EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Válka je peklo: Ikonická fotografie a citát, který vstoupil do dějin

 26. 06. 2021      kategorie: Vojenská historie      28 komentářů
Přidat na Seznam.cz

“Válka je peklo” - ikonická fotografie Vietnamské války, kterou viděl snad každý, kdo se zajímá o konflikty 20. století, byla pořízena 18. června 1965. Tajemný úsměv mladého amerického vojáka s ručně psaným protiválečným heslem na přilbě patří příslušníkovi 1. praporu 173. výsadkové brigády. Někdy bývá srovnáván s tajuplným úsměvem Mony Lisy. No, posouzení necháme na vás.

139179446_459352418784103_3708431062044380979_n
Foto: Tajemný úsměv mladého amerického vojáka s ručně psaným protiválečným heslem na přilbě patří příslušníkovi 1. praporu 173. výsadkové brigády. | Horst Faas / AP / CC BY NC-ND

Heslo, ač zdánlivě obyčejné a veskrze prozaické, je přitom vytaženo ze slov, jež pronesl generál Wiliam T. Sherman roku 1879 absolventům Michiganské vojenské akademie: “Stál jsem tam, kde stojíte vy a tak vím, jak se cítíte. Je naprosto přirozené, že v hrudi každého z vás bije touha i naděje, že jednoho dne využijete schopností, kterých jste zde získali. Potlačte to! Protože vy neznáte nejhorších stránek války. Já už prošel dvěmi a já už jich znám. Já viděl domy i města v popelu. Já viděl tisíce mrtvých mužů ležících na zemi, hledících k nebesům. A tak vám pravím, válka - je peklo.”

138353441_459352998784045_481905456865307819_n
Foto: Samotná identita vojáka byla po dlouhá desetiletí tajemstvím. Až teprve nedávno byl svou rodinou mladík identifikován jako rodák ze St. Luis jménem Larry Wayne Chaffin | rodina Chaffinova / CC BY-NC-ND

Americký fotoreportér, a pozdější držitel Pullitzerovi ceny, německého původu Horst Faas pořídil tento snímek během své služby na jihovietnamském letišti Phuoc Vinh. Kousavý slogan na stahovací gumě (Cat Eye) maskovacího převlečníku helmy vyjadřuje názor mnoha mladých Američanů, kteří byli povoláni a odesláni do vzdáleného Vietnamu. V jihovýchodní Asii, v zemi o které nejspíš nikdy dřív neslyšeli pak měli bojovat v krvavých bitvách, aniž by jim někdo vlastně dokázal vysvětlit proč a pro koho.

Samotná identita vojáka byla po dlouhá desetiletí tajemstvím. Až teprve nedávno byl svou rodinou mladík identifikován jako rodák ze St. Luis jménem Larry Wayne Chaffin. Ve Vietnamu Larry strávil jeden rok a v době pořízení fotky mu bylo pouhých 19 let.

138629951_459353098784035_3148745920913028541_n
Foto: Americký fotoreportér (a pozdější držitel Pullitzerovi ceny) německého původu Horst Faas pořídil legendární snímek během své služby na jihovietnamském letišti Phuoc Vinh | U.S. Army / Public domain

Už před válkou se poznal se svou ženou Fran, se kterou měl později tři děti. Po návratu do Spojených států měl Larry problémy se zapojit zpět do civilního života. Zemřel roku 1985 ve věku 39 let na komplikace způsobené cukrovkou. Spekuluje se, že jeho zdravotní stav mohl být ovlivněn, stejně jako mnoha jiných vojáků z Vietnamu, vystavením herbicidu Agent Orange.

Zdroj: warhistoryonline.com

CENOVÉ BOMBY 600)

Komentáře

Czert

05. 07. 2021

Komunita karlik
Opet prohral, nema argumenty.

czert

01. 07. 2021

Komunista karlik
Ty mas uzasnou logiku, dle tebe je dukazem nemarxismu na zapade to, ze stavi marxovy sochy, wow, primo levicacka logika.
Kdyz tak vzpominas ty sochy ruznych komunistu i za vylohami, napis jak to bylo v polsku ci vychodnim nemecku.
Vzsyt tam tvoji kamaradi tak cestovali, jak si jinde vzpiminal.

Otazka - kolik ze to dneska najdes soch komunistu v cesku ?
A napis me kolik ze to soch venivanych komunistum/marxustum bylo odhaleno v cr po 1993 ?
A kdyz ty ses u toho hrdinstvi, u proti kolika sicham komunistu si pred 89 protestoval ? Ze zadne ? No, ses dokonaly slovansky srabek.
A ta nadzivotni marxova socha neni jefina nova venovama komarum v nemecku.
Ale sem rad ze souhladis, ze kdyby adlovi postavili sochu, bylo by to dle tebe v richtigu, vzdyt se tam narodil.

A schvalne sem si prosel volebni programy 2 nejpopularnejsich stran v nemecku....a kupodivu sem tam nasel cca 90% volebnich slibu ksc. Tech 10% sou veci ktere by si ani komuniste v cesku nedovoli navrhnout.
Hmmmmm.

A kdyz tak rad pises o tom, jaky je v cesku bordel na zemi apod, tak si schvalne najdi fitky a videa jak vypadala zem po pride parade v nyc.
A jak probihala.
Kde ti levicaci udelali chybu ?

karel3

01. 07. 2021

Czert
Víš co je zajímavý "polepšený" bolševiku ?
Ten Marx se v tom Trevíru narodil. Takže i když se to zdá ve 21. století ujetý, tak k tomu místu má přímou vazbu.
Není to zas tak dávno, kdy v československém hlupákově od okresních měst výše byla náměstí a různá jiná zákoutí vycpána bolševiky všeho druhu v nadživotních velikostech, aniž by ta místa někdy byť jen projížděli. Různými Leniny a Gottwaldy po odstranění bezpočtu Stalinů a jiné havěti.
O miliónech různých bust bolševiků ve výkladních skříních a domácnostech ani nemluvě.
Tenkrát jsi ovšem držel hubu a krok v marxistickém šiku stejně postižených soudruhů. A ten váš východní hydrocefalus je nejlépe vidět na dnešních, vámi zvolených "představitelích" státu. :laughing:

Czert

01. 07. 2021

Komunista karlik
A vis co je vrchol ironie?
Pises ze ti levicastvi na zapade sympatocke neni a pritom zuby nehty branis kazdeho levicaka na zapade, at je to merkla, macron ci marxiste v usa.

Czert

01. 07. 2021

Karlik
Ty si ukazkovy priklad marxistickeho pablba.

Kdo ze to stal u odhaleni one sochy a aplaudoval?
Misto aby reklne diky, sochu si strctedo..... nechceme tady sochu tvurci zlocine ideologie.
A brano tvoji logikou, kdyby rekneme saudsa arabie se rozhodla v rakousku postavit adlovi sochu, tak by vse bylo v cajku, ze jo. Vzdyt ji rakusaci neplatili.

K marxismu v usa, kdo je slepy nevidi. Hlavne davej pozor na americkehobrouka, rikaly to vtelevizi.

K benesovi, schalne, co se stalo mezi roky35 a 45, ze se zmenily pomery?
A kdy ze to skopcaci zaplatili ci vubec splaceli valecne reparace?

"Ze země, kde se bez zásluh a práce plošně rozdávají peníze každému moulovi, který natáhne ruku, nebo piští v televizi, jenom a pouze proto, že chce mít stejnou životní úroveň a sociální postavení, jako firma, člověk, který si vydělává prací, která vytváří vysokou přidanou hodnotu - zisk a daně ."
Vyborne, prave si popsalbidenuvvolebni program.

karel3

01. 07. 2021

Czert
"Nebo si skutecne myslis, ze by bylo mozne rekneme v 1960 - nebo kdy ses to narodil - postavit marxovi v zaoadnim nemecku nadzivotni sochu? Tak jako za merkly?"
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Co má frau Merkel společného s dárkem Číny německému městu Trevír a rozhodnutím radních sochu postavit?

"Skutecne by me zajimalo xo by se muselo stat, aby si otevrel oci.
Ani kdyby biden prohlasil marxe za svateho by ti nestacilo."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Až Biden prohlásí Marxe za svatého, tak mi dej vědět "polepšený" marxisto. :laughing:

Vzpomínám si, že jsi velkým zastáncem Edvarda Beneše.
Kdo v Československu začal s vyvlastněním (krádeží) výrobních prostředků a předal moc "dělnické třídě" (rudé lůze) ? A to ani nepíšu o přátelství se Sovětským svazem, prvním státem, postaveným na učení marxismu-leninismu. O zradě obyvatel Podkarpatské Rusi a kráděži jejich majetku bez náhrady nemá cenu ani psát...

Levičáctví na "tom Západě" mi sympatické není.
Nevím ovšem, jakým právem jej kritizují levičáčci ze zdejšího socialistického krmelce, kteří mají opakovaně levičáky ve vládě a za prezidenta. Ze země, kde se bez zásluh a práce plošně rozdávají peníze každému moulovi, který natáhne ruku, nebo piští v televizi, jenom a pouze proto, že chce mít stejnou životní úroveň a sociální postavení, jako firma, člověk, který si vydělává prací, která vytváří vysokou přidanou hodnotu - zisk a daně . Zdejší marxisticky rudí kritici ze země neschopného, úřednického socialismu, mnohdy s bohatou, bolševickou minulostí. :face_vomiting:

Czert

01. 07. 2021

A abych ti karliku ukazal jaky ses zaskepenec a marxista, doporucuji ti aby sis precet knizku od mathew lohreimer irresistible revolution,oo tom jak marxism ovlada usa.

Czert

30. 06. 2021

Karlik
Kolik mas doma vytisku knizky - why having sex isbetter under socialism - a kolika lidem si ho uz rozdal?
Vzdyt pochazi ze tvych svatych usa.

Czert

30. 06. 2021

Karliku, karliku, ty si tak tupy wokenati az z toho boli oci.

Czert

30. 06. 2021

Karlik
A kdy ty si zametes pred svym prahem abys mohl ukazovat na rusko ci kohokoliv jineho?

A hlavne vysvetli tu svoji genitalni logiku ze v cr nemuzou byt komumiste aby cesi mohli rict je jinde vladnou komunisti.

Cili dle tvoji tupounske logiky kapitalismus muzou kritizovat jen staty kde kapitalismus neni.

Skutecne neni moje chyba ze si natolik zabedneny, slepy a hluchy, ze nevidis jak je marxismus na zapafe popularni.

Nebo si skutecne myslis, ze by bylo mozne rekneme v 1960 - nebo kdy ses to narodil - postavit marxovi v zaoadnim nemecku nadzivotni sochu? Tak jako za merkly?

Skutecne by me zajimalo xo by se muselo stat, aby si otevrel oci.
Ani kdyby biden prohlasil marxe za svateho by ti nestacilo.

karel3

30. 06. 2021

czert
"Timhle svym listem ai jen potvrdil ze v usa vladnou komuniste"
--------------------------------------------------------------------------------------------
Jenom jsem doplnil tvůj "formulář". :slight_smile:
Proč se montuješ do USA Slovane, když nemáš zameteno před vlastním prahem ?
Ty tak můžeš na někoho ukazovat, že tam jsou komunisté. :smile:
Je jasné, že vaše starobní ZeBu stádo na víc než nataženou ruku a ohnutý hřbet mentálně nemá a nikdy to nepochopí. Po vaší generaci zůstanou jenom dluhy a v kovošrotu stroje s klikou. Jediné, co vás bolševik naučil dobže je to neustálé ukazování na USA, aby se odvrátila pozornost od slovanského bordelu v ČR. :smile:
:thumbsup::flag_us:

czert

30. 06. 2021

Karlik
Uvedomujes si jaky si pitomec ? Me je jasne ze ne.
Porat tu rad pises jak v cr vladnou komunisti.
Timhle svym listem ai jen potvrdil ze v usa vladnou komuniste

karel3

29. 06. 2021

Czert
Den daňové svobody 2021:
ČR - 25.6.
USA - 24.6.
Slovensko - 22.6.
Irsko - 12.4.
Švýcarsko - 13.5.
Jižní Korea - 18.5.

karel3

29. 06. 2021

Czert
Budeme odškrtávat, ano?
Využivaní zločinců k udržení se u moci - Zeman, Kájínek
Úplatky lidem co nikdy nedělali a dělat nebudou - Babišova vláda, Maláčová
Raketový růst zadlužení - Babišova vláda
Vysoké daně - Babišova vláda, zdanění práce, zdanění výher,...
Démonizace jisté skupiny obyvatelstva - Zeman, kavárna
Propagace třidniho boje - Babišova vláda, důchodci a státní zaměstnanci vs. podnikatelský sektor
Zapomněl jsem ještě neco u marxismu?
:laughing:

Czert

29. 06. 2021

Karlik
Velmi humorne, delaz ze sebe chytrolina, ale chytry nejsi.
Mohl bys vedet ze marxismus je o vicero vecech nez zestatneni.
Zestatneni nehrozi, zvlast kdyz marxismus tlaci big tech a jene mega korporace.
Ale jinak, kde je rozdil oproti marxusmu?
Budem odskrtavat, jo?
Vyuzivani zlocincu k dostani a udrzeni se u moci - antifa/blm ©
Uplatky lidem co nikdy nedelali a delat nebudou ©
Raketovy rust zadluzeni ©
Vysoke dane ©
Demonizace jiste skupiny obyvatelstva ©
Propagace tridniho boje ©
Zapomel sem jeste neco u marxismu?
Dopln.

OBOR

29. 06. 2021

ještě jeden dokument ti dopouručím slovane špindíro Kadlíku .... Valkou se to vyřeší .....
jinak z tvých ideologických plků je silně cítit politruk...co se v mladí naučíš, ve staří jak když najdeš ... řekl bych že ty ses za komarára rozhodně neztratil... to i po válce ti největší kolaboranti byli jak lusknutím prstu pratizání a odbojáři..

karel3

29. 06. 2021

czert
Je humorné číst, jak nevzdělaný slovanský jouda ze země, která má za sebou 44 let budování socialismu a komunismu, kde současný prezident a premiér jsou bývalí komunisté a mají podporu u velké části populace, osočuje z marxismu USA, aniž by vůbec věděl, co to slovo znamená.

Ještě jsem nezaznamenal, že by nějaký politik, natož prezident USA podporoval, nebo dokonce vyzíval ke změně vlastnictví výrobních prostředků, což bylo hlavní myšlenkou učení Marxe a Engelse. Četl jsi vůbe někdy "Kapitál" ty slovanský antimarxisto? :smile:

... a nastal ten "správný čas" kdy v ČR nastupují vševědoucí starobní komunistické podržtašky, které si po bankrotu socialismu myslí, že sežrali Šalamounovo "exkrement" a začínají poučovat svět a USA, jak se "to" má správně dělat
Úsměvným faktem je, že USA a svět chtějí poučovat slovanští vševědové, kteří nedokázali udržet ani ten svůj socialistický bordel v chodu, kde se právě krádeží změnili vlastníci výrobních prostředků, kteří v roce 1989 zbankrotovali.
Všem na tom "Západě" to brzy došlo a přestali VK st., MZ a ostatní postkomunistické šašky zvát na politická a hlavně ekonomická setkání, protože tam pouze bez skutečných skutků jenom hloupě žvanili. Ostatně jako každý správný Slovan, který ví všechno na světě nejlépe. :laughing:

czert

29. 06. 2021

Karlik
"V žádném státě USA by se nikdy nemohlo stát, aby tam obrazně řečeno vjel Adolf (1938,1939), nebo Rusáci (1968) "

Hahaha, slysel si o obamovi a bidenovi ?
Ti maji svym rasismem k hitlerovi nejbliz z us prezidentu za poslednich 150 let.

czert

29. 06. 2021

Obor
Kdyz uz si zminil vietnam a amicke praseciny, a svobodu tisku.
Je velmi smutne, ze co se tyka vietnamu tak svet zna hlavne my lay nasakr , pomerancoveho agenta, ale to ze komari udelaly stovky, mozna tisice takovych my lay uz nikoho nezajima.
A co se tyka dnesni novinariny v usa, tak ta s realitou nema cpkolov spolecneho uz vic nez 12 let, kdy za obamy media ovladli marxiste. A dodnes se tam drzi.

karel3

28. 06. 2021

OBOR
P.S. V historických souvislostech...
Individualita a slovanská stádnost v tom je ten rozdíl.
V žádném státě USA by se nikdy nemohlo stát, aby tam obrazně řečeno vjel Adolf (1938,1939), nebo Rusáci (1968) a nikdo z obyvatel by nestřílel na nepřítele i kdyby prezident nařídil vzdát se. On by totiž žádný prezident USA nikdy takový hloupý a zbabělý rozkaz nikdy ani nevydal. :slight_smile:

karel3

28. 06. 2021

OBOR
"spindiro slovane Kadliku.....mas pravdu jen castecne, .."
----------------------------------------------------------------------------------------
Slovanský joudo, mám pravdu na 100%.
Žádná ruská, nebo jiná slovanská vokurka nemůže mít na pásku nápis "War is hell" a je úplně jedno, jestli to nějaký novinář vidí a fotí, nebo nevidí a nefotí.
Pokud jsi to doteď nepochopil, tak ti prozradím tajemství, abys neodešel do věčných slovanských lovišť jako neználek. Je to o pocitu toho vojáka a jeho velitel s tím nemá problém. Slovanský šašek, lampasák by se z toho podělal. Dělal by zbytečný dusko kvůli "hov*u".
To je přesně ten rozdíl, mezi americkou individualitou a tupou slovanskou stádností.
S novinářema to nemá vůbec nic společného. :slight_smile:

OBOR

28. 06. 2021

spindiro slovane Kadliku.....mas pravdu jen castecne, protoze Veitnam je posledni valka USA, kde meli novinari volnou ruku a mohli jit s jakoukoli jednotkou a jen diky mediim vime o vsech prasarnach co se tam deli.... zkus dokumenty Valka, kterou nevidite a Valkou proti demokracii. at vis jak funguje valecna novinarina dnes ;)

karel3

28. 06. 2021

Omlouvám se.
... napadení Maďarska 1956,...
... doháněla dutohlavce k šílenství.) :laughing:

karel3

28. 06. 2021

Krásný příklad svobody.
Takovou fotku může udělat fotograf jenom v armádě USA.
V armádě komunistického Československa by stejný nápis znamenal basu, možná pohovory s kontrášem a záznam v "papírech" v RA Sovětského svazu asi kulku, zvláště třeba při napadení Maďarska 1953, invazi do Československa 1968, Afghánistán 1979 a podobných akcích RA v lepším případě nějaký trestní oddíl na Sibiři bez možnosti návratu tehdy a dnes možná ještě přísnější. :slight_smile:
Svoboda není všude stejná. :slight_smile:
(I pěticípá bolševická hvězda na opasku "vzhůru nohama", doháně dutohlavce k šílenství.) :laughing:

Prezka

28. 06. 2021

To je tak, když nedokážeš zabránit fetkám a alkoholikům v armádě, když pošleš brance bojovat válku politiků, která nemá nic společnýho s jejich zájmem

czert

26. 06. 2021

Ota
A proc myslis ze sssr vydal vic penez na protivalecne demonstrace v usa, nez na zbrane pro vietnam ?

karel3

26. 06. 2021

otacon70 :thumbsup:
Pokud byla správná válka proti nacismu, tak byla správná i proti komunismu.
Souhlasím a podepisuji.

otacon70

26. 06. 2021

Pokud byla správná válka proti nacismu, tam byla správná i proti komunismu.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací