EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Příběh jednoho z nejefektivnějších operátorů speciálních jednotek

 25. 07. 2021      kategorie: Zahraniční armády      7 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Příslušník australské armády Ian Turner absolvoval celkem sedm misí, z toho byl čtyřikrát nasazen v Afghánistánu a dvakrát v Iráku, a to vždy se svojí jednotkou "B" Company, 2nd Commando Regiment.

V boji proti terorismu byl dobře známý jako jeden z nejefektivnějších operátorů speciálních jednotek. Obdržel bronzové vyznamenání (Bronze Commendation) od australské armády i speciálních jednotek, zneškodnil nespočet nepřátelských bojovníků, likvidoval sklady opia vlastněné Tálibánem a vycvičil stovky iráckých policistů.

36275083_1679927058781464_2426174072858607616_n
Foto: Ian Turner zemřel 15. července 2017 v Sydney | Australian Commando Association / CC BY-NC-ND

Na Ianovi se však jeho zážitky z misí podepsaly a není se čemu divit. Někteří jeho spolubojovníci byli zraněni či zabiti. Několik dětí domorodců zemřelo v jeho náručí, když se je pokoušel v bojové zóně zachránit. Posttraumatický stresový syndrom (PTSS, PTSD) ho nakonec dovedl k závislosti na alkoholu a drogách, což mělo neblahý vliv na jeho rodinnou situaci a vše vyvrcholilo pokusem o sebevraždu. Všechny tyto varovné signály však velení armády ignorovalo a znovu a znovu Iana posílalo do boje.

Během své poslední mise v Iráku, v roce 2016, nechal Ian v nákladovém prostoru transportního letounu C-130 Hercules malovanou pornografickou kartičku v rámci armádního oblíbeného a neškodného žertíku, známého jako "cock carding". Když se to však armádní velení dozvědělo, reagovalo velmi přísně. V rámci zcela přehnané reakce byl Ian okamžitě po svém návratu do Austrálie degradován ze seržanta na desátníka. Navíc dostal rozkaz k okamžitému opuštění své milované jednotky "B" Company.

ian_01Foto: Ian Turner | Australian Defence Force (ADF) / Public domain

Iana nucené opuštění jednotky, se kterou bojoval posledních deset let, psychicky definitivně dorazilo. Jeho psychický stav se prudce zhoršil a do závislosti na alkoholu a drogách se propadl ještě hlouběji. Před čtyřmi lety si pak vzal život. Zůstala po něm manželka Jo a dvě malé děti.

V posledních letech byla jeho smrt v Austrálii politizována a jeho kariéra používána jakožto příklad údajných válečných zločinů, páchaných australskou armádou. Stále probíhají také vážné debaty o tom, že by mu měla být posmrtně odebrána jeho vyznamenání.

Těsně předtím, než si Ian sáhl na život, svěřil se svému otci, že mu armáda řekla: "Turnere, lidi jako jsi ty už nepotřebujeme, je čas odejít."

Možná, že lidé jako Ian už v dnešních armádách opravdu nemají místo, kdo ví. Nicméně Ianova odvaha v boji a jeho další vojenské zásluhy jsou neoddiskutovatelné.

Zdroj: www.abc.net.audailymail.co.uk

 Autor: Griffon

Komentáře

Czert

02. 08. 2021

Neni divu ze se levicaci posmrtne snazili jeho karieru znicit, komuniste takove lidi nenavidi, ty co maji radi svou zemi, protoze pro ne predni laska a vernost ke strane a komunismu.

A to, jak prisne a spatne reagovalo jeho veleni na onen zertik, je to dukaz toho ze i v australske armade sou lidi povyseni nad svoje schopnosti.
Holt kdyz na zapade je popularni wokenism, tak je jasne ze takovi mamlasove budou povysovani i v armade a tam dlouhodobe skodit.

Jiří Černý

26. 07. 2021

Máme tu nová slovíčka:
- operátor strojní pušky,
- manažér polní pěchoty........

Jura

25. 07. 2021

Nadřízené vyházet minimálně pro plýtvání, vždyť jeho výcvik musel stát ranec a za takovou blbost letí schopný voják? No ono si dnes moc nevybere, ale místo sebevraždy se měl poohlédnout po jiném tolerantnějším a solventnějším zaměstnavateli.

Jarka

25. 07. 2021

Asi je načase by armáda začala nabírat úchyláky. Struktura velení by tomu odpovídala, samý buzerant.

Vladimír Procházka

25. 07. 2021

Pokud v armádě není místo pro bojovníky tak ať jde armáda do ......!!K čemu taková armáda?Jen se živí karierní důstojníci co z kanceláře nevytáhnou paty a vymýšlí předpisy.

Jan

25. 07. 2021

proc? protoze fales,gender, progresivizmus, multikulti, atd...

Jan

25. 07. 2021

Proč by tam lidi jako byl on už neměli místo?

Přidat komentář