EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Pozvánka na odhalení pamětní desky Václavu Jíchovi, DFC, AFC

 11. 02. 2015      kategorie: Události      0 bez komentáře

Původcem pamětní desky je jeden z členů sdružení Tmavomodří Jiří Wicherek, impulsem mu byla jeho kolegyně, vzdálená příbuzná Václava Jíchy, a také návštěva pietního aktu v Jíchových rodných Dnešicích, protože autor knihy o Václavu Jíchovi chtěl zjistit, kde žil poté, co se jeho rodiče odstěhovali. Do dalšího dění se už zapojil další člen sdružení, projednali umístění s majitelkou nemovitosti, technické řešení a „..pak už jsme jen koumali nad podobou té desky (to bylo nejsložitější)...no a konec už znáš," píše mi k realizaci celé akce Jiří Wicherek.

Kdo byl Václav Jícha

Václav Jícha se narodil 10. února 1914 v Dnešicích nedaleko Přeštic na Plzeňsku. V šesti letech, kdy jeho rodiče dostali práci v bohnické psychiatrické léčebně, se Jíchovi přestěhovali do Prahy. Už jako žák základní školy se zajímal o létání a později získal průkaz sportovního pilota. V československé armádě byl zařazen jako letecký mechanik, ale později absolvoval i pilotní výcvik. Po okupaci Československa odešel do Polska a z něj, podobně jako většina československých letců, do Francie. Po přeškolení na francouzská letadla se zapojil do bojů, během kterých sestřelil čtyři letadla, jedno z nich ve spolupráci. Ve Velké Británii, kam odplul po kapitulaci Francie, létal v několika britských perutích, se kterými bojoval v Bitvě i Británii.

odhaleniJicha02
Foto: Václav Jícha drží poškozenou část křídla Spitfiru 

Psali jsme: Chemický útok, který spustil raketovou odvetu proti Sýrii, byl vykonstruovaný?!

Později sloužil u 313. československé stíhací perutě. Po dokončení prvního operačního turnusu létal jako zkušební pilot s mnoha různými typy letounů, a to nejen stíhačkami.

Zahynul po letecké havárii 1. února 1945, a to nikoliv na následky zranění. Podle dochovaných stop byl jen lehce zraněn, ale pomoc přišla pozdě a on zmrznul. Václav Jícha je pohřben na hřbitově v Haddingtonu. Na hřbitově v Praze Bohnicích je umístěn jeho kenotaf, obsahující urnu s prstí z jeho hrobu.

odhaleniJicha03
Foto: Hrob Václava Jíchy

Psali jsme: Nový válečný snímek ukazuje hororový život v minovém poli

Václav Jícha byl vyznamenán třemi Československými válečnými kříži 1939, dvěma Československými medailemi Za chrabrost před nepřítelem, Československou medailí Za zásluhy I. stupně, Československou vojenskou pamětní medailí se štítky F a VB, dále DFC, AFC, 1939 – 1945 Star with Battle of Britain Clasp, Air Crew Europe Star, Defence Medal, War Medal a francouzským válečným křížem se čtyřmi palmami a stříbrnou a bronzovou hvězdou.

V Praze, na sídlišti Černý Most, je po něm pojmenována ulice. Pamětní desky mu byly již dříve odhaleny v jeho rodné obci i na pražské škole, kterou navštěvoval. Jeho jméno nese 26. odbočka Svazu letců, jejímž členem je autor tohoto článku.

Dne 14. února bude ve 14.00 na adrese K Pískovně 73/12 v Praze – Bohnicích odhalena pamětní deska Václavu Jíchovi, DFC, AFC, stíhacímu a zalétávacímu pilotovi RAF.

odhaleniJicha
Foto: Pozvánka na odhalení pamětní desky Václavu Jíchovi

Ceremoniál i pamětní desku připravilo sdružení Tmavomodří. To vzniklo před čtrnácti lety při diskusi na webu filmu Tmavomodrý svět. Jeho členové se díky svému zájmu o historii 2. světové války a naše letce stále scházejí.

Některé informace o hřbitově, kde jsou uloženy ostatky Václava Jíchy, DFC, AFC, naleznete zde.

Filip Procházka
KVH 276th Sqdn (reenacted) RAF, o. s., www.276.cz

 Autor: Filip Procházka

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací