EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Paul Thümmel – Nejlepší dvojitý agent 2. světové války, který pomáhal i Československu

 14. 01. 2020      kategorie: Vojenská historie      2 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Thümmel patřil mezi špičkové dvojité agenty. Jeho úmysly ovšem nebyly úplně čisté. Své nadání pro sbližování s lidmi a přetvářku využíval na obě strany. Důvodem těchto her a intrik byly peníze.

thumel_01
Foto: Paul Thümmel zvaný agent A - 54 | Wikimedia Commons

Paul Thümmel se narodil 15. ledna 1902 v Neuhausenu. Stejně jako jeho otec se vyučil pekařem. V pekařství, které patřilo jeho otci, pracoval do svých pětadvaceti. Pekařina ho příliš nebavila a v roce 1927 založil místní skupinu NSDAP (Národně socialistická německá dělnická strana). Za tuto činnost dostal později zlatý odznak strany, čímž se stal osvědčeným straníkem.

Po nástupu nacistů k moci v roce 1933 ukončil pekařskou činnost a stal se agentem pro německou tajnou službu Abwehr. Následně své služby nabídl československé rozvědce. Jeho motivací byly peníze. Thümmel vedl nákladný život. Rád utrácel peníze za drahé jídlo, pití a v neposlední řadě i ženy.

V roce 1936 obdržel František Moravec, přednosta pátrací sekce 2. oddělení Hlavního štábu, od Thümella první zprávu. Nejednalo se ovšem o nikterak zajímavé informace. Ještě tentýž rok předal Thümmel na osobní schůzce další informace. Jak se později ukázalo, ani tyto zprávy nepřinesly příliš nových informací. Zpráva hovořila o agentech Abwehr na Ministerstvu národní obrany. Agent byl ovšem tou dobou již několik měsíců ve vězení. I tak se spolupráce rozvíjela a Thümmel dostal označení A - 54.

thumel_02
Foto: Thümmel na schůzce v Praze v roce 1938 | Wikimedia Commons

I další zprávy byly směsicí užitečných informací a desinformací. Thümmel totiž využíval spojenectví s Moravcem pro svůj prospěch v Abwehru. V září 1938, po Mnichovské dohodě, na několik měsíců svou spolupráci s Moravcem přerušil. Thümmel totiž v té době obdržel vyznamenání za činnost proti ČSR. Moravce kontaktoval až v únoru 1939, když varoval před obsazením Československa 15. března.

Tato informace byla jedna z nejužitečnějších, jakou kdy podal. Umožnila totiž Moravcovi a dalším zpravodajcům přesun do Londýna, spolu s důležitými dokumenty. V následujících letech se podařilo kontaktovát kapitána Morávka a předávat zprávy jemu. Doručené zprávy ovšem stále byly směs užitečných informací a nesmyslů.

Mračna se nad Thümmelem začala stahovat v roce 1941. Gestapo vystopovalo vysílačku odboje, přes kterou Thümmel komunikoval s Morávkem. Gestapo prošetřilo nalezené zprávy a vyvodilo, že jediný, kdo by mohl podobné zprávy odeslat mohl být pouze Thümmel. Kvůli nedostatku důkazů a tlaku Himmlera (s Paulem byli dobří přátelé), byl po měsíci propuštěn. Podruhé byl zadržen v únoru 1942, kde se po dvou dnech výslechů přiznal. 

odboj
Foto: Členové zpravodajsko-diverzní skupiny Tři králové. Zleva podplukovník Josef Balabán, podplukovník Josef Mašín a štábní kapitán Václav Morávek

Opět byl propuštěn, ale jen jako volavka. Měl sjednat schůzku s Morávkém. Ta se nakonec odehrála v březnu 1942. Morávek past odhalil, bylo ovšem již pozdě. Dostal se do přestřelky a byl zastřelen. Na to ovšem Thümmel spoléhal, neboť Morávek věděl příliš mnoho. Paul byl opět zatčen, přepraven do pankrácké věznice a v roce 1944 byl přesunut do Terezína. 

Když gestapo zajistilo všechny důkazy, dostal Thümmel za jméno značku XYZ. Tato značka znamenala, že má být vězeň zastřelen v případě, že se přiblíží spojenecká vojska. Dne 20. dubna byl Thümmel zastřelen na nádvoří Terezína. Podle Moravce byl agent A - 54 nejlepším dvojitým agentem druhé světové války.

Komentáře

czerik

06. 03. 2021

to, jestli byl skutecne zastrelen thumel, je dodnes diskutabilni, vtrdi se ze pod jeho jmenem tam byl poslan nekdo jiny a ze on samotny byl uklizen do bezpeci. a vesele si zil i po valce.
navic sou i teorie, ze ve skutecnosti pracoval jen pro abwehr, a ze spoluprace s cechy bala jejich hra, jak s cechy manipulovat pomoci bezcenych informaci, byt pravdivych (treba onen zatceny spicl na ministerstu), tak i pravdivich a dezinformaci.

Petr C.

15. 01. 2020

No nevím, František Moravec ve své knize vzpomínek sepsané hned po válce v emigraci a vydané u nás pod názvem Špión, jemuž nevěřili, popisuje jeho činnost v podstatně lepším světle.

Přidat komentář