá léta se mlčelo, kolik padlo při osvobození Plzně amerických vojáků, kterou tak hrdinně generál Patton osvobodil a kterému dokonce nazpívali posmrtně píseň o radaru Vyčítal a Parkanová. A není divu. V boji žádný!
Za pět dní bojů o Plzeň padlo generálu Pattnovi množství vojáků v počtu jeden z obrněné 16. divize. Opilý spadl z auta. Dále pak bylo zraněno 7 vojáků americké armády. Bylo zajato asi 7000 německých vojáků a (závažné) bylo rozdáno několik milionů žvýkaček. V boji o Šumavu padlo 10 amerických vojáků, což zajisté dokazuje urputné boje...
http://www.skrytapravda.cz/domaci/1613-saskarna-v-plzni-dobry-den-prapore-a-v-plzni-padl-jediny-americky-vojak

Odin

10. 05. 2019

Pershingy byly i po vylodění na Okinawě, údajně ještě před pádem Šuri, ovšem do boje prý nezasáhly. Takže vlastně stihly konec války jak v Evropě, tak v Tichomoří...

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací