EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Nekompromisní specialista a otázka, zdali má smysl do něj investovat

 20. 12. 2019      kategorie: Army testy      1 komentář

Musím říci, že mi za ta léta prošlo nohama pěkných pár bot různých značek a typů. A zatímco kolegové kolem mě si vyberou tu svoji jednu oblíbenou botu, které se pak drží, já to mám trochu jinak. Nezůstávám u jedné značky. U jednoho modelu. V rámci testování zkouším stále nové a nové boty. Někdy to bolí. Někdy jsem spokojený. A někdy jsem hodně překvapený. 

24
Foto: Také si říkáte: „… co mě tak může v oblasti taktického obutí ještě překvapit…?“ | ST

Také si říkáte: „… co mě tak může v oblasti taktického obutí ještě překvapit…?“. Přesto si myslím, že může. Alespoň jsem ten pocit měl. A to ve chvíli, kdy mě jeden armyshop oslovil s možností otestovat nové taktické boty AKU Tactical. První překvapení se totiž dostavilo ve chvíli, kdy jsem zjistil, že tyhle italské vojenské boty vlastně pořádně neznám. Jo, jasně. O turistických AKU jsem věděl. O vojenských AKU Tactical však moc ne. Takže jsem moc neváhal a na testování kývl. 

Psali jsme: Britská značka Viper s revolučním laser systémem

15
Foto: O turistických AKU jsem věděl. O vojenských AKU Tactical však moc ne. Takže jsem moc neváhal a na testování kývl. | ST

Otázka rezonující v mé hlavě byla jasná. Má smysl investovat své peníze do takových bot? Odpověď možná už teď najdete v recenzi na soldato.cz. Ale tento článek má za cíl se na to podívat trochu s odstupem. Jaká je tedy moje dlouhodobá zkušenost s modelem Spider od AKU Tactical? 

Začnu designem. Ten se mi pořád líbí. Ne proto, že by byl nějak drsný, vojenský. Spíše je to naopak. Ty boty jsou opravdu jednoduché. Nikde žádné designové výstřelky. Jsou vlastně dost nenápadné, hodí se i do civilu. Přesto se dá říci, že jsou nepřehlédnutelné. Alespoň pro někoho, kdo se v botách vyzná, a už je unaven záplavou stále těch stejných bot. Těmito botami se prostě odlišíte a vymaníte se z davu. I proto se mi design líbí. 

Psali jsme: Black Rifle Coffee Company - káva přímo z USA, kterou si vyrábějí sami váleční veteráni!

19
Foto: Celé zpracování se nese v duchu minimalismu. | ST

Boty mají tři základní materiály, zajímavě a vhodně zkombinované. Doplněné Vibram podešví. To, jak jsou boty šité, jak jsou použity jednotlivé materiály, má za následek jeden fakt. Tyhle boty jsou opravdu odolné. Málokdy se mi stane, že bych na boty v tomto ohledu pěl chválu. Tady tomu tak opravdu je. Povolený šev, prasklá kůže, rozedraná podrážka… Nic z toho. Jedinými vadami na kráse je na pár místech viditelné mechanické poškození (většinou od ostnáče nebo něčeho podobného), které jsou však jen povrchového rázu. Nic, co by ovlivnilo další pohodlné užívání boty. 

Celé zpracování se nese v duchu minimalismu. A tím se dostáváme k zaměření bot. To vychází jak z designu, tak i odolnosti bot. Alespoň já to takhle vnímám. Když se totiž na model Spider podívám, zapadá mi automaticky do kategorie „Lehká taktická bota bez membrány“. Zkoušel jsem ji ve všech možných podmínkách. V lese, na horách, v létě i na sněhu. Všude se daly používat. Ale prostě to nebylo ono. Vždy jsem narazil na nějaký limit. Ať už to byla absence membrány v mokrém lese, tvrdost došlapu při dlouhých pochodech nebo lehkost provedení na horách. Tam všude jsem cítil, že do toho konkrétního prostředí musím udělat nějaký ústupek. 

8
Foto: Zkoušel jsem ve všech možných podmínkách | ST

Ale od počátku bylo jedno místo, kde jsem se s botami cítil perfektně. Bylo to při výcviku CQB a FIBUA. Přesně tak. Rychlé akce v budovách a zastavěných oblastech. Tam mi bota seděla opravdu výborně. Tiché chození po chodbách, rychlé přesuny po otevřených ulicích, neustálé zaklekávání, šplhání se někam. Při všech těchto činnostech ukazoval model Spider svoje opravdové kvality. A tady přišlo ještě jedno překvapení. 

Tak nějak jsem si uvědomil, že univerzální obutí sice není špatné, ale vždycky někde bude narážet na mantinely. Pokud je ale bota designovaná na určité prostředí, tak tam bude (nebo by měla být…) excelentní. Takhle jsem před tím nepřemýšlel. Spíše jsem hledal jeden model, který budu používat vždy a všude… Je to ale správná cesta?  Jak pro koho. 

6
Foto: Tak nějak jsem si uvědomil, že univerzální obutí sice není špatné, ale vždycky někde bude narážet na mantinely. | ST

A tady se vracím k otázce ze začátku článku. „Má smysl investovat své peníze do takových bot?“ Do bot, které jsou skoro jednostranně zaměřené? Po téměř roce intenzivního nošení si troufám tvrdit, že o AKU Tactical Spider už něco vím. Nosil jsem je všude. Takže i když jsou specializované na určitý typ činnosti, využití najdou i jinde. Dá se to. Ale při své specifické práci chci prostě boty, které využiji jen na tu jednu činnost.  Boty, na které se při CQB můžu bezvýhradně spolehnout, a které mi tam vydrží. Takže ano. AKU Tactical mi z tohoto pohledu dávají smysl.

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

Monarchista

22. 12. 2019

Kdo byl na vojně o botách ví své. Investovat musí armáda. Ty doby, kdy jsme si kupovali boty za své je snad již pryč. To si autor článku měl uvědomit a vojáky naší malé armády podpořit.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací