EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Přesná munice pro polské kraby

 05. 05. 2013      kategorie: Vojenská technika      0 bez komentáře

Polská armáda chce nakoupit přesně naváděnou protipancéřovou munici pro své 155mm samohybná děla Krab. Jde o speciální druh munice, která může velmi přesně a účinně ničit obrněné jednotky protivníka, včetně tanků.

SMArt municeFoto: Protitanková dělostřelecká munice SMArt 155 / GIWS

Polští vojáci si mohou v současné době vybírat ze tří variant. První je přesně naváděný 155mm granát Excalibur s protipancéřovou submunicí SADARM od americko-švédského týmu Raytheon/Bofors. Další je německá munice SMArt (Suchzünder Munition für die Artillerie) od GIWS. Třetí Bonus Mk2 od švédsko-francouzské aliance SAAB / Nexter.

Psali jsme: Mjölner: Švédský samohybný minomet, který je v mnoha ohledech jedinečný

Princip fungovat je u všech tří systémů podobný. Dělo vypálí nad očekávané pozice obrněných jednotek protivníka granát se submunicí. Ta se v určité výšce oddělí od granátu a začne skenovat prostor pod sebou. Aby pád nebyl tak rychlý, je munice zpomalována padákem (SADARM, SMArt) nebo brzdovými křidélky (Bonus Mk2).

Video: Ukázka fungování Bonus MK2 / YouTube

Každá munice však používá jiný druh (případně mix) skenování – radiometr, infračervený detektor nebo LIDAR. Cíl je pak ničen shora explozí formovaným projektilem (EFP).

Psali jsme: Bezpilotní stroj „B" : Reálný Transormer!

Jako každá armáda, ani ta polská nemá peníze na rozhazování. Zástupce polské armády proto nejprve čekají na informace od výrobců, kolik bude stát série 500 kusů granátů, 500 – 1000 kusů, 1000 – 1500 a nakonec na kolik vyjde série více než 1500 kusů přesně naváděných 155mm granátů.

V poměru k ceně se pak budou posuzovat technické dovednosti munice. Půjde především o dostřel, tloušťku probíjeného pancíře, pravděpodobnost zásahu, pracovní teplota, hmotnost náboje nebo odolnost z hlediska elektronického rušení.

První ostré bojové nasazené přesné dělostřelecké munice proběhlo při americké invazi do Iráku v roce 2003. Americká 3. pěší divize vystřelila celkem 121 granátů SADARM na irácké obrněné jednotky. Údajně bylo zničeno 48 nepřátelských vozidel.

Zdroj: Altair

 Autor: Jan Grohmann

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací