Video: Přesný úder v okupovaném městě. Cílem bylo velení ruských tajných služeb
Ukrajinské drony zasadily citelný úder ruským speciálním složkám v okupovaném Doněcku. Při ranní operaci z 22. dubna zničily velitelské stanoviště Mobilní správy operací ruské FSB, tedy jednotky, která podle dostupných informací zajišťuje kontrarozvědnou činnost, sabotáže, speciální operace, budování agenturních sítí i koordinaci proruských formací.
Foto: Přesný úder v okupovaném městě: Cílem bylo velení ruských tajných služeb | Telegram
Informaci zveřejnil velitel Ukrajinských sil bezpilotních systémů Robert „Madyar“ Brovdi. Podle předběžných údajů si útok vyžádal celkem 27 zasažených příslušníků ruských okupačních sil. Dvanáct důstojníků mělo být zabito a dalších patnáct zraněno.
Samotný úder provedli vojáci 1. samostatného centra Sil bezpilotních systémů za koordinace Deep Strike Center a ve spolupráci s jednotkami 1. sboru Národní gardy Ukrajiny „Azov“. Cíl zasáhlo osm dronů typu Middle Strike FP-2, každý s hlavicí o hmotnosti 60 až 100 kilogramů. Už samotný rozsah nasazených prostředků naznačuje, že nešlo o nahodilý zásah, ale o pečlivě připravenou operaci proti vysoce hodnotnému cíli.
Podle analytiků z projektu Dnipro Osint se velitelské stanoviště nacházelo v budově na adrese Universitetska 48 v Doněcku. K tomuto závěru dospěli po analýze fotografií a videí ze sociálních sítí, které byly po útoku zveřejněny. Velitel USF navíc publikoval i záběry z ukrajinských úderných dronů pořízené těsně před samotným zásahem.
Zvláštní pozornost budí i povaha zasaženého objektu. Nešlo o běžné vojenské zázemí, ale o velitelské pracoviště struktury spojené s operacemi v týlu, zpravodajskou činností a koordinací vlivu na okupovaných územích. Pokud se zveřejněné informace potvrdí, může jít o jeden z nejcitelnějších zásahů proti ruskému bezpečnostnímu aparátu v Doněcku za poslední dobu.
Jak se Ukrajincům podařilo toto velitelské stanoviště v okupovaném městě odhalit, zatím zveřejněno nebylo. Právě tato neznámá ale podtrhuje další rozměr celé operace: vedle přesnosti samotného úderu naznačuje i velmi kvalitní zpravodajskou přípravu.

Útok tak znovu ukazuje, jak výrazně se moderní bojiště mění. Bezpilotní prostředky už neslouží jen k průzkumu nebo taktickým zásahům na frontové linii. Stále častěji se stávají nástrojem pro přesné údery hluboko v zázemí protivníka — a to i proti cílům, které byly dříve považovány za relativně bezpečné.
Zdroj: The Moscow Times





Komentáře
Šebesta
24. 04. 2026, 08:31Fotze blaboly tu vykladas hlavne ty !
Slavoslav
24. 04. 2026, 08:33stetka
kedy to rusakovo definitivne porazi Ukrajinu? ty tu neustale pises ako sa mu dari a ako nezadrzatelne a isto postupuje ty nasa rusacka stetka. Alebo ta uz rovno mozem volat cinska stetka? videl som, ze pomaly presuvas aktiva a hladas noveho pana co ta bude drzat na remeni
Slavoslav
24. 04. 2026, 07:37inak, cokel, toto by si ty mohol vysvetlit, predsa len vies vsetko o riadeni svtea. Ako to, ze ceny rastu ked rusakovo vykazuje minimalnu inflaciu?
https://bsky.app/profile/antongerashchenko.bsky.social/post/3mk6muywehc2q
Slavoslav
24. 04. 2026, 07:34jop, toto bola nadherna operacia. Najma pobavilo ako rusaci pri informovani o utoku zabudli zmienit, ze ten rezidentny objekt bolo hniezdo FSB.
Slavoslav
24. 04. 2026, 07:40vkusne video od Madara k tejto udalosti
https://bsky.app/profile/maks23.bsky.social/post/3mk6bg7kg5c23
inak, som zvedavy ako dlho bude trvat kym tu niekto z dezo grupy vytiahne Krapivnikov najnovsi blabol