EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Pozvánka na odhalení pamětní desky Václavu Jíchovi, DFC, AFC

 11. 02. 2015      kategorie: Události      1 komentář

Původcem pamětní desky je jeden z členů sdružení Tmavomodří Jiří Wicherek, impulsem mu byla jeho kolegyně, vzdálená příbuzná Václava Jíchy, a také návštěva pietního aktu v Jíchových rodných Dnešicích, protože autor knihy o Václavu Jíchovi chtěl zjistit, kde žil poté, co se jeho rodiče odstěhovali. Do dalšího dění se už zapojil další člen sdružení, projednali umístění s majitelkou nemovitosti, technické řešení a „..pak už jsme jen koumali nad podobou té desky (to bylo nejsložitější)...no a konec už znáš," píše mi k realizaci celé akce Jiří Wicherek.

Kdo byl Václav Jícha

Václav Jícha se narodil 10. února 1914 v Dnešicích nedaleko Přeštic na Plzeňsku. V šesti letech, kdy jeho rodiče dostali práci v bohnické psychiatrické léčebně, se Jíchovi přestěhovali do Prahy. Už jako žák základní školy se zajímal o létání a později získal průkaz sportovního pilota. V československé armádě byl zařazen jako letecký mechanik, ale později absolvoval i pilotní výcvik. Po okupaci Československa odešel do Polska a z něj, podobně jako většina československých letců, do Francie. Po přeškolení na francouzská letadla se zapojil do bojů, během kterých sestřelil čtyři letadla, jedno z nich ve spolupráci. Ve Velké Británii, kam odplul po kapitulaci Francie, létal v několika britských perutích, se kterými bojoval v Bitvě i Británii.

odhaleniJicha02
Foto: Václav Jícha drží poškozenou část křídla Spitfiru 

Psali jsme: Uctění dne válečných veteránů aneb Cesta poděkování, úcty a pokory - díl III.

Později sloužil u 313. československé stíhací perutě. Po dokončení prvního operačního turnusu létal jako zkušební pilot s mnoha různými typy letounů, a to nejen stíhačkami.

Zahynul po letecké havárii 1. února 1945, a to nikoliv na následky zranění. Podle dochovaných stop byl jen lehce zraněn, ale pomoc přišla pozdě a on zmrznul. Václav Jícha je pohřben na hřbitově v Haddingtonu. Na hřbitově v Praze Bohnicích je umístěn jeho kenotaf, obsahující urnu s prstí z jeho hrobu.

odhaleniJicha03
Foto: Hrob Václava Jíchy

Psali jsme: Jsou nám v podstatě lhostejní do doby, než je opravdu potřebujeme

Václav Jícha byl vyznamenán třemi Československými válečnými kříži 1939, dvěma Československými medailemi Za chrabrost před nepřítelem, Československou medailí Za zásluhy I. stupně, Československou vojenskou pamětní medailí se štítky F a VB, dále DFC, AFC, 1939 – 1945 Star with Battle of Britain Clasp, Air Crew Europe Star, Defence Medal, War Medal a francouzským válečným křížem se čtyřmi palmami a stříbrnou a bronzovou hvězdou.

V Praze, na sídlišti Černý Most, je po něm pojmenována ulice. Pamětní desky mu byly již dříve odhaleny v jeho rodné obci i na pražské škole, kterou navštěvoval. Jeho jméno nese 26. odbočka Svazu letců, jejímž členem je autor tohoto článku.

Dne 14. února bude ve 14.00 na adrese K Pískovně 73/12 v Praze – Bohnicích odhalena pamětní deska Václavu Jíchovi, DFC, AFC, stíhacímu a zalétávacímu pilotovi RAF.

odhaleniJicha
Foto: Pozvánka na odhalení pamětní desky Václavu Jíchovi

Ceremoniál i pamětní desku připravilo sdružení Tmavomodří. To vzniklo před čtrnácti lety při diskusi na webu filmu Tmavomodrý svět. Jeho členové se díky svému zájmu o historii 2. světové války a naše letce stále scházejí.

Některé informace o hřbitově, kde jsou uloženy ostatky Václava Jíchy, DFC, AFC, naleznete zde.

Filip Procházka
KVH 276th Sqdn (reenacted) RAF, o. s., www.276.cz

 Autor: Filip Procházka

CENOVÉ BOMBY (1351)

Komentáře

Eman33

06. 04. 2019

Tenkrát tu vládla esa - Rudolf Beran

Předseda vlády:
* 28. 12. 1887 Pracejovice (okr.Strakonice) - 28. 2. 1954 Leopoldov (okr. Trnava, Slovensko)
Po Mnichovu 1938 prosazoval koncentraci politického života v okleštěné ČSR; od listopadu 1938 do března 1939 předseda Strany národní jednoty, od 1. 12. 1938 do 15. 3. 1939 předseda vlády Česko-Slovenska. Od 15. 3. do 27. 4. 1939 předseda vlády protektorátu Čechy a Morava. Poté odešel z politického a veřejného života, udržoval však kontakty s částí protektorátní reprezentace i domácího odboje, který též finančně podporoval. V květnu 1941 zatčen gestapem a v červnu 1942 odsouzen v Berlíně k 10 rokům žaláře; v prosinci 1943 propuštěn do domácího vězení a konfinován v Pracejovicích, kde 6. 5. 1945 osvobozen Američany. 14. 5. 1945 zatčen čs. bezpečnostními orgány, obviněn z úkladů proti čs. státu a kolaborace s německými okupanty a v dubnu 1947 odsouzen Národním soudem k 20 letům těžkého žaláře a propadnutí veškerého jmění. Zemřel ve vězení.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací