EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Nejstarší plastiky vypadaly děsivě, ale vojákům vracely tvář

 26. 10. 2015      kategorie: Vojenská historie      0 bez komentáře
Přidat na Seznam.cz

Plastické operace jsou v dnešní době úspěšně se rozvíjející byznys, vydělávající na lidské touze po dokonalosti a věčném mládí, ale toto odvětví moderní medicíny původně vzniklo, aby pomohlo zraněným a znetvořeným vojákům z první světové války navrátit se do normálního života. Tento návrat však byl jen polovičatý, neboť po operaci jejich tváře vypadaly děsivě.

plastiky_00
Foto: Plastika v podobě škrabošky / zdroj: westerndailypress.co.uk

Za zakladatele plastické chirurgie je považován novozélandský lékař Harold Gillies, jenž se jako dobrovolník v řadách belgického Červeného kříže účastnil první světové války. Byl zděšen pohledem na znetvořené tváře vojáků zasažených šrapnely, takže když po válce přijel do Anglie, přesvědčil armádu, aby v Cambridgské vojenské nemocnici zřídila oddělení úrazů tváře. Oddělení bylo s úspěchem otevřeno v červnu roku 1917 a v krátké době byla kapacita 1000 lůžek zcela naplněna. Gillies se svým týmem provedl 11 tisíc operací na zhruba 5000 vojácích a vyvinul řadu operačních technik.

Plastika jako škraboška

Britský námořník Walter Yeo je první známou osobou, která podstoupila plastickou operaci. Walter utrpěl hrozné zranění obličeje, včetně ztráty horních a dolních víček, když obsluhoval děla na palubě bojové lodi v roce 1916 během bitvy u Jutska. V roce 1917 ho operoval sir Harold Gillies, který vyvinul techniku kožních štěpů, kdy k zakrytí poškozených míst používal zdravé kusy kůže.

plastiky_01
Foto: Mladý námořník zprvu vypadal, jako by měl na tváři koženou masku

Ty Walterovi narouboval přes obličej a oči, takže mladý námořník vypadal, jako by měl na tváři koženou masku.

První plastika nosu

Průkopnickou operaci opět provedl Harold Gillies. Poručík William M. Spreckley byl jeho 132. pacient. Do nemocnice byl přijat v lednu 1917 ve věku 33 let. V bitvě u Ypres přišel o celý nos. Chirug mu implantoval část chrupavky pod čelem a tu pak s kusem kůže stočil do nosní dutiny, aby vytvořil nový nos.

plastiky_02
Foto: 1. plastiku nosu podstoupil voják, který v bitvě u Ypres přišel o celý nos

Časem nová tkáň s tou starou srostla a zaplnila díru po střele.

Trubicovitá plastika

Willie Vicarage byl prvním pacientem, který podstoupil radikální úpravu tváře pomocí techniky zvané trubicovitý pedikl.

plastiky_03
Foto: Willie Vicarage přišel o část spodní čelisti

V době první světové války ještě nebyla známa antibiotika, takže většinou hrozilo, že při transplantaci tkáně z jedné části těla na druhou dojde k infekci. Proto Harold Gillies vyřízl kus zdravé kůže z krku, jehož jeden konec nechal na svém místě a ten druhý stočil do trubice a pak přišil na poškozenou tvář. Tím zachoval krevní oběh ve tkáni, což výrazně snížilo riziko infekce.

plastiky_04
Foto: Willie Vicarage po plastice dolní části obličeje

Zdroj: Extrastory

 Autor: Jan Kyzlink

CENOVÉ BOMBY (310)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací