EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Peklo jménem Kolyma: Soustava sovětských trestných táborů byla bezkonkurenčně nejhorší místo v celém Gulagu

 10. 11. 2021      kategorie: Události      41 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Soustava sovětských trestných táborů na Kolymě byla bezkonkurenčně nejhorší místo v celém Gulagu a nikde jinde úmrtnost nedosáhla taky vysokých hodnot a zoufalství nebylo tak hluboké jako tam. Odhaduje se, že z táborových přídělů se dalo přežít průměrně dva roky, nejzazší dobou byly čtyři roky, pátý rok už nebyl vězeň schopný pracovat a umíral hlady. Úmrtnost horníků se odhadovala na 30 % ročně a v jednom sovětském článku v Gorbačovově době bylo napsáno, že bylo vypočítáno, že Kolymu přežili pouze dva až tři vězni ze sta.

253304915_583185819429862_458160738022856766_n
Foto: Extrémně fyzicky namáhavá práce s nedostatkem jídla způsobovala smrt dělníků v průměru do dvou let | gulag.pl

Kolyma se nachází na ruském Dálném východě, který hraničí se Severním ledovým oceánem, Východosibiřským mořem a Ochotským mořem na jihu. Oblast je pojmenována podle řeky Kolyma, jejíž povodí je velké jako Ukrajina. Vládne tam extrémní zima, kde teplota může klesnout až na minus 70 stupňů. Zkázou pro kolymské trestance bylo zlato, které bylo v oblasti objeveno ve dvacátých letech. Sovětská vláda v tom rychle zavětřila příležitost jak snadno získat prostředky na nákupy strojů pro budovaný těžký průmysl. Těžba zlata pak začala ve velkém na počátku 30. let a svého vrcholu dosáhla během Ježovovy čistky, které do gulagů dodaly miliony lidí. Hlavní koncentrace 80 vězeňských táborů se pak příznačně nalézala na kolymských nalezištích zlata, pro něž byl základnou Magadan se svým přístavem Nagajevo. Protože zásobování a transporty tu probíhaly výhradně po moři a počet lodí, jejichž kapacita a množství plaveb byly dobře zdokumentovány, dá se celkem přesně odhadnout, že na kolymských nalezištích zemřely až 2 miliony lidí, další desetitisíce lidé zemřely již cestou.

Nejznámější trasa, kterou putovali trestanci na Kolymu, byla plavba z Vladivostoku do Magadanu. Dlouhá cesta trvala i dva týdny a vězni se jí velmi obávali. Ještě delší cesta pak vedla kolem Severního ledového oceánu do Ambarčiku v ústí řeky Kolymu. Tato trasa byla dlouhá 6 000 kilometrů a trvala dva měsíce. Vězni byli po tisících napěchováni do podpalubí, kde je následně zabednili a pustili ven až na místě. Strážní do podpalubí za vězni vůbec nechodili a nestarali se, co se tam děje. Političtí vězni byli okrádáni kriminálníky, kteří jim brali jídlo a vodu a tak tito umírali hladem a žízní. Jednou se stalo, že se urkové, jak se kriminálníkům říkalo, probourali přepážkou do druhé části lodi, kde se nacházelo několik set mladých žen, které byly zavřeny za absenci v práci. Přestože se několik mužů snažilo dívky chránit, byli tito rychle umlčeni a dívky pak byly hromadně znásilněny.

254493946_583185866096524_5317297041809237253_nFoto: Podmínky, v kterých museli lidé pracovat, jsou nepředstavitelné | gulag.pl

Jindy se zas urkové (stalo se na lodi Džurma) probourali do skladiště s jídlem, načež celé skladiště zapálili, aby se nemohl odhalit viník. Loď se podařilo uhasit, až když se dostala do přístavu. Než se tak stalo, nebyl jediný vězeň puštěn ven a všichni tak byli ponecháni napospas ohni. Vězni se pokoušeli dostat ven, ale stráže po nich stříleli z kulometů. Podpalubí byla plná vody z požárních hadic a jak požár pokračoval, voda začala vřít a všichni vězni v ní pak zahynuli. Ještě dlouho se pak na Džurmě držel nesnesitelný zápach seškvařených lidí.

Nejhorší případ se však stal na nákladní lodi Chabarovsk. Loď v zimě 1933 uvízla během plavby Ledovým oceánem v pozimním ledu, a když na jaře příštího roku konečně doplula do Ambarčiku, nezůstal z původních 12 000 vězňů ani jediný na živu. Během čekání, než led roztaje, začaly docházet zásoby jídla a aby stráže přežili do příštího jara, přestali vězňům vydávat potravu. Všichni vězni tak zemřeli hlady.

253394146_583185912763186_5997470496756671315_n
Foto: Kolyma - Místo, kde se ,,peklo na zemi" nacházelo | Wikimedia Commons / Public domain

I když na Kolymě vládly velmi nízké teploty a vězni byli nuceni pracovat i při mínus padesáti, bylo zakázáno nosit kožešinu a místo ní byly povoleny vycpávky. Místo válenek se pak používaly pouze hadry. Řeky v tomto kraji bývají zamrzlé 8 až 10 měsíců v roce a v zimě slunce po dobu 2 měsíců nevyjde vůbec. Není proto divu, že zima zabíjela vězně v obrovském počtu a další mrzačila omrzlinami.

Práce v povrchovém dole vypadala takto. Vězni pracovali 12 hodin denně a každý musel splnit danou normu. Dva muži museli rozdělat oheň, to se dělo bez pomoci zápalek, místo nich se používalo křesadlo a hubka. Další vězni museli nosit ze zamrzlé řeky led a rozpouštět ho. Pak bylo třeba hluboce zmrzlou půdu změkčit a odtěžit, načež se písek proséval přes síta a hledalo se v něm zlato.

Kolik normy vězeň splnil, tolik jídla pak dostal. Jedlo se ráno a večer. Když vězeň pracoval na 100 procent, dostal ráno 800 gramů chleba a misku řídké polévky zvané balanda. Polévka se vařila pouze z toho, co se do oblasti v daný rok přivezlo. Když to byla mrkev, jedli vězni celý rok polévku z mrkve. Příští rok to zas byla polévka ze zelí, a tak pořád dokola. Chléb musel vězni vydržet na celý den, ale vyhladovělí vězni ho většinou snědli hned ráno. Večeřelo se až pozdě večer v podobě další misky polévky, většinou vařené z malých a rozvařených ryb a krup. To bylo vše. Bylo vypočítáno, že takováto strava měla asi 1 700 kalorií. To však nemohlo tvrdě pracujícím vězňům stačit a ti tak rychle umírali hlady a vyčerpáním. Jen pro zajímavost, spojenečtí váleční zajatci ve známém táboře u řeky Kwai za 2. světové války dostávali 700 gramů rýže, 600 gramů zeleniny, 100 gramů masa, 20 gramů cukru, 20 gramů soli a 10 gramů oleje. To odpovídalo 3 400 kaloriím. I přes to tam vězni umírali jako mouchy. Hlad všeobecně trápil sovětské vězně po celou dobu fungování SSSR a ještě v 80. letech byla táborová norma v Sovětském svazu 2 200 kalorií, které pocházely z velké části z chleba.

Vězeň při takové stravě rychle chřadl a rychle ho opouštěly síly. Nemohl proto plnit normy a dostával tak stále méně jídla. Když splnil normu na 70 až 99 %, dostal 700 gramů chleba. Za splnění 50 až 60 % normy pak dostal 500 gramů chleba. Vyčerpaní vězni, kteří už nemohli těžit zlato, pak byli přeřazeni na lehkou práci v táboře, kde je nechali pomalu umírat hladem při dávce 300 gramů chleba na den. Tyto vězni se postupně měnili doslova v chodící kostry, které se jen pomalu ploužily po táboře a hledaly zbytky jídla v odpadcích kuchyně nebo pojídaly trávu. Takto zemřela většina vězňů na Kolymě. Kolymské peklo ukončila až Stalinova smrt a Chruščov, který vyhlásil amnestii, po které v kolymské oblasti těžili zlato jen dobře placení horníci.

Zdroj: gulag.pl, theguardian.com, history.com

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Czert

15. 11. 2021

Josse
Tebe musime milovat, pro tebe sou veskere zlocinu sssr vymysl a veskere zlociny zapadu svata a nezpochybnitelna pravda.

Proc je pro tebe tezke rict, ze zlociny pachali vsichni? Nekdo vetsi, jiny mensi.

ROBO

11. 11. 2021

Míra
No jasně . Takže Ruský fašistický zrůdný zvěrstva , která provedl na svém národu v Čečně - a stále provádí Putlerem dosazeným psychopatem Kadyrovem - tady uboze omlouváš vymyšlenými a zcela zavádějícími konspiračními elaboráty .
Z tebe musí mít v Petrohradu radost . Z takovýho chudáka co je ochoten se snížit k takovým ubohostem a lživě zahlcovat prostor .
To je přesně ten rozdíl mezi vámi proruskými fašisty a civilizovaným západem , který si své zločiny dokáže přiznat a poučit se z nich . Oproti Ruským obrovským zločinům , které si zde zcela uboze lživě omlouváte konspiracemi a proto se tam mohou stále provádět . To už tady naštěstí možný není .

Míra

11. 11. 2021

ROBO

Jsi neinformovaný, ovlivněný protiruskou propagandou. Jen papuškuješ mýty, pověry a dezinformace, které mají za cíl vymýt mozky takovým jako ty. A že se to u tebe podařilo na 100% dokazuje to, že označuješ Rusy za fašisty a Putina za fašistického diktátora.
Kdo chce, tak si umí najít jaká je skutečnost.

Čečenské války CIA

Nedlouho poté, co mudžahedíni financovaní CIA a Saúdskou rozvědkou zpustošili Afghánistán na konci 80. let a v roce 1989 si vynutili odchod sovětské armády a o několik měsíců později rozpuštění Sovětského svazu, začala CIA zvažovat možné místa v hroutícím se Sovětském svazu, kde by jejich vycvičení „afghánští Arabové“ mohli být přemístěni, aby dále destabilizovali ruský vliv na postsovětský eurasijský prostor.

Říkalo se jim afghánští Arabové, protože se rekrutovali z ultrakonzervativních wahhábitských sunnitských muslimů ze Saúdské Arábie, Arabských emirátů, Kuvajtu a jinde v arabském světě, kde byl praktikován ultrapřísný wahhábistický islám. Do Afghánistánu je přivezl počátkem 80. let saúdskoarabský rekrut ze CIA, který byl poslán do Afghánistánu jménem Usáma bin Ládin.

S bývalým Sovětským svazem v naprostém chaosu a zmatku se administrativa George HW Bushe rozhodla „vykopnout je, když jsou dole“, což je smutná chyba. Washington přemístil své afghánské veterány teroristů, aby přinesl chaos a destabilizoval celou Střední Asii, dokonce i do samotné Ruské federace, poté v hluboké a traumatické krizi během ekonomického kolapsu Jelcinovy ​​éry.

Počátkem 90. let společnost Dicka Cheneyho, Halliburton, zkoumala ropný potenciál Ázerbájdžánu, Kazachstánu a celé oblasti Kaspického moře. Odhadli, že region je „další Saúdská Arábie“ v hodnotě několika bilionů dolarů na dnešním trhu. USA a Spojené království byly odhodlány udržet tuto ropnou bonanzu před ruskou kontrolou všemi prostředky. Prvním cílem Washingtonu bylo uspořádat v Ázerbájdžánu puč proti zvolenému prezidentovi Abulfazi Elchibeyovi, aby byl instalován prezident, který by byl přátelštější k ropovodu Baku–Tbilisi–Ceyhan (BTC) kontrolovanému Spojenými státy, „nejpolitičtějšímu ropovodu světa“, který přivádí ropu z Baku. od Ázerbájdžánu přes Gruzii až po Turecko a Středomoří .

V té době byl jediným existujícím ropovodem z Baku ruský ropovod ze sovětské éry, který vedl přes hlavní město Čečenska Groznyj, odváděl ropu z Baku na sever přes ruskou provincii Dagestán a přes Čečensko do černomořského ruského přístavu Novorossijsk. Ropovod byl jedinou konkurencí a hlavní překážkou velmi nákladné alternativní trasy Washingtonu a britských a amerických ropných velkých společností .

Prezident Bush starší dal svým starým přátelům v CIA mandát zničit ten ruský čečenský ropovod a vytvořit takový chaos na Kavkaze, že žádná západní ani ruská společnost by neuvažovala o použití ruského ropovodu Groznyj.

Graham E. Fuller, starý kolega Bushe a bývalý zástupce ředitele Národní rady CIA pro zpravodajství, byl klíčovým architektem mudžahedínské strategie CIA. Fuller popsal strategii CIA na Kavkaze na počátku 90. let: „Politika vedení evoluce islámu a pomoci jim proti našim protivníkům fungovala v Afghánistánu proti Rudé armádě úžasně dobře. Stejné doktríny lze stále používat k destabilizaci toho, co zbývá z ruské moci.“6

CIA pro operaci použila veterána špinavých triků, generála Richarda Secorda. Secord vytvořil krycí společnost CIA, MEGA Oil. Secord byl odsouzen v 80. letech 20. století za svou ústřední roli v nelegálních zbrojních a drogových operacích CIA v Iran-Contra .

V roce 1991 Secord, bývalý náměstek náměstka ministra obrany, přistál v Baku a založil krycí společnost CIA, MEGA Oil. Byl veteránem tajných opiových operací CIA v Laosu během války ve Vietnamu. V Ázerbájdžánu založil leteckou společnost, která tajně přepravila stovky bin Ládinových mudžahedínů al-Káidy z Afghánistánu do Ázerbájdžánu. Do roku 1993 MEGA Oil naverbovala a vyzbrojila 2 000 mudžahedínů, čímž přeměnila Baku na základnu pro celokavkazské teroristické operace mudžahedínů .

Tajná operace mudžahedínů generála Secorda na Kavkaze zahájila vojenský převrat, který toho roku svrhl zvoleného prezidenta Abulfaze Elchibeye a dosadil Hejdara Alijeva, poddajnější americkou loutku. Tajná zpráva tureckých tajných služeb, která unikla do Sunday Times of London, potvrdila, že „za státním převratem stojí dva ropní giganti, BP a Amoco, britský a americký, které společně tvoří AIOC (Ázerbájdžánské mezinárodní konsorcium pro ropu).

Šéf saúdské rozvědky Turki al-Faisal zařídil, aby jeho agent Usáma bin Ládin, kterého vyslal do Afghánistánu na začátku afghánské války na počátku 80. let, využil k náboru jeho afghánskou organizaci Maktab al-Khidamat (MAK). „Afghánskými Araby“ za to, co se rychle stalo globálním džihádem. Bin Ládinovi žoldáci byli používáni jako šokové jednotky Pentagonem a CIA ke koordinaci a podpoře muslimských ofenzív nejen v Ázerbájdžánu, ale také v Čečensku a později v Bosně.

Bin Ládin přivedl dalšího Saúda, Ibn al-Chattába, aby se stal velitelem, neboli emíra džihádistických mudžahedínů v Čečensku (sic!) spolu s čečenským vojevůdcem Šamilem Basajevem. Bez ohledu na to, že Ibn al-Chattáb byl Saúdský Arab, který mluvil sotva slovo čečensky, natož rusky. Věděl, jak ruští vojáci vypadají a jak je zabíjet.

Čečensko tehdy bylo tradičně převážně súfijskou společností, mírnou apolitickou větví islámu. Přesto rostoucí infiltrace dobře financovaných a dobře vycvičených mudžahedínských teroristů, hlásajících džihád nebo svatou válku proti Rusům, sponzorovaných USA, transformovala původně reformní čečenské hnutí odporu. Šíří tvrdou islamistickou ideologii al-Káidy po celém Kavkaze. Pod Secordovým vedením se mudžahedínské teroristické operace také rychle rozšířily do sousedního Dagestánu a Čečenska a proměnily Baku v přepravní místo afghánského heroinu pro čečenskou mafii .

Od poloviny 90. let platil bin Ládin vůdcům čečenských partyzánů Šamilu Basajevovi a Omarovi ibn al-Chattábovi pěknou částku několika milionů dolarů měsíčně, což bylo královské jmění v ekonomicky pustém Čečensku v 90. letech, což jim umožnilo odsunout na vedlejší kolej umírněnou čečenskou většinu. 21 Americké zpravodajské služby zůstaly hluboce zapojeny do čečenského konfliktu až do konce 90. let. Podle Yossefa Bodanského, tehdejšího ředitele Kongresové pracovní skupiny pro terorismus a nekonvenční válčení, byl Washington aktivně zapojen do „ještě dalšího protiruského džihádu, který se snažil podpořit a posílit nejzhoubnější protizápadní islamistické síly“.

Bodansky ve své zprávě podrobně odhalil celou kavkazskou strategii CIA a uvedl, že představitelé americké vlády se podíleli na:

„formální schůzka v Ázerbájdžánu v prosinci 1999, na které byly projednány a odsouhlaseny specifické programy pro výcvik a vybavení mudžahedínů z Kavkazu, střední/jižní Asie a arabského světa, které vyvrcholilo tichým povzbuzováním obou muslimských spojenců (hlavně Turecka) Washingtonem. , Jordánsko a Saúdská Arábie) a americké „soukromé bezpečnostní společnosti“. . . pomáhat Čečencům a jejich islamistickým spojencům, aby se na jaře 2000 vzedmuli a udrželi následný džihád na dlouhou dobu… islámský džihád na Kavkaze jako způsob, jak připravit Rusko o životaschopnou plynovodní trasu prostřednictvím spirálovitého násilí a terorismu.“

Nejintenzivnější fáze čečenských válek skončila v roce 2000 až poté, co těžká ruská vojenská akce porazila islamisty. Bylo to Pyrrhovo vítězství, které si vyžádalo obrovskou daň na lidských životech a zničení celých měst. Přesný počet obětí čečenského konfliktu vyvolaného CIA není znám. Neoficiální odhady se pohybovaly od 25 000 do 50 000 mrtvých nebo pohřešovaných, většinou civilistů. Ruské ztráty se podle Výboru matek vojáků blížily 11 000.

Anglo-američtí ropní velcí a agenti CIA byli šťastní. Měli, co chtěli: svůj ropovod Baku–Tbilisi–Ceyhan, který obchází ruský ropovod Groznyj.

Čečenští džihádisté ​​pod islámským velením Šamila Basajeva pokračovali v partyzánských útocích v Čečensku i mimo něj. CIA se znovu zaměřila na Kavkaz.

Basajevovo saúdské spojení

Basajev byl klíčovou součástí globálního džihádu CIA. V roce 1992 se v Ázerbájdžánu setkal s saúdským teroristou Ibn al-Khattagem . Z Ázerbájdžánu Ibn al-Chattáb přivezl Basajeva do Afghánistánu, aby se setkal s al-Chattábovým spojencem, saúdskoarabským Usámou bin Ládinem. Úlohou Ibn al-Chattába bylo naverbovat čečenské muslimy ochotné vést džihád proti ruským silám v Čečensku jménem skryté strategie CIA destabilizace postsovětského Ruska a zajištění britsko-americké kontroly nad kaspickou energií .

Poté, co se Basajev a al-Chattáb vrátili do Čečenska, vytvořili Mezinárodní islámskou brigádu (IIB) s penězi saúdské rozvědky, schválenou CIA a koordinovanou prostřednictvím spojení saúdskoarabského velvyslance ve Washingtonu a blízkého prince Bandar bin Sultána Bushovy rodiny. Bandar, velvyslanec Saúdské Arábie ve Washingtonu po více než dvě desetiletí, byl s rodinou Bushových tak důvěrný, že George W. Bush o saúdskoarabském velvyslanci playboye hovořil jako o „Bandaru Bushovi“, jakémsi čestném členu rodiny.

Basajev a al-Chattáb dovezli do Čečenska bojovníky ze saúdskoarabského fanatického wahhábitského kmene sunnitského islámu. Ibn al-Chattáb velel tomu, čemu se říkalo „arabští mudžahedíni v Čečensku“, své vlastní soukromé armádě Arabů, Turků a dalších zahraničních bojovníků. Byl také pověřen zřízením polovojenských výcvikových táborů v kavkazských horách v Čečensku, které cvičily Čečence a muslimy ze severokavkazských ruských republik a ze střední Asie .

Saúdská a CIA financovaná Islámská mezinárodní brigáda byla zodpovědná nejen za teror v Čečensku. V říjnu 2002 provedli zabavení rukojmí v moskevském divadle Dubrovka a v září 2004 hrozný masakr na škole v Beslanu. V roce 2010 vydala Rada bezpečnosti OSN následující zprávu o al-Chattábu a Basajevově Mezinárodní islámské brigádě:

Islamic International Brigade (IIB) byla uvedena na seznam dne 4. března 2003. . jako spojení s Al-Káidou, Usámou bin Ládinem nebo Talibanem za „účast na financování, plánování, usnadňování, přípravě nebo provádění činů nebo činností prostřednictvím, ve spojení s, pod jménem, ​​jménem nebo na podporu“ Al-Káida. . . Islámská mezinárodní brigáda (IIB) byla založena a vedena Šamilem Salmanovičem Basajevem (zemřel) a je napojena na Riyadus-Salikhin průzkumný a sabotážní prapor čečenských mučedníků (RSRSBCM). . . a Islámský pluk zvláštního určení (SPIR). . .

Večer 23. října 2002 členové IIB, RSRSBCM a SPIR společně zajali více než 800 rukojmích v moskevském divadle Podshipnikov Zavod (Dubrovka).

V říjnu 1999 vyslanci Basajeva a Al-Chattába cestovali na domovskou základnu Usámy bin Ládina v afghánské provincii Kandahár, kde Bin Ládin souhlasil s poskytnutím značné vojenské pomoci a finanční pomoci, mimo jiné tím, že zařídil vyslat do Čečenska několik stovek bojovníků. bojovat proti ruským jednotkám a páchat teroristické činy. Později téhož roku poslal Bin Ládin Basajevovi, Movsaru Barajevovi (vůdci SPIR) a Al-Chattábu značné částky peněz, které měly být použity výhradně pro výcvik střelců, nábor žoldáků a nákup munice .

Afghánsko-kavkazská „teroristická železnice“ al-Káidy financovaná saúdskou rozvědkou měla dva cíle. Jedním z nich byl saúdský cíl rozšířit fanatický wahhábitský džihád do středoasijské oblasti bývalého Sovětského svazu. Druhým byla agenda CIA destabilizace tehdy se hroutící postsovětské Ruské federace.

Beslan

1. září 2004 ozbrojení teroristé z Basajeva a al-Chattábova IIB zajali více než 1100 lidí jako rukojmí v obležení, které zahrnovalo 777 dětí, a přinutili je do školy číslo jedna (SNO) v Beslanu v Severní Osetii, autonomní republice v Severní Kavkaz Ruské federace poblíž gruzínských hranic.

Třetí den krize s rukojmími, když byly uvnitř školy slyšet exploze, FSB a další elitní ruské jednotky vtrhly do budovy. Nakonec bylo zabito nejméně 334 rukojmích, včetně 186 dětí, přičemž značný počet lidí byl zraněn a hlášeno jako pohřešování. Později se ukázalo, že ruské síly zásah špatně zvládly.

Washingtonská propagandistická mašinérie, od Rádia Svobodná Evropa po The New York Times a CNN, neztrácela čas démonizováním Putina a Ruska za jejich špatné zvládnutí beslanské krize, místo aby se soustředila na spojení Basajeva s Al-Káidou a saúdskou rozvědkou. To by přivedlo pozornost světa k intimním vztahům mezi rodinou tehdejšího amerického prezidenta George W. Bushe a rodinou saúdského miliardáře bin Ládina.

1. září 2001, pouhých deset dní před dnem útoků na Světové obchodní centrum a Pentagon, šéf saúdskoarabské rozvědky princ Turki bin Faisal Al Saud, vzdělaný v USA, který řídil saúdskou rozvědku od roku 1977, a to i prostřednictvím celého Usámy bin Ládina Mudžahedínů. operace v Afghánistánu a na Kavkaz, náhle a nevysvětlitelně rezignoval, jen několik dní poté, co přijal od svého krále nový termín šéfa zpravodajské služby. Neposkytl žádné vysvětlení. Byl rychle přemístěn do Londýna, pryč z Washingtonu.

Záznam o intimních vazbách rodiny bin Ládin-Bushe byl pohřben, ve skutečnosti zcela vymazán z důvodů „národní bezpečnosti“ (sic!) v oficiální zprávě americké komise o 911. Saúdské pozadí čtrnácti z devatenácti údajných teroristů z 911 v New York a Washington byly také vymazány z konečné zprávy Komise 911 vlády USA, kterou Bushova administrativa vydala teprve v červenci 2004, téměř tři roky po událostech .

Basajev si připsal zásluhy za to, že poslal teroristy do Beslanu. Jeho požadavky zahrnovaly úplnou nezávislost Čečenska na Rusku, něco, co by Washingtonu a Pentagonu dalo obrovskou strategickou dýku v jižním podhůří Ruské federace.

Koncem roku 2004, po tragickém beslanském dramatu, prezident Vladimir Putin údajně nařídil tajnou pátrací a ničitelskou misi ruské rozvědky s cílem lovit a zabíjet klíčové vůdce kavkazských mudžahedínů Basajeva. Al-Khattab byl zabit v roce 2002. Ruské bezpečnostní síly brzy zjistily, že většina čečenských afghánských arabských teroristů uprchla. Dostali se do bezpečného útočiště v Turecku, které je členem NATO; v Ázerbájdžánu, v té době téměř člen NATO; nebo v Německu člen NATO; nebo v Dubaji – jeden z nejbližších spojenců USA v arabských státech a Katar – další velmi blízký spojenec USA. Jinými slovy, čečenským teroristům bylo poskytnuto bezpečné útočiště NATO .
***********

Snad ten text není na tebe moc dlouhý a složitý.
Ty něco z toho máš, že obhajuješ zločiny, kterých se dopustili Britové?

Míra

11. 11. 2021

Mark

Nedáváš pozor. Genocida v Keni probíhala v 50. letech.
Ty něco z toho máš, že obhajuješ zločiny, kterých se dopustili Britové?

ROBO

11. 11. 2021

Míra
Takové tvrzení jen dokazuje tvou neinformovanost, zaslepenost a ignoranci zločinů kapitalismu.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Nelži pořád . Nikdo tu nic neignoruje . Pouze poukazuju na to že západní civilizace tyto nepochybné zločiny odsuzuje stydí se za ně a bere si z nich poučení , aby se nemohli opakovat a to i přesto že byli nekonečněkrát menší než-li ty Ruské .
Žádný národ na světě nezpůsobil v takových obludných měřítcích na vlasním národě takové zvrhlé zvěrstva právě jako SSSR .
A dnešní fašistický diktátor z Kremlu v této "úspěšné" tradici vesele pokračuje - zmasakrování Čečny , prakticky vyvraždění kompletní mediální a politické opozice - Němcov , Politkovská......................................... Rusovvé totiž pořád rádi druhý pokrytecky moralizujou a sami nechtějí vidět že to sou pouze oni sami kdo se chovají stále jako ten nejhorší zaostalej a barbarskej doby......tek . To vše za hlasitého potlesku a jásotu zdejších proruských vlastizrádných trolů jako si ty .
Ty totiž míro pouze trapně a uboze taháš třísku z oka západu a nechceš vidět trám co trčí z oka toho tvýho slavnýho Ruska . Tou západní třískou to Ruský megasvinstvo rozhodně nezakryješ

ROBO

11. 11. 2021

astor
Já třeba za zločince a bandity pokládám členy těch vojenských spolků, kteří dlouhodobě někde někoho napadají, okupují a když se ten brání, tak ho pěkně vybombardují až do doby kamenné.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Souhlas . Ale to udělali v posledních desetiletích opět jen fašistický v Rusáci v Čečně .
https://galerie.vojsko.net/albums/userpics/normal_russia-chechnya-war-eru102563.jpg

Mark

11. 11. 2021

Míra

To nemůžeš myslet vážně, srovnávat 20. století se 17. Vážně tu chceš rozebírat všechny národy co kdy byly utiskované? Tak to abys začal severskými národy v Rusku ,anebo národy na Sibiři.
Když tu OBOR zmínil třeba Belgické Kongo, tak to je ok, Protože Leopold II byl za mě psychopat, ale zajít až k Irům? Tak samo bys mohl zmínit Kavkavzské národy, nebo středoasiatské.

Míra

11. 11. 2021

Czert

To máš samozřejmě pravdu. Taky je nijak neomlouvám, a jestli si to takhle pochopil, tak si to pochopil špatně.

Míra

11. 11. 2021

ROBO

"Ale , nikdo aspoň trochu rozumnej , nemůže vidět zrůdnost Sovětského zcela zločiného režimu , který byl co do objemu a bezhlavého sadismu vůči svým nevinným a bezbranným civilistům zcela bez konkurence ."
**********
Takové tvrzení jen dokazuje tvou neinformovanost, zaslepenost a ignoranci zločinů kapitalismu. Kapitalisti nebrali ohledy ani na děti.

První koncentrační tábory

První rozsáhlé koncentrační tábory byly založeny také anglosasy - během občanské války ve státech. První koncentrační tábory v moderním slova smyslu byly vytvořeny britským lordem Kitchenerem v Jižní Africe pro búrské rodiny v tzv. anglo-búrské válce v období let 1899-1902. Búrské oddíly přinesly Britům hodně problémů a tak bylo rozhodnuto vytvořit "koncentrační tábory". Ve snaze zbavit búrské partyzány (Búrové jsou potomci holandských, francouzských a německých kolonistů) možnosti dodávek a podpory místního obyvatelstva, zkoncentrovali zemědělce, většinou ženy a děti, (jelikož muži bez výjimky bojovali s Brity), v určených oblastech, a které praktický byly odsouzeny k smrti, protože dodávky potravin do táborů byly velmi špatné. Vypadalo to jako "institut rukojmích," Búrové byli takto donuceni kapitulovat.


Zajaté muže běžně odváželi do zahraničí, odesílali do táborů v Indii, na Ceylon a do dalších britských kolonií. Celkem v anglických táborech bylo nahnáno asi 200 tisíc lidí - to byla asi polovina bílé populace Búrské republiky. Z tohoto počtu asi 26 tisíc lidí zemřelo hladem a na nemoci, většina mrtvých byly děti. V koncentračním táboře v Johannesburgu zemřelo téměř 70% dětí ve věku do 8 let. V průběhu jednoho roku, od ledna 1901 do ledna 1902, v "koncentračních táborech" zemřelo přibližně 17 000 lidí: z toho 2484 dospělých a 14284 dětí.

Represe proti Irsku

Anglie po staletí prováděla genocidu irského lidu. Populace Irska před dobytím Brity byla násobně větší než počet obyvatel v Anglii. Jeden z nejznámějších genocid na Irech byla invaze Cromwella. Přijel se svou armádou v roce 1649, města Wexford a Droedu poblíž Dublinu byla dobyta. V Droede Cromwell nařídil usmrtit celou posádku a katolických kněží, a ve Wexford armáda začala masakr už dobrovolně. Během prvních 9 měsíců armáda Cromwella si podmanila téměř celý ostrov, pak Cromwell předal správu svému zeti.


Mnoho irských lidí uprchlo ze země nebo uprchli na západ ostrova, a jejich země byly předávány anglickým kolonistům, většinou z armády Cromwella. Pokud v roce 1641 v Irsku žilo více než 1,5 milionu lidí, tak v roce 1652 to bylo pouze 850 tis. a 150 tis. z nich byly angličtí a skotští osadníci. Irové přišli až o 50-56% svého obyvatelstva. Takovou genocidu je obtížné najít v historii jiných zemí. Irové, i ti, kteří nebojovali s Brity, byli zbaveni půdy a vykázáni do neúrodné pouštní oblasti Connaught na západě ostrova, takže byli odsouzeni k smrti hladem - dle "Act of Settlement" v roce 1652. Pokud byl k 01.05.1654 někdo z deportovaných Irů chycen mimo tuto oblast, čekala ho smrt. Irove nazývají tento zákon "Hell nebo Connaught" (Peklo nebo Connaught).


Velkou část populace Irska, včetně žen a dětí, změnili na otroky a byli převezeni do britských kolonií v Indii. Lidé v té době v Irsku měly nižší cenu než vlci - tak např. britští vojáci byli placeni 5 liber za hlavu "rebela nebo kněze", a 6 liber za vlčí hlavu.


Kolonizace pokračovala i v příštím století: v roce 1691 v Londýně uplatnili několik zákonů, které připravili katolíky a protestanty, nepatřící k anglikánské církve, o náboženské svobody, právo na vzdělání, právo volit a právo na veřejné služby. V důsledku kolonizace se změnil etnický obraz irské populace, zvýšilo se procento Angličanů a Skotů a byla ustavená protestantská řídicí elita. V Irsku byla založena protestantská vládnoucí třída, v roce 1775 irští katolíci vlastnili pouze 5% pozemků. Bylo zakázáno dát svým dětem katolickou výchovu, omezen rozsah podnikání a to především v oblasti obchodu, fakticky mohli působit jen oblasti zemědělství, kterému vévodily ochromující formy vykořisťování. Irsko ve skutečnosti stalo jedním ze zdrojů akumulaci britského kapitálu a rozvoje průmyslu v Anglii.


Nedostatek půdy u irských rolníků bylo hlavní příčinou strašného hladomoru, který začal v Irsku v r.1740 a opakuje se o století později v roce 1845-1849, v důsledku vystěhování malých nájemníků ze země (irské "oplocení"), také zrušení "obilných práv" a onemocnění brambor. Výsledkem bylo úmrtí 1,5 milionu Irů a masová emigrace za Atlantický oceán, zejména do Spojených států. V letech 1846 - 1851 odešlo 1,5 milionu lidí, migrace se stala trvalou součástí historického vývoje Irska a jeho obyvatel. Jako výsledek, jen v letech 1841-1851 na ostrově populace se snížila o 30%. I v budoucnu v Irsku se rychle ztrácí jeho populace: v roce 1841 populace ostrova byla 8 milionů 178 tisíc lidí, a v roce 1901 - jen 4 miliony 459 tisíc lidí.


Z nějakého důvodu o stoletích genocidy Irů Angličany se nedělají filmy, nepíšou se články, nevykřikuje se na každém rohu.

Czert

11. 11. 2021

Mira
Vysvetli me, jak jedna spatnost udela z druhe spatnosti dobrotu?
Muzes tu psat o zlocinech britskeho imperia, ale to nijak neomlova zlociny imperialniho sssr.

hb74

11. 11. 2021

astor - jaké je to tvoje pravdivé jádro na ruských gulazích?
jakože nebyly?
nebo ti, co tam byli, si to zasloužili? a když tam byli, tak že nemakali?
nebo že, s tím začali Britové?

nebo co tam máte za další možnosti?

astor

11. 11. 2021

Mark
Reaguji na obvinění kýmsi, že jsem postkomunistický cosi a podobně. Co se týče gulagů, ano byly. Ale díky dnešní vyšinuté protiruské propagandě se jaksi ztratilo pravdivé jádro. Víme, jak se nechá ohýbat pravda už z minulého režimu, a nepochybuji, že různé týmy PSYO své techniky od minula neustále zdokonalují. Koneckonců, zarytý antikomunista je geneticky příbuzný zarytému bolševikovi. Je to tu - u některých debatérů - dost vidět. :grinning:

Mark

11. 11. 2021

Astor
"Nějaké gulagy třicátých let jsou mi u p., zaměřme se na dnešek."

Ono je to poznat, že ty miliony mrtvých a další miliony jinak zničených životů jsou ti u p. , a ani ti vůbec nevadí, že jde o tvé soukmenovce.
Ale stačí, aby tady vyšel článek třeba o níže už zmíněném Leopoldovi II , nebo utiskovaných indiánech v USA, tak v té chvíli budeš ve svém živlu.

Jestli ti je tento článek u p., tak co se k němu vyjadřuješ, očividně máš jiné starosti, tak běž vypisovat třeba do parlamentních listů.

astor

11. 11. 2021

ROBO
Aby ti nepraskla žilka!:grinning:Když někdo relativizuje zločiny jedné strany, proč jiný ne té druhé? Já třeba za zločince a bandity pokládám členy těch vojenských spolků, kteří dlouhodobě někde někoho napadají, okupují a když se ten brání, tak ho pěkně vybombardují až do doby kamenné. Ti jsou pro mě nebezpeční, protože mě jednou může pod zadkem v brněnském metru bouchnout nějaká bomba mstitele za to, ze mu oslavovaní hrdinové vyvraždili rodinu. Nějaké gulagy třicátých let jsou mi u p., zaměřme se na dnešek. A když už podporujeme v Rusku ty demokraty, naučme je, prosím, že defraudovat se prostě nemá, že je to neslušné a dělá to demokratickému světovému hnutí špatné PR.

ROBO

11. 11. 2021

astor
Za minulého režimu se otvíraly skříně jen té západní, dnes jen té východní.
----------------------------------------------------------------
To je opět hloupá prokremelská lež , snažící se relativizovat Sovětská a dnešní Ruská zvěrstva a zločiny .
Ano za komunistické totality se skutečně pod hrozbou pronásledování a koncentráků lživě zvěrstva a zločiny SSSR tvrdě tajili . Krmený sme byli jen zveličenou nebo zcela vylhanou protizápadní propagandou .
Zato dnes dnes se měří všem stejně . Stačí si projít i zde spoustu článků zpětně .
např.
https://www.armyweb.cz/clanek/spojene-staty-jsou-od-sveho-vzniku-prakticky-neustale-ve-valce

A vy vlastizrádný postbolševici , zde můžete klidně , lživě a svobodně plivat na ruku co vam dává blahobyt o kterým se vám za totáče nemohlo ani zdát . A žádnej sadistickej koncentrák vám nehrozí .

Richard Šebesta

11. 11. 2021

Josse za to vy jak vidno věříte jen bolševické propagandě.Jak tady správně uvedl fero tak hladomory v SSSR byly tři počátkem 20.let to byl mimochodem jediný,který SSSR přiznal pak ve 30.letech už zmíněna Ukrajina a Kazachstan a pak po válce koncem 40.let. Počet zemřelých je třeba trochu nadsazen,ale to nic nemění na tom,že se to stalo a vážený Josse já vám zase doporučuji si přečíst Chruščovův projev na 20.sjezdu v roce 1956. Četl jsem to,doufám,že to nebudete považovat za imperialistickou propagandu. Je to zajímavé čtení o vraždach a o tom jak fungoval stalinistický systém v SSSR.

astor

11. 11. 2021

ROBO
Za minulého režimu se otvíraly skříně jen té západní, dnes jen té východní. Ono je to o tom, kdo má klíče od psacích strojů a od rotaček. Takže klid...

Mark

11. 11. 2021

"Mark

A pročpak asi provozovaly tato "zařízení" západní "demokratické" "lidumilné" státy?? S jakým cílem, poskytnout ubytování a stravu chudým?"

Opět zase už nevím pokolikáte někdo použil můj nick, pochopím když někdo použije tento nick, ale pro lepší rozlišitelnost ať aspoň dopíše třeba číslovku, jinak se diskuse stává chaotická, pokud v tom není úmysl. Vytvářet chaos je asi pořád v kurzu.

Mark

11. 11. 2021

ROBO :thumbsup:

ROBO

10. 11. 2021

astor
Každý má své kostlivce ve skříni, vážení.
------------------------------------------------------------------
No to jistě , to nikdo nepopírá . Jenom ty Ruský kostlivce by ale nepobrala ani tělocvična . Tento rozdíl je třeba vidět .

ROBO

10. 11. 2021

Míra
Očividně si někteří myslí, že to byl jen SSSR kdo má na svědomí strašné zločiny.
----------------------------------------------------------------
No to si nikdo rozumnej nemůže myslet . Ale , nikdo aspoň trochu rozumnej , nemůže vidět zrůdnost Sovětského zcela zločiného režimu , který byl co do objemu a bezhlavého sadismu vůči svým nevinným a bezbranným civilistům zcela bez konkurence . A narozdíl od civilizovaného západu , který své zločiny sebereflexně odsuzuje (viz. odstraňování soch .....) , tak současné Rusko a jeho zdejší trolovský poskoci Sovětské nejkrvavější zločince ještě oslavují - staví jim sochy , pojmenovávají ulice..... - bohužel , protože nic jim nedávná minulost narozdíl od západu ani nic jiného nenabízí . A současný zcela diktátorsko-fašistycký režim v této neblahé tradici více-méně dále pokračuje .

Jenom připomínám , v nedávném článku zde byli popisovány války USA v minulosti , tak se diskutující drželi pouze USA a neovraceli pozornost poukazováním na širokou paletu válek SSSR .
Teď tady , kde se mluví o zločinech SSSR , tak se hned najde ňákej ubožák co zcela mimo téma odvrací pozornost mimo toto téma , pooukazováním na druhý . Fakt , ubohej proruskej propagandistickej hnus , přesně podle trolovskejch not z Petrohradu . Gratuluju .

astor

10. 11. 2021

Je pochopitelné, že pokrytecký Západ ukazuje na druhé. Stačí jen pohlédnout na historii evropského kolonialismu v Africe, Asii a Americe. A jejich agrese, z té poslední s desetisíci afghánských mrtvol, se přední ideologové Západu ne a ne vylhat a tak poukazuji na hrůzy cizí. Každý má své kostlivce ve skříni, vážení.

Mory

10. 11. 2021

https://dokumenty.tv/gulag-sovetska-historie-komplet-1-3-dokument/

Míra

10. 11. 2021

Očividně si někteří myslí, že to byl jen SSSR kdo má na svědomí strašné zločiny. Bodejť by si to nemysleli, když zločiny jiných se nepřípomínají, víme proč, že ano.

Zločiny Britského impéria
Jedním z mnoha zločinů Britského impéria je vyhlazení domorodých Tasmánců během britské kolonizace Tasmánie v 19. století. Velký irský hladomor v letech 1845–1851, ke kterému přispěla politika britské vlády, zahubil nebo vyhnal do emigrace polovinu irského obyvatelstva. Britská armáda během druhé búrské války v Jižní Africe v letech 1899–1902 budovala koncentrační tábory, ve kterých zemřely desítky tisíc búrských žen a dětí.[9][10][11][12]

Nespokojenost Keňanů s britskou nadvládou přerostla v letech 1952 až 1960 k povstání Mau Mau proti britské koloniální správě.[13] V té době byl britským premiérem podruhé Winston Churchill a situace přispěla k jeho rezignaci. Tisíce Afričanů zemřely a statisíce Kikujů byly internovány v koncentračních táborech.[14]

Po druhé světové válce se Britové snažili systematicky zahlazovat důkazy o zločinech Britského impéria a všechny dokumenty schopné kompromitovat britskou vládu a „britské metody správy a vládnutí“ byly ničeny. Britské ministerstvo pro kolonie pojmenovalo masové ničení citlivých dokumentů jako Operace dědictví.[15]

Brity dostihla zvěrstva v koloniích, poprvé zvažují odškodnění obětí
Sexuální zneužívání, bití, nucená kastrace. Těchto a dalších zvěrstev se prokazatelně na obyvatelstvu Keni v 50. letech minulého století dopouštěli příslušníci britské koloniální správy. Nyní by se Keňané mohli dočkat kompenzace.
Ze zveřejněných dokumentů vyplývá, že Londýn o vraždění a mučení v Keni dobře věděl. Brutalitu, s jakou britská koloniální správa přistupovala ke keňským povstalcům, popsal v jedné ze svých poznámek tehdejší generální prokurátor kolonie Eric Griffith-Jones.
Griffith-Jones souhlasil s vypracováním nové legislativy, která by bití zakazovala, nicméně nezapomněl dodat jednu důležitou poznámku. "Pokud budeme hřešit, musíme hřešit potají," citoval jeho zápisky britský list The Guardian.

Historička Caroline Elkins napsala zajímavou knihu o britském režimu v Keni po druhé světové válce. V reakci na vraždu 32 bílých kolonistů rebely Mao-Mao, Britové zmasakrovali asi 300 tisíc zástupců etnických Kikuyu a 1,5 milionu lidí zahnali do táborů. A všechny tyto události nebyly ve středověku, ale v roce 1950. A co představují britské koncentrační tábory popisuje izraelský historik Shmuel Dothan:


"Vězni koncentračního tábora Benjamin pracovali 12 hodin denně téměř bez přerušení. Na oběd byly dvě staré tvrdé placky (pita) a na večeři řídká zeleninová polévka. S hladu lidi jedli trávu a semena melounu. Tam nebyla žádná voda na mytí ani střecha nad hlavou. Vězni spali schoulení pod širým nebem. Ráno je probudila stráž údery hole. Političtí vězni byli dopravováni do lomu u Haify, drželi je po celé hodiny ve vagonech kde si lidé nemohli ani sednout, tak byly namačkáni... "


Ale to jsou neoficiální informace. Jak jsem pochopil, shrnující výzkum o anglickém gulagu v koloniích není doposud. Ale téměř celá říše byla pokryta tábory. Nehru si vzpomínal s výsměchem, že když slyšel o "Atlantické chartě", hlásající záměr spojenců zničit systém táborů (samozřejmě nacistických), on pravě seděl v táboře v britské zóně ... "

Jirka

10. 11. 2021

Mrtvej komunista, dobrej komunista!

Josse

10. 11. 2021

To Fero: A nenapadlo Vás někdy, že přesně to co si myslíte někdo chce aby jste si myslel?
O tradičním zemědělství v Rusku v našem pojmu nemůže být řeč. Před I.sv válkou tam byl prakticky nevolnický systém, který byl narušen "kulaky", tj. ozbrojenými bandami, které přišly z fronty. Byl tam neskutečný bordel, nic nefungovalo.
Zeptám se Vás tedy na něco, jaké jsou podle vás velikosti ztrát na Ruské straně v jednotlivých položkách:
- ztráty za I sv. války
- úbytek obyvatelstva ztrátou území (Finsko, Polsko,..)
- občanská válka, včetně války s Polskem

- hladomory před II sv. válkou
- stalinský teror před II.sv
- ztráty za II sv. války
- snad jsem na něco nezapomněl......když tak doplňte

PS: Kolektivizace po roce 1946? Čeho?

OBOR

10. 11. 2021

Bombíku na to ti mohu pouze říct, dovzdělej se, ale nejde o koncentráky jde o to jak se chovali všechny mocnosti když se chtěly kolonie trhnout. Evidentně o tom nice nevíš, pak bys neplácal něco o křižácích.( je to ještě čerstvejší minulost než gulagy) V rukavičkách to rozhodně nebylo....ale nejsem si jist jestli to ve své ideologické zaslepenosti budeš schopen pochopit....

fero

10. 11. 2021

Nějaký Josse zde předvedl opravdovou perlu demagogie: "Důvodem (hladmomorů) je velice krátká doba vhodná pro zemědělství (jen 5 měs v roce) a pokud se něco nepovedlo, byl hlad. " ... v jaké makovici mohla vzniknou taková hovadina, že v černozemních oblastech Ukrajiny, Povolží a Kubáně (kde o zemědělská sezona ještě o nejméně měsíc delší než v ČR), nebo Kazachstánu (kde panuje letní počasí do konce října) ??? Ale kremlobotům je každá lež dobrá, stejně jako blbost, že hladomor byl jen jednou - Sovětský svaz postihly ve 20. století tři velké hladomory: 1. v letech 1921-22 nepřežilo odhadem až 10 milionů lidí v Povolží a na Urale; 2. "golodomor" postihl SSSR v letech 1932-34, nepřežilo ho odhadem 7-8 milionů obyvatel, převážně z Ukrajiny a Kavkazu (denně umíralo až 25 tisíc lidí); 3. a poslední velký hladomor postihl Sovětský svaz těsně po válce, v letech 1946-47, kdy zemřelo na následky sucha a kolektivizace na 2 miliony lidí. (Hlavním viníkem hladomorů byl jednoznačně stalinský režim, který rozvrátil tradiční zemědělství, násilně urychloval kolektivizaci a konfiskoval úrodu, kterou zčásti prodával za dolary na Západ, zčásti nechal shnít ve skladech.)
p.s.
Čtvrté vydání nejobsáhlejší elektronické databáze "Oběti politického teroru v SSSR" ("Žertvy političeskovo terrora v SSSR", kterou vede už od r. 1998 sdružení Memorial) z r. 2013 zahrnuje na 2 miliony 700 tisíc jmen. Aktual-izovaná pátá verze (kterou lze najít na internetových stránkách http://lists.memo.ru), obsahuje již více než 3 miliony 100 tisíc záznamů, což však podle tvůrců databáze představuje stále jen asi 25% z celkového počtu obětí státního teroru v bývalém SSSR.

fero

10. 11. 2021

Naši kremloboti by si tam měli udělat výlet a pomeditovat na hromadných hrobech

Josse

10. 11. 2021

To Šebesta. Nesmíte pane hned všemu věřit. Cílem těchto článků je vyvolat nenávist a odpor k Rusku a komunistů, což se víceméně daří, s realitou moc společného nemají. V Rusku po koci I sv. války byl neskutečný bordel a jeho řešení by nebylo snadné a bezpolestné pro nikoho. Hladomory byly v Ruské říši od nepaměti vcelku pravidelně a je s podivem, že po bolševické revoluci byl jen jednou. Důvodem je velice krátká doba vhodná pro zemědělství (jen 5 měs v roce) a pokud se něco nepovedlo, byl hlad. Oběti jsou velmi nadsazované a když si je spočítáte, tak by v Rusko po II. sv válce nomohl být skoro nikdo a kupodivu jich bylo cca 160 mil jako na začátku I sv. války.
Většinu blábolů o Rusku má na svědomí Robert Conquest, ale to byla jeho práce - ideologického zpravodajce. Pokud se chcete podívat na historii Ruska i z jiné strany přečtěte si třeba Jiřího Šifrina: Bůh synergie.
Jinak počet úbytku obyvatelska za velké krize v USA se odhaduje na 5 mil, ale údaje o tom jsou nejisté i těžko dohledatelné.

otacon70

10. 11. 2021

OBOR: Ruští bolševici ale přece takto "osvobodili" vlastní národ od útlaku a vykořisťování a ještě ten teror exportovali do jiných zemí

bombero

10. 11. 2021

obor- ještě,že jste nevytáhl křižácké tažení a výpady říma...
mark- hlavně soustředit NEPŘÍTELE...A kolik takových táborů ten zlý západ měl po 1938?

OBOR

10. 11. 2021

Mark a jak by si nazval počínání belgičanů v Kongu? 10mil. mrtvých a hromady zmrzačenčených včetně dětí bez nožiček a ručiček...nebo chování francouzů v Alžíru..atd atd. Nechce to být tak ideologicky zaslepený a žvanit furt jako kafemlejnek dokola, ale pořádně se rozhlédnout....:wink:

Mark

10. 11. 2021

Mark

A pročpak asi provozovaly tato "zařízení" západní "demokratické" "lidumilné" státy?? S jakým cílem, poskytnout ubytování a stravu chudým?:smile:

Mark

10. 11. 2021

Míra

Koncentráky a podobná zařízení, byla vždy. Ve středověku a starověku to byla spíš ubytovací zařízení pro otroky, kteří byli i někde někdy docela dobře živení.
Ale musíš sám uznat, že nacisté a komunisté z těchto zařízení, táboru udělali doslova " mlýnek na lidské maso". Vyždímat, zničit, zlikvidovat a to masově.

bombero

10. 11. 2021

Míra zase bolševické lži ruského kolaboranta.zaprvé, poprvé ho použili španělém angláni byli až druzí a pak měly sloužit k koncentraci nepřátel na jednom místě- Také se jim tenkrát spíš říkalo internační.Kdežto ruský komunista likvidoval hlavně své vlastní lidi

Míra

10. 11. 2021

Je otřesné k jakým zvěrstvům docházelo a ne jen v SSSR.
Snad není nikdo tak naivní aby si myslel, že zvěrstva mají na svědomí jen nacisti a komunisti.
Zrovna třeba ty koncentráky vymysleli Britové.

hb74

10. 11. 2021

nejhorší na tom článku bude banda ruskejch trollů v diskusi, kteří zase budou tvrdit nesmysly - že se to nestalo, že si za to mohli vězni sami (jinak by tam přece nebyli) atd...
Němci se od Rusáků aspoň poučili

Mark

10. 11. 2021

SSSR byla jedná z nejvražednějších říši v dějinách lidstva, jen ten jejích zvrácený experiment komunismus má na svědomí po celém světě přes 100.000.000 mrtvých.

liberal shark

10. 11. 2021

Říkám to pořád, neexistuje rozdíl mezi nacismem a komunismem.

Richard Šebesta

10. 11. 2021

To je něco,co nemá obdoby. Když si vzpomenu jak nás učili v 70.letech minulého století všechno špatné o 1.republice,že lidi hladověli nebylo práce,policie střílela do dělníků a v té zemi o níž Fučík psal (SSSR) ten komunistický blabol, byl blahobyt a všichni žili spokojeně, tak mi ještě teď je z těch komunistů na zvracení.Dobře si pamatuji věty z 9.třídy dějepisu rok 1974. V době hospodářské krize 1929-1933 byl v západních zemích hlad,nezaměstnanost a jediný stát,který se tomu vyhnul byl SSSR. Komunistčtí falešní historici jaksi zapomněli zmínit o Gulagu tedy síti koncentráčních táborů po celém SSSR,kde v té době umíraly tisíce lidí a taky třeba o uměle vyvolaném hladomoru na Ukrajině počátkem 30.let tedy právě v době kdy v kapitalistickém světě vrcholila hospodářská krize. Ten hladomor na Ukrajině znamenal nejméně 4 miliony mrtvých včetně žen a dětí moc by mne zajímalo kolik mrtvých zemřelo v západních zemích (USA a Evropa mimo SSSR) na bídu a hlad v tomto období ale typuji,že sotva desetina zemřelých v SSSR a to jsem možná dost nadsadil. O Kolymě jsem už něco slyšel,ale tenhle článek je něco nového .Děkuji autorům za něj.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací