EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Smutný příběh statečného vojáka Wehrmachtu romského původu

 21. 07. 2021      kategorie: Vojenská historie      194 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Tento příběh zrůdnosti nacistického režimu, jehož obětí se stal statečný voják Wehrmachtu, jenž měl romský původ, by neměl zůstat zapomenut. Smutný hrdina příběhu se jmenoval Oswald Winter, a i když se s celou rodinou považoval za říšského Němce, původem to byl německý Rom.

Rodina Winterů byla dobře situovaná, patřila ke střední třídě a cítila se vlastenecky založená. V roce 1939 byl Oswald, jako ostatní mladí Němci, povolán do Říšské pracovní služby a odtud v roce 1940 byl přeřazen do Wehrmachtu. Oswald se stal příslušníkem 190. pěchotního pluku, který patřil do 6. armády. 6. armáda se později nechvalně proslaví u Stalingradu. Tažení do Francie se už Oswald zúčastnit nestihl, ale válce proti Rusku se už nevyhnul. Tam zažil ukrutnou ruskou zimu, přežil několik těžkých bojů, dostal několik vyznamenání, včetně Medaile za východní frontu, které vojáci říkali Řád zmrzlého masa. V bitvě o Stalingrad trefila Oswalda ruská střela do levé plíce a ten tak skončil v nemocnici. Když se mu zranění zahojilo, dostal rekonvalescenční volno a mohl se podívat za svou rodinou do Vratislavi. Doma překvapeně zjistil, že byt jeho rodiny je zcela prázdný. Od sousedů se následně dozvěděl, že jeho matku a sestry odvezlo gestapo.

217572740_511229493292162_7042540585594174659_n
Foto: Oswald Winter, byl Rom původem z Vratislavi, v roce 1942 vyznamenaný Železným křížem | neznámý autor / Wikimedia Commons / Public domain

Němci v té době už začínali uplatňovat své rasové zákony týkající se německých cikánů a postupně deportovali své Romy do Osvětimi. A tam také zamířila Oswaldova rodina. Mladý muž byl celou dobu na frontě a neměl o poměrech doma nejmenší ponětí. Byl tím vším samozřejmě velmi překvapen a ničemu nerozuměl. On ani jeho rodina se za Romy nikdy nepovažovali a Oswald si myslel, že došlo k omylu. Nakonec se rozhodl, že se obrátí na své nadřízené a poprosil je, aby mu pomohli. Důstojníci jeho jednotky i jeho ošetřující lékař pak skutečně napsali dopisy, velitel jeho roty poslal dopis dokonce samotnému Heinrichovi Himmlerovi. Všichni snažili dosvědčit, že Oswald Winter je dobrý Němec a statečný voják. A stal se zázrak. Oswald byl na rozkaz Himmlera předvolán do hlavní kanceláře římské bezpečnosti v Berlíně, kde ho přijal sám Kaltenbrunner. Oswald mu v jeho kanceláři vypověděl, že na východní frontě bojuje skoro od začátku války a jeho starší bratr tam už zemřel. Jeho další dva bratři bojují za Německo také, jeden slouží jako střelec flaku v Mnichově, druhý bojuje jako tankista na východní frontě. Poprosil tak Kaltenbrunnera, ať pomůže jeho rodině, protože jsou to všichni dobří Němci. Kaltenbrunner ho pozorně vyslechl a omluvil se mu, že určitě došlo k chybě v administrativě a slíbil mu, že jeho matku a sestry propustí. Pak si zapsal jména obou bratrů a čísla jednotek, kde sloužili, aby si vše mohl ověřit. Oswald byl velmi naivní a Kaltenbrunnerovi uvěřil, svojí návštěvou však poslal jednoho ze svých bratrů na smrt, a pro svou matku a sestry již tehdy stejně nemohl nic udělat.

stalingradFoto: V bitvě o Stalingrad trefila Oswalda ruská střela do levé plíce a ten tak skončil v nemocnici. (ilustrační foto) | neznámý autor / Wikimedia Commons / Public domain

Jeho matka a nejstarší sestra byla již zavražděna v Osvětimi. Mladší sestra byla sterilizována a dokázala přežít až do konce války. Oba jeho bratři byli na příkaz Kaltenbrunnera propuštěni z armády a předáni gestapu. Ten, který sloužil u protiletadlové obrany byl přímo z Mnichova odvezen do Osvětimi, kde ho okamžitě zplynovali. Bratr tankista měl víc štěstí a jeho kamarádi z jednotky mu tehdy pomohli se před gestapem ukrýt. Mezitím se nic netušící Oswald vrátil do nemocnice, kde byl dříve ošetřován ze zranění plic, aby dostal od svého lékaře doklad, se kterým se chtěl vrátit ke své jednotce v Rusku. Lékař ho však varoval, že tam pro něj byli dva příslušníci gestapa, kteří ho chtěli odvést. Lékař jim naštěstí řekl, že je Oswald pro převoz pořád příliš slabý, ať přijdou za pár dní a gestapáci souhlasili. Lékař pak Oswaldovi vystavil vojenské potvrzení o propuštění a Oswald okamžitě zmizel.

Nejdříve utekl do Polska, kde se nějaký čas skrýval a potom odešel do Československa, kde ho zaměstnali ve Škodových závodech. Gestapo ho nedostihlo a on tam dožil válku.

Zdroj: schule-bw.de

CENOVÉ BOMBY (267)

Komentáře

Czert

27. 07. 2021

Jimmy
Kazdy normalni clovek je rad ze adla prohral, ale to neznamena ze budeme omlouvat zlociny komunismu a sssr jen proto ze odvedli nejvetsi dil na porazce nemecka.

Czert

27. 07. 2021

Karliku
Kdyby adla vyhral, tak si vyletel kominem, ledazeby si mohl dokazat ze mas germanske predky, nejhure od dedy.

karel3

27. 07. 2021

jimny
"...kdyby zvítězil Hitler a jeho pomocníci a je lhostejné jestli z Evropy, Balkánu, Ukrajiny nebo Pobaltí.. ....tak jako stát neexistujeme a mnozí z nás už vyletěli komínem.."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nemáš tam všechny pomocníky.
Zapomněl jsi na Sovětský svaz (16.dubna 1922 - 21.června 1941), který si s Hitlerem nakonec rozdělil Evropu na 2 sféry vlivu.
Tvoje " Kdyby" má i jiný rozměr.
Kdyby nebyl Adolf Hitler blázen a spolupráce nacistů s komunisty se dlouhodobě opírala o první a druhý Pakt Molotov-Ribbentrop, tak bys vyletěl komínem a v Evropě by možná dodnes existovaly dvě říše, nacistická Třetí a komunistická Sovětský svaz. :slight_smile:

jimny

27. 07. 2021

Se zájmem, tady na fóru čtu vaší diskuzi. Skoro to tak vypadá, že vše má své možné vysvětlení a může se obhájit. Ale pokud by jsme měli mít jen špetku pudu sebezáchovy, tak by jsme měli také dějiny hodnotit podle zájmů naší republiky a jejich obyvatel.....kdyby zvítězil Hitler a jeho pomocníci a je lhostejné jestli z Evropy, Balkánu, Ukrajiny nebo Pobaltí.. ....tak jako stát neexistujeme a mnozí z nás už vyletěli komínem... nebo kopeme uhlí někde za Uralem pro Němce.

Petr Hertel / ČERT

27. 07. 2021

Ad Míra:

Já teď nemám čas důkladně procházet všechny ty komentáře, ale jen s těmi východními polskými (západními ukrajinskými, běloruskými i litevskými) oblastmi, zabranými v září 1939 SSSR... A jestli "tam žili Poláci"...? Tak ono kdybychom chtěli hledat nějakou objektivní historickou spravedlnost, všechno to může být složitější, ale třeba konkrétní případ Lvova... To město můžeme v jádru považovat za spíše maloruské (ukrajinské) než polské, když tedy za jeho zakladatele ve 13.století platí kníže z rodu ruských Rurikovců, nikoliv polských Piastovců - ale třeba v tom období mezi světovými válkami tam polské obyvatelstvo převládalo nad ukrajinským; a od roku 1945 spousta Poláků odtud odešla třeba do slezské Wroclawi (Vratislav, Breslau), odkud byli pro změnu vyhnáni Němci.
Je to všechno záležitost komplikovaného historického vývoje, tj. polsko-litevský stát a jeho postupné, trojí rozdělení mezi Rusko, Prusko a Rakousko ke sklonku 18.století, jistě, že pak i ta polsko-ruská (sovětská) válka 1919-1921 (do toho rižského míru), kdy ten obnovený polský stát jistěže překročil tu tzv. Curzonovu linii, kterou mu jako východní hranici načrtly západní dohodové velmoci v Paříži.
Ale jak jsem mohl naznačit, taky Poláků tam žilo dost. Vždyť i v době druhé světové války se v oblasti Volyně stávali terčem genocidy stoupenců ukrajinského nacionalisty Stepana Bandery - a když připomeneme tu stalinskou tezi, prezentující sovětský zábor východních částí polského státu v roce 1939 jako "osvobození Ukrajinců (a Bělorusů) z polského jha", tak dojdeme k tomu, že v tomhle konkrétním bodě byl Bandera se Stalinem názorově vlastně na "jedné lodi"...

Czert

26. 07. 2021

Mira
Kdyz sis ten text nevymyslel, tak jiste pro tebe neni problem napsat autora textu, s tim ze onen autor v plne verzi ma pravost textu dokazanou, ze jo.

A to co si zkopiroval prave ze vyvryci to co si napsal, ze 5 zdrahli do polska, kdyz sam si naosal ze smitz zdrhl 7 do vychodniho polska.
Coz neni rumunsko.
A do rumunska dorazil o 11 dni pozdeji nez si puvodne tvrdil, cili co tam mas dal?

Czert

26. 07. 2021

Mira
Btw, ty tvrdis ze to byla okupace, cili je na tobe ukazat ktere staty ony hranice neuznavaly.

Czert

26. 07. 2021

Mira
A co jako ze do 1920 to bylo uzemi ukrajiny ktera bojovala za samostnost na bolsevicich?
A belorusum bylo vicemene jedno co se deje.
Protoze muzem jit do minulosti pred 3 deleni polska, kdy tebou jmenovane uzemi zase patrilo polsku, resp. Polsko litevske unii.

Cili tvoje pointa je jaka?
Co jednou dobyje rus je navudy ruske? Jako u skopcaku?

karel3

26. 07. 2021

Míra
""„Poláci stali se nejnebezpečnějším elementem pro evropský mír … Poláci měli za svou povinnost dělat politiku útočnou na všechny strany, proti Německu, proti nám i proti Rusku. …"
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kdy a kde řekl Karel Kramář tento výrok ?
Já jsem jej objevil pouze v těchto bolševických kozích rozhledech. které ovšem necitují stejně jako ty, kdy a kde to Karel Kramář řekl. Takže vypovídací hodnota nula.
https://www.ovkscmfm.cz/clanky/2.-svetova-valka.3/

Navíc ten článek ze kterého rád a často (každý den) cituješ - Masakr v Kozích horách (studie "katyňského masakru")
není pro jistotu ani podepsaný žádným autorem.
Autorem bude asi nějaký ruský lední medvěd.
Takhle si představuješ seriózní přístup a argumentaci ?

Míra

26. 07. 2021

Czert
"Urcite ses schopen dolozit ze vrchni veleni zacalo zdrhat hned na zacatku valky, onu akci stalina a polskou opdoved, ale hlavne onen rozkaz uz 5 zdrhnout do rumunska."

Jsem to doložil, já si ten text nevymyslel. A jestli to podle tebe není pravda tak si to určitě schopen doložit, že?

Muchin s gustem popisuje útěk maršála Rydz-Smiglyho: Již 7.9.1939 utekl s radiostanicí a stíhacím plukem chránícím Varšavu do Brestu, jenomže zapomněl vzít šifrovací klíče. Zatímco pro klíče vyrazila spojka, Němci v Brestu vybombardovali radiostanici. Tak Generální štáb informoval svého vrchního velitele prostřednictvím motospojky… Již 10.9. ale zmizel i z Brestu, aby 16.9. dosáhl rumunských hranic.

Z wikipedie:
Edward Rydz-Śmigły: Po propuknutí druhé světové války ho 1. září 1939 prezident Ignacy Mościcki jmenoval vrchním velitelem polských ozbrojených sil.[15] Varšavu opustil 7. září a 18. září překročil rumunské hranice.

Takže se dají i na wikipedii (oklikou) najít fakta a ne jen protiruská propaganda, dezinformace a lži. "Uvědomělí" hlídači te správné pravdy holt nemůžou uhlídat všechno, že ano.

Míra

26. 07. 2021

Czert

"jak muzes ona dotycna uzemy nazyvat okupaci"

můžu, protože to okupace byla. Do roku 1920 bylo toto území Západní Ukrajinou a Západním Běloruskem. A chceš snad tvrdit, že tam žili Poláci? Co je po tom, že všechny (opravdu?) státy tyto hranice uznávaly?? Tehdy byly očividně stejné protiruské postoje rádobydemokratických západních zemí jako je tomu dnes. Tehdy se jim nepodařilo podrobit si SSSR tak to opět zkoušejí tzv. hybridní válkou.

Míra

26. 07. 2021

Co řekl Karel Kramář na adresu statečných:sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile: Poláků:
„Poláci stali se nejnebezpečnějším elementem pro evropský mír … Poláci měli za svou povinnost dělat politiku útočnou na všechny strany, proti Německu, proti nám i proti Rusku. … Ale ovšem Rusko se nikdy nevzdá území, které není polské. … Všechny tyto kraje vezme si Rusko zase nazpátek buďto samo, nebo, co by bylo daleko nebezpečnější, s Němci. Co to znamená pro Polsko, je docela jasné, ale co také pro nás a pro Francii, na to nesmíme zapomínat. Proto nesmíme svazovat svou existenci s polskou. Chceme být dobrými sousedy, žít v dobrém přátelství, ale nic více. Svou megalomanii ať si Polsko zaplatí samo! … Nepočítám sice na šlechetnost lidí, ale počítám na jejich zdravý rozum a na to, že si spočítají aktiva a pasiva jistého podniku. Megalomanie, která vedla Poláky, aby zachvátili Volyň, Bílou Rus, Vilno, má pro Poláky tolik pasiv, že aktiva vidí jen ti Poláci, kteří ztratili chladný úsudek následkem svého velikášství a polského nacionálního šovinismu.“

Míra

26. 07. 2021

Ignorante sociopate karle3

"v té době" znamená v době, když Německo napadlo Polsko. Co je na tom těžkého to pochopit?? Proč by Polská vláda a velení měli utíkat před Sovětskou armádou, když obsadili jen Polskem okupované území a dál na západ do Polska nešli?? Očividně nejsi schopen tak jednoduchou logickou věc pochopit.
A proč utíkali do Rumunska a ne ke svým kamarádům Němcům se kterými se bratříčkoval už Pilsudsky a s kterými si chtěli rozebrat SSSR?? Vždyť by jim určitě "hodní" Němci proti "zlému" SSSR pomohli, ne?
Rád bych viděl ty tvoje fakta o tom, že Polská vláda zdrhla až po 17. září.

"jak se stateční:sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile: Poláci dostali k tomu území na východě, jehož zisk byl potvrzen smlouvou "Rižský mír". - takže Bělorusko a Ukrajina dnes okupují území, které právoplatně patří Polsku??
A že s tím nikdo nic nedělá?!

Ty že prý věříš historii?? Tak to je dobrý fór. Ty věříš každé protiruské lži a každému vykonstruovanému výmyslu a vybíráš si jen co se ti hodí. A že by si zapojil mozek a analizoval iformace z různých zdrojů tak to ani náhodou.

Czert

26. 07. 2021

Karlik
Si dokonaly marxista, kdyz nemuzes obhajit svoji slabou pozici o tom, jak zapad zobal nackum jejich lzi, predvedes dokonaly whataboutismus, milovonany komunisty, a ovedes rec na sssr.

S takovymy marxisty jako ty je pak tezka jakakoliv rozumna debata.

Kongitivni
Zcela souhlas, spouste lidi, jako tady karlik, by naskocila koprovka kdyby museli priznat jak byl zapad veden navarene nedly, a ze zapad neni tak svaty jak si mysli.

Czert

26. 07. 2021

Karlik
Tak z toho odkazu co si dal vyplyvalo jen to, ze polaci ustoupilo do rumunska, zadne prime polsko francie neexistovalo.
A k te knizce sestrelen, muzes me ric stranku kterou mas na mysly? Tu knizku mam a at sem hledal jak sem hledal, nikde sem jinou nez jizni cestu nenasel.

karel3

26. 07. 2021

Kognitivní disonance
"1. přepvapuje mne, nakolik je podceňována role nacistické propagandy na veřejném mínění západních spojenců ČSR."
----------------------------------------------------------------------------------------
Popsal jsi to dobře.
1/ Škoda, že nejsi konkrétní v té "roli nacistické propagandy na veřejném mínění západních spojenců ČSR".
Měli třeba také v Rusku nějaké to "veřejné mínění" ?
Jak se asi dívali na nacistického spojence se kterým si dělili východní Evropu do 21.června 1941 ?
V novinách určitě také vyšla 17. června 1940 Stalinova gratulace Adolfu Hitlerovi k vítězství nad Francií... To bude v Rusku asi hodně vzácný a žádaný výtisk, pokud se vůbec nějaký dochoval. :slight_smile:
Co mohu čekat od země, kde je nejpopulárnější osobností 100 leté historie bankovní lupič, nejkrutější bolševik, masový spoluobčanovrah J.V.Stalin. :slight_smile:

Věřím, že dokážeš debatovat věcně a apoliticky.
Já ne. Jedině, až bude třeba článek o materiálu a opracování lopatek kompresoru a turbíny proudového motoru apod. To si rád pokecám, abych se dověděl něco nového.
(Než dojde na ruské "zázraky", jedna paní povídala. :slight_smile:)

Kognitivní disonance

26. 07. 2021

Po chronologickém přečtení dvou třetin tohoo vlákna si dovolím několik postřehů:

1. přepvapuje mne, nakolik je podceňována role nacistické propagandy na veřejném mínění západních spojenců ČSR.

2. nepřekvapuje mne, ale o to více je třeba zdůraznit propagandistickou a tedy nutně zpolitizovanou úroveň místní "diskuze". Nerad bych strkal přispěvatele do stejného pytle - zabarvením i faktografickou hodnotou se jejich příspěvky podstatně liší - nicméně je nasnadě, že je spojuje nedostatek trpělivosti ke zdržení se od projevu vlastní politické preference. Ty samy vlastní diskuzi nebrání, nicméně vstupním požadavkem je oboustranný respekt k tématu a účastníkům a ochota vyvarovat se eristiky (čti výrokovým faulům).

3. kontrapunkt k bodu 2: je však diskutabilní nakolik se opravdu jedná o "politickou" jakkoli skrytě či jen impliciní výměnu názorů. Za výsostně politckou totiž považuji právě kulturu dialogu, v jejíchž pravidlech by se věcně měla jakákoli problematika projednávat. Celou tuto (bohužel nikterak výjimečnou) výměnu urážek, proklamací, informací či jejich fragmentů bych tedy spíše interpretoval jako produkt vyprovokovaného zdání neschopnosti se v mysli přenést k jednomu tématu, jednomu stolu za cílem dobrat se konsensu. Z reálných bojišť (politických či válečných) minulého století zde vytváříte karikatury v podobě ideolgicých půtek ústící do osobních proklamací politické příslušnosti. Bez možnosti refexe půvdu a hranic vlastních slovníků a ochoty snížit se k lidské řeči se tady ničeho nedoberete, Pánové.

karel3

26. 07. 2021

Czert
"A muzes me vysvetlit jak si polaci predstavovali onu reorganizaci ve francii?
Kdyz po vode to neslo a spolecnou hranici s francii nemeli.
Cili mira o tom ustupu do rumunska ma pravdu."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jasně. Míra má pravdu a ty to víš na 100% bez jakékoliv znalosti. :smile:
Vy dva s Mírou jste na stejný mentální úrovni.

František Fajtl utekl přes Polsko do Francie. Možná bys našel informace jak se utíkalo do Francie v jeho knize Sestřelen.
Nebo můžeš vyvolat diskusi na wikipédii u toho odkazu, který jsi evidentně nečetl:
"Sovětská invaze do Polska"
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sov%C4%9Btsk%C3%A1_invaze_do_Polska
Jistě z tebe budou mít radost. :slight_smile:

Czert

26. 07. 2021

Mira
Urcite ses schopen dolozit ze vrchni veleni zacalo zdrhat hned na zacatku valky, onu akci stalina a polskou opdoved, ale hlavne onen rozkaz uz 5 zdrhnout do rumunska.

A pak ten tvuj nesmysl ze 5 chtel hitler jednat s polaky a polsko zachovat.... Cili proc by touhle akci ztadil pakt mr podepsany jen o par mesicu drive.

Czert

26. 07. 2021

Mira
Pokud trvas na tom, ze sssr valku nezacal, pak musis dokazat ze sssr s polskem ve 21 neuzavrel mir.

Czert

26. 07. 2021

Mira
Nepochopil sem to, jak muzes ona dotycna uzemy nazyvat okupaci, kdyz vsechny staty ony hranice uznavali.
Doted si sem nenapsal jediny stat ktery neuznaval VYCHODNI polske hranice z 1938.

A k csr, tam taky nechapu to co si napsal. Bez valecneho stavu kdyby prvni zautocilo csr, tak ano, csr by zacalo valku. Co z toho nechapes.
To, jedtli csr by citilo ze ma uzemi okupovane by jen ZDUVODNILO A vysvetlilo NAPADENI, ZACATEK VALKY.
Nezmenilo by to samotny fakt ze valku zacalo.

Czert

26. 07. 2021

Karlik
A muzes me vysvetlit jak si polaci predstavovali onu reorganizaci ve francii?
Kdyz po vode to neslo a spolecnou hranici s francii nemeli.

Cili mira o tom ustupu do rumunska ma pravdu.

karel3

26. 07. 2021

Míra
Omlouvám se za chybu.
"... při postschůzovém vodkovém "grupáči". :laughing:"

karel3

26. 07. 2021

Míra
"Stalin chtěl, aby se Polsko mohlo plně soustředit na válku s Německem a v této době dal armádě příkaz vzdálit se od hranic s Polskem."
----------------------------------------------------------------------------------
Ubohý Rusáčku.
"V té době" ? Co to je "V té době"??
Vždyť ty ani netušíš o čem píšeš. :joy:
Podle tebe primitivní ruské hordy přepadly Polsko, až když utekla polská vláda do Rumunska.
Podle historických údajů je to přesně naopak. Polská vláda odjela do Rumunska den poté co do Polska vtrhly primitivní ruské hordy.
Rozumíš gregoriánskému kalendáři, nebo žiješ v představě, že 17. je až po 18. v měsíci. Vy to tak v Rusku máte? To by ledacos vysvětlovalo. "O zemi, kde včera znamená zítra." :joy:

Teď tady zase smolíš, že se ruské hordy stáhly od polských hranic (asi na těch 16 dní) a potom asi za jediný den, doběhlo toho 17. skoro milión Rusáků asi 100 km k polské hranici a ještě stihli běžet třeba 200 km do polského vnitrozemí ??? :joy:
Myslíš, že je u tebe ambulatní léčení dostatečná forma zdravotní péče?

"No to je právě to o čem mluvím, že věříš lžím a dezinformacím protože jim chceš věřit, a fakta která ti nevyhovují ignoruješ. Jako třeba že Polsko okupovalo území SSSR."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Já věřím historii.
Opět, asi po desáté ti sem zopakuji, jak se stateční Poláci dostali k tomu území na východě, jehož zisk byl potvrzen smlouvou "Rižský mír".
Zapáchající bolševici se vydali z Ruska (1919) do Evropy šířít "ohněm a mečem" tupou bolševickou revoluci. Došli až k Varšavě, kde jim stateční Poláci 13-25.srpna 1920 rozsekali zadnice, čímž zachránili celou Evropu od bolševického moru a hnali ta ruská podsvinčata zpátky na Východ.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Var%C5%A1avy_(1920)

Úprk ruských primitivů skončil až žádostí sovětských bolševiků o mír.
V lotyšské Rize byl mezi Polskem a sovětským Ruskem 18. března 1921 podepsán tzv. "Rižský mír", který ukončil polsko-sovětskou válku.

"Válka probíhala od února 1919 a po částečných oboustranných úspěších eskalovala bitvou u Varšavy a bitvou u Němenu v srpnu a září 1920. Po dvou drtivých porážkách přišli bolševici o téměř celou armádu. Hrozba další polské ofenzívy je donutila požádat o mírová jednání. Poláci nabídku k míru přijali, protože byli jednak tlačeni Společností národů k ukončení bojů, jednak kontrolovali většinu požadovaných území a v neposlední řadě byla polská armáda po dlouhých bojích na pokraji vyčerpání. "
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ri%C5%BEsk%C3%BD_m%C3%ADr

Spolčení s Adolfem Hitlerem, dalo Sovětskému svazu šanci, vrátit Polákům porážku, čehoš využili bezezbytku i s přídavkem.
"Vjačeslav Molotov ve zprávě přednesené Nejvyššímu sovětu uvedl: „Krátký úder německé armády následované Rudou armádou stačil na to, aby nezůstalo nic z té odporné kreatury, kterou byla Versailleská smlouva."

Sovětská invaze do Polska - Průběh tažení
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sov%C4%9Btsk%C3%A1_invaze_do_Polska

Očekávám skutečná data a události, které se opravdu staly.
Větičky o "historii", jako: "V té době" a pod. si můžeš s dalšími vymaštěnými ruskými priimitivy ševelit do ouška se slzičkou v oku při postchůzovém vodkovém "grupáči". :laughing:

Míra

26. 07. 2021

ignorante sociopate karle3
čím si vysvětluješ, že mocnosti, které uzavřely Versailleskou smlouvu nejen že netrvaly na jejím dodržování Německem, ale odpustili Německu placení reparací a dokonce mu půjčili peníze na zbrojení a armádu??

Míra

26. 07. 2021

Ignorante sociopate karle3

No to je právě to o čem mluvím, že věříš lžím a dezinformacím protože jim chceš věřit, a fakta která ti nevyhovují ignoruješ. Jako třeba že Polsko okupovalo území SSSR.

Stalin chtěl, aby se Polsko mohlo plně soustředit na válku s Německem a v této době dal armádě příkaz vzdálit se od hranic s Polskem. Německý protest potom SSSR ignoroval. 1.9. 1939 sovětský vyslanec v Polsku položil na ministerstvu zahraničí dotaz, čím může SSSR Polsku pomoci. Odpověď zněla, že mají 3,5 miliónu vojáků (!) a že tuto provokaci již zastavili … Ve skutečnosti Polsko mobilizovalo asi 1,5 miliónu vojáků, ale akceschopné vojenské oddíly tvořily pouze zhruba polovinu z tohoto počtu.
Poláci se poměrně brzy zorientovali, uvědomili si sílu a organizaci německého útoku a polské šlechtě (důstojníci a generálové) došlo, že tento nepřítel je vybaven a připraven podstatně lépe, než oni a z nějakého rabování dobytých území, jako v Krasnorusku, nic nebude. A přes předcházející halasná prohlášení o válčení okamžitě ztratili zájem a nastala hromadná dezerce … velitelů.
Zatímco poddůstojníci a vojáci statečně bojovali. Již 5.9. 1939 přišel bojujícím vojskům rozkaz vrchního velitele fakticky k útěku do Rumunska a Maďarska. Tento rozkaz byl nesmyslný, protože se jednalo o útěk podél postupujících Němců. Rozkaz pouze kryl útěk šlechty. Ti, kterým se nepodařilo utéci, se rychle vzdali Němcům.
Dezercí vznikl velký problém Rumunsku. To sice bylo spojencem Polska, ale pouze pro případ války se Sovětským svazem. Pro případ války s Německem bylo neutrální a proto bylo povinné Poláky internovat. To také znamenalo se o ně starat a živit je. Jenomže šlo o spousty lidí. Proto Rumunsko internovalo pouze polskou vládu a vysoké vojenské činitele, zatímco v případě ostatních zavřelo oči a dělalo, že je nevidí. Rumunsko si nemohlo dovolit vydat polskou vládu Německu na jednání o kapitulaci, protože by to byl nepřátelský akt vůči Velké Británii a Francii. Nemohlo si ani dovolit vydat vládu do Francie, protože by to byl nepřátelský akt vůči Německu. Podstatné se pro další vývoj stalo to, že oficiální představitelé Polska svobodu v Rumunsku neměli. Nikdo jiný neměl oprávnění vystupovat jako oficiální zástupce Polska. To se týkalo i v podstatě loutkové Sikorského ‚vlády‘, ustavené ve Francii.
S Německem bojovali nejen polští vojáci a poddůstojníci. Velká Británie a Francie vyhlásily Německu válku 3.9. a již 5.9. francouzská armáda zaútočila a provedla na málo kryté linii průlom do hloubi Německa. Jenomže již 10.9. francouzský představitel při polském Generálním štábu poslal domů zprávu, že v polském velení vládne naprostý chaos a polský odpor se rozpadl během prvních dnů války. Zároveň Německo již začalo přesouvat svoje jednotky na západ a francouzská armáda svoje operace, které tímto ztratily smysl, zastavila a čekala na pomoc Velké Británie. Ta ovšem mezitím ‚zjistila‘, že pozemním vojskem prakticky nedisponuje. Francie zůstala proti, v tuto chvíli již mocnému a secvičenému sousedovi, sama, demoralizovaná neúspěchem svých bezpečnostních mechanizmů. Polsko tak zradilo své spojence popáté.
Stejně tak byl překvapen i Hitler, který ještě 7.9. 1939 projednával podmínky polské kapitulace a požadavky na územní ústupky Polska. Hitler měl původně představu, že Polsko regulérně kapituluje a Německo si přitom obsadí Němci osídlené končiny. Ten zbytek se měl stát loutkovým státem a ‚Ukrajina‘ ‚nezávislou‘. Tedy polská vláda svým útěkem zlikvidovala Polsko, zatímco Hitler ho chtěl zachovat

Míra

26. 07. 2021

Ignorante Czerte co jsi na tom nepochopil??: SSSR tak obsadila 17.9. Polskem okupované území - dnešní Bělorusko a Ukrajina. Takže nazývat vyhnání Polských okupantů napadením Polska je k smíchu.
To by pak vyhnání Německých okupantů z Československa bylo napadením Německa Československem??

karel3

26. 07. 2021

Míra
"Takže 1.9.1939 začalo Německo obsazovat Polsko a obsadilo ho velice snadno, protože jak generálové tak vláda "hrdinně" vzali do zaječích a utekli do Rumunska. Jako první utekl polský prezident, potom vláda, tu následoval vrchní velitel, za ním mazal do Rumunska Generální štáb a potom důstojníci."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Komunistický podvraťák tady opět lže. Nic jiného se v životě také ani nenaučil. :slight_smile:

... Polská vláda nekapitulovala a odmítla vyjednávat o příměří a namísto toho nařídila všem jednotkám opuštění Polska a reorganizaci ve Francii. Den po zahájení sovětské invaze
(18.záží 1939) překročila polská vláda hranice Rumunska....

Sovětská invaze do Polska - Průběh tažení
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sov%C4%9Btsk%C3%A1_invaze_do_Polska

Czert

25. 07. 2021

Mira
To, ze stat opustila vlada, ti nedava pravo ho prepadnout a udelat tam invazi.

Ano, byla velka chyba, ze sn neoznacili sssr za agresora, stejne jako nemecko.

A ta uzasna ruska logika, nechceme mit s nemci hranice, proto nemcum vyrazime naproti a zlikvidujeme zbytek polska.

Je absolutne jedno jaka vetsina populace zla na vychdu polska, okolni staty uznavaly vychodni hranice polska, takze sssr mel smulu.
Napis sem jake staty je neuznavaly?

Co se tyka kaitela, ten jednoznacne mluvil o nemeckych planech, ne planech zaoadu, cili tvoje pointa?
Navic, to ne bylo proto ze nemci se necitili na vslku na 2 frontach, proto kdyz meli jistotu 1 fronty, jednaly, jak v 39 tak i 40 a 41.

"To by pak vyhnání Německých okupantů z Československa bylo napadením Německa Československem??"
Pokud by mezi nimi neexistoval valecny stav, tak ano.


Co tam mas jeste?

Jedine scim souhlasim je ze slabost a srabactvi zapadu umoznila mnichov a pozdejsi valku.

Míra

25. 07. 2021

Milí zlatí ignoranti rozeberemi si a snadno vyvrátíme jednu vaši lež, kterou nejčastěji proti Rusku používáte a tou je, že SSSR napadl Polsko spolu s Německem.
Takže 1.9.1939 začalo Německo obsazovat Polsko a obsadilo ho velice snadno, protože jak generálové tak vláda "hrdinně" vzali do zaječích a utekli do Rumunska. Jako první utekl polský prezident, potom vláda, tu následoval vrchní velitel, za ním mazal do Rumunska Generální štáb a potom důstojníci.
No a když sovětská vláda zjistila, že polská vláda utíká do Rumunska a když jí došly důsledky (určitě nepotřebavala Německou armádu blízko u svých hranic), tak obsadila 17.9. Polskem okupované území - dnešní Bělorusko a Ukrajina. Takže nazývat vyhnání Polských okupantů napadením Polska je k smíchu.
To by pak vyhnání Německých okupantů z Československa bylo napadením Německa Československem??
Nehledě na to, že Rumunsko, Francie a Velká Británie měli s Polskem dohodu o vzájemné pomoci v případě napadení a tudíž by musely vyhlásit SSSR válku kdyby to bylo napadení jak stále dokola lžete. Dokonce ani Společnost národů neosočila SSSR z agrese.
Nebo snad chcete tvrdit, že Bělorusko a Ukrajina okupují území Polska, které mu patří?? A že proti tomu rádobydemokratický západ nic nemá??

A stačí vyvrátit jen tuto jednu vaši lež aby se domeček postavený z vašich vykonstruovaných lží a výmyslů proti SSSR či Rusku celý zbořil.

Maršál Keitel - na Norimberském procesu na otázku, zda by Němci zahájili válku v případě, že by Prahu západní mocnosti podpořili, odpověděl a řekl jasně: „Ne. Z vojenského hlediska jsme nebyli dostatečně silní. Cílem Mnichovské dohody bylo vytlačit Rusko z Evropy a dokončit vyzbrojení Německa.“

Z toho jasně vyplývá, že to západní mocnosti umožnily svou zbabělostí rozpoutání války.
Ledaže to nebyla zbabělost ale záměr.

Czert

25. 07. 2021

Karlik
To, ze tvoje rodina velmi kolaborovala s nacky a pak komunisty a ty se ted tvaris jako velky antikomunisza, aby si zakryl vinu vsichni vime.
1.no, statisticky mas sanci jen cca 30%, ze by te nemci nechali germanizovat. Cili je daleko vetsi sance ze bysvyletel kominem nebo vychcipal na sibiri.
Skopcaci tehdy nemeli geneticke teststy, takze to, ze ses z vetsiny german by ti nijak nepomohlo, nebo spis jeste vic ublizilo, protoze oni chteli jen 99% germsny.

2. A co jim branilo jit bojovat individualne?
Navic, ty ses takovy mesuge, ze bys benesovi vycital kdyby se branil a byla valka.

3.no a proto bysmel mluvit ci cist o tech co nacky zazily, ale to ty nikdy neudelas, to by z orilo tvoje myty o uzasnych germanech.
Neni mojechyba ze chces zustat hlupakem.

4. Vyborne, takze tu chces zavest 3 risi, abys pochopil neco co jinak nejsi schopen pochopit?

5.a na to si prisel jak?
Pri pouziti tvoji logiky, tak by nemci bez "sousedstvi" s anglany by dodnes tahaly zebrinaky.

karel3

25. 07. 2021

jimny
"často jsem přemejšlel, kde se bere to, čemu komunisti říkali "uhlířská vira" a Šiklová,,že raději se budu mýllit s Buschem než mít pravdu s Putinem..."...."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vůbec nevím, čemu bolševici říkají "uhlířská vira", ale celkem dobře poznám dezinformaci a překroucený blábol. :slight_smile:

"„Otázka postavení radaru není ani tak otázka bojová, jako spíše symbolické vymezení teritoria, kdo ke komu patří. V tom směru jsem v Moravcově televizním pořadu parafrázovala ženevského teologa Karla Bartha a řekla: „Raději se budu mýlit s Amerikou, než mít pravdu s Ruskem.“ Jenomže lidi to přesně otočili na Bushe a Putina, což je naprostá blbost, to jsem neřekla. A když potom další řekl, že tím chci eskalovat válku, tak to již byl další zkreslující posun.“ — Jiřina Šiklová

Zdroj: https://citaty.net/citaty/262955-jirina-siklova-otazka-postaveni-radaru-neni-ani-tak-otazka-bojova/

jimny

25. 07. 2021

karel3...často jsem přemejšlel, kde se bere to, čemu komunisti říkali "uhlířská vira" a Šiklová,,že raději se budu mýllit s Buschem než mít pravdu s Putinem..."....

Míra

25. 07. 2021

Milí zlatí ignoranti

problém je, že neznáte základní fakta a ani je nechcete znát (jak napsal karel3: Nehodlám hledat důkazy pro tvoje tvrzení). Očividně ignorat karel3 nechce znát, kde vzalo poražené Německo finance na zbrojení.
A tak stále dokola omíláte lži a výmysly šířené politiky a mainstreamem s cílem házet špínu na Rusko a šířit proti němu nenávist. I když Rusko není SSSR a dnešní generace Rusů nemůže za to, co se stalo stejně jako dnešní generace Němců nemůže za to co se stalo.
Je legrační jak si myslíte, že se ty skutečnosti, které se vám nehodí, nemohly stát proto, protože vy o nich nevíte. Ale problém je, že vy je ani znát nechcete, protože by tím byly vyvráceny vaše výmysly. To je jak Hlava 22.

Ignorante karle3 co si nepochopil na otázce: čím si vysvětluješ, že mocnosti, které uzavřely Versailleskou smlouvu nejen že netrvaly na jejím dodržování Německem, ale odpustili Německu placení reparací a dokonce mu půjčili peníze na zbrojení a armádu??, že si neodpověděl?
Že bych to přeformuloval tak, abys to i ty pochopil.

willy

25. 07. 2021

karel3 Proti lidské hlouposti se bojovat nedá. Ta je věčná. Dokonce i jaderné zbraně a superzbraně z amerických krávofilmu s tím nic neudělaji. Žíjte si dál ve svém pseudosvětě. A k vašemu zdraví-neuduste se tou záští.

karel3

24. 07. 2021

willy
"Bylo to v jednom starém filmu-pařez zůstane pařezem a vůl volem. Vaše nenávist je patologická a snůška argumentů tomu odpovídá. S nenávistí se žije těžko."
----------------------------------------------------------------------------------------------
Máš to neúplně a trochu špatně Slovane. :slight_smile:
Ten film se jmenoval "Cech panen kutnohorských." Říkal to Mikuláš Dačický z Heslova v podání Zdeňka Štěpánka a text zněl: "Jisto je jedno, že pařez zůstane pařezem a vůl volem ."

Platí to o všech komouších, sympatizantech starých časů a ruského chudobince a hlupákova. Nevážíte si lidských žívotů a jste ostudou lidstva.
Jenom díky kapitalismu jste se dožili do dnešní doby. Za vlády svých komoušů byste už v rozmezí 60 až 65 pouštěli tělesné plyny do hlíny a tady na povrchu by byl čistší vzduch a větší pohoda. I tak se brzy dočkáme té větší pohody. :slight_smile:

willy

24. 07. 2021

Karel3
Bylo to v jednom starém filmu-pařez zůstane pařezem a vůl volem. Vaše nenávist je patologická a snůška argumentů tomu odpovídá. S nenávistí se žije těžko.

willy

24. 07. 2021

Bylo to v jednom starém filmu-pařez zůstane pařezem a vůl volem. Vaše nenávist je patologická a snůška argumentů tomu odpovídá.

karel3

24. 07. 2021

Czert
"No neni to ironie ? Slovany nenavidis kvuli tomu ze ti sebrali 25 let svobodneho zivota, ale germany za nichz bys vyletel kominem milujes."
-----------------------------------------------------------------------------------
Máš ty komunisticko-slovanské žvásty pěkně naučené. :smile:
1/ Nemůžeš vědět, natož to vůbec tvrdit, že bych vyletěl komínem, takže jenom plácáš nesmysly.
2/ Beneš a ostatní srábci nedali těm co vyletěli komínem ani šanci bojovat za svobodu a rodnou zemi.
3/ Nemohu za to, že jsem zažil jenom komunistickou lůzu a sovětské okupanty. Jejich mínus. :slight_smile:
4/ Praktickou zkušenost ničím nenahradíš. :slight_smile:
5/ Nebýt jak ty říkáš Germánů v sousedství, tak bys měl dnes životní úroveň jako na Ukrajině. Tahal bys za sebou žebřiňák na trávu s kozou a hrál si kapesní kulečník na hlavě placatou čepicí, Leninku... Občas by ses vožral a ztěží dožil 60. Nějak rychle jsi zapomněl na ty velké "úspěchy" slovanského živlu za soicialismu. 1989 - 48. místo ve světě mezi rozvojovými zeměmi. O 14 let kratší průměrný věk dožití ... Na co máš vlastně mozek Slovane?:laughing:

Czert

24. 07. 2021

Komunista karlik
No neni to ironie ? Slovany nenavidis kvuli tomu ze ti sebrali 25 let svobodneho zivota, ale germany za nichz bys vyletel kominem milujes.

Czert

24. 07. 2021

Karlik
Kdyz ty se tak tu tapusej do pozice expeta na ekonomiku, tak me sem skutecne ukaz ekonomicky rozbor toho, jak nemecka mekarna dokaze diky ekonomice mnozstvi pri 10x vetsi vyrobe mleka vyrobit ono mleko levneji, pri drazsich vstupech vseho, lidi, energii.

jimny

24. 07. 2021

karel3...ve svém mládí jsem měl podobné pocity, v 50tých letechjsem měl několik nejbližších příbuzných pozavíranejch a po 68 roce bych Rusákovi nepodal sklenku vody, ale dnes už jsem daleko víc smířlivější. Realita ve světě po rozpadu SSSR se mě zdá velice nebezpečná a pud sebezáchovy mě nutí vnímat politiku a různé dobrodružné akce a války pod různými záminkami...Jugoslávie, Irák, Afgánistán a Xdalších akcí... většinou seriozně níkým neschválených zcela odmítavě...navíc s následky masové ilegální migrace a s tím spojené další problémy, drogy, terorismus, atd... a to mě nutí k veké kritičnosti k politice EU a USA. Byl jsem několikrát v USA , a když jsem viděl spousty prázdných fabrik s vytlučenými okny v dříve průmyslových destinacích...a čtu o ekonomické expansi Číny...tak si myslím, že děláme velkou chybu, že si z Ruska děláme nepřítele a tím i defakto užitečného "přítele" Číny.

karel3

24. 07. 2021

jimny
Myslím, že je jasně vidět, že se domorodci nepoučili z žádné okupace.
6 let hnědé a 44 let rudé, ani z doby budování socialismu (vlády líných a hloupých) = stejné chudoby pro všechny. Což se dá lehce dokázat na pádu Československa z 11. (1935) na 48. místo ekonomického žebříčku v roce 1989, kurzu šilinku před a po státním bankrotu 1953, ...:slight_smile:

Když pominu svobodné informační technologie a techniku, tak mi historie dala dvě poučení.
V USA se zrodilo svobodné, demokratické Československa (18.října 1918, přijetí tzv. Washingtonské deklarace prezidentem W.Wilsonem) a armáda USA nikdy Československo neokupovala ani neukradla jediný centimetr území Československa.

Czert

24. 07. 2021

Politruk kaja,
Ty ses dokonaly priklad toho, ze u tebe je profesionalni komunisticka deformace

Jen sem rozvedl tvoji myslenku.

"---------------------------------------------------------------No, žádná srovnávací čísla jsi pro svá tvrzení nepředložil ......Všeobecné důvody přece zná každé malé myslící dítě slovanský trumbero. :smile:Mají větší trhy, více toho vyrobí a spotřebují, větší počet obyvatel, větší množstevní slevy, ..., jsou více propojeni ...Německo 83 mil. obyvatel , Španělsko 47 mil. obyvatel, Polsko 38 mil. obyvatel, ..."

Ano, samozrejme, kdyz v nemeckem kravine chovaji 10x vice krav, tak budou mit zradlo pro kravy o polovinu levnejsi, ze jo, elektriku zadarmo.. atd.
Skutecne tvoje logika nema chybu.

Btw, kdyz sem se naposledy dival, tak rohlik v rajchu stal vic nez v cesku a to i pres masivni 1000x vetsi vyrobu rohliku.
Toz jak vysvetlis onen paradox?

Czert

24. 07. 2021

Politruk kaja
No, kdyz si to tak krane napsal, tak napis kdy ze to csr bylo prepadeno nemeckem jako tebou napsane staty, at srovnavas stejne pripady.

A ano, cesi daly svou vyzbroj wermachtu, dle zcela prani zapadu.
Pokud to nebylo prani zapadu, proc teda udelali mnichovem obranu csr zcela nemoznou?

jimny

24. 07. 2021

A ještě mě napadlo varování k naší diskuzi,.... aby jsme nebyli jako malé děti, které z vánočky vyzobávají hrozinky,... a tak aby jsme my ze skutečných dejinných událostí nevyzobávali pouze to, co se nám hodí do diskuze. A protože je radno se z dějin poučit a ne jenom o ní kecat, tak by nám to moc velký užitek do budoucna nepřineslo.

karel3

24. 07. 2021

jimny
Upřimně.
Pohnutky, které vedly k rozpotání 2.sv. války nejsou pro mne až tak důležité, jako skutečnost, že slovansko-rusko-komunistický ksindl, který vykřikoval do světa, že osvobodil moji zemi od nacismu a buduje spravedlivý socialistický ráj mi od dětství lhal. Na sovětské okupanty 21.8.1968-21.6.1991 a jejich zdejší poskoky se opravdu zapomenout nedá.
Komouši s ruskými okupanty mě uvěznili místo hnědého koncentráku v rudém koncentráku, obehnaném třemi ploty z ostnatého drátu a tuhým, totalitním, komunistickým režimem, bez legální možnosti svobodně odejít.
Kdyby dnes na chodníku předemnou upadl mě známý komunista, tak ho překročím, nebo obejdu a klidně si odsedím nějaké neposkytnutí pomoci.... A na tom setrvám až do smrti. Dluží mi více jak 25 let svobodného života.
Nikdy jim to nezapomenu. Mají to u mě jako ve spořitelně. :slight_smile:

karel3

24. 07. 2021

willy
"Pomoc USA Sovětskému svazu od 21.6.2041:"
Omlouvám se za svoji chybu:
Pomoc USA Sovětskému svazu od 21.6.1941:

jimny

24. 07. 2021

Zajímavá debata....ale nešlo by víc než vlastním výkladem historie a prezentací vlastních politických preferencí,...se zamyslet jaké měly politické zájmy a preference všechny západní státy versus Německo a bolševický SSSR a jestli byl jejich větším nepřítelem ještě před vypuknutím války bolševický Sovětský Svaz nebo Německo. A od toho se pak odvíjí další děje před 2.sv. válkou a během jejího průběhu.

karel3

24. 07. 2021

willy
"Zapoměl jste uvést že Rusové Slovanský národ vyhrál válku."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Až takhle to nebylo. Proč to nenapíšeš přesně ?
Stojí ti to za to, nebo nejsi dostatečně vzdělán ? :slight_smile:
Samotní Rusáci 2. sv. válku nevyhráli.
Ano.
Sovětský svaz za obrovské materiální pomoci USA byl největším tahounem a patřil k vítězům ve 2. světové válce, kterou po boku nacistického Německa 17.9.1939 - 21.6.1941 sám rozpoutal.

Územní zisky po boku nacistického Německa 17.9.1939 - 21.6.1941:
Východní Polsko, zabrané území 196 000 km2, 13 000 000 obyvatel.
Finská Karélie, zabrané území 172 400 km2, 500 000 obyvatel.
Litva, zabrané území 65 200 km2, 3 689 000 obyvatel.
Lotyšsko, zabrané území 64 600 km2, 2 667 000 obyvatel.
Estonsko, zabrané území 45 340 km2, 1 566 000 obyvatel.
Severní Bukovina, zabrané území 10 440 km2, 500 000 obyvatel.
Besarábie, zabrané území 45 000 km2, 3 500 000 obyvatel.
Celkový zisk Sovětského svazu ze smlouvy s Hitlerem:
Zabrané území celkem asi 599 000 km2 (o něco větší Francie)
a 25 422 000 obyvatel (nových sovětských otroků).

Materiální pomoc Sovětského svazu nacistickému Německu na začátku 2. sv. války:
Od října 1939 do června 1941 dodal Sovětský svaz Hitlerovu Německu 865 000 tun ropy, 140 000 tun manganu, 101 000 tun bavlny, 11 000 tun lnu, 15 000 tun azbestu, 14 000 tun mědi, 3 000 tun niklu, 26 000 tun chromu a další suroviny.

Pomoc USA Sovětskému svazu od 21.6.2041:
Ekonomická situace SSSR v průběhu 1941-42 a spojenecká pomoc Lend-Lease - díl 10. - 13.
https://www.valka.cz/14066-Ekonomicka-situace-SSSR-v-prubehu-1941-42-a-spojenecka-pomoc-Lend-Lease-dil-10

"Význam lend-lease pomoci SSSR"
https://www.fronta.cz/dotaz/vyznam-lend-lease-pomoci-sssr

A teď to hlavní:
Na rozdíl od americké, britské a francouzské zóny, Sovětský svaz ve své "osvobozené" evropské zóně vytvořil své podřízené kolonie, koncentrační tábor "tábor míru a socialismu", obehnaný třemi ploty z ostnatého drátu s elektrickám jištěním, se SUPI - samostatně útočícími psi, cvičenými na prokousnutí hrdla, ozbrojenou ostrahou střílející na všechny lidské bytosti, s tuhou totalitní komunistickou ideologií, odkud nebylo možné 44 let svobodně odejít ani cestovat
Na všech dobitých územích i těch, kterým pokritecky říkal "přátelská" bezostyšně loupil, unášel lidi, vraždil, kradl území, soukromý majetek, průmyslové vybavení a uvrhl celou tzv. " sovětskou zónu" na 44 let do morální i ekonomické chudoby ze které se dodnes nevzpamatovala...
Zatím co ve zbytku Evropy panovala svoboda, ekonomický blahobyt a pohoda.:slight_smile:

Osobně jsem poznal Rusáky jako okupanty Československa od 21.srpna 1968.
Jak již napsal v roce 1846 po svém ročním pobytu v Rusku Karel Havlíček Borovský ve své knize Obrazy z Rus. ...lžou, kradou a jsou cítit pižmem...
"Zkrátka s hrdostí národní řeknu: Já jsem Čech, ale nikdy: Já jsem Slovan.", K.H.Borovský
a navždy se zřekl nesmyslu, nazývaného "panslavismus". :slight_smile:
Genetici zjistili, že obyvatelé ČR nejsou Slované, pouze asi 30%. Mám na to i papír.
Ty, Slované a hlavně Rusáci mi můžete už 30 let a navždy ... víš co. :smile:

karel3

24. 07. 2021

Czert
"A pro tebe je typicke, ze si absolutne nereagoval na to, jak muze byt nemecke ci spanelske maso/syr levnejsi nez ceske, kdyz tam maji drazsi vstupyna vsechno - energie, praci."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
No, žádná srovnávací čísla jsi pro svá tvrzení nepředložil ......
Všeobecné důvody přece zná každé malé myslící dítě slovanský trumbero. :smile:
Mají větší trhy, více toho vyrobí a spotřebují, větší počet obyvatel, větší množstevní slevy, ..., jsou více propojeni ...
Německo 83 mil. obyvatel , Španělsko 47 mil. obyvatel, Polsko 38 mil. obyvatel, ....

Co myslíš, kdy bude rohlík levnější?
Když jich napečeš a prodáš za den 500, nebo 500 000 ?
No a navíc zdejší slovanští chytrolíni jako ty, kupují laciné zboží z EU, ale celé dny kňourají, že žerou jídlo z ciziny. ??? Proč nežerete od domácích, když chcete žrát český produkty?
Opravdu si ta vaše banda slovanských bezmozků myslí, že když zakážou zahraniční potraviny, tak budou jíst levnou českou kvalitu ? Máte vůbec kromě jetele, ještě něco jiného v hlavách ?
A za vaši tupost může Brusel ??? :laughing:

Tobě je zbytečné něco vysvětlovat. U tebe to nepadá na "úrodnou půdu".
Jeden tvůj nesmysl ti vyvrátím a ty vzápětí napíšeš další dva, aniž bys zapojil mozek.
Nemám celý život na to, abych vyvracel nesmysly Slovanovi, který má pod kulichem vítr, nebo se alespoň chová, jako by ho tam skutečně měl. Pomiň, ale slušněji už to napsat nejde.:slight_smile:

willy

24. 07. 2021

Karel: Zapoměl jste uvést že Rusové Slovanský národ vyhrál válku.

karel3

24. 07. 2021

"A abych pouzil tvoji logiku, doufam ze az bude psat o slovankem srabactvi tak prineses pisemny dukaz o nem."
--------------------------------------------------------------------------------------------
Polsko - bojovalo. Od 1.září 1939 - 6.října 1939 proti nacistům a od 17. září 1939 i proti komunistům SSSR. (22.září 1939 - slavnostní přehlídka nacistického Wehrmachtu a Rudé armády SSSR v Brestu-Litevském na počest společného vítězství nad Polskem.)
Finsko - bojovalo s komunistickým agresorem SSSR 30.11.1939 - 13.3.1940
Lucembursko - bojovalo s nacistickým Wehrmachtem 1 den, 10.5.1940
Belgie - bojovala s nacisty 18 dní 10.-28.5.1940
Nizozemsko- bojovalo s nacisty 5 dní, 10.-15.5.1940
Francie - bojovala s nacisty 43 dní, 10.5.-22.6.1940
Všichni bojovali, až na jeden druh .... , slovanské srábky v Československu se zbabělcem a poválečným zlodějem Edvardem Benešem v čele. A jako bonus odevzdali 15.března 1939 kompletní výzbroj a výstroj do poslední tkaničky od bot a šli fňukat a slintat u piva, jak za to mohou ostatní... Jako vždy. Kdo za to může dneska, Brusel, Němci, USA, Rakušáci,..., EU,... ? :laughing::joy:

Czert

24. 07. 2021

Karlik
A pro tebe je typicke, ze si absolutne nereagoval na to, jak muze byt nemecke ci spanelske maso/syr levnejsi nez ceske, kdyz tam maji drazsi vstupyna vsechno - energie, praci.
Ale hlavne ze dke tebe si cesi nici domaci ekonomiku dobrovolne.

Czert

24. 07. 2021

Mark
To nebylo nikdy o tom, ze velka valka byla nedavno. Ano, stala milionove ztraty na zivotech, ale ty pises jako by vevalce vykrvacela jen francie, a nemecko, ru a jine staty nemeli skoro zadne ztraty. Mely a vysoke.
A presto nemcum nevadili ztraty na velke valky a vesele chteli nove uzemi byt za cenu nove valky.
Cesi chteli bojovat, viz demonstrace dejte nam zbrane dali sme na ne (byt veskeremu politickemu i vojenskemu veleni bylo jasne ze bez spojencu je to sebevrazda), A to bez ohledu na ztaty v legiich a ru armade.
polaci jako bonus ke ztratam za velke valky si pridali ztraty z rusko polksou valkou o vychodni hranice. Aoresto byly ochotni riskovat valku.
Ne bylo to o prani a odhodlani naroda, ne valecnych ztratach.
A frantici byly zbabelci, britove jako pragmatici, ochotni obetovat kohokoliv pokud to uchova nadvladu anglie nad svetem.
To, ze bez churchila ve 40 by anglie uzavrela separatni mir ber prakticky jako fakt, viz dobove noviny a zaznamy jednani parlamentu

A jedna takova mala psekulace, ses presvedceny o tom, ze kdyby nemci znicili jednotky u dunkirku, tak by anglie i s churchilem byla ochotna dal bojovat ?ZZe by valecny churchil nebyl smeten? .

Czert

24. 07. 2021

Karlik
Mala napoveda, najdi si text co predal hitler csr tesne pred obsazenim a vytvorenim protektoratu.

Czert

24. 07. 2021

Karlik
Az ty pochopis ze ja srovnavam vysledky podory, tak se ozvy.

Schvalne si najdi jak velkou vyrobu mel fw pred amickym vstupem a kolik po nem.
A snad me nechces tvrdit, ze fwbyl brzvyznamnafirmicka.
A pokud povazujes milirdovy trust za bezvyznamneho investora, jak dle tebe vypada vyznamny?

A abych pouzil tvoji logiku, doufam ze az bude psat o slovankem srabactvi tak prineses pisemny dukaz o nem.

Rekni me, kolik ze to germanskych (francie, belgie, holandsko, dansko) hrdinu znicilo vyzbroj ci tovarny kdyz bylo jasne ze valku prohrali ? Nebo je znicilo po valce?
Ze zadny? Cili dle tve metody cely zapad se zachoval jako slovansti srabci.

karel3

24. 07. 2021

Míra
"čím si vysvětluješ, že mocnosti, které uzavřely Versailleskou smlouvu nejen že netrvaly na jejím dodržování Německem, ale odpustili Německu placení reparací a dokonce mu půjčili peníze na zbrojení a armádu??"
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Které mocnosti a kolik půjčili Německu na zbrojení a armádu po Versailleské smlouvě ?
Nehodlám hledat důkazy pro tvoje tvrzení.
O Sovětském svazu (Rapallská smlouva 1922) a německých výcvikových střediscích Wehrmachtu na jeho území víme. Tanková škola v Kazani, letecká škola v Lipecku, dělostřelectvo ve Voroněži, chemici - Tomka,...
https://www.securitymagazin.cz/historie/jak-sovetsky-svaz-pomohl-znovu-vyzbrojovat-porazene-nemecko-zacalo-to-v-rapallu-1404065821.html

"Je k smíchu ohánět se morálkou když se ví, jak podle se zachoval Západ k Československu ..."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Československo bylo a je "Západ" bolševiku. Zvláště pro takové jako ty. :laughing:

Já hlavně vím, jak se k Československu zachovali domácí "vlastenci", čeští komunisté:
„My, čeští komunisté, prohlašujeme, že budeme hájit a prosazovat právo
na sebeurčení až do odtržení od českého imperializmu pro utlačované části
německého národa až k posledním důsledkům,“
prohlásil v roce 1931 na VI.sjezdu KSČ její tehdejší ideolog Václav Kopecký

Míra

24. 07. 2021

ignorante demagogu Milan Z
proč by mělo vadit, že SSSR obchodoval s Německem před válkou když nevadí, že s Německem obchodovaly i jiné státy a když nevadí, že Američani podporovaly Hitlera i běhm války??

Míra

24. 07. 2021

ignorante sociopate karle3
čím si vysvětluješ, že mocnosti, které uzavřely Versailleskou smlouvu nejen že netrvaly na jejím dodržování Německem, ale odpustili Německu placení reparací a dokonce mu půjčili peníze na zbrojení a armádu??
Je k smíchu ohánět se morálkou když se ví, jak podle se zachoval Západ k Československu a když se ví, že pomohl vyvolat II.světovou, a když se ví jakého svinstva (na kterém máme svůj podíl) se Západ dopustil jen v posledních pár desetiletích (od napadení Jugoslávie).


Na všechny svoje otázky najdeš odpovědi na webu, stačí jen chtít je najít. Ale ty raději budeš papouškovat mýty, lži a dezinformace, protože chceš nenávidět Rusko.

Mark

24. 07. 2021

czert

Od Velké války uplynula velice krátká doba a každý měl na paměti jaké obětí to stálo ,musíš se vcítít do myšlení lidí v tehdejší době .Nikdo neměl zájem opakovat léta 14÷18 .Hitler přišel s výhružkami když se mu nedá území s většinovým Německým obyvatelstvem. Francie i když náš spojenec měla sama problémy se sebou ,politický byla tak trochu nestabilní. A s GB jsme neměli žádné vojenské obranné dohody ,takže jim bylo v podstatě nějaké neznáme Československo ukradené ,hlavně když zachrání pro Velkou Británií mír . Podotýkám znovu ,bylo těsně po Velké válce kde zahynulo miliony lidí ,to nemělo v novodobé historií obdoby. A proto, ve zkratce ,došlo k Mnichovu . Nedávné milionové obětí na životech, obrovské ekonomické ztráty a nikdo ani nebyl připraven na další válku.

Jedno je ale czerte jisté ,Francie sice kapitulovala ,dost i díky strategickému a taktickému selhání ,ale Velká Británie nesklonila svůj hřbet ,bojovala od prvních výstřelu až po poslední .
O nějakých separatních dohodách mohl uvažovat kdokoli , na tom nic není ,protože svoboda něco stojí , ale skutečnost je taková , že konkrétně GB bojovala celou válku .

Czert

24. 07. 2021

Milan z
Je otazka co je dulezitejsi jestli testovani zbrani v rusku, ci jejich mozna vyroba v podnicich (spolu) vlastnenych amiky.

Czert

24. 07. 2021

Milan z
K onomu stehovani narodu, tafy semto nepsal, ale jinde jo, si muzes najit ze sem.
Skutecne sem napsal ze cesi kdyz sem prisly vytlacili germany do nemecka a neci frantiky do francie.
Kdyz sem psal ze pochazime z ruska, bral sem to jako ze zeme ktera byla nejdyl rusko.
Fun fact
Rus taky pochazi z ukrajiny, pro zajimavost vis kdy a proc se rus rozstepil na risy a ukrajince?

Fun fact2
Jak mohlo dochazet k vyznamnemu miseni populace kdyz prakticky az do konce 18 stoleti opustit rodnou visku byl pomalu zazrak?

To, ze cesi byly soucasti rise rimske nic neznamena, i v ni meli clenove dost rozbroju a duvodu k valkam.
Vezmi si treba hustske valky, myslet si ze tam nedochazelo k pleneni a loupeni je ponekud naivni.
I kdyz to si napsal, ale ja taky, driv nez sem se dostal k dalsi casti.

Co se tyka oneho zleho chovani cechu k nemcum, rad si ho prectu, zvlast pokud to bude do 18 stoleti, ale i 19 nebude spatne.

Co se tyka nemcu co se divaji jen na cechy ktete v eu jen dotuji... Zajimave ze uplne stejny nazor maji zapadni nemci na ty vychodni.

A nikde sem netrdil ze se nemci meli doma spatne a proto delali najezdy, prave naopak, ve stredoveku najezdnici byly kolikrat daleko bohatsi nez jejich obeti.

karel3

24. 07. 2021

Czert
Dej vědět, až pochopíš rozdíl mezi státní politikou v případě Sovětského svazu a jeho smluvními závazky s nacistickým Německem s jeho neomezenými zdroji a obchody soukromých firem z USA., které nepřerušily na začátku války obchodní aktivity v Německu. Kolik majetku ve výzbroji a výstroji poskytlo nacistickému Německu například zbabělé Československo ?
Kolikrát to asi převýšilo sponzorské dary H.Forda, nebo aktivity nějakého elektronického trustu ?
:slight_smile:
Doufám, že pokud opět napíšeš tu zbabělou lež, že to předání kompletní výzbroje a výstroje Československu 15.března 1939 někdo nařídil, tak to doložíš i věrohodným textem z oficiálního dokumentu. Díky.

Czert

24. 07. 2021

Milan z
Mozna ti prijde pocet dobrovolniku ze zapadu maly a bezvyznamny, ale vzhledem k tomu kolik bylo celkove dobrovolniku na fronte, tak to bylo vysoke cislo.
Ten 1 milrusu co pracovaly jako freiwilli, nemuzes brat vazne, protoze rusove meli tehdy na vyber jen ze 3 moznosti, slouzit nemcum, chcipnout hlady nebo dostat kulku.

A pokud se povivas na pridely pro delniky v protektoratu a francii, tak rozhodne nejde rict ze by ve francii nejak otrocili ci trpeli.

Czert

24. 07. 2021

Milan z
Co se tyka francie, tak tam se mylys, jeji prumyslova kapacita byla pro nemecko daleko dulezitejsi nez byvaleho csr.
Napsal si, zefrancie pro nemecko vyrobilo jen 14 letadel.
Sam si poloz otazku, co se stalo s francouzkym leteckym prumyslem ktery vyrabel tisice letal pro svoji armadu i do ciziny?
Ne, fabriky se skutecne nezrusily a nezavrely, jen vyrabeli snad jeste dulezitejsi komoditu - nahradni dily. Prakticky 96% veskerych leteckych nahradnich dilu co nemci spotrebovavali az do osvbozeni francie pochazelo z francie.

Czert

24. 07. 2021

Hertl
Chapu ze si nechtel vychvalovat politiku zapadu, ja sem se jen pokusil vysvetlit ze po mnichove valka byla neodvratna a ze svou kratkozrakosti si zapad zpusobil jen vice valecnych ztrat.
Ona slabost zapadu se neprojevila jen ve spanelsku, ale i ve valce italie s etiopii, tam jasne vyhraly financni zajmy ropnych firem - britskych a francouzkych - na prodeji ropy a jinych surovin italii (sankce prakticky nefungovaly), nad moralkou pomoci etiopii - habesi.

Czert

24. 07. 2021

Milan z
Mylys se, nemeckou vyrobu nefinancoval jen ford, ale spousta amickych firem s tehdejsimi miliardovymy majetky
Jeden priklad za vsechny.
Elektronicky trust international telephone and telegraph corporation ovladany morganem temer 100% ovladl nemecke firmy lorenz ag, mix und genest a standart elektrizitat.
A lorenz ag se velmi podilel na financovani v, roby focke wulfu, ktera se diky nim vice nez 20x znadobila.

Smich hjmara schlasta v norimberku skutecne mel duvod a vedel,
proc se amici nikdy nebudou podrobne divat na financovani nemeckych firem co vydelavali na valce, byt puvodni zaloba to pozadovala, spolu s francii a sssr.
A nakonec se na to norimberk nijak nepodival.

Czert

24. 07. 2021

Mark
Videl si film nejtemnejsi hodina o churchilovi a jeho slavnem projevu? Budeme bojovat....
Tam bylo krasne ukazane, ze parlament byl ochoten na separatni mir.
A to tam tu situaci jeste trochu pribarvili, odhodlani k odporu mezi populaci skutecne nebylo tak velike.
Staci se podivat do novin pred onou reci.

Czert

24. 07. 2021

Mark
Kdyz ses tak skvele informovan a dle tebe tehdy britska spolecnost byla tak protinemecka, jak je mozne ze se vubec podepsal mnichov?
Vzdyt tomu "protinemeckemu" parlametu muselo byt jasne ze tim nemecko jen posili.

Czert

24. 07. 2021

Karlik
Cece, priste lip cti o cem je rec.
Cr 2004 skutecne neni csr 1990, ale necekam ze to pochopis.

A k prodeji u nas, a one nejmensi ceny, schvalne se zamysly jak muze byt nemecke maso ci syr levnejsi kdyz v nemecku maji drazsi vstupy uplne ve vsem ?
A vzhledem k tomu ze prodavaji v cesku platiceske dane.
A nemecke dane na zemedelskou vyrobu se prakticky nelisi od ceskych.

Milan Z

24. 07. 2021

Míra: Každopádně bylo vtipné, jak tě Karel požádal, abys mu doložil, že vlády USA a VB podporovaly finančně a surovinově Německo a jediné na co ses zmohl bylo opět dokázat, že se jednalo jen o pár průmyslových firem. :D Ještě sem hodíš citaci z jiného článku, abys to dokázal. Ty si komik. Radím ti, nevstupuj do těchto vod, paktování nacistů s komunisty nemůžeš okecat, ani tento spor argumentačně vyhrát. Váhu, kterou hráli ve zločinech druhé světové války Sověti po boku Německa je daleko, daleko větší než USA po boku Německa, nebo jakékoliv jiné země. Ty se tu snažíš srovnávat nevýznamnou podporu pár průmyslníků a investorů USA se surovinovou podporou a spoluprací na tajném výcviku a vývinu vojenských technologi. Kdybys měl jen základní prvky intelektu, tak se do tohoto boje nikdy nepustíš. A v první řadě si zjistíš podíl USA a SSSR na zahraničním obchodu Německa ve 20. , 30. a 40. letech a vůbec nepovedeš řeči o tom jak USA surovinově podporovali Německo, protože to je lživé a v tvém případě kontraproduktivní.

Mark

23. 07. 2021

Karel3 :thumbsup:

karel3

23. 07. 2021

Petr Hertel / ČERT
"Ale on někdy po německé invazi proti SSSR v červnu 1941 Harry Truman, tehdy ještě senátor ze státu Missouri, něco takového opravdu řekl."
----------------------------------------------------------------------
Díky za komentář a upřesnění.
Konečně mi to dává smysl. Takové názory určitě padly.

""Kuznick uvedl, že tehdejší senátor Harry Truman navrhl americkou podporu usměrňovat podle toho, kdo vyhraje válku, ať už to budou Rusové nebo Němci.""
---------------------------------------------------------------------------------------------
Míra výrok tlumočil a napsal, jako kdyby to H.Truman navrhnul v Kongresu USA ke hlasování.
Alespoň tak mi to připadalo.
Z pohledu USA bych s takovým výrokem souhlasil i dnes.
Není přece nic lepšího pro život na Zemi, než když se náckové a komouši vzájemně vyhlazují. :slight_smile:

Milan Z

23. 07. 2021

Petr Hertel / ČERT: Ano, souhlasím Petře, jediné co tady zůstalo slovanské je jazyk, bohužel. :)

Milan Z

23. 07. 2021

Czert: Prostuduj si alespoň tu stručnou wiki, než tu začneš šířit nesmysly o Češích z Ruska prosím, nemusíš být nutně ethnogenetik aby sis zjistil něco o slovanských liniích, ty lidi už to udělali za tebe. Existuje několik teorií o příchodu slovanů, z nichž nejvíce historiků a etnogenetiků uznává teorii, kterou jsem ti popsal, (chybně jsem napsal severojižní), tedy příchod z jiho-východní oblasti, Ukrajina a Bulharsko. Dodnes zde máš nejvíce přistěhovalců z těchto zemí.

Petr Hertel / ČERT

23. 07. 2021

Ad Milan Z

Jen drobná poznámka k těm Slovanům... Tak Slovany z nás dělá jazyk, kterým tady komunikujeme. Jistě, že otázka různého etnického míchání v celé řadě generací po cca půldruhého tisíciletí od příchodu Slovanů do českého prostoru (resp., v potaz musíme brát také, byť podle všeho nepočetné, obyvatelstvo, které tady žilo těsně předtím), to je jiná věc. Tak nakonec, člověk si také může všimnout, že když někdo takhle (řekněme rasisticky) nadává na Rusy, tak je kolikrát ani nenazývá Slovany, ale Mongoly...

Milan Z

23. 07. 2021

Czerte, čerte, nebo jak ti vlastně mam říkat. Ty si tu taky naplácal nesmyslů... Můžeš mi prosím prozradit, jak moc byla podpora Amerických průmyslníků pro Německo významná? Z politického hlediska, jako dary Hitlerovi? Víš vůbec, jakým způsobem získávali nacisté finanční prostředky? Víš, jaký zanedbatelný poměr ve zdrojích nacistů tyto dary hrály? Nevíš. :) Jinak bys tohle nikdy nenapsal. Je sice hezké, když s někým souhlasíš a jako úkaz mu pošleš pár melounů, jako podporu a on je ti za to vděčný a na oplátku ti poskytne třeba řád ( jako Hitler Fordovi) nicméně to neznamená, že jako sponzor si dotyčného spasil. Jako sponzor si byl jeden z mnoha, jistě, měl si svůj podíl, ale nejsi spasitel. Samozřejmě je jasné, že velká část těchto sponzorů a investorů pocházela ze západu, tedy tam, kde byly peníze, od jednotlivců, nikoliv od vlád. Nejvíce sponzorů měl ale Hitler v samotném Německu, např. Kruppa, Thyssena, rodinu Bechsteinů apod. Každý poskytl něco, ale plácat tady o významnosti těchto darů z Ameriky přinejmenším svědčí o tom, jak málo o nich víš. Zjisti si něco o MEFO sněmkách, ať si zase o něco chytřejší. Honem to napiš do googlu, ty ,,odborníku"... Mimochodem tvůj další žvást, že pocházíme z Ruska, je taktéž komický, nechápu jak je možné, že se proruští obdivovatelé vždy projevují tak nízkou informační hodnotou a negramotností ( nebo i něčím jiným, nízkým). Když ani nejsi schopný zagooglit ( ať už v češtině, nebo v jiných jazycích) a podívat se na studie, odkud jsme vlastně do středu Evropy přišli. Takže za prvé, ty odborníku na slovanské linie, z největší části se jednalo o severojižní oblasti Evropy, hlavně Ukrajina a Bulharsko, za druhé jsme to byli my kdo přišel na Německá území ( chceš-li germánská) a za třetí jsme to byli my, respektive naše knížata,jako Václav II, IV i Karel IV, kdo sem Němce dobrovolně ( poté co část z nich vyhnal a jejich pole neměl kdo obdělávat) zval obdělávat půdu, šířit vzdělání apod. Navíc už krátce po příchodu jsme se s velkou částí různých národností promísily ( uvědom si laskavě, kde jsme). A jako slovany už bych nás nenazval tak po 2 - 3 generacích, natož dnes... Zajímalo by mě, čím a jak můžeš doložit, že tady Němci plundrovali, když jsme byly od 12 století ( tedy zhruba 200 let od příchodu populace na tomto území) součástí Svaté říše Římské, jakési EU středověku a hráli v ní poměrně významnou roli. Jistě bylo to poměrně nejednotné uskupení, oplívající mnoha vnitřními neshodami a konflikty, ale že by se mezi sebou jednotlivé státečky plundrovaly ( kromě bojů o trůn, husitských válek apod.) mi nějak uniká, tobě možná ne. Dolož prosím nějakými písemnostmi, jak strašně se k nám chovali Němci, já ti zase můžu doložit ( německými spisy) chování slovanů ( Poláků-litevců i Čechů) k Němcům. Nauč se celou problematiku chápat z obou stran. Pojem zlo je subjektivní a každá strana si ho může vyložit jinak, není faktický. Ty nesnášíš Němce a někteří Němci zase nesnášejí Čechy a berou je jako problematické členy EU, které jen dotují. Pokud se chceš alespoň tvářit jako historik, měl by sis vyslechnout obě strany a poté dělat závěry a ne tu jen jednostraně brečet, jak se k chudáčkům Čechům, přivandrovalcům chovali ti zločinní Němci hrozně a chodili sem loupit, protože doma měli bídu. Ke zbytku těch tvých žvástů, kde se uchyluješ k osobním urážkám se raději ani nebudu vyjadřovat. Si tu pečený, vařený. Divím se, že tě tu ještě neblokli, ,,čerte". Argumentační schopnosti naprosto zoufalé.

Petr Hertel / ČERT

23. 07. 2021

Ad Karel3 (reakce na Míru):

Jenom čistě k tomu Trumanovu výroku... Ale on někdy po německé invazi proti SSSR v červnu 1941 Harry Truman, tehdy ještě senátor ze státu Missouri, něco takového opravdu řekl.
Přesněji, úplně doslova (samozřejmě v překladu do češtiny) měl říci tohle: "Když zjistíme, že Německo vyhrává, měli bychom pomáhat Rusku. A když bude Rusko vyhrávat, měli bychom pomáhat Německu, a tak je nechat, ať se co nejvíc navzájem pozabíjejí, třebaže bych za žádných okolností nechtěl zažít Hitlerovo vítězství."
ZDROJ: REES, Laurence. Druhá světová válka za zavřenými dveřmi. Stalin, nacisté a Západ. V češtině vydal Knižní klub 2009. Str. 98.
Jen bych dodal, že tedy ten Rees zrovna tady neuvádí konkrétní odkaz, odkud to sám vzal, ale bere to prostě jako takový obecněji známý fakt, i vzhledem k tomu, že tahle slova tehdy publikoval americký tisk a sám H. Truman, když se pak v dubnu 1945 stal po F. D. Rooseveltovi presidentem USA, měl osobně Stalinovi vysvětlovat, jak to myslel.
Ale tak podobných názorů tehdy, v roce 1941, zaznělo veřejně v USA víc - a když se nad tím zamyslíme, tak se není čemu divit...

Milan Z

23. 07. 2021

Míra: Vyjádření k tvé další lži, komunisto Míro. Než přijdeš na diskuzi a začneš zde plácat své lži, zjisti si nejdříve poměr zahraničního obchodu Německa ve 30. a 40. letech (pokud vůbec víš kde, o čemž pochybuji, protože z každého tvého komentáře jen sálá tvá informační omezenost). Potom zjistíš, že americké suroviny skutečně nebyly to, co nakoplo německou ekonomiku, ani americké půjčky. Ostatně si sám svým komentářem z 23.7. potvrdil to co už jsem psal. Německo nepodporovala vláda, ale jednotlivé společnosti, v době míru, nikoliv v době války. Takže si ze sebe sám vlastním komentářem udělal lháře a hlupáka, gratuluji ti a pochybuji, že si si toho vědom. Jak usilovně si musel hledat tento článek. :) Znovu, po druhé ti tedy opakuji, že z USA i VB podporovali nacisty jednotlivci ( jednotlivé společnosti, v rámci demokracie a volného obchodu měli právo obchodovat si s kým chtěli), nikoliv vláda, jako v případě SSSR. Kdyby Německo podporovala vláda USA, tak válku vyhraje. Největšími dodavateli, nejdůležitější strategické suroviny, tj. ropy bylo Rumunsko, na druhém méstě SSSR, naleziště železa i uhlí měli Němci dostatečně velká, takže v tomto směru byli téměř samostatní ( běhe míru), když začali být jejich požadavky na ocel vyšší ( během války), začali jí vozit ze Švédska, vzácné kovy nakupovali skrze neutrální země ( proto nevyřadili Švýcarsko, potřebovali ho, vojensky pro ně nebylo soupeř), jako bylo Švýcarsko a Turecko, do jejich bank si ukládali i zlaté rezervy. Už v době míru byl SSSR jedním z nejvýznamějších dodavatelů strategických surovin, ty proruský lháři, tak do toho pořád nepleť ty své ,,Američany" si s tím už trapný. Manganová ruda, cín, nikl, chrom, oleje, mazadla a hlavně obilí, všechno ze SSSR. Ve 20. letech, když na Ukrajině lidé umírali hlady, SSSR vyvezl přes 2 miliony tun obilí do Německa. Peníze SSSR neměl, respektive jeho měna měla mizivou hodnotu, kdyby měl, věř tomu, že poskytne Německým bankám i půjčky. To bratříčkování a paktování komunistů s nacisty prostě z historie nevymažeš a můžeš se snažit jak chceš převést pozornost na západ. Poměr dobrovolníků ze západních zemí ( respektive jejich účast na východní frontě) byla naprosto mizivá a nevýznamná, když neberu v potaz země osy, tedy Maďarsko, Itálii, Rumunsko, Bulharsko apod. tak zde bojovalo přibližně 180 tisíc lidí za celou válku. To je oproti 18 milionům Němců a s nimi kolaborujících přes 1 milion občanů SSSR (pracující např. jako řidiči v logistice) celkem zanedbatelné, co říkáš? Jelikož nacisté vyplundrovali a paralyzovali evropské ekonomiky, tak tyto země ( kromě Československa) nepřispěly k boji proti SSSR téměř nijak, kromě materiálem z nich uloupených. Např. ve Francii byl tak velký nedostatek pohonných hmot a automobilů, že se jim na famách kvasilo mléko a plesnivělo sklizené obilí, protože ho nemohli odvést pro další zpracování. Francie pro Německo vyrobila za celou válku 14 letadel. Vše co Němci vyráběli a vyráběli na území těchto zemí vyráběli otrockou silou s pomocí vězňů a zajatců, nikoliv s přispěním těchto zemí. Co tam máš dál lháři? Cituj zase někoho komunisto, hezky si pod sebou podřež větev.

Petr Hertel / ČERT

23. 07. 2021

Czert Já jsem tím nechtěl nějak vychvalovat politiku západoevropských velmocí, ale jenom jsem upozornil na ten zásadní obrat od března 1939 v širším mezinárodním měřítku, prostě konstatování faktu... Jistě, že z našeho hlediska to mohlo být už celkem jedno. Jistě, že třeba ani např. jen zcela lokální odpor československých vojáků proti Wehrmachtu v Místku nebo boj s Maďary na Podkarpatské Rusi v březnu 1939 nemohly nějak "zahojit" důsledky mnichovské kapitulace...
A je tedy fakt, že Velká Británie byla iniciátorem té politiky appeasementu, kdežto Francie byla spíš jen v jejím vleku. Tak ono možná stačí, spíš jen pro takové jisté srovnání, připomenout už třeba politiku neintervence vůči událostem španělské občanské války, přijatou v roce 1936 - kdy ve Francii ještě nebyl premiérem Daladier, ale vládla tam levicová vláda tzv. Lidové fronty, přesně jako ve Španělsku, a kdy se tak nějak přirozeně čekalo, že tahle vláda podpoří své španělské soudruhy, když povstalce proti nim podpořili Italové a Němci. Je známo, že otevřená materiální pomoc téhle francouzské vlády Španělské republice měla, právě pod vlivem Velké Británie, jen velmi krátkého trvání.

Milan Z

23. 07. 2021

Míra: Si fakt k smíchu, s těmi tvými zoufalými argumenty, vytáhneš sem stokrát omýlaný nesmysl proruských fanatiků a tím ukážeš, že fanatik si ty sám, akorát obrácený, prosocialistický, proruský, prokomunistický. Stačí sledovat stopu peněz říikáš? Hezké, akorát že to Německo nepodporovala vláda USA, či Velké Británie, ale průmyslníci, jako byl Ford, tedy jednotlivci, ze své vlastní vůle ty ,,fanatiku" nikoliv celá země, jako v případě SSSR v případě dodávek surovin Třetí říši. Kdyby Třetí říši podporovali Američané tak si buď jistý, že Německo válku vyhraje. Nemáš ani ponětí o významnosti letecké války nad Německem a jak moc pomohla k jejich poražení. Je něco jiného, když jako stát organizuješ dodávky agresorovi a je něco jiného, když se na tom podílí jednotlivci, navíc se skutečně jednalo o pomoc v řádech promile procent, nesrovnatelnou s tím co poskytli Německu Sověti. Peněžní dary politikovi Hitlerovi na jeho kampaň? Či půjčky od západních bank, Německu v dobách míru? To dle tebe může za vyhlášení války? Čím si teda vyvrátil něčí lež, kromě toho, že tu ze sebe svými komentáři děláš neuvěřitelného hlupáka ( např. tím, že Finsko vyprovokovalo válku se SSSR, což si ani nepochopil, jen si se ztrapnil) a ukazuješ jen, že ve všem stojíš na straně SSSR, jeho nástupci Ruské federace a ve všem si proti západu? Tvůj názor nemá žádnou hodnotu, je to jen snůška lží a polopravd, které si vykládáš tak, aby vyzněly v tvůj prospěch. Přesně takto tvořili historii komunisté. Ty si pozůstatek této poznamenané generace.

Mark

23. 07. 2021

Jimny

V době Chamberlaina nebyl důvod podepisovat nějaký "separatní" mír . Za Chamberlaina trochu vládla ještě naivita a nevědomost co se bude dít ,nikdo nečekal ,že přijdou takové jatka, nějaká lokální válka ,možná ,ale to šílenství až do 45 určitě ne.
Tady se bavíme o "separatní" dohodě kdy začaly boje ve Francií ,Belgií ...i kvůli PL by níkdy nepodepsali Britové nějaký mír,prostě v té době nebyl důvod.
S porážkami ve Francií a v době letecké bitvy o Británií mohli Britové uvažovat o dohodě s Hitlerem,ale nálada Britského obyvatelstva byla taková ,že to bylo absolutně nepřijatelné.
Takže co bylo před válkou je jedná věc a co v době tvrdých bojů ve Francií a nad Anglií věc druhá. Bridská nálada byla taková , bojovat za každou cenu . I kdyby měli Němci v letecké bitvě navrch , stejně by vylodění neprovedli . Neměli dostatek kapacit a čas hrál proti nim.

jimny

23. 07. 2021

Marku...tak to musím připomenout nadšené přivítání Chamberlaina, když se vrátil z Mnichova a fotky královské rodiny, jak se zdraví nacistickým pozdravem /nedávno uveřejněné /nesvědčí tak úplně, že by měli všichni touhu Hitlerovi zakroutit krkem.

Mark

23. 07. 2021

czert

Britský král ,královna mají důležité zastoupení v britské společnosti ,ale veškerá politická rozhodnutí má na starosti parlament. To tvoje kdyby by se nikdy neprosadilo ,už i kvůli britské společnosti, která byla v té době ,kdy se vědělo co je nacistické Německo zač ,silně protiněmecká a houfně šli dobrovolně rukovat nebo se jinak zapojovali proti Německu.
Na kdyby se nehraje.

karel3

23. 07. 2021

Czert
Co se týká poklesu průmyslové výroby.
Ani si nedovedeš představit jak velký propastný rozdíl ve strojírenství byl v roce 1990 mezi československým postsocialismem na kliku a CNC "západním" světem. O řídících systémech a digitalizaci ani nemluvě. Zrovna o tomhle něco opravdu málinko vím z vlastní zkušenosti. :slight_smile:

karel3

23. 07. 2021

Czert
"Ano, ten obchodni prostor je pro cesko vetsi.
Tak vetsi, ze veskera prumyslova ale hlavne zemedelska vyroba po vstupu do eu poklesla a dovoz z eu se zvysil."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na to existuje lehké vysvětlení.
Ty sám, kupuješ potraviny z ČR, nebo podle ceny ty levnější, jako většina obyvatel ČR ?
To je ta neviditelná ruka trhu. :slight_smile:
Když lidi nebudou kupovat "cizinu", ale domácí, nebude se sem tolik jídla vozit ze zahraničí, ale zvýší se kapacita domácí výroby. Nikdo sem přece nebude vozit neprodejné zboží.
Já osobně se vyhýbám všem produktům Agrofertu a na tom setrvám.
Mimo jiné je firma Vodňanská drůbež největším dovozcem polských kuřat v ČR, protože je nestíhá produkovat. Takže pokud baštíš Vodňanské, je velmi pravděpodobné, že papáš polské "vlastenče" atd. :slight_smile:

karel3

23. 07. 2021

jimny
"... a štvanici na žido-bolševiky vystřídala štvanice na Rusy i když už žádní bolševici nejsou..."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
To je opravdu "zajímavá myšlenka".
Takže komouši odložili stranické legitimace a rázem se z nich stali ctihodní, bezúhoní, normální občané ?
Proč tedy ten hon na členy NSDAP po válce, když všichni odložili uniformy, zahodili legitimace a chodili v civilu ? :slight_smile:
Také Adolf Putinů už s KGB nemá nic společného, když schoval uniformu do truhly a nic s komoušema, když sii svoji komunistickou legitimaci schoval v knihovně do Leninových spisů na lepší časy ? Tomu říkám logika. :laughing:
Proč neměřit všem stejně, že ... :smile:

karel3

23. 07. 2021

Míra
"proč by mělo vadit, že Sovětský svaz pomáhal obcházet od roku 1922 omezení Versailleskou smlouvou, když jí nebyl vázán a když nevadí, že v rozporu s Versailleskou smlouvou..."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Říká se tomu morálka, princip, dodržování nepsaných pravidel, dohod, ... jak chceš.
Zcela správně dostali Rusáci ve 2. sv. válce pořádnou nakládačku, protože si německé válečníky vycvičili na svém území. :slight_smile:

"Západ, který jí vázán byl, umožnil Německu zbrojit a ještě mu na to dal peníze??"
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jmenuj "západní" státy, jejiž vláda posílala Německu peníze na zbrojení. Díky.

"A když nevadí, že Američani byli velcí sympatizanti Hitlera když už byla válka v plném proudu a pilně ho zásobovali potřebným materiálem a surovinami."
---------------------------------------------------------------------------------------
Můžeš prosím specifikovat konkrétní dodávky USA nacistickému Německu v průběhu 2. sv. války ? Děkuji.

"Kuznick uvedl, že tehdejší senátor Harry Truman navrhl americkou podporu usměrňovat podle toho, kdo vyhraje válku, ať už to budou Rusové nebo Němci."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Tak tento výrok H.Trumana jsem od minule nikde neobjevil a ani ty jsi jej na moji prosbu nedoložil. Dokud to neuděláš, považuji to za lež.

Czert

23. 07. 2021

Hertl
To, ze britove po protektoratu si uvedomili, ze jejich politika byla chybna a celou dobu se chovali jak parchanti, nic nemeni na tom, ze to bylo jejich rozhodnuti ktere rozhodlo ze veskera vyzbroj a prumysl csr oadne do rukou nemcu neposkozeny.
Pokud v 38 se branit by bylo obtizne, v 39 by to byl nesmysl.
A takovy krivak jako kaja3 tu hazi spinu na cechy ze v 39 neznicili vyzbroj, ale v pripade ze by ji znicili by metal tu samou spinu na cechy ze ji znicili a kolik to stalo zbytecnych obeti od nemeckych represi.

Neninahoda, ze jedine daladier - frantik, se po podepsani mnichova citil spatne a jako gangster.
On vedel, ze francie ho podepsala jen diky tomu ze byla slaba, ne ze by to bylo spravne.
Narozdil od chamberlainaco ji povazoval za spravnou.
A kdyby bylo po chamberlainovu, tak by ani britanie nedala zaruky polsku a ostatnim. Uk je podepsala jen proto ze lid a opozice ho k tomu dotlacila.

Czert

23. 07. 2021

Karlik
Tak me je jasne ze si dnes vdecny za vstup do eu, vzdyt poslednich 10 let marxismus na zapade a ve vedeni eu znacne posilil a sroubuji ho nasilim i na vychod.

Czert

23. 07. 2021

Karlik
Ano, ten obchodni prostor je pro cesko vetsi.
Tak vetsi, ze veskera prumyslova ale hlavne zemedelska vyroba po vstupu do eu poklesla a dovoz z eu se zvysil.

Czert

23. 07. 2021

Karlik
Ano,amicke soukrome firmy podporovaly adlu, a ona pomoc a finance byly hodne vyznamne.
Sam se ptej sam sebe proc amici odmitly a zaridili, ze v norimberkem tribunalu se neprojednavalo financovani nemeckych firem pred valkou a otrocka prace za valky, byt francie a sssr to zadaly.

Czert

23. 07. 2021

Mark
Myslim ze si uk prilis idealizujes, bez churchila by ve 40 separatni mir podepsala a adlu podporovala.
A vis co je nejlepsi? Kdyby kral edvard 7? Nebyl prinucen k abdikaci kvuli vztahu s rozvedenou americankou, tak by separatnimu miru nezabranil ani churchil, resp by k tomu ani nedoslo protoze byla znacna sance ze by se uk pridala na stanu adly v dobyvani vychodu.

Czert

23. 07. 2021

Martin
Cesi ziskaly ony germanske geny prave hlavne diky germanskym najetzdum.
Protoze u cechu se ty germansje geny ve vice nez 85% vyskytuji ty co se predavaji z germanskeho muze na svovanskou zenu.
Kdyby to bylo prirozene tak by to bylo 50%.

jimny

23. 07. 2021

Míro...osobně by mě zajímal tvůj názor....často vzpomínám na Karla Čapka....protože mám pocit, že se politikou, mediální propagandou se dostáváme v historii do tzv. 2.republiky a štvanici na žido-bolševiky vystřídala štvanice na Rusy i když už žádní bolševici nejsou...a taky mě to připadá...jako by mrtvoly Moravec, Rys-Rozsévač , Vlajkařů a dalších vztavaly z hrobů....

jimny

23. 07. 2021

Míro,... absolutní souhlas s tvým příspěvkem....jenom prosím, jsme na diskuzním fóru a nezaplevelme si ho osobními invektivami...to že má někdo jiný názor, neznamená, že je náš nepřítel ....díky

jimny

23. 07. 2021

ČERTE...vraďme se k původnímu tématu....pro mě je záhadou, proč Hitler nenabídl spojenectví Polákum /možná jen slíbit nějaké územní zisky/proti SSSR a využít jejich dílem oprávněnou nenávist k Rusum. Pak je mě záhadou proč, když obklíčil Anglickou armádu u Dunkerque, tak měl možnost jí rozsekat na padrť....a v podstatě nechal vojáky evakuovat zpět do Anglie. A vychází mě, že tady byl plán, když už měli Němci větší část Evropy , tak že měli snahu /bombardováním/ přinutit Anglii k separátnímu míru, mít krytá záda, bohatou vojenskou kořist, dobrovolníky SS ze všech okupovaných zemí/vyjma Čechů/ a pak vyrazit na SSSR. A už se opakuji...díkyChurchillovi to nevyšlo.........

Míra

23. 07. 2021

Ignorante sociopate karle3
proč by mělo vadit, že Sovětský svaz pomáhal obcházet od roku 1922 omezení Versailleskou smlouvou, když jí nebyl vázán a když nevadí, že v rozporu s Versailleskou smlouvou Západ, který jí vázán byl, umožnil Německu zbrojit a ještě mu na to dal peníze??
Proč by mělo vadit, že se v SSSR cvičili Němečtí vojáci, když nevadí, že se k Hitlerovi přidala řada Evropských států a vraždila po jeho boku?? A není poptávka od politiků a médií vyvolávat proti těmto státům nenávist ale jen proti Rusku.
A když nevadí, že Američani byli velcí sympatizanti Hitlera když už byla válka v plném proudu a pilně ho zásobovali potřebným materiálem a surovinami.

„Opozice vůči válce je důvodem, proč USA a další země tolerovaly německé vyzbrojování v 30. letech, a v případě mnoha amerických výrobců to pomohlo Německu překonat následky světové války. Společnosti jako je GM, IBM, a Ford hrály hlavní roli v přeskupování investic v Německu. V roce 1938 Hitler dokonce dal notoricky známému antisemitovi a protiunionistovi Henrymu Fordovi Velký kříž německého orla, nejvyšší medaili, kterou mohl cizinec obdržet od nacistické strany. Po vzniku 2.světové války byla, „velká základní strategie USA“ umožnit Německu a Rusku bojovat proti sobě a „zabíjet se“, i když Sovětský svaz chtěl „Brity, Američany a Kanaďany spojit v jednotné frontě nebo široké frontě spojenectví proti Hitlerovi již v roce 1939,“ pokračuje Peter Kuznick.

Kuznick uvedl, že tehdejší senátor Harry Truman navrhl americkou podporu usměrňovat podle toho, kdo vyhraje válku, ať už to budou Rusové nebo Němci. Navíc americká neutralita ve španělské občanské válce byla příkladem toho, jak extrémní byly protiválečné pocity z období po první světové válce - a také jak se propásla příležitost zabránit šíření fašismu.

„Existuje velká část americké elity, která se v tomto období podílela na pomoci Hitlerovi v oblasti finanční a pomáhala při přestavbě a při obnově německé ekonomiky,“ řekl Kuznick. „Mnoho lidí, které nazýváme „největší generací“, byli nacističtí aktivisté, a mnozí z nich viděli nacisty jako pevnost proti bolševismu, stejně jako proti komunismu, a byli proto šťastní a ochotní podporovat a slepě tolerovat vyzbrojení Německa během této doby, protože viděli nacisty jako způsob, jak zastavit komunisty a Sovětský svaz. “

Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají.
George Orwell

karel3

23. 07. 2021

jimny
Vazba na USA mi zůstala. Hodně nám pomohly a nikdy nás neokupovaly.

Souhlasím s tebou, ale je to jenom v nás.
Klidně bychom my v ČR mohli vést v EU nějakou "novou vlnu" kapitalismu, hrdosti a evropské sounáležitosti, vývoje bez zelené, genderové a migrační totality. Samozřejmě ne nastolením nějakého fašismu. :slight_smile:
Místo osobností (které to už asi vzdali) tady většina volí starobní komunistický průjem a místní "národovci" si chodí pro pochvalu a instrukce na ruskou ambasádu. Stát se stal nefunkční, obézní mrtvolou, před kterou klečí stádo ovcí s ohnutým hřbetem, tragickým ksichtem a nataženou rukou prosíc o almužnu. Fňukání na komouše vystřídalo fňukání na Brusel, USA, Německo a zdejší Slované opět jedou ve své celoživotní ukňourané ublíženecké koleji. :slight_smile:

Petr Hertel / ČERT

23. 07. 2021

Czert:

Jen bych dodal s tím Protektorátem (jak míříš ke Karlovi3)... Tady bylo ale podstatné, že právě ta německá okupace českého a moravského vnitrozemí v březnu 1939 znamenala dost velký obrat v politice Velké Británie a Francie, tedy signatářů mnichovské smlouvy (protože tím Hitler vlastně tu smlouvu porušil, tam se přece Německu postupovaly jen pohraniční regiony, nikoliv celé české země) - a právě tenhle krok (spolu s německou anexí litevského přístavního města Klajpeda) definitivně skoncoval s tou britskou politikou appeasementu.
Další expanzivní nároky Německa se prostě přestaly tolerovat, Británie naopak dala smluvní záruky několika dalším jednotlivým evropským státům, a lze říct, že v důsledku toho pak vlastně vypukla i druhá světová válka (hlavně tedy kdybychom se měli doslova držet toho "světová")...
To, že Velká Británie a Francie 3.září 1939, po německém útoku na Polsko, vyhlásily válku Německu, bylo přece podmíněno garancemi, danými předtím Polsku.

jimny

22. 07. 2021

karel3...tak to u mě je to úplně opačně...z naivního přesvědčení, že "láska a pravda zvítězí", obdivu k USA a přesvědčeného antikomunisty jsem za 30let stačil vystřízlivět.....a důvody....zklamání, že všechna porušování lidských práv se neměří a neodsuzují na stejno...padni komu padni....problémy kapitalismu se řeší sankcemi...ilegální migrace se neřeší vůbec a zelená politika se řeši sebedestrukcí vlastní ekonomiky....atd.

karel3

22. 07. 2021

jimny
To jsme byli tedy na opačných koncích.
Věděl jsem, že vstup do EU přinese státní korupci a obrovský nárůst byrokracie jako třeba v Řecku, nebo Francii.
Volil jsem tedy proti vstupu do EU.
To jsem si ovšem myslel, že třeba z ČR, nebo Ruska budou normální země. :slight_smile:
Dnes jsem za EU rád. Drží ten místní slovanský bordel trochu na uzdě a více méně garantuje právní systém, jinak by to tady zdejší Slovani rozkradli na molekuly.
No a vídat zdejší "národovce" při každém ruském svátku na dvoře ruské ambasády žmoulat čepice... :face_vomiting:

jimny

22. 07. 2021

karel3....proč by mě měly zklamat tvoje názory na EU a fungování Německa v této organizaci....? Sám jsem byl v době vstupu do EU jejím podporovatelem. Bohužel dnes se mě činnost této společnosti nejeví tak optimisticky jako na počátku....ale tím se dostáváme už daleko od původního tématu, ale díky za odpovědi....

karel3

22. 07. 2021

jimny
Vlastně jsem to s tím obchodním prostorem napsal špatně.
Před 30-ti lety se nám otevřel celý svět. Němci to měli od konce války.
Každý z nás se může realizovat, nebo proválet život kdekoliv na světě. Oni si to užívají už přes 75 let. Kdyby nás jako sousedy chtěli převálcovat a vyždímat, tak by to už dávno udělali. Nemají to zapotřebí. Podívej se třeba na Poláky, kolik jich maká v Německu a jak rádi. :slight_smile:

karel3

22. 07. 2021

jimny
"...a tak mě napadlo, jestli dnes mírovou cestou přes svojí ekonomiku a vedoucí roli v EU bez jediného výstřelu, Německo nezískalo to, co se jim nepodařilo zbraněmi..."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Já si nejsem jistej, jestli Německo něco získalo. Tahle otázka je myslím zbytečná.
Moje názory tě asi zklamou.
Podle mě to v západní Evropě USA nasměrovali správným směrem.
Nejen Němci s Frantíkama se přestali rvát a americký kluci už sem nemusí jezdit umírat za Evropany, jako v 1. a 2.
Je určitě lepší soutěžit ve vývoji, výrobě a obchodu, než si řezat hlavy.
Je to jenom na nás. Zázračnou náhodou jsme se vysmekli ze sevření ruskýho hnoje. Měli bychom toho využít a ČR někam pozvednout. To věčný kňourání je odporný.
Záleží jenom na nás, jestli něco dokážeme, nebo se vrátíme do hnoje.
(Já se tedy už nikdy nevrátím do hloupé ruské (slovanské) ohrady. To není můj šálek čaje):slight_smile:
Němcům je to myslím úplně jedno. Jenom těch 30 let nemusí už koukat na Východ na ploty z ostnatýho drátu a hlavně samopalů. Obchodní prostor je větší.
Je větší i pro nás.

Monarchista

22. 07. 2021

Víte co je děsivé?
Francouzi, Portugalci Angličané určitě nebyli žádní bolševici, ale po roce 1945 ve svých koloniích vraždili jak SS na Ukrajině. Než budete oponovat, tak si něco o tom nastudujte.
Válka s Finy byla pravda hanebná měla to být výměna kusu krajiny. Rusové sice zprvu prohráli, ale to území kolem Petrohradu možná bylo rozhodující pro průběh války. Mimochodem od roku 1944 bojovali stateční Finové s Rudou armádou, jsou to věci. Vždy pište pravdu.

jimny

22. 07. 2021

karel3...a tak mě napadlo, jestli dnes mírovou cestou přes svojí ekonomiku a vedoucí roli v EU bez jediného výstřelu, Německo nezískalo to, co se jim nepodařilo zbraněmi...

karel3

22. 07. 2021

jimny
"To co mě často vrtá hlavou....jak by asi vypadal dnešní svět, kdyby Hitler nezaútočil na západní Evropu / s Anglií uzavřel separátní mír/, rovnou zaútočil na SSSR ...?"
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Spíše bys měl přemýšlet, co by se stalo, kdyby Hitler nebyl blázen a po obsazení západní Evropy už nenapadnul spojence, Sovětský svaz a dodržel smlouvu a přátelství a vzájemné spolupráci.

Německo-sovětská smlouva o přátelství, spolupráci a vymezení demarkační linie
https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C4%9Bmecko-sov%C4%9Btsk%C3%A1_smlouva_o_p%C5%99%C3%A1telstv%C3%AD,_spolupr%C3%A1ci_a_vymezen%C3%AD_demarka%C4%8Dn%C3%AD_linie

Jak by se ti asi žilo ve dvoubarevné Evropě z konce roku 1940 a začátku roku 1941?
Jenom dvě spolupracující říše. Nacistické Německo a komunistický Sovětský svaz. :slight_smile:

karel3

22. 07. 2021

Míra
"Všeobecně platí pravidlo, že chcešli odhalit strůjce něčeho nekalého, tak je třeba sledovat stopu peněz......"
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tebe asi platí mizerně, když se stále točíš v kruhu na stejných tématech. :slight_smile:
Předpokládám ovšem, že ty to něděláš pro peníze, ale z přesvědčení. Jako erudovaný dezinformátor by ses se svými znalostmi totiž asi nikde neuživil. :slight_smile:

Lež o Finskem vyprovokované válce se Sovětským svazem nevyšla, tak následuje další tvůj letos dokola opakovaný evergreen, financování a podpora nacistického Německa.
Ušetřím ti čas. Už jsme to tady letos několikrát řešili.
Ano Henry Ford a jiné soukromé osoby podporovali nacistické Německo. Na státní úrovni to provozovalo pouze několik zemí v čele se Sovětským svazem.
Hlavně nezapomeň, že Sovětský svaz kryl zbrojící Německo a pomáhal mu obcházet od roku 1922 omezení Versailleskou smlouv. (Rapallská smlouva).
V Sovětském svazu se cvičili vojáci Wehrmachtu:
Tanková škola v Kazani, letecká škola v Lipecku, dělostřelectvo ve Voroněži...

V roce 1932 vykonal Heinz Guderian jako náčelník štábu inspekce cestu do německé tankové školy v Kazani v SSSR.
https://www.armyweb.cz/clanek/heinz-guderian-a-vznik-nemeckeho-tankoveho-vojska

Tomka byla základna pro testování chemických zbraní, kde Sověti společně s Němci testovali různé chemické látky jako yperit, fosgen apod.
https://www.fronta.cz/kniha/groehler-sebevrazedne-spojenectvi
...
Které další téma si z letoška zopakujeme ? :slight_smile:

karel3

22. 07. 2021

Mark :thumbsup:
Souhlasím, je to v lidech.
Stokrát si říkám, vykašli se na něj, když nečte a mozek mu nebere, ztracenej čas, ale to se nedá. Letos to sem dal potřetí. Problém je, že to čtou ty mladý a věří internetu víc než já.
Většina mladých nikdy nebude nic číst od Pacnera, Tigrida, Petránka, Škvoreckýho,... a doufejme, také už nikdy "s nima" neudělá praktickou zkušenost.

Potom si vždycky vzpomenu na svůj oblíbený film "Občanský průkaz" jak tam řeší tu mladou učitelku a soudružka kuchařka říká: "Co je to "z jurt", soudruzi?", nebo "Co chcete, dyť je to frankistka. No ano! Sama to o sobě napsala do dotazníku.".. a jdu do toho. :slight_smile:
Snad se nějaká micro-informace a malá zkušenost někde uchytí. :slight_smile:
Pevné zdraví. Rozumu a pokroku zdar !

Míra

22. 07. 2021

Vtip dne: Je úsměvný sledovat jak Karel v klidu přivádí věcnými argumenty ( které se dají i ověřit ) k nervovým vypětím obdivovatele všeho ruskýho :sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:

Všeobecně platí pravidlo, že chcešli odhalit strůjce něčeho nekalého, tak je třeba sledovat stopu peněz. A platí to i pro II. světovou. Stačí si najít informace kdo poskytl Německu finance na zbrojení a hned bude jasno v tom, kdo může za II. světovou.
Už tehdy totiž Západ (především Velká Británie a USA) usiloval přes hybridní válku zničit SSSR stejně jako se o to opět pokouší dnes. To vy ale, zaslepení protiruští fanatici, nechcete tyto fakta znát, protože vyvrací ty vaše výmysly a lži.

Mark

22. 07. 2021

Jimny

"Válkou s Finama získal území přilehlé ze severu k Ladožskému jezeru, které sovětům umožnilo udržet Leningrad a zaměstnat velkou armádu Wehrmachtu, která pak dílem chyběla na východní, ale taky na západní frontě...........nebo to tak nebylo ?...."

Tímto aktem proti Finsku se stal Sovětský svaz agresorem stejně jako Německo. Na PL a Pobaltské republiky máte taky výmluvu a co část území Rumunska ?

Co se týká případného separatního míru s GB já mám jasno . Vláda GB by nikdy nepodporovala takovým způsobem Německo k vedení výbojné války proti SSSR jako to dělalo SSSR Německu a to v době nejtvrdšch bojů o samé přežití , jako by si samo SSSR z celého srdce přálo ,aby západní Evropa co nejrychlejí vykrvácela. Ze strany SSSR to byla hanebnost ,podlost . Jo a co Francie ,Belgie ,Holandsko, Dánsko, Norsko ,Řecko, Jugoslávie atd. ty by byly obětovány , nebo by taky podepsali "separatní" mír?

jimny

22. 07. 2021

To co mě často vrtá hlavou....jak by asi vypadal dnešní svět, kdyby Hitler nezaútočil na západní Evropu / s Anglií uzavřel separátní mír/, rovnou zaútočil na SSSR ...?

Martin

22. 07. 2021

Czert: Máš to popletené. Všichni Češi opravdu z Ruska nepřišli. Slované přitáhli, získali nadvládu (pozabíjeli, ty kteří nesouhlasili) nad zde žíjícími kmeny a postupem času se s původními obyvateli promísily. Část z toho opravdu pochází z nájezdů a válek, ale tak opravdu více než 2/3 genomu získat nelze. Tahle země leží na obchodní a kulturní křižovatce a to jí prostě předurčuje být mix všecho. Nejsme Slované, nejsme Germáni a ani Románci nebo Keltové.

jimny

22. 07. 2021

karel3...je fakt, že neznám spoustu detailů...ale vzato selským rozumem....byl snad Stalin tak blbej a nečekal, že k válce s s Hitlerem dříve nebo později dojde/a lépe, když později/ a na druhé straně s Japonci, ke které nakonec naštěstí nedošlo...?...a že, když nebyl nikdo ochotný se SSSR uzavřít spojenectví, tak logicky nezbylo Stalinovi než spolehnout se na vlastní síly. Válkou s Finama získal území přilehlé ze severu k Ladožskému jezeru, které sovětům umožnilo udržet Leningrad a zaměstnat velkou armádu Wehrmachtu, která pak dílem chyběla na východní, ale taky na západní frontě...........nebo to tak nebylo ?....

Czert

22. 07. 2021

Jimmy
Hitler byl hrozbou pro cely svet, kdo to chtel videt po 1933, ten to videl, namatkou churchill, benes, george orwell.

Jedine co pakt mr udelal, bylo ze hitler nabyl jistoty ze mu sssr nepadne do zad, kdyz bude bojovat se zapadem.

Czert

22. 07. 2021

Mira
Mas to nejaky popletene, ono memoradum finskeho vyskance se tyka budouci pokracovaci valky, a ne predchozi zimni valky.
Navic, realita pokracovaci valky ukazala ze ono memorandum nebude naplneno, kdyz finove nesli dal nez za puvodni hranice z 39, vyjma par malych vyjimek.

Czert

22. 07. 2021

Karlik
Ano jiste, ze dnes to zadna hitparada nebude a nani, ale co taky cekat kdyz v cesku ziji lidi jako ty kteri predvadeji naprosto dokonale bolsevicke mysleni a sou to dokanali srabci.

Czert

22. 07. 2021

Komunita karlik
Zajimave, predvadis se tu jako nalec veci, ale jehoz znalosti konci u toho co mu gugl nenajde do 5 minut.

Vsichni cesi prisli z ruska, ty germanske geny se tam pridaly ze znacne casti loupezivimy a znasilnovacimi najezdy.
germanu. Nastuduj si JAKE germanske geny to maji cesi.


A k protektoratu, muzes me sem dat zapadni stat ktery verejne protestoval proti vytvoreni protektoratu? Nebo aspon nejakeho zapadniho politika?
A jakou pichybnou konstrukci si prisel na to,
ze mnichov resil i okupaci?

Martin

22. 07. 2021

A není to jedno, kdo 2sv "začal", když je všem jasné, že tou dobou byli pouze tři agresoři. Japonsko, Třetí říše a SSSR. Řešit jaké datum historici označí jako ten pravý začátek je už podružné.

Mark

22. 07. 2021

Karel3

Karle on by člověk i ty lidi ignoroval, ale ono to fakt nejde , ta hloupost je až do nebe volající .
Hned jak Míra hodil ten svůj "zdroj" jsem to četl a nechápu co on mohl z toho pochopit co pochopil. Kalendář přece musíme všichni umět ovládat.
Jo ,ale to je i ta lenost , číst víc než jen nadpis a případně si i zjistit autora,zdroje a ověřovat to i z jiných zdrojů.

karel3

22. 07. 2021

Míra
"Milí zlatí fanatičtí ignoranti, když víte, že to bylo jinak tak to povězte autorovi článku https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/archivy-finsko-valku-s-moskvou-vyprovokovalo-40104170 a hlavně finskému ministru zahraničí Erkki Tuomioja."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tys to ani nečet, jenom titulek, nebo máš pod kulichem vítr. :slight_smile:
Autor článku samozřejmě nepodepsán, protože by byl celostátně uznán za vola. :slight_smile:
Ten trouba co napsal ten článek v deníku "Právo" nezná gregoriánský kalendář a lže v titulku:
"Archívy: Finsko válku s Moskvou vyprovokovalo".
a hned si odporuje se svoji první větou:
"Kivimäki se sešel s Hermannem Göringem, jedním z nejvlivnějších nacistů. Göring radil Finsku, aby uzavřelo s Moskvou mír, a slíbil, že později "dostane zpátky i s úroky všechno, co bude muset SSSR odstoupit"."
Vidíš tam ty slovíčka "... aby uzavřelo s Moskvou mír,..." ? To je podle tebe vyprovokování války ?:laughing: A to ani nebudu psát, co si myslím o "Zdroj: Právo".

30. listopadu 1939, Sovětský svaz napadl Finsko
14.prosince 1939 byl Sovětský svaz za tento útok vyloučen z tehdejší Společnosti národů.
22.února 1940, první setkání, finský velvyslanec v Berlíně Kivimäki + H.Göring
(H.Göring nabádal Finsko k ukončení války se Sovětským svazem.)

karel3

22. 07. 2021

jimny
"Moje informace o tzv. zimní válce SSSR a Finska jsou méně detailní ale věcně shodné s tím, co tady psal Míra. "
---------------------------------------------------------
Proč tomu říkáš "informace", když je to nesmysl, který není Míra schopen nijak dokázat.
Ty také neznáš Gregoriánský kalendář ? :smile:

"...Stalinovi se ale podařilo smlouvou RaM otočit Hitlera nejdřív na západ..."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Neuvěřitelný bolčevický žvást. :laughing:

Už jsi někdy četl tajný dodatek prvního Paktu Molotov-Ribbentrop a viděl mapu, kudy vedla domluvená, společná hranice Třetí říše a Sovětského svazu ?
Četl jsi někdy výstupy ze 4 společných konferencí NKVD a Gestapa 1939-1940 ?
Už jsi někdy viděl tzv. druhý Pakt Molotov-Ribbentrop po porážce Polska?
"28. září 1939: německo-sovětská smlouva o hranicích a přátelství"
http://tapolitika.cz/lekce-z-historie/lekce-z-historie-28-zari-1939-nemecko-sovetska-smlouva-o-hranicich-a-pratelstvi/
https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C4%9Bmecko-sov%C4%9Btsk%C3%A1_smlouva_o_p%C5%99%C3%A1telstv%C3%AD,_spolupr%C3%A1ci_a_vymezen%C3%AD_demarka%C4%8Dn%C3%AD_linie

Killy

22. 07. 2021

Je úsměvný sledovat jak Karel v klidu přivádí věcnými argumenty ( které se dají i ověřit ) k nervovým vypětím obdivovatele všeho ruskýho :rofl:

jimny

22. 07. 2021

Moje informace o tzv. zimní válce SSSR a Finska jsou méně detailní ale věcně shodné s tím, co tady psal Míra. To, že se čekala válka ve 30tých letech, pochopil i tak mírumilovnej člověk jako byl Karel Čápek...Válka s Mloky /na Němce jak ušitý/, Bílá Nemoc/válečná rétorika jak z dnešní doby/a Matka...kdy už došly diplomatické argumenty a za mír se muselo bojovat s puškou v ruce.!
A o tom, že válku začne Německo už nepochyboval nikdo. A většinou se věřilo, že půjde na východ a /jednoduše řečeno/zničí bolševickou vládu v SSSR, ve které západ taky viděl svého nepřítele....Stalinovi se ale podařilo smlouvou RaM otočit Hitlera nejdřív na západ a teprve tehdy západ pochopil, že Hitler je nebezpečím pro celý svět. A když pak Němci zaútočili na SSSR tak ochotně dodávali Stalinovi vojenský a jinný materiál a společnými silami porazili Hitlerovské Německo. A tady patří také dík Churchillovi i Rooseveltovi, že i když určitě neměli žádné sympatie k SSSR a jeho komunistické vládě, že nepřistoupili ke konci války na návrhy na separátní mír a společnou silou Němce vojensky porazili. V opačném případě by jsme si tady asi neťukali naše rozumy a dílem by jsme kopali uhlí pro Němce někde za Uralem a dílem už dávno prolítli komínem a ČSR by byla minulostí. ....tak to je na pár řádcích můj názor !

Míra

22. 07. 2021

Milí zlatí fanatičtí ignoranti, když víte, že to bylo jinak tak to povězte autorovi článku https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/archivy-finsko-valku-s-moskvou-vyprovokovalo-40104170 a hlavně finskému ministru zahraničí Erkki Tuomioja.
Mne fakt nezajímá co si myslíte

karel3

22. 07. 2021

jimny
" Téma začátku 2.světové války rozděluje i profesionální historiky."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Když vynecháme pologramotné Rusáky a jejich příznivce, tak je zbytek světa v začátku 2. světové války za jedno.
Rusáci moc dobře vědí jak se chovali a na které straně stáli do 21.června 1941. Proto také dodnes slaví vítězství ve Velké vlastenecké válce a nikoliv Vítězství ve 2. světové válce.

Svět má v učebnicích dějepisu 1.září 1939 jako začátek 2. světové války, kdy vojáci nacistického Wehrmachtu a Slovenského štátu napadli Polsko. 17.září 1939 se k nim z Východu přidal Sovětský svaz podle tajného dodatku prvního Paktu Molotov-Ribbentrop z 23.srpna 1939, kde si nadlidé Třetí říše a Sovětského svazu rozdělili Evropu na dvě sféry vlivu.

https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/pakt-molotov-ribbentrop-rusko-nemecko-vyroci-ruda-armada-wehrmacht.A190822_131853_vojenstvi_kuz

Lekce z historie: Před 77 lety Stalin pogratuloval Hitlerovi k porážce Francie
http://tapolitika.cz/lekce-z-historie/lekce-z-historie-pred-77-lety-stalin-pogratuloval-hitlerovi-k-porazce-francie/

A tak dále....:slight_smile:

Mark

22. 07. 2021

Míra

Tak jak to vlastně bylo...? Nejdříve SSSR napadl Finsko a pak později Finové hledali spojence proti tomuto zákeřnému přepadení ? Anebo Finové lezli do zádele Hitlerovi ,aby mohla vzniknout Velkofinská říše , a nato přepadli SSSR ?

Dost ti ta tvoje teorie nesedí ,už proto, protože když byl napaden SSSR svým spojencem Německem ,Finové v průběhu bojů se zastavili na území ,které bylo původně Finské a odmítali postupovat dál .

Podle tebe když SSSR napadl Finsko ,protože ti odmítali podstoupit SSSR částí svého území ,ještě k tomu pro Finy velice důležité území , tak SSSR jednal právoplatně ?
To nemůžeš myslet vážně. V tom případě Poláci ,Němci ,Maďaři oprávněně dostali po svým dílu z Československého území . Samozřejmě je to nesmysl ,ale tak to vidíš ty.

karel3

22. 07. 2021

Míra
"Archívy: Finsko válku s Moskvou vyprovokovalo"
"Kivimäki ve své zprávě konkretizuje, že Göring mu slíbil, že "Finsko si bude moci samo podle libosti určit průběh své východní hranice"."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A máme tady tu bolševickou lež potřetí během jednoho roku..., aneb jak vyprovokovat válku, která již 3 měsíce běží. :slight_smile:
Který archivy vlastně cituješ ?
To vypadá, že bolševici dodnes nepochopili Gregoriánský kalendář. :smile:

30. listopadu 1939, Sovětský svaz napadl Finsko
14.prosince 1939 byl Sovětský svaz za tento útok vyloučen z tehdejší Společnosti národů.
22.února 1940, první setkání, finský velvyslanec v Berlíně Kivimäki + H.Göring
(H.Göring nabádal Finsko k ukončení války se Sovětským svazem.)

Podle mě, měli být všichni komunisté a příznivci Sovětského svazu a Ruska odsunuti společně s okupační armádou Sovětského svazu do toho 21.června 1991. Nakonec by v ČR zůstalo asi 5 mil. obyvatel, ale o to pohodlněji a klidněji by se nám tady žilo.
Kdo se má na ty lenochy chudé duchem i po 30-ti letech stále dívat? :thumbsdown:

jimny

22. 07. 2021

Vážení kolegové v diskuzi. Téma začátku 2.světové války rozděluje i profesionální historiky. Já jsem jen amatérský zájemce o tehdejší /a i starší/historii a politiku . Nedělám si patent na rozum a rád se poučím argumenty, které mají nějakou historickou relevanci a dají se pochopit i tzv. selským rozumem bez jakékoli propagandistické předpojatosti . Takové jsme si užili kdysi dost a dnes pokud se chceme chovat jako demokraté, tak by jsme měli diskutovat bez zbytečného osočování a urážek....díky.

pablo

22. 07. 2021

Míra je klasický ruský politruk,jedna lež za druhou.Po té,co SSSR rozpoutal druhou světovou válku,napadl bezdůvodně mírumilovné Finsko.Zákeřně a brutálně.Chtěl celé Finsko zničit,to se mu ubránilo,a poté,co do Finska mířili spojenci s Velké Británie a z Francie,musel SSSR podepsat mírovou smlouvu,po níž okupoval,a dodnes Rusko okupuje část Finska.Protože SSSR nadále chtěl okupovat Finsko,to se muselo spojit s Německem.Jen připomínám,že s Německem SSSR ako spojencem vyvolali druhou světovou válku.,SSSR do Německe dodávalo strategické suroviny.Kdyby nebylo např.Woframu ze SSSR Německo by nemohlo vést dlouhodobou válku.

pablo

22. 07. 2021

Druhou světovou válku rozpoutali Německo,SSSR a Slovenský stát a to jako spojenci.SSSR dodával Německu strategické suroviny nezbytné pro vedení války,na oplátku dostával zbraně,a to v době,kdy spojenci na západě bojovali proti Německu.SSSR po dohodě s nacistmi okupoval Bezarábii-Moldavsko a pobaltské státy.Rozpoutal dobyvačnou válku proti mírumilovnému Finsku.
Jimmi je klasický ruský troll,jedna lež za druhou.

Míra

22. 07. 2021

Tarch

Polsko okupovalo část území RSFSR - dnešní Bělorusko - proto chtějí bělorusové slavit 17. září 1938 jako den osvobození od Polské okupace.

Archívy: Finsko válku s Moskvou vyprovokovalo
Finsko válku s tehdejším Sovětským svazem v zimě roku 1940 záměrně vyprovokovalo, protože mu hitlerovské Německo přislíbilo do budoucnosti územní zisky. Vyplývá to z odtajněného memoranda finského velvyslance v Německu Toiva Mikaela Kivimäkiho z konce června 1941, které zveřejnil finský ministr zahraničí Erkki Tuomioja.
Kivimäki ve své zprávě konkretizuje, že Göring mu slíbil, že "Finsko si bude moci samo podle libosti určit průběh své východní hranice". Konkrétně prý Göring nabízel hranici daleko na východ od finských hranic před rokem 1940. Finsku měl připadnout celý poloostrov Kola, část pobřeží Bílého moře, ruská Karélie a dokonce i Petrohrad, tehdejší Leningrad, protože "jinak bude Leningrad představovat pro Finsko trvalou hrozbu".

Finský historik Heikki Ylikangas hodnotí obsah dokumentu jako důkaz správnosti své teorie, podle níž Finsko ukončilo zimní válku z let 1939-40 již s předpokladem, že za ni bude později žádat rozsáhlé náhrady. Kromě toho byla i účast Finska ve válce z let 1941-44 v roli spojence hitlerovského Německa zaměřena nejen na opětné získání území ztracených v zimní válce, ale na uskutečnění ideje rozsáhlého "Velkého Finska", uvádí Ylikangas.

Mýtus konfliktu, jejž Helsinky dosud šířily
Tzv. zimní válka se odehrála 193940. Poté, co Helsinky odmítly požadavky SSSR na pronájem základen a posunutí hranic, zaútočil SSSR v listopadu na třech frontách. Zpočátku Finové zadrželi nápor, ale poté, co po 15 týdnech Rudá armáda prolomila tzv. Mannerheimovu linii, musela finská vláda předat Moskvě část svého území a přístav Vyborg.

karel3

22. 07. 2021

Czert
Hele, mě se taky nelíbí některé "milníky" historie Československa.
Je to ale historie, která se nedá změnit a je směšné ji nějakýma pohádkama "vylepšovat".
Jediná šance je poučit se a být lepší.
Zatím to ovšem vypadá, že se nejen tenkrát srábkové vzdali bez boje, ale dnešní hlupáci a lenoši nadělají rekordní dluhy. Žádná hitparáda pro budoucnost ČR. Na oslavný projev to určitě nebude. :slight_smile:

karel3

21. 07. 2021

Czert
"Mas to nejake popletene, cesi skutecne prisly z ruska, a vzdy budou patrit mezi slovany."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jasně "chytrá" slovanská hlavo.
Asi proto má populace v ČR více keltských a germánských genů. :laughing:
O tobě není samozřejmě pochyb, Slovane. :laughing:

"A ano, cesi dali wermachtu veskerou vyzbroj a vystroj, presne tak jak si to zapad pral."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pěkný bolševický blábol.
Máš nějaký písemný důkaz, který "Západ"a kdy to Československu nařídil ?
V Mnichovské smlouvě o tom není ani slovo.
Srábkové to udělali z vlastní neschopnosti. :laughing:

Czert

21. 07. 2021

Komunita karlik
Mas to nejake popletene, cesi skutecne prisly z ruska, a vzdy budou patrit mezi slovany.

A ano, cesi dali wermachtu veskerou vyzbroj a vystroj, presne tak jak si to zapad pral.

Czert

21. 07. 2021

Karlik
Ten tvuj koment o usa a 13 oruzich, mam to skutecne brat tak ze povazujes ukrose za primitibvy a rikas ze rusovove maji a meli pravo ukrast krym a vyzbrojit separaty na zapade ukrajiny.

Czert

21. 07. 2021

Komunista karlik
Tu svou mantru a lez o tom, ze csr mohlo byt jako svycarsko neustale omilas, ale pravdu z toho neudelas.
Schvalne napis me, kdy ze to svycarsti nemci chteli roztrhat svycarsko tak jako sudetaci uz v 1918?

Petr Hertel / ČERT

21. 07. 2021

Jenom, že se tady v diskusi nížeji objevuje mj. otázka přesného data počátku druhé světové války... Tak obvykle je jím samozřejmě považováno 1.září 1939, ale také bychom to mohli vlastně posunout až k 3.září 1939, kdy válku Německu vyhlásily Velká Británie a Francie, a tak se, už jenom s ohledem na globální potenciál těchto velmocí, v podstatě lokální německo-polský konflikt začal měnit prakticky vskutku, víceméně ve světový (i když v tomhle ohledu se na druhou stranu někdy zase zdůrazňuje teprve japonský úder na Pearl Harbor v prosinci 1941)... Pokud jde o SSSR, tak tezi o jeho roli jako jedněch z těch expanzivních velmocí, které byly příčinou té války, jistě podpoří i přiřazení třeba takové finsko-sovětské zimní války let 1939/1940 také přímo ke druhé světové válce (a z finského pohledu, kde je pak válka proti SSSR po boku Německa od roku 1941 nazývána "válkou pokračovací", je tomu tak určitě).


--- Tak ono je to samozřejmě všechno o tom, že historie nebo historiografie není v tomhle směru zrovna příliš exaktní vědou... Takoví Japonci a Čiňané, kteří spolu začali válčit už v roce 1937 a kontinuálně v tom pokračovali fakticky až do srpna 1945, by to také mohli vidět jinak, že...

Milan Zedníček

21. 07. 2021

Příspěvky Karla si tu vždy rád přečtu, ať se Vám to líbí nebo ne, musíte uznat, že ten člověk má přehled. Zbytek těch kňouralů, co tu brečí, že uvedený voják z článku nebyl hrdinou si zaslouží spíše výsměch. Obě strany bojovaly za to čemu věřily a každá měla něco, čemu se říká branná povinnost. Nebyl to nacista, byl to prostě člověk poslaný na frontu. Divím se, že zrovna generace důchodců, která sem přispívá tohle nechápe a odsoudí ho za to, že bojoval za svou zemi. Jste chudáci. Stacho, Julius, Beran, jeden jako druhý.

karel3

21. 07. 2021

Jiří HAKEN
"Opět nadpis článku, chudák róm postřílel málo čechů.
Už není trestná propagace fašizmu?"
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Ještě štěstí, že není trestně postižitelná hloupost.
Tys to evidentně ani nečetl, viď slovanský chytrolíne, ale musíš se vyjádřit ke všemu. :laughing:
Ty jsi evidentně příslušník té zdejší starobní Zemano-Babišovská "inteligence".
Jak by asi u Stalingradu mohl střílet ve velkém Čechy, viď Slovane. My Češi nejsme z Ruska, jako vy Slovani. Tak si to příště nepleť.:smile:
Mimochodem se Češi píší s velkým Č.
Navíc, Češi jako národ s Wehrmachtem nikdy nebojovali, ale vzdali se před válkou bez boje a poslušně odevzdali kompletní výzbroj a výstroj do rukou Wehrmachtu.
Fašismus se "s" byl třeba v Itálii, Španělsku, ale v Německu byl národní socialismus, nacismus. Takže zase vedle.
Jen tak dál slovanský věrozvěste. V dnešní ČR je veřejná prezentace "nevědomosti" nejuznávanější hodnotou. Na tom státě je to už pěkně dlouho vidět. :laughing:

Jiří HAKEN

21. 07. 2021

Opět nadpis článku, chudák róm postřílel málo čechů.
Už není trestná propagace fašizmu?

karel3

21. 07. 2021

Czert
"A k tomu tvojemu strileni nemeckych separatistu, nspis me sem jediny stat co si nechal jen tak separatisty ukrast kus uzemi.
Dle tvoji logiky dnesni ukrajinci sou dle tebe padousi, protoze bojivali proti luhanske a donetske republice a soviniste protoze stale pocitaji krym za svoje uzemi."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Inteligentní lidé vziklou situaci řeší politickou dohodou, konfederací, nabídkou právní a ekonomické jistoty. Primitivové válčí, lžou, kradou, pomlouvají...
Proč myslíš, že mají USA dnes na vlajce 13 pruhů a 50 hvězd ?

Czert

21. 07. 2021

Karlik
. Kdyby šlo o název republiky, tak se podle počtu obyvatel měla jmenovat Česko-německá. 3 mil. Němců bylo jasně více než asi 900 tis. Slováků,

Zajimave, ale ze dle stejneho principu by melo byt rakousko-cesko a ne ru, ti zcela nevadi, zajimave.

A k tomu tvojemu strileni nemeckych separatistu, nspis me sem jediny stat co si nechal jen tak separatisty ukrast kus uzemi.

Dle tvoji logiky dnesni ukrajinci sou dle tebe padousi, protoze bojivali proti luhanske a donetske republice a soviniste protoze stale pocitaji krym za svoje uzemi.

karel3

21. 07. 2021

Czert
"Takze vlastne masarykovy vycitas, ze udelenim autonomie nerozbil csr."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Co bych mu vyčítal. Je mi ukradený. :smile:
Já hlavně vidím a čtu, že TGM všem něco nalhal a nic nesplnil.
Čímž zřejmě založil vzájemnou nevraživost mezi národnostmi v původním Československu.
Všichni mohli mít nějakou autonomii a nic by se nestalo.
Dodnes jsme mohli fungovat jako švýcarská konfederace a být ekonomicky na čele Evropy.
Takhle od roku 1945 vládne "slovanský živel" v čase více či méně podobný ruskému hlupákovu s divadélkem právního státu a nedotknutelnou vrchností, jako ve středověku. :smile:

Czert

21. 07. 2021

Karlik
"Dřívější námořní velmoci, Británie, Holandsko, Francie, Španělsko,... měly a mají mnohem pestřejší složení obyvatel z bývalých kolonií a fungují bez většího hašteření a podvodů."

Aha, tak proto v dotychnych statech je spousta teroristickych utoku, velke no go zony, kde kdo si atezuje na diskriminaci, nasilna kriminilita 2-15x vetsi nez v cr, zalezi na kategorii.
Ano, dokonale raje prava a zakona.

Czert

21. 07. 2021

Martin
"Ak ti to pomôže schladiť hlavu aj ja zastávam názor, že ak by neudrel Hitler tak udrie Stalin."

Vida, to sou paradoxy co? Hitler mohl vest valku jen diky surovinam co mu dodaval stalin diky paktu mr, a pak stalin se mohl chystat na uder jen diky strojum a technologiim co ziskal diky paktu mr.

Czert

21. 07. 2021

Martin
A muzes sem dat ty knihy ci autory jejichz je to nazor?
Navic, po vslce itslie dostala vetsinu toho, co ji bylo slibeno, cili kde vidis nejake to ignorovani?

Navic, je dist velky rozdil slibovat nekomu cizi uzemi, pokud se pripoji k jiz probihajici valce proti nepriteli, jemuz ono uzemi patri, a deleni si ciziho uzemi mezi de fakto spojenci.
Takze ne, sliby italii a pakt mr sou rozdilne pristupy, jedine co meli spolecne je to, ze porazeny prijde o uzemi.

Srovnatelny italsky priklad a pakt mr by byl, pokud by clen dohody nabidl italii kus uzemi ru v dobe, kdy italie uz bojovala na strane dohody.

karel3

21. 07. 2021

jimny
Já bych do toho krizi 30. let vůbec netahal.
Myslím, že to tenkrát bylo i dnes je o toleranci a hlavně a to bych dokonce vyzdvihl na první místo o vládě zákonů a vymahatelnosti práva.

Dřívější námořní velmoci, Británie, Holandsko, Francie, Španělsko,... měly a mají mnohem pestřejší složení obyvatel z bývalých kolonií a fungují bez většího hašteření a podvodů. Samozřejmě nacisté a komunisté nadělali paseku kde se dalo.
Opět sáhnu po tom příkladu Švýcarska, ale i jiných zemí.
Žijí tam v podstatě 4 etnika, dnes možná i víc :slight_smile:, ale všichni mají jistotu, že ať jsou ve vládě zelení, růžoví, modří, nebo červení,... vládnou základní, letité zákony a právo pro všechny stejně. Podobně je tomu třeba v USA, Kanadě,...

Něco takového nebylo v Československu ani v letech 1918-1938. Tady je prostě "vrchnost" nedotknutelná a plebs si v tom libuje.
A to musím uznat, že se někteří kluci za 1. republiky snažili a chvíli jim ten pořádek z CaK vydržel. Teď odbočím. Třeba takový Alois Rašín byl pro mě vlastenec tělem i duší. Nerozlišoval podle národnosti, ale všechny směroval ku prospěchu Československa. Škoda, že takových nemáme dnes alespoň 100 ve vedení ČR.
Od roku 1945 (vláda lůzy) je to v podstatě bezedný hnůj bez špetky soudnosti, kde 90% v podstatě pohrdá jakýmkoliv zákonem, pokud se netýká jeho vlastních výhod.
Od roku 1990 to bohužel nabralo úplně jiný směr, než třeba tu cestu Švýcarskou. Státní hnůj se naředil a množstevní hladina stoupla. :slight_smile:

Když se vrátím na začátek. Ani sám "tatíček" TGM nedržel slovo a lhal v USA. Jakmile měl svoji "republiku" v kapse, nectil žádné sliby menšinám. Kdyby šlo o název republiky, tak se podle počtu obyvatel měla jmenovat Česko-německá. 3 mil. Němců bylo jasně více než asi 900 tis. Slováků, kteří se před rokem 1918 hlásili ke slovenské národnosti.
Německé obyvatelstvo v Sudetech neuznávalo Československo a v roce 1919 chtělo volit s Rakouskem. Začali demonstrovat a tehdejší vládu ČSR nenapadlo nic lepšího, než poslat do Sudet "čs." armádu, která pár Němců postřílela. Je z té doby zdokumentováno několik masakrů německého civilního obyvatelstva. Například v Hostinném (Arnau) mají v muzeu poučnou expozici....
Židé byli tehdy zastoupeni všude, němečtí, čeští, moravští, slovenští, maďarští, podkarpatští, ukrajinští, polští,...
Navštívil jsem celkem dost muzeí a památek v Československu i v ČR a dovolím si říct, že podle dochovaných dokumentů, nebo třeba telefonních seznamů byli největšími vlastníky a tahouny československého průmyslu hlavně Židé a Němci. Samozřejmě existují i českoslovenští velikání, jako Baťa, Křižík, Sousedík,...

Zdejší Slované jako státotvorný prvek a ekonomický tahoun republiky nic moc,
ale kde co ukrást zdejším menšinám, přeborníci.
Navíc absolutní demence v otázce skutečného právního státu, tedy i tolerance ke všem občanům republiky bez rozdílu. V ČR může vládnout i vrah, když hodí pár pětek davu ohnutých hřbetů. Komouši měli tu metodu vymakanou, proto tady taky vydrželi přes 40 let. Jenom už nebylo co házet davu poslušných, ohnutých hřbetů. :smile:

Czert

21. 07. 2021

Karlik
Priznej se, ve vadi rodine je nejcenejsi pamatka na to, jak deda slouzil v ss jako dobrovolnik.

Martin

21. 07. 2021

Czert:

Hlavný dôvod vstupu talianska do 1.svetovej vojny na strane Dohody bol prísľub územných ziskov na úkor RH. Uplne odignorovanie po konci 1SV ma priami následok - nástup Musoliniho a fasismu k moci. Atď atď.
Ale tých dátumov je viac. Obsadenie demilitarizovanej zóny, Mníchov atď.


Skôr ako ma začneš napádať, aký som hlupák, nie je to môj názor. Je to názor z niekoľkých článkov a kníh ktoré som čítal a ktoré to dávajú ako príklad súčasneho prekrucania toho co sa považuje za začiatok 2SV.

Karel:
Iba si potvrdil co som napísal. Každý si vyťahuje to co sa mu hodí ale celkový obraz doby ignoruje. Realita je ta, ze 2SV začala 1.septembra a začala útokom Nemecka na Poľsko. A áno aj s účasťou slovenského štátu.

Zvysok sú len keby bolo keby. Ak ti to pomôže schladiť hlavu aj ja zastávam názor, že ak by neudrel Hitler tak udrie Stalin.

Czert

21. 07. 2021

Nacek karlik
Kdyz mas tak uzasne informace kolik platili slovaci za likvidaci 1 zida, musim se zeptat kolik platili frantici, belgicane, nizozemci?

Czert

21. 07. 2021

Komunista karlik
Jde u tebe dokonale videt, ze jako radny slovan, ani nerozumis textu ktery sem kopirujes.

Zamysles ses nat tim textem mcmilanove? Proc masaryk nedal autonomii slovakum?
Chtit po tobe premyslet, ze kdyby ji doostali slovaci, tak by ji chteli i ostatni (presne jak tvrdi), No a jakmile by ji skopcaci dostali, tak by se chteli hned trhnout k rajchu.
Presne jak si sam napsal, skopcaci nechteli v csr byt.
Takze vlastne masarykovy vycitas, ze udelenim autonomie nerozbil csr.

". Tak musel vymyslet "přerozdělování" a okrást německé spoluobčany. :laughing:"
Ano, jako bych slysel amicke demokraty v 2016, kdyz si stezovali jakym zpusobem vyhral trump.
Ale ze predtim diky uplne stejnemu s, stemu demokrati 4x vyhrali, to jim nevadilo, dokonce to bylo spravne.

Czert

21. 07. 2021

Komunista karlik
"Němci a Rakušané nikdy nechtěli být součástí nějakého Československa."

Tak nechapu proc si stezujes ze secesi k nim chovali stejne.

A ano, stale si tu nijak neobhajil tu svoji lez, ze cesi ukradly kresla nackum, henlainovcum.

Ano, henlainovci meli nejvic hlasu, ale to je tak vse, nijak si nedokazal nespravedlnost vysledku.
A kdyz tu tak rad ukazujesnumera, dej sem kolik ziskali ceske a nemecke strany hlasu vposlednich ru volbach a kolik meli kresel.
A pak muzem dal diskutovat, komunisticky noku.

Czert

21. 07. 2021

Martin
"Tento systém, poviem len to co mi vyhovuje, ti poskytne X dátumov ktoré môžu byť považované za začiatok 2 svetovej vojny. A dostaneš sa prakticky až ku dňu keď Taliansko vstúpilo do 1.svetovej vojny na strane Dohody."

Tak povidej a vysvetluj jak se timto systemem dostanes az k talijanom.

No nestačím se divit

21. 07. 2021

co bude příště? podobný HLP (hluboký lidský příběh) o Fritzovi, jak vzorně bojoval za vlast v táboře Birkenau? Jděte se bodnout s takovýma článkama...

C.V.Doin

21. 07. 2021

1. i 2. sv.válka byla největší svinstvo -nejhorší nebyl klasický boj , kdy je jasné a zřetelné kdo proti komu střílí ,ale podrazy typu smlouva Hitler-Stalin , vraždění v Katyni , střílení do vlastních spolubojovníků do zad od ruských velitelů na Dukle , zrada Čurdy atd atd. V daném případě ,pokud byl trochu inteligentní ,tak muselo mu dojít ,že v nacistické ideologii je místo pouze a pouze pro arijské Němce , všichni ostatní byli předem určeni k vyhlazení /včetně všech slovanských národů / tzn. nejen Židé a cikáni !

karel3

21. 07. 2021

Martin
"A dostaneš sa prakticky až ku dňu keď Taliansko vstúpilo do 1.svetovej vojny na strane Dohody."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Itálie má ve 2. sv. válce hodně společného se Slovenským štátem a naopak.
Velcí fašisté.
Jakmile se na Sicílii vylodily jednotky USA, tak se Italové podělali a hned "převlékli kabáty" úplně stejně, jako když na hranicích Slovenského štátu "zarachotila " kanonáda RA. :laughing:
Obyvatelstvo Protektorátu Böhmen und Mähren pro jistotu nebojovalo vůbec a pro Třetí říši pilně pracovalo a sloužilo. :laughing:
Věčná čest všem jedincům, kteří se vymkli absolutní kolektivní zbabělosti.

jimny

21. 07. 2021

karel3...vaše dlouhá odpověď p. czertovi je plná zajímavých informací...ALE ...!!!!...vyčítáte Českému etniku, že nebylo dost demokratické a toleratní k etniku Německému /k němu se hlásila se taky spousta bohatého Židovského etnika/....ale bylo Německé etnikum tolerantní a uznávající demokratické hodnoty k nám Čechům ?... a jak známo tak Masaryk si byl taky vědom národnostních problémů na našem území a nebyl zpočátku přívržencem samostaného státu ČSR. Národnostní situaci na našem území, zřejmě zkomplikovala celosvětová krize 30let....

karel3

21. 07. 2021

Martin
"V momente keď sa začneš hrať na to, že o 17 dní neskôr bolo Poľsko napadnuté aj zo strany SSSR a preto je jasne, ze vojnu začali spolu tak zistíš, že si na tenkom ľade."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pod ledem jsi ovšem ty.
Nacisté a komunisté si takový postup dohodli předem 23. srpna 1939 v tajném dodatku prvního Paktu Molotov-Ribbentro. Společné vítězství nad Polskem oslavili vojáci nacistického Wehrmachtu a Rudé armády společnou vojenskou přehlídkou 22.září 1939 v Brestu-Litevském.

"Účastnily se jí jednotky Heinze Guderiana a oddílů Rudé armády patřících k 29. tankové armádě Semjona Krivošejna. Podobné přehlídky nebyly tehdy vzácností - probíhaly například i ve Lvově, Pinsku nebo Grodnu."
https://www.stoplusjednicka.cz/vrazedne-spojenectvi-sovetsko-nemecka-prehlidka-v-brestu-v-zari-1939

Jen tak mimochodem.
Přepadení Polska se zúčastnily 3 státy.
Nacistické Německo, Slovenský štát a Sovětský svaz.
Takže Slovenský štát zahajoval 2. světovou válku 1.září 1939 v počtu tří divizí po boku Adolfa Hitlera a nacistického Německa.
Slovenský štát má ještě jedno světové prvenství.
Jako jediný na světě platil nacistickému Německu za likvidaci hjednoho slovenského Žida 500 říšských marek.

karel3

21. 07. 2021

Czert
"Zase jede na proticeske a pronacisticke desce."
-----------------------------------------------------------------------------
Proč zrovna ty tady řešíš Čechy, Slovane ? :slight_smile:

"Vysvetli, jak by sis predstavoval konfederacni usporadani, kdyz sudetaci se trhli hned po vzniku csr, bez toho aby mela vubec sanci ukazat jak si predstavuje budoucnost. "
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Němci a Rakušané nikdy nechtěli být součástí nějakého Československa.
Vzhledem k výsledkům "řádění slovanského živlu" 1918-2021 je dnes plně chápu a rozumím jim.
Slováci chtěli svůj vlastní stát 30.října 1918 - Martinská deklarace. Předcházela Clevelandská dohoda a Pittsburská dohoda.

"Češi, kteří dominovali domácí politice, odmítali dát Slovensku tu autonomii, kterou Masaryk tak lehkomyslně rozdával v Pittsburgu, s odůvodněním, že Slováci ještě nejsou dostatečně zralí, aby si mohli vládnout sami. A snad ještě důležitější bylo, že nechtěli dávat záminku Němcům, Rusínům nebo Maďarům, kteří by mohli požadovat podobná práva."
Margaret MacMillanová

"A ohledne tvoji udajne kradeze sudetackych kresel, dodnes si tu nenapsal jediny zakon co csr porusila ci ohnula, ale tu svoji lez budes donekonecna opakovat."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Jakou lež?
Viděl jsi někdy výsledky voleb v Československu 1935 ?
Asi ne.
1. Sudetoněmecká strana, 1 249 530 hlasů, 15.2 %, počet křesel v parlamentu 44.
2. Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu (agrárníci), 1 176 593,
(o plných 72 937 hlasů méně), 14.3 %, počet křesel v parlamentu 45.

Populačně sice většinový, ale mentálně nízký slovanský podprůměr, nedokázal ani porazit třetinovou německou menšinu. Tak musel vymyslet "přerozdělování" a okrást německé spoluobčany. :laughing::thumbsdown:

Nehodlám hledat tehdejší zákony kvůli tvému "udajne".
I průměrně inteligentní člověk, používající selský rozum pozná, že není v pořádku, když strana s největším počtem hlasů - vítěz voleb, dostane v parlamentu méně křesel než strana, která skončila jako druhá. Člověk to pochopí, Slovan nikdy. :smile:
Pokud si někdy Slované, jako jediní na světě takový zákon odhlasovali, tak doufám, že si ty konkrétní "tvůrce" nacionálního zákona náckové za okupace řádně vychutnali.
Němci totiž použili před Mnichovem výsledky voleb 1935 jako argument útisku německé menšiny. A měli pravdu.

Martin

21. 07. 2021

Tarch:

Za začiatok 2.svetovej vojny je všeobecne považovaný útok na Poľsko 1 septembra.

V momente keď sa začneš hrať na to, že o 17 dní neskôr bolo Poľsko napadnuté aj zo strany SSSR a preto je jasne, ze vojnu začali spolu tak zistíš, že si na tenkom ľade.
Tento systém, poviem len to co mi vyhovuje, ti poskytne X dátumov ktoré môžu byť považované za začiatok 2 svetovej vojny. A dostaneš sa prakticky až ku dňu keď Taliansko vstúpilo do 1.svetovej vojny na strane Dohody.

děd

21. 07. 2021

Je nezbytné zaměstnat ještě několik IT designerů, zmenšit písmo a kontrast.

Tarch

21. 07. 2021

Míra: Takže nám tu chceš tvrdit jak Finsko, Pobaltské státy a Polsko naprosto dobrovolně předalo svá území SSSR nebo nedej bože že sami vyprovokovali SSSR k útoku na ně. To, že tamní komunisté dokázali mezi roky 1918-45 zabít 2x víc lidí než Němci je také asi blud.

Czert

21. 07. 2021

Jimmy
Ano, v 39 nikdo neprotestoval proti paktu mr, protoze oba dva zverejnili jen cast
Onen tzv tajny dodatek o rozdeleni si sfer vlivu nikomu nerekli, ten se dostal na svetlo, k potupe sssr, pri norimberskem soudu.

Míra

21. 07. 2021

Opět tady někteří jedinci šíří mýtus, že Německo spolu se SSSR začalo válku. Je to lež, která má za cíl štvát a vyvolávat nenávist proti Rusku.

Czert

21. 07. 2021

Jimmy
Tvoje argumentace ma nekolik der
1. Rusove zacali presouvat prumysl za ural az po nemecke invazi, ne pred.
2.finove se staly spojemci nemcu az po zimni valce a 41 si dobyly jen to uemi co jim v 40 soveti ukradli, dal se moc nehnali.
3.tvoje argumentace ze rusove dobyly na polsku byvale carske uzemi je bezpredmetne, v danem roce uzemi patrilo polsku a tyhranice byly mezinarodne uznane.

Nebo si myslis ze dle stejne logiky by si polaci mohli zabrat uzemi na vychode ktere jim dnes nepatri, na zaklade toho zejim v 39 patrilo?

Czert

21. 07. 2021

Karlik
Zase jede na proticeske a pronacisticke desce.
Vysvetli, jak by sis predstavoval konfederacni usporadani, kdyz sudetaci se trhli hned po vzniku csr, bez toho aby mela vubec sanci ukazat jak si predstavuje budoucnost.

A ohledne tvoji udajne kradeze sudetackych kresel, dodnes si tu nenapsal jediny zakon co csr porusila ci ohnula, ale tu svoji lez budes donekonecna opakovat.

Tarch

21. 07. 2021

Tak když se to vezme kolem a kolem, tak to byl voják, který byl součástí armády, která napadla jednoho ze dvou největších agresorů v Evropě a druhého ze strůjců celé té války. A jelikož ne neúčastnil ani invaze na Západ a ani napadení Polska, tak proč by jsme ho nemohli označit jako hrdinu. Po válce nám SSSR jasně předvedl, že historii píší vítězové a celkem úspěšně vymazal fakt, že společně s Německem válku začal a že zvelký počet jejich vojáků měl také blíže k označení vrah než hrdina.

karel3

21. 07. 2021

jimny
Asi bychom se shodli.
V podstatě mi vadí překrucování a lhaní v jakékoliv podobě.
Úplné územní podrobnosti o požadavcích Sovětského svazu na Finsku v ČR asi nikdo k dispozici nemá.
Komunistický výklad, který interpretoval okupaci Pobaltí a napadení Finska, jako "zajištění vlastní obrany" je hodně mimo mísu." Tomu snad normální člověk nemohl nikdy uvěřit ani na vteřinu. Zvláště poté co byl Sovětský svaz za napadení Finska vyloučen z tehdejší Společnosti národů. Což předemnou ve škole zatajili úplně.

"Dnešní výklad historie", jak ho nazávají někteří "zdejší" je "dnešní" pouze pro bývalé sovětské kolonie a Rusko. Pro normální svět je to historie, která se učila ve 20. století a učí i v tom 21. století. Oni nežili v totálně prolhaném světě a kdykoliv si mohli informace porovnat.

jk

21. 07. 2021

Příběh je to otřesný. Voják nakonec prokoukl, jak hroznému režimu sloužil a že pro ně byl jen "podřadná rasa". Zajímalo by mě ale, jak s tím vším žil dál, že tolik věřil Německu, které dalo zabít takřka celou jeho rodinu

Czert

21. 07. 2021

Lidi, kdyz tu ctu diskuze, uvedomte si, ze je rozdil mezi clovekem a ideologii statu, kterou muze ale nemusi vyznavat.

Myslite ze v rusku nebyly zadni hrdinove jen proto ze komunismus byl a je zlociny rezim?
U nacku je to zcela stejne.

A je dobre ze jak nacismus, tak i komunismus v evrope skoncil.

Snad brzo komunismus skonci i na kube.

Czert

21. 07. 2021

Tak to je pekna ukazka toho, kdy ideologie je vic nez realna potreba.
V dobe kdy se nemcum nedistava lidi, tak se zbavi lidi co bojuji za jejich rezim.

jimny

21. 07. 2021

karel 3...souhlas...dnešní výklad tzv. historiků mě nevoní stejně jako mě nevoněl jednostranný výklad politruků za bejvalého režimu...., které se liší jen opačnými preferencemi...
novináře p. Jiřího Hanáka /kterého citujete/ jsem si vždy vážil ale o faktech které jsou v uvedeném textu bych s ním diskutoval...

Mark

21. 07. 2021

A nemluvě o tom ,že dodnes nevrátili oblast Královce , Finska , Japonské ostrovy.

karel3

21. 07. 2021

jimny
"můj příspěvek rozhodně neberte, že bych chtěl Rusákum dělat advokáta, ale nemíním dělat troubu ani dnešním vykladačům dějin."
-------------------------------------------------------------------
Dnešní vykladači dějin ti nevoní a tak vyprávíš historii, kterou nadiktoval Sovětský svaz a kterou ti nalili do hlavy komouši. Tomu říkám "pokrok".
Namátkou. Sovětský svaz pomáhal Německu obcházet Versailleskou smlouvu, Rapallská smlouva (1922). V Sovětském svazu se cvičili němečtí tankisté, dělostřelci, piloti a chemici.

Zimní válka: "Novinář Jiří Hanák o sovětských požadavcích v listopadu 1999 v časopisu Týden, v článku nazvaném příznačně „Obr do pidimužíka mydlí“, napsal: „Rusové chtěli finské strategické ostrovy v Baltském moři, námořní a letecké základny Hanko a Suursaari na finské pevnině a posunutí finské hranice u Leningradu na západ. Poslední požadavek byl zvláště fikaný. Posunutí hranic na 140 kilometrů široké Karelské šíji by znehodnotilo tamější finská opevnění, takzvanou Mannerheimovu linii. Finská vláda v Bílé knize učinila srovnání, co by splnění podobných požadavků znamenalo pro Británii, kdyby po ní někdo něco podobného žádal: musela by se vzdát Normanských ostrovů, Orknejí a Shetland, cizí moc by opevnila přístav Southampton, hranice by se posunuly hluboko do vnitrozemí a za své by vzala většina britských obranných zařízení.“
https://www.moderni-dejiny.cz/clanek/zimni-sovetsko-finska-valka/

1939-1940, 4 společné konference NKVD+Gestapo, koordinace společného postupu na okupovaných územích.
Největším dodavatelem surovin nacistickému Německu byl Sovětský svaz. Poslední vlak se sovětským obilím překročil hranice 21.června 1941...
Stalin si nechtěl přiznat, že se na něho nacisté chystají a po napadení Sovětského svazu se ze šoku na týden schoval ve svých komnatách...:laughing:

Mark

21. 07. 2021

jimny

SSSR může podepisovat s nacistickým Německem jaké chce smlouvy a tím se případně podle druhu smlouvy stát jeho spojencem ,ale pokud SSSR začne vést válku (Finsko) a obsazovat částí okolních mezinárodně uznaných států ( Polsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva ,Bessarábie , Bukovina) a ještě na těch obsazených územích provádět čistky (zatykání, nucené odsuny ,popravy.....) stává se z té země tzn. ze SSSR agresor.

jimny

21. 07. 2021

A ještě dávám k úvaze, že nikdo z pozdějších spojenců SSSR-USA, Anglie nevyčítal v době 2. sv.války smlouvu RaM...protože všichni měli tzv. všelijaké smlouvy o neútočení s Hitlerem včetně Poláků a to ještě před Rusákama....a maličkost ...tzv. neutrální Švédsko dodávalo po celou válku Němcum materiál na zbraně....

jimny

21. 07. 2021

Stacho, máte pravdu...je třeba studovat dějiny, ale taky si prohlédnout mapu Evropy před 1.sv.válkou a zapojit selský rozum. Jakej zájem by měl SSSR , rozvrácený obč. válkou na další
válce ? Smlouvu RaM podepsali sověti až po smlouvě v Mnichovu, anšlusu Rakouska, kdy celý svět čekal, že Hitler zahájí válku s komunistickým Ruskem...ale stal se opak..Němci obsadili skoro celou Evropu a Rusáci získali trochu více času na přesunutí zbr. výroby za Ural. Tzv. obsazením části Polska se Rusové dostali na předválečné hranice a válkou s Finskem/spojenec Němců/ získali území na sever Ladožského jezera, které jim umožnilo ubránit Leningrad a vázat početnou Německou armádu....tak to jenom ve zkratce...můj příspěvek rozhodně neberte, že bych chtěl Rusákum dělat advokáta, ale nemíním dělat troubu ani dnešním vykladačům dějin.

Blake

21. 07. 2021

Řadový voják o tom jak, kde a za co se bude bojovat nerozhoduje. Na svědomí má jenom to, co sám spáchá ze své vůle.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Napsat o vojákovi Wehrmachtu, že byl hrdina, tak to je hodně perverzní. Kolik asi měl na svědomí životů v agresivní válce, kterou vedli Němci....a co by bylo s námi, kdyby válku vyhrali..?

karel3

21. 07. 2021

František Beran
"Němci vždy byli jsou a budou hajzlové."
-----------------------------------------------------------------------------
Úplně stejně jako slovanská pakáž, která lhala v USA při vzniku republiky, že bude konfederativní uspořádání Československa, nebo která okradla v posledních svobodných volbách v Československu (1935) o poslanecká křesla vítěze voleb Sudetoněmeckou stranu...

karel3

21. 07. 2021

jimny
"Napsat o vojákovi Wehrmachtu, že byl hrdina, tak to je hodně perverzní..."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Psát o vojácích Rudé armády jako o hrdinech 2. světové války je též úchylné.
Sovětský svaz zahájil 2.světovou válku po boku nacistického Německa a vojáci RA zabíjeli po boku nacistického Wehrmachtu až do 21.června 1941.

jimny

21. 07. 2021

Napsat o vojákovi Wehrmachtu, že byl hrdina, tak to je hodně perverzní. Kolik asi měl na svědomí životů v agresivní válce, kterou vedli Němci....a co by bylo s námi, kdyby válku vyhrali..?

Thorisin

21. 07. 2021

Stacho . Bylo by dobré studovat dějiny . Rusko společně s Německem začalo válku . Nešlo jen o Polsko ,ale i Pobaltské státy a Hlavně Finsko . neznalost dějin neomlouvá...

Eskom

21. 07. 2021

zfanatizovat normální lidi to uměli nacisti, prakticky stejně jako komunisti. Nemluvím o Němcích či Rusech záměrně, protože mi stačí se podívat na reklamní část České televize a hned uvidíme co jsou to fanatici na fotballových zápasech. Nějak jsme pozapomněli vychovávat naše děti, nemáme na to čas, musíme pracovat, ale také chlastat a fetovat. Kde se podělo vlastenectví, dnes se musí starší člověk držet zpátky, jinak dostane přes hubu od chlapce, který zrovna skončil školu.

Lexx

21. 07. 2021

a to si myslíte že rusi a stalin byli lepší ?!

František Beran

21. 07. 2021

Němci vždy byli jsou a budou hajzlové.

Jan Svatoš

21. 07. 2021

Dodnes se nic nezměnilo. Po spirále přijde stejná doba. Jen hlupáci nerespektují dějiny.

Julius Thrax

21. 07. 2021

Myslím,že ten člověk nemůže být hrdina,když sloužil tyranům a to tuze dobře.A utekl až když přišel na to,že jsou i jeho tyrany.Hrdinové jsou ti,kteří mu pomáhali.On sám je -Rom.

Dan

21. 07. 2021

Bojoval ve valce mezi dvema zrudnymi totalitami, nacistickym Nemeckem a bolsevickym Ruskem. Hrdinou mohl byt, je to uhel pohledu...

Mark

21. 07. 2021

Pro svět je jen dobře , že byl poražen tak zrůdný režim . Všichni víme co mělo přijít tzv. Generalplan ost . Bohužel jeden zeůdný režim nahradil jiný tyranský režim.

Stacho

21. 07. 2021

Tak on to byl statečný voják. Hm. Takže dnes jsou němečtí vojáci, kteří přepadli jiný stát sttačení vojáci. Chudáček válčil u Stalingradu. A kolik lidí třeba kvůli němu zahynulo v tom městě? Ale to dnes nikoho nezajímá. Vždyť to je Rusko.

waketai

21. 07. 2021

Otřesný příběh.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací