EXCALIBUR
CZUB
CZUB

MG-42 - neskutečný mazec

 05. 03. 2013      kategorie: Vojenská historie      1 komentář

MG-42 (Maschinengewehr 42) byl poprvé zaveden do provozu během 2. světové války v roce 1942. Jednalo se o přímého nástupce kulometu MG-34, který byl náročný na výrobu a v terénu byl velmi náchylný na čistotu, proto se často zasekával.

MG-42 byl výrobně mnohem méně náročný (ruční práci nahradily lisované díly) a v terénu byl velmi odolný a spolehlivý. Také kadence se dostala z původních cca 800ti ran za minutu (MG-34) na neuvěřitelných 1200 ran za minutu. Ne náhodou jeho střelba připomínala zvuk trhaného plátna, jelikož výstřely šly tak těsně za sebou, že de facto splývaly.

MG-42 se rychle stala oporu německé pěchoty a činila nepříteli nemalé vrásky. Dobře umístěné a chráněné kulometné družstvo bylo schopno za války zdržet a potrápit i početně převyšujícího nepřítele na hodně dlouhou dobu a často se tato kulometná hnízda (pokud to nebylo nezbytně nutné) radši obcházela nebo se přenechávala na starost dělostřelectvu nebo leteckým stíhačům (kotlářům).

Psali jsme: Úchvatná pocta všem našim účastníkům Pražského povstání

S malými modifikacemi je kulomet MG-42 používán dodnes (např. pod označením MG-53), jelikož jeho konstrukce a výkon byl prostě nadčasový.

Velmi efektní kadenci tohoto kulometu můžete vidět na následujícím videu.

 

Psali jsme: Bitva o výběžek, 70 let od ofenzívy v Ardenách


Video: Zpomalené záběry střelby z legendárního kulometu MG-42


 Autor: Michal Pivoňka

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Emil

07. 04. 2019

Vděčný chytrák ?
Kiska sľúbil základňu NATO so súhlasom Lajčáka a Glváča
Výber z verejnej Diskusie na palete na témy Budúcnosť Slovenska a V4 v tieni ukrajinského konfliktu a Úloha Poľska v protiruskom ťažení. Konala sa v bratislavskom Hoteli Tatra 27. augusta 2015 - hovorí poslanec NR SR za Smer-SD Andrej Kolesík a prvý podpredseda Slovenskej národnej strany Jaroslav Paška.
https://www.youtube.com/watch?v=fU1wDAmcdvs

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací