Nizozemsko nakupuje 120mm samohybné minomety Mjölner švédské výroby
Nizozemské ministerstvo obrany nedávno oznámilo nákup 120mm samohybných minometů Mjölner na bázi bojového vozidla pěchoty CV90, které již jsou v nizozemské armádě rovněž zavedené.
Zavedení nového systému, vyráběného švédskou společností BAE Hägglunds, má vytvořit vrstvený systém pozemní palebné podpory pro podporu jednotek obrněné/mechanizované pěchoty, zasahující nepřátelské lehké obrněné jednotky a dislokovanou pěchotu, a přispět tak k operačním schopnostem mechanizovaných pěších jednotek v současnosti i v budoucnosti.
Foto: Samohybný minometný systém Mjölner ráže 120 mm | BAE Systems
První dodávka samohybných minometných systémů Mjölner ráže 120 mm, určených pro nizozemské mechanizované jednotky, se očekává v roce 2028. V současné době disponují mechanizované jednotky nizozemské armády celkem 83 minomety L16/M1 ráže 81 mm, které jsou účinné pouze na krátké vzdálenosti. Oproti tomu nové 120mm minomety mají dostřel 7–12 kilometrů oproti dostřelu 5650 m v případě zmíněných 81mm minometů, a mají také vyšší rychlost palby. Účinnost nového systému je podpořena moderními systémy C4I (velení, řízení, komunikace a zpravodajství) a jeho přesnost zvyšuje munice naváděná pomocí GPS.
V současnosti používané 81mm minomety jsou přepravovány v průzkumných vozidlech Fennek 4x4 a musí být sestaveny mimo vozidlo. Nové 120mm minomety jsou namontovány na podvozku většího a robustnějšího vozidla CV90, které díky silnějšímu pancéřování nabídne lepší ochranu vojáků. Navíc vojáci nebudou muset opouštět vozidlo, aby mohli obsluhovat zbraně, což poskytne více prostoru pro personál, munici a vybavení.
Téměř všechna vozidla CV90 v nizozemské armádě projdou od nynějška do roku 2026 modernizací v polovině životního cyklu (MLU), kterou provede nizozemský průmysl. Po modernizaci zůstanou tato vozidla operačně relevantní až do konce své životnosti v roce 2039. Akviziční proces minometů Mjölner by měl být dokončen do roku 2028. Nákup munice bude řešen v rámci samostatného projektu. Některá vozidla CV90 z logistické rezervy rovněž projdou MLU pro svůj podvozek, přičemž tato vozidla budou vybavena jinou věží pro umístění minometů.
Nizozemsko není jedinou zemí NATO, která systém Mjölner 120 mm přijala do výzbroje; Švédsko, které nedávno vstoupilo do NATO, tento systém rovněž používá, a to pod názvem Granatkastarpansarbandvagn 90 (Grkpbv90). V porovnání s dislokovanými minometnými systémy nabízí systém Mjölner významná zlepšení. Výrazně se zkracuje doba potřebná k postavení, zahájení palby a přemístění. Po zahájení palby může systém rychle změnit pozici, čímž se minimalizuje riziko protistřelby ze strany nepřítele. Podle BAE Systems může být minomet připraven k palbě do dvou minut a po posledním výstřelu se může přemístit do jedné minuty. Tato mobilita a operační rychlost usnadňují rychlejší nasazení a poskytují dodatečnou ochranu čtyřčlenné posádce, kterou tvoří řidič, velitel a střelec-nabíječ, protože snižují riziko nepřátelské protistřelby.
Systém Mjölner, vyvinutý a vyráběný společností BAE Systems Hägglunds, je určen ke zvýšení schopnosti nepřímé palby vhodných vozidel, ať už kolových, nebo pásových. Věžové řešení zahrnuje dvě hlavně ráže 120 mm s hladkým vývrtem namontované na vozidle. Systém využívá mechanický nabíjecí mechanismus, který zajišťuje rychlé a spolehlivé nabíjení v různých bojových podmínkách. Věž poskytuje 60 stupňů natočení v azimutu, aniž by vyžadovala řešení s posilovačem, a nabízí rozsah elevace od 45 do 85 stupňů, což umožňuje zasahovat cíle v širokém rozsahu vzdáleností.
Systém Mjölner je navržen tak, aby maximalizoval prostor ve vozidle, což optimalizuje ergonomii pro posádku. Úložný prostor pro munici umožňuje rychlý a snadný přístup při nabíjení, střelbě a doplňování zásob a pojme až 56 granátů. Škálovatelnost systému zahrnuje možnost integrace pokročilých automatizovaných systémů řízení palby a kompatibilitu s různými typy 120mm minometné munice, včetně munice Strix. Mjölner má maximální rychlost střelby 16 ran za minutu a trvalou rychlost 6 ran za minutu s dostřelem až 13 kilometrů při použití standardní munice.
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře
FilipMat
15. 06. 2024, 14:19Skvělý systém, pro zvýšení palebné síly mechanizovaných praporů... rád bych jej viděl v naší armádě na podvozcích Cv-90 a Pandur II.
Slavoslav
15. 06. 2024, 08:37toto by bolo idealne vozidlo palebnej podpory do prednej linie. Nepriama palba umoznuje pohybovat sa kusok za postupujucou pechotou cim nie je vozidlo vystavene priamej palbe protivnika. Sucasne dokaze dorucit velmi rychlo a presne velky a tazky projektil ktory bez problemov vyradi opveneny bod protivnika.
IFV s roznymi 30-40 mm kanonmi vypadaju cool, ale stale je to IFV ktore je relativne slabo chranene a vyradia ho pechotne protitankove prostriedky bez vacsich problemov