EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Narůstající džihádistická hrozba v Togu

 10. 06. 2022      kategorie: Události      6 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Situace v Západní Africe se neustále zhoršuje. Vážné obavy mají i v Mali a Burkině Faso. Zdá se, že nahrazení neefektivní civilní správy v obou zemích vojenskou vládou nepřineslo dostatečnou stabilitu. V Mali byl navíc 1. června islámskými militanty zabit jordánský voják z kontingentu OSN.

1842165Foto: Vojáci ozbrojených sil Toga |  Spc. Raul Pacheco / U.S. Naval Forces Europe-Africa

K regionálním bezpečnostním problémům se přidal také znepokojivý incident v Togu, kde počátkem května džihádisté ze skupiny Jama’at Nusrat al-Islam wal Muslimin (JNIM), spadající pod vliv Al-Káidy, úspěšně přepadli vojenskou kolonu nedaleko vojenské základny na severu země. Při útoku bylo zabito 8 tožských vojáků a 15 dalších bylo zraněno. K útoku došlo nedaleko základny Kpinkankandi v prefektuře Kpendjal nedaleko hranice s Burkina Faso. Při útoku bylo poškozeno obrněné vozidlo a jeden neobrněný automobil byl zcela zničen. Nejedná se o první útok džihádistů v Togu. První útok džihádisté provedli již v listopadu 2021, ovšem tehdy se ho tožským vojákům a policistům podařilo odrazit bez ztrát na vlastních životech. Další, tentokrát úspěšnější, útok provedli džihádisté na stejnou základnu Kpinkankandi v noci z 10. na 11. května 2022, kdy na základnu zaútočilo 60 džihádistů na motorkách. Obleženým tožským vojákům přispěchali na pomoc vojáci z nedaleké základny, ale jejich konvoj byl zasažen improvizovanými výbušnými zařízeními (IED). Útok džihádistů si tehdy vyžádal 8 mrtvých tožských vojáků a 13 dalších bylo zraněno. Většinu mrtvých si vyžádaly právě IED. Islámští džihádisté v Západní Africe se tak snaží rozšířit své území více na jih. 

Útok v Togu odsoudil i Josep Borell, Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, který poznamenal, že se teroristická hrozba rozšiřuje. Podle dostupných informací své severní hranice neposílilo jen Togo, ale i sousední Benin, Ghana a Pobřeží slonoviny. Právě v Beninu podnikli džihádisté v posledních měsících sérii útoků, které si vyžádaly životy dvou beninských vojáků. Stupňující násilí vyústilo i k cvičení Flintlock 22, které pořádal americký AFRICOM v Pobřeží slonoviny, kterého se kromě amerických vojáků ze Severní Karolíny účastnilo i 400 vojáků z 10 afrických států.

terorFoto: Afričtí teroristé (ilustrační obrázek) | CTC West Point

Nejsou to ovšem jen Spojené státy, které si jsou vědomy bezpečnostních výzev. Také Francie a mise EU Takuba přemístily své jednotky z Mali do Burkiny Faso a Nigeru. Existuje hned několik potenciálních faktorů, které z Toga dělají lákavou oblast pro muslimské džihádisty. Podle nejnovějších dat společnosti Freedom House je Togo označeno jako „částečně svobodná země“. I když se v zemi konají volby, už od své nezávislosti na Francii roku 1963 vládne v zemi rodina Gnassingbe. Členové kmene vládnoucí rodiny mají též podstatnou roli v bezpečnostních složkách země, z čehož pramení zášť části tožské populace z nepotismu (obsazování vládnoucích pozic rodinnými příslušníky,  i když nemají kvalifikaci) a částečná korupce tamních elit, kterou by mohli islámští militanti využít ve svůj prospěch. Možnost potlačení politických soupeřů a jejich stran a tím i omezení voleb mohou skutečnost podpory islámského terorizmu ještě více prohloubit.

Podle dat společnosti Freedom House dosáhlo Togo v indexu politických práv pouze 15 bodů z 50 a indexu občanských práv a svobod 28 bodů ze 60. V roce 2017 se v Togu konaly protesty proti vládnoucí rodině, které vyústily v následnou smrt čtyř občanů. Vládnoucí strana by mohla ze strachu ještě více omezit základní práva a svobody, což by mohlo vnést vítr do plachet islámským teroristům, kteří nacházejí tradičně podporu u nejchudší vrstvy obyvatelstva. 

Togo vyslalo také kontingent do mezinárodní mise MINUSMA (United Nations Mission in Mali) v Mali, čímž se podle UK FCO (United Kingdom Foreign and Commonwealth Office) může v pohledu Al-Káidy stát Togo legitimním cílem k úderům a svým občanům, kteří plánují Togo navštívit doporučuje opatrnost. Podle velvyslanectví USA v hlavním městě Laomé však v Togu nehrozí žádné nebezpečí a umožňuje dál svým občanům do země bez problémů vycestovat. Je poměrně znepokojivé sledovat zcela odlišné přístupy Velké Británie a USA ohledně bezpečnosti Toga. Tyto rozdíly by mohly vést ke zmetkům při sdílení informací a hodnocení situace v případě náhlé teroristické krize.

Není tedy otázkou, jestli k dalším džihádistickým útokům dojde, ale kdy k nim dojde a v jakých intervalech. Otázkou však je, zdali se Togo může spolehnout na případnou pomoc evropských či amerických vojáků?

Zdroj: Militant WireLong War JournalFrance 24, Military Times

 Autor: Tomáš Svoboda

Komentáře

Marty

15. 06. 2022

Czert
nevim nevim, to bude trochu zamotanější, ale zatim do Evropy nejvíc muslimských bojovníků dotáhlo ruSSko,rozdává jim zbraně a eště se tím chlubí, utěšuje mě jen fakt, že toho na skutečné frontě zatím mnoho nepředvedli...

Czert

15. 06. 2022

Ani bych se nedivil ze kdyby se slo po penezich, tak mezi hkavni sponzoryonech teroristu by se ukazala eu, usa, saudove.

Ze prehanim?
Vzdyt temer vyhradnim sponzorem vsech teroristu v izraeli je eu.

Petr

10. 06. 2022

Ukažte mi jeden jediný černošský stát, který prosperuje. Ať už tam ti zahraniční vojáci brání cokoliv, demokracie to rozhodně není.

Tomáš

10. 06. 2022

Jak bylo publikováno naše jednotka v Mali nemá kam ustoupit. Co děláji dvě ministerstva zahraničí a obrany, dostat naše vojáky z tak prekerni situace. Bývalá koloniální metropole se utapi ve volebním gulasi svoje vojáky stáhla. To nevypadá vůbec dobře.

Marty

10. 06. 2022

novota
pokud vím, stále tam jsou, ikdyž nejspíš zmenšený kontingent, a ne nejsou tam kvuli tamní přírodě, ale pro podporu tamní vlády v boji proti muslimským extremistům, z čistě praktického důvodu, dokud se tamní extremisté nezarazí ve vyhánění a terorizování místních obyvatel, tak ti budou důvod k emigraci do bezpečí, nejbližší je evropa :-) kdo by je měl vyhnat, Vagnerovi neonácci?

novota

10. 06. 2022

A ti francouzi jsou ještě v Mali nebo už je někdo vyhnal. A proč tam vlastně byli pro krásu Mali nebo k vůli něčemu jinému.

Přidat komentář