EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Nejstarší plastiky vypadaly děsivě, ale vojákům vracely tvář

 26. 10. 2015      kategorie: Vojenská historie      0 bez komentáře

Plastické operace jsou v dnešní době úspěšně se rozvíjející byznys, vydělávající na lidské touze po dokonalosti a věčném mládí, ale toto odvětví moderní medicíny původně vzniklo, aby pomohlo zraněným a znetvořeným vojákům z první světové války navrátit se do normálního života. Tento návrat však byl jen polovičatý, neboť po operaci jejich tváře vypadaly děsivě.

plastiky_00
Foto: Plastika v podobě škrabošky / zdroj: westerndailypress.co.uk

Za zakladatele plastické chirurgie je považován novozélandský lékař Harold Gillies, jenž se jako dobrovolník v řadách belgického Červeného kříže účastnil první světové války. Byl zděšen pohledem na znetvořené tváře vojáků zasažených šrapnely, takže když po válce přijel do Anglie, přesvědčil armádu, aby v Cambridgské vojenské nemocnici zřídila oddělení úrazů tváře. Oddělení bylo s úspěchem otevřeno v červnu roku 1917 a v krátké době byla kapacita 1000 lůžek zcela naplněna. Gillies se svým týmem provedl 11 tisíc operací na zhruba 5000 vojácích a vyvinul řadu operačních technik.

Psali jsme: Andělský hlas od Verdunu: U aparátu jsou "Hello Girls"

Plastika jako škraboška

Britský námořník Walter Yeo je první známou osobou, která podstoupila plastickou operaci. Walter utrpěl hrozné zranění obličeje, včetně ztráty horních a dolních víček, když obsluhoval děla na palubě bojové lodi v roce 1916 během bitvy u Jutska. V roce 1917 ho operoval sir Harold Gillies, který vyvinul techniku kožních štěpů, kdy k zakrytí poškozených míst používal zdravé kusy kůže.

plastiky_01
Foto: Mladý námořník zprvu vypadal, jako by měl na tváři koženou masku

Ty Walterovi narouboval přes obličej a oči, takže mladý námořník vypadal, jako by měl na tváři koženou masku.

Psali jsme: Záhadné nálezy na Kavkaze. Tajemství podivného kufříku a dvě tajemné lebky nalezené v horách Ruska

První plastika nosu

Průkopnickou operaci opět provedl Harold Gillies. Poručík William M. Spreckley byl jeho 132. pacient. Do nemocnice byl přijat v lednu 1917 ve věku 33 let. V bitvě u Ypres přišel o celý nos. Chirug mu implantoval část chrupavky pod čelem a tu pak s kusem kůže stočil do nosní dutiny, aby vytvořil nový nos.

plastiky_02
Foto: 1. plastiku nosu podstoupil voják, který v bitvě u Ypres přišel o celý nos

Časem nová tkáň s tou starou srostla a zaplnila díru po střele.

Trubicovitá plastika

Willie Vicarage byl prvním pacientem, který podstoupil radikální úpravu tváře pomocí techniky zvané trubicovitý pedikl.

plastiky_03
Foto: Willie Vicarage přišel o část spodní čelisti

V době první světové války ještě nebyla známa antibiotika, takže většinou hrozilo, že při transplantaci tkáně z jedné části těla na druhou dojde k infekci. Proto Harold Gillies vyřízl kus zdravé kůže z krku, jehož jeden konec nechal na svém místě a ten druhý stočil do trubice a pak přišil na poškozenou tvář. Tím zachoval krevní oběh ve tkáni, což výrazně snížilo riziko infekce.

plastiky_04
Foto: Willie Vicarage po plastice dolní části obličeje

Zdroj: Extrastory

 Autor: Jan Kyzlink

CENOVÉ BOMBY (1406)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací