EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Poslední německý voják se vzdal v Arktidě, Němci na něj zapomněli...

 28. 02. 2017      kategorie: Vojenská historie      2 komentáře

Posledním německým vojákem, který se oficiálně vzdal po druhé světové válce, byl Wilhelm Dege. Stalo se to v Arktidě, když už bylo měsíce po válce.

arktida_16
Foto: Wilhelm Dege

Německo vyslalo v roce 1944 do Arktidy přesněji na Špicberky (norsky Svalbard) v Severním ledovém oceánu dvanáctičlennou výpravu, která měla vybudovat na pobřeží meteorologickou stanici a hlásit do Říše povětrnostní údaje.

Psali jsme: Kurland-Kessel - hledání válečné historie, část II.

arktida_14
Foto: Meteorologická stanice, kterou obývala posádka Wilhelma Degeho

V jejím čele byl Wilhelm Dege. Operace se jmenovala Haudegen a byla překvapivě úspěšná. Němci se dokázali skrývat před britskými hlídkami a celý rok hlásit meteorologická data do Berlína. Jediným vážným problémem byli lední medvědi, se kterými se často museli vypořádávat svými puškami.

arktida_11
Foto: Jediným vážným problémem byli lední medvědi... 

Psali jsme: Generál Heliodor Píka - Československý voják a legionář, který se stal obětí komunistického režimu

Jenže válka končila a poslední rozkaz z dubna 1945 z Německa zněl: zničit veškeré vybavení včetně vysílačky. Skupina Haudegen tak zůstala bez možnosti komunikace ve svém táboře a jediným dopravním prostředkem byla malá veslice, se kterou neměli šanci někam doplout.

arktida_13
Foto: Meteorologická činnost Wilhelma Degeho

Výprava zůstala uvězněna na pustém ledovém pobřeží až do 3. září. Tehdy k táboru připlula norská loď Blasel. Její kapitán Liev Albertsen se s několika námořníky vylodil na břeh a Dege se s ním přivítal. Pozval ho dovnitř na šnaps a sušenky. Vše probíhalo v družné atmosféře a Norové na základně přespali.

arktida_04
Foto: Momentka ze života na základně

Ráno byl ale Albertsen velmi nervózní. Denge se ho zeptal, co se děje. "Moji nadřízení chtějí, abych vás požádal, abyste se mi oficiálně vzdal. Jenže já nevím, jak se takové věci dělají," odpověděl mu Albertsen sklesle. Dege vyndal z pouzdra pistoli a položil ji na stůl. "Tímto se vám oficiálně vzdávám," řekl s úsměvem.

arktida_05
Foto: Momentka ze života na základně

Nor se ještě nesměle zeptal, zda si pistoli může nechat. Pak ještě Denge sepsal jakýsi dokument, v němž stálo, že se celá německá posádka vzdala kapitánu Albertsenovi. Byli to poslední němečtí vojáci, kteří se vzdali po druhé světové válce.

arktida_15
Foto: Základna se dochovala dodnes

Zdroj: extrastory.cz

 Autor: Tomáš Chalupa

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Oleg

17. 05. 2019

Tihle chlupáči po nich tady zůstávají
v tom ledu a sněhu jsou jako doma
Lední medvědice s medvíďaty v zimě
https://www.youtube.com/embed/CbILj_CYqno

Marek

06. 04. 2019

Když už bylo zcela zřejmé, že německá vojska na frontách ustupují, bránila se nacistická propaganda používání slova "ústup" a vymyslela formulaci "plánovaný úhybný pohyb". Lidový vtip to komentoval tím, že u řezníka chtěl zákazník 10 dkg plánovaného úhybného pohybu. Když mu řezník sdělil, že neví, co to je, zákazník odpověděl, že on taky ne. Ale Němci prý říkají, že je to lepší než nářez.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací