EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Smutný příběh statečného vojáka Wehrmachtu romského původu

 21. 07. 2021      kategorie: Vojenská historie      141 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Tento příběh zrůdnosti nacistického režimu, jehož obětí se stal statečný voják Wehrmachtu, jenž měl romský původ, by neměl zůstat zapomenut. Smutný hrdina příběhu se jmenoval Oswald Winter, a i když se s celou rodinou považoval za říšského Němce, původem to byl německý Rom.

Rodina Winterů byla dobře situovaná, patřila ke střední třídě a cítila se vlastenecky založená. V roce 1939 byl Oswald, jako ostatní mladí Němci, povolán do Říšské pracovní služby a odtud v roce 1940 byl přeřazen do Wehrmachtu. Oswald se stal příslušníkem 190. pěchotního pluku, který patřil do 6. armády. 6. armáda se později nechvalně proslaví u Stalingradu. Tažení do Francie se už Oswald zúčastnit nestihl, ale válce proti Rusku se už nevyhnul. Tam zažil ukrutnou ruskou zimu, přežil několik těžkých bojů, dostal několik vyznamenání, včetně Medaile za východní frontu, které vojáci říkali Řád zmrzlého masa. V bitvě o Stalingrad trefila Oswalda ruská střela do levé plíce a ten tak skončil v nemocnici. Když se mu zranění zahojilo, dostal rekonvalescenční volno a mohl se podívat za svou rodinou do Vratislavi. Doma překvapeně zjistil, že byt jeho rodiny je zcela prázdný. Od sousedů se následně dozvěděl, že jeho matku a sestry odvezlo gestapo.

217572740_511229493292162_7042540585594174659_n
Foto: Oswald Winter, byl Rom původem z Vratislavi, v roce 1942 vyznamenaný Železným křížem | neznámý autor / Wikimedia Commons / Public domain

Němci v té době už začínali uplatňovat své rasové zákony týkající se německých cikánů a postupně deportovali své Romy do Osvětimi. A tam také zamířila Oswaldova rodina. Mladý muž byl celou dobu na frontě a neměl o poměrech doma nejmenší ponětí. Byl tím vším samozřejmě velmi překvapen a ničemu nerozuměl. On ani jeho rodina se za Romy nikdy nepovažovali a Oswald si myslel, že došlo k omylu. Nakonec se rozhodl, že se obrátí na své nadřízené a poprosil je, aby mu pomohli. Důstojníci jeho jednotky i jeho ošetřující lékař pak skutečně napsali dopisy, velitel jeho roty poslal dopis dokonce samotnému Heinrichovi Himmlerovi. Všichni snažili dosvědčit, že Oswald Winter je dobrý Němec a statečný voják. A stal se zázrak. Oswald byl na rozkaz Himmlera předvolán do hlavní kanceláře římské bezpečnosti v Berlíně, kde ho přijal sám Kaltenbrunner. Oswald mu v jeho kanceláři vypověděl, že na východní frontě bojuje skoro od začátku války a jeho starší bratr tam už zemřel. Jeho další dva bratři bojují za Německo také, jeden slouží jako střelec flaku v Mnichově, druhý bojuje jako tankista na východní frontě. Poprosil tak Kaltenbrunnera, ať pomůže jeho rodině, protože jsou to všichni dobří Němci. Kaltenbrunner ho pozorně vyslechl a omluvil se mu, že určitě došlo k chybě v administrativě a slíbil mu, že jeho matku a sestry propustí. Pak si zapsal jména obou bratrů a čísla jednotek, kde sloužili, aby si vše mohl ověřit. Oswald byl velmi naivní a Kaltenbrunnerovi uvěřil, svojí návštěvou však poslal jednoho ze svých bratrů na smrt, a pro svou matku a sestry již tehdy stejně nemohl nic udělat.

stalingradFoto: V bitvě o Stalingrad trefila Oswalda ruská střela do levé plíce a ten tak skončil v nemocnici. (ilustrační foto) | neznámý autor / Wikimedia Commons / Public domain

Jeho matka a nejstarší sestra byla již zavražděna v Osvětimi. Mladší sestra byla sterilizována a dokázala přežít až do konce války. Oba jeho bratři byli na příkaz Kaltenbrunnera propuštěni z armády a předáni gestapu. Ten, který sloužil u protiletadlové obrany byl přímo z Mnichova odvezen do Osvětimi, kde ho okamžitě zplynovali. Bratr tankista měl víc štěstí a jeho kamarádi z jednotky mu tehdy pomohli se před gestapem ukrýt. Mezitím se nic netušící Oswald vrátil do nemocnice, kde byl dříve ošetřován ze zranění plic, aby dostal od svého lékaře doklad, se kterým se chtěl vrátit ke své jednotce v Rusku. Lékař ho však varoval, že tam pro něj byli dva příslušníci gestapa, kteří ho chtěli odvést. Lékař jim naštěstí řekl, že je Oswald pro převoz pořád příliš slabý, ať přijdou za pár dní a gestapáci souhlasili. Lékař pak Oswaldovi vystavil vojenské potvrzení o propuštění a Oswald okamžitě zmizel.

Nejdříve utekl do Polska, kde se nějaký čas skrýval a potom odešel do Československa, kde ho zaměstnali ve Škodových závodech. Gestapo ho nedostihlo a on tam dožil válku.

Zdroj: schule-bw.de

Komentáře

Zdeněk

29. 11. 2021

Nečtu to a reaguji pouze na titulek. Každý smutný konec vojáka Wermachtu, znamená radost pro nás a naše předky bojující proti fašismu.

Zdeněk

29. 11. 2021

Nečtu to a reaguji pouze na titulek. Každý smutný konec vojáka Wermachtu, znamená radost pro nás a naše předky bojující proti fašismu.

FILDA

29. 11. 2021

Není podstatné, na čí straně bojoval, nemohl si vybrat a tehdejší režim jim dokonale vymyl mozky. Komouši to s náma udělali taky a nějak sme se nebránili. Navíc ti co dobyli území na nepříteli, se tam chovali jako bezohlední dobyvatelé. Týká se to Američanů, Němců, Rusů a ostatních.

Milan Z

14. 08. 2021

Míra: Když čtu ty blitky, které tu pořád píšeš, tak je jasné, že tobě vůbec nejde o pravdu a o fakta, tobě jde neustále jen o obranu Ruska a špinění západu. Chtěl bych jen dodat, že mi je velice líto, jak moc tě poznamenala propaganda za socialismu, jak moc máš vymytý mozek a jak moc ti dělá problémy uznat názory, kterou jsou k SSSR kritické, rád bys ho ve všem bránil a ze všeho ho vyvlékl. A takový lhář a demagog chce někoho nazývat ignoranty? Vždyť i ten proruský ,,Czert" se ti tu směje. Nedostatek vědomostí si vynahrazuješ tím, že druhým nadáváš do ignorantů a sociopatů, když sám si ten největší demagog, ignorant a lhář co tu je. Kde bereš tu drzost tak nechutně lhát? Jsi schopen se v tom svém rudém fanatismu vůbec podívat sám sobě do očí? Ty si klidně ve vší slušnosti napíšeš, že USA obchodovalo s Německem za války ( ubohá lež) a SSSR jen před válkou a bereš to vážně? Jaký hlupák si myslíš, že ti na něco takového skočí? Koho se tu snažíš ovlivňovat, poučovat? Si naštvaný, že ostatní neuznávají tvé argumenty? TAK PŘESTAŇ LHAT. A to, že sem napíšeš Mnichov, jako, že za to mohli spojenci, že začala válka je trapné, komunistické a ohrané. Co je horší, demagogu, zkoušet zabránit válce tím, že ustupuješ agresorovi ( a vydáš mu sporné území cizí země), nebo s tím agresorem vyloženě vyjednávat o rozdělení si Evropy a pak ho následně ve válce podporovat? Nejhorší je, že takový hlupák má o sobě mínění, jak druhým může kázat, přesto co komentář, to jen fanatická obrana Ruska a špinění západu, nic jiného neděláš. Není v tobě ani kousek objektivity, slušnosti a soudnosti. Si tak totálně zkažený a zpracovaný člověk propagandou z let minulých, že je mi z tebe špatně.

Milan Z

14. 08. 2021

Ignorante, demagogu, lháři a sociopate Míro: Jsi lhář jak vyšitý, co příspěvek, to lež, ty hrdiný obránče Ruska. :) SSSR s Hitlerem obchodoval před válkou? Vážně si tak hloupý? Před svou vlastní válkou to ano. :D Jenže do roku 1941 Německo okupovalo celou Evropu a o to jde, SSSR ho v jeho loupeživých nájezdech podporoval, podporoval Německo nejen před válkou, ale i během války. Že máš nízký intelekt, to je dle tvých příspěvků hned jasné, ale že nejsi kvůli svému rudému fanatizmu schopen pochopit ani záklaní věci, to už bych nečekal. A takový lhář a demagogo chce někho nazývat demagogem? Přečti si to po sobě, vždyť tohle je demagogie jako prase. Ty mi tu tvrdíš, že SSSR obchodoval s Německem jen před válkou. Děláš si ze mě legraci? Takže vůbec Německu nedodával ropu, když to bojovalo proti Francii a Británii? Vůbec si s Německem nerozdělil Evropu?

Milan Z

14. 08. 2021

Czert: Czert Fun fact 1) Nauč se češtinu, to je naposledy co od tebe něco čtu
Fun fact 2) Začni používat mozek. Jak mohlo docházet k významnému mýšení populace? Obchodní stezky, války? Stačí ti třeba tyto dvě ifnormace, které tě nenapadly?

Milan Z

14. 08. 2021

Czert: S těmi náhradními díly si napsal totální kravinu ,,Czerte" a zase lžeš. :) Němci Francii naprosto vyplundrovali a rozkradli tam co mohli ( popsal jsem níže, nehodlám se opakovat) ale budu se opakovat s tou češtinou. Jak mam brát vážně co píšeš, když mi napíšeš ,,mylyš se" To jako fakt? Are you serious? Kde si vůbec sebral ten nesmyslný poměr 96% to je totální zhovadilost, jasně, založím si továrny n náhradní díly pro letectvo v okupované zemi a svěřím tuto zakázku cizím firmám. :D Jak hloupý musíš být abys něčemu takovému sám věřil. Většina náhradních dílů byla vyráběna těmi samými firmami, co vyráběly letadla. Proč si ty informace vymýšlíš, namísto toho aby si psal fakta, potvrzená zdroji? Dolož mi tu informaci, já osobně jsem jí nenašel a srovnávat to co pro wehrmacht vyrobilo ČSSR s Francií, to si děláš legraci, viď? Ty kamaráde absolutně nemáš představu o našem průmyslu a o průmyslu Francie. Než se začneš ztrapňovat vymyšlenými a lživými informacemi, tak raději piš fakta, na mě tohle nezkoušej.

Milan Z

14. 08. 2021

Czert: Ty se v první řadě nauč psát, když už se mnou chceš komunikovat trolle. A nikde jsem nepsal, že sponzorem byl jen Ford. :D Tak co mi to vkládáš do úst, napsal jsem, že Hitler měl své sponzory všude a že ti největší byli samotní Němci. Pokud bys měl koláč a rozdělil si celkový kapitál, kolik kdo dal, vyšlo by ti u těch amerických sotva 10%. Ani to po tobě nehodlám číst, to abych se pomalu naučil morzeovku...

Czert

28. 07. 2021

Mira
Ty ses komik, znova se musim ptat, dorazil smigly do rumunska pred nebo po sovetske invazi?
To kdy kde byl je verohodne dokzanane.

Czert

28. 07. 2021

Mira
Nekecej ruske pohadecky.
Pravda je takova, ze pred nemeckou se polaci stahovali na rumunske predmesti, stale v polsku.
O ustupu do rumunska se rozhodlo az po sovetske invazi.

Vezmi si tebou milovaneho a citovane generaly smigliho.
Kdy prekrocil rumunske hranice?
Kdy provedl invazi sssr?

Takze je na tobe dokazat ze zdrhal do rumunska i pred invazi.
Nejlepe nejakymy polskymy armadnimi rozkazy.

Petr Hertel / ČERT

27. 07. 2021

Ad Míra

Jen bych si dovolil poznámku k otázce, zda "Poláci zdrhli do Rumunska před německou nebo sovětskou armádou"... Tak ten odchod polského vedení na rumunské území byl realizován (nebo každopádně aspoň dovršen) až po té sovětské invazi na východní polská území 17.září 1939... Ale tak jistě, že už to bylo zároveň v době, kdy Němci byli na postupu v centrálních oblastech Polska a stáli před Varšavou (nakonec, přece je známo, že některé body, které sami dobyli, pak předali do sovětských rukou - mám za to, že se to týkalo i Brest-Litevsku)...


Myslím si, že nejpřesněji by to šlo formulovat asi takhle: Úplně nejprvotnějším důvodem jistě byla německá invaze a její postup. Otázka může být, jak by se to vyvíjelo dál v těch východnějších oblastech, ale ta sovětská invaze to všechno jen dorazila (prostě bylo jasné, že s Polskem je konec)... A myslím, že zrovna v tomhle případě je i zbytečné dohadovat se o nějakých vyložených lžích... (???)

Czert

27. 07. 2021

Jimmy
Kazdy normalni clovek je rad ze adla prohral, ale to neznamena ze budeme omlouvat zlociny komunismu a sssr jen proto ze odvedli nejvetsi dil na porazce nemecka.

Czert

27. 07. 2021

Karliku
Kdyby adla vyhral, tak si vyletel kominem, ledazeby si mohl dokazat ze mas germanske predky, nejhure od dedy.

jimny

27. 07. 2021

Se zájmem, tady na fóru čtu vaší diskuzi. Skoro to tak vypadá, že vše má své možné vysvětlení a může se obhájit. Ale pokud by jsme měli mít jen špetku pudu sebezáchovy, tak by jsme měli také dějiny hodnotit podle zájmů naší republiky a jejich obyvatel.....kdyby zvítězil Hitler a jeho pomocníci a je lhostejné jestli z Evropy, Balkánu, Ukrajiny nebo Pobaltí.. ....tak jako stát neexistujeme a mnozí z nás už vyletěli komínem... nebo kopeme uhlí někde za Uralem pro Němce.

Petr Hertel / ČERT

27. 07. 2021

Ad Míra:

Já teď nemám čas důkladně procházet všechny ty komentáře, ale jen s těmi východními polskými (západními ukrajinskými, běloruskými i litevskými) oblastmi, zabranými v září 1939 SSSR... A jestli "tam žili Poláci"...? Tak ono kdybychom chtěli hledat nějakou objektivní historickou spravedlnost, všechno to může být složitější, ale třeba konkrétní případ Lvova... To město můžeme v jádru považovat za spíše maloruské (ukrajinské) než polské, když tedy za jeho zakladatele ve 13.století platí kníže z rodu ruských Rurikovců, nikoliv polských Piastovců - ale třeba v tom období mezi světovými válkami tam polské obyvatelstvo převládalo nad ukrajinským; a od roku 1945 spousta Poláků odtud odešla třeba do slezské Wroclawi (Vratislav, Breslau), odkud byli pro změnu vyhnáni Němci.
Je to všechno záležitost komplikovaného historického vývoje, tj. polsko-litevský stát a jeho postupné, trojí rozdělení mezi Rusko, Prusko a Rakousko ke sklonku 18.století, jistě, že pak i ta polsko-ruská (sovětská) válka 1919-1921 (do toho rižského míru), kdy ten obnovený polský stát jistěže překročil tu tzv. Curzonovu linii, kterou mu jako východní hranici načrtly západní dohodové velmoci v Paříži.
Ale jak jsem mohl naznačit, taky Poláků tam žilo dost. Vždyť i v době druhé světové války se v oblasti Volyně stávali terčem genocidy stoupenců ukrajinského nacionalisty Stepana Bandery - a když připomeneme tu stalinskou tezi, prezentující sovětský zábor východních částí polského státu v roce 1939 jako "osvobození Ukrajinců (a Bělorusů) z polského jha", tak dojdeme k tomu, že v tomhle konkrétním bodě byl Bandera se Stalinem názorově vlastně na "jedné lodi"...

Czert

26. 07. 2021

Mira
Kdyz sis ten text nevymyslel, tak jiste pro tebe neni problem napsat autora textu, s tim ze onen autor v plne verzi ma pravost textu dokazanou, ze jo.

A to co si zkopiroval prave ze vyvryci to co si napsal, ze 5 zdrahli do polska, kdyz sam si naosal ze smitz zdrhl 7 do vychodniho polska.
Coz neni rumunsko.
A do rumunska dorazil o 11 dni pozdeji nez si puvodne tvrdil, cili co tam mas dal?

Czert

26. 07. 2021

Mira
Btw, ty tvrdis ze to byla okupace, cili je na tobe ukazat ktere staty ony hranice neuznavaly.

Czert

26. 07. 2021

Mira
A co jako ze do 1920 to bylo uzemi ukrajiny ktera bojovala za samostnost na bolsevicich?
A belorusum bylo vicemene jedno co se deje.
Protoze muzem jit do minulosti pred 3 deleni polska, kdy tebou jmenovane uzemi zase patrilo polsku, resp. Polsko litevske unii.

Cili tvoje pointa je jaka?
Co jednou dobyje rus je navudy ruske? Jako u skopcaku?

Czert

26. 07. 2021

Karlik
Si dokonaly marxista, kdyz nemuzes obhajit svoji slabou pozici o tom, jak zapad zobal nackum jejich lzi, predvedes dokonaly whataboutismus, milovonany komunisty, a ovedes rec na sssr.

S takovymy marxisty jako ty je pak tezka jakakoliv rozumna debata.

Kongitivni
Zcela souhlas, spouste lidi, jako tady karlik, by naskocila koprovka kdyby museli priznat jak byl zapad veden navarene nedly, a ze zapad neni tak svaty jak si mysli.

Czert

26. 07. 2021

Karlik
Tak z toho odkazu co si dal vyplyvalo jen to, ze polaci ustoupilo do rumunska, zadne prime polsko francie neexistovalo.
A k te knizce sestrelen, muzes me ric stranku kterou mas na mysly? Tu knizku mam a at sem hledal jak sem hledal, nikde sem jinou nez jizni cestu nenasel.

Kognitivní disonance

26. 07. 2021

Po chronologickém přečtení dvou třetin tohoo vlákna si dovolím několik postřehů:

1. přepvapuje mne, nakolik je podceňována role nacistické propagandy na veřejném mínění západních spojenců ČSR.

2. nepřekvapuje mne, ale o to více je třeba zdůraznit propagandistickou a tedy nutně zpolitizovanou úroveň místní "diskuze". Nerad bych strkal přispěvatele do stejného pytle - zabarvením i faktografickou hodnotou se jejich příspěvky podstatně liší - nicméně je nasnadě, že je spojuje nedostatek trpělivosti ke zdržení se od projevu vlastní politické preference. Ty samy vlastní diskuzi nebrání, nicméně vstupním požadavkem je oboustranný respekt k tématu a účastníkům a ochota vyvarovat se eristiky (čti výrokovým faulům).

3. kontrapunkt k bodu 2: je však diskutabilní nakolik se opravdu jedná o "politickou" jakkoli skrytě či jen impliciní výměnu názorů. Za výsostně politckou totiž považuji právě kulturu dialogu, v jejíchž pravidlech by se věcně měla jakákoli problematika projednávat. Celou tuto (bohužel nikterak výjimečnou) výměnu urážek, proklamací, informací či jejich fragmentů bych tedy spíše interpretoval jako produkt vyprovokovaného zdání neschopnosti se v mysli přenést k jednomu tématu, jednomu stolu za cílem dobrat se konsensu. Z reálných bojišť (politických či válečných) minulého století zde vytváříte karikatury v podobě ideolgicých půtek ústící do osobních proklamací politické příslušnosti. Bez možnosti refexe půvdu a hranic vlastních slovníků a ochoty snížit se k lidské řeči se tady ničeho nedoberete, Pánové.

Czert

26. 07. 2021

Mira
Urcite ses schopen dolozit ze vrchni veleni zacalo zdrhat hned na zacatku valky, onu akci stalina a polskou opdoved, ale hlavne onen rozkaz uz 5 zdrhnout do rumunska.

A pak ten tvuj nesmysl ze 5 chtel hitler jednat s polaky a polsko zachovat.... Cili proc by touhle akci ztadil pakt mr podepsany jen o par mesicu drive.

Czert

26. 07. 2021

Mira
Pokud trvas na tom, ze sssr valku nezacal, pak musis dokazat ze sssr s polskem ve 21 neuzavrel mir.

Czert

26. 07. 2021

Mira
Nepochopil sem to, jak muzes ona dotycna uzemy nazyvat okupaci, kdyz vsechny staty ony hranice uznavali.
Doted si sem nenapsal jediny stat ktery neuznaval VYCHODNI polske hranice z 1938.

A k csr, tam taky nechapu to co si napsal. Bez valecneho stavu kdyby prvni zautocilo csr, tak ano, csr by zacalo valku. Co z toho nechapes.
To, jedtli csr by citilo ze ma uzemi okupovane by jen ZDUVODNILO A vysvetlilo NAPADENI, ZACATEK VALKY.
Nezmenilo by to samotny fakt ze valku zacalo.

Czert

26. 07. 2021

Karlik
A muzes me vysvetlit jak si polaci predstavovali onu reorganizaci ve francii?
Kdyz po vode to neslo a spolecnou hranici s francii nemeli.

Cili mira o tom ustupu do rumunska ma pravdu.

Czert

25. 07. 2021

Mira
To, ze stat opustila vlada, ti nedava pravo ho prepadnout a udelat tam invazi.

Ano, byla velka chyba, ze sn neoznacili sssr za agresora, stejne jako nemecko.

A ta uzasna ruska logika, nechceme mit s nemci hranice, proto nemcum vyrazime naproti a zlikvidujeme zbytek polska.

Je absolutne jedno jaka vetsina populace zla na vychdu polska, okolni staty uznavaly vychodni hranice polska, takze sssr mel smulu.
Napis sem jake staty je neuznavaly?

Co se tyka kaitela, ten jednoznacne mluvil o nemeckych planech, ne planech zaoadu, cili tvoje pointa?
Navic, to ne bylo proto ze nemci se necitili na vslku na 2 frontach, proto kdyz meli jistotu 1 fronty, jednaly, jak v 39 tak i 40 a 41.

"To by pak vyhnání Německých okupantů z Československa bylo napadením Německa Československem??"
Pokud by mezi nimi neexistoval valecny stav, tak ano.


Co tam mas jeste?

Jedine scim souhlasim je ze slabost a srabactvi zapadu umoznila mnichov a pozdejsi valku.

Czert

25. 07. 2021

Karlik
To, ze tvoje rodina velmi kolaborovala s nacky a pak komunisty a ty se ted tvaris jako velky antikomunisza, aby si zakryl vinu vsichni vime.
1.no, statisticky mas sanci jen cca 30%, ze by te nemci nechali germanizovat. Cili je daleko vetsi sance ze bysvyletel kominem nebo vychcipal na sibiri.
Skopcaci tehdy nemeli geneticke teststy, takze to, ze ses z vetsiny german by ti nijak nepomohlo, nebo spis jeste vic ublizilo, protoze oni chteli jen 99% germsny.

2. A co jim branilo jit bojovat individualne?
Navic, ty ses takovy mesuge, ze bys benesovi vycital kdyby se branil a byla valka.

3.no a proto bysmel mluvit ci cist o tech co nacky zazily, ale to ty nikdy neudelas, to by z orilo tvoje myty o uzasnych germanech.
Neni mojechyba ze chces zustat hlupakem.

4. Vyborne, takze tu chces zavest 3 risi, abys pochopil neco co jinak nejsi schopen pochopit?

5.a na to si prisel jak?
Pri pouziti tvoji logiky, tak by nemci bez "sousedstvi" s anglany by dodnes tahaly zebrinaky.

jimny

25. 07. 2021

karel3...často jsem přemejšlel, kde se bere to, čemu komunisti říkali "uhlířská vira" a Šiklová,,že raději se budu mýllit s Buschem než mít pravdu s Putinem..."....

willy

25. 07. 2021

karel3 Proti lidské hlouposti se bojovat nedá. Ta je věčná. Dokonce i jaderné zbraně a superzbraně z amerických krávofilmu s tím nic neudělaji. Žíjte si dál ve svém pseudosvětě. A k vašemu zdraví-neuduste se tou záští.

willy

24. 07. 2021

Karel3
Bylo to v jednom starém filmu-pařez zůstane pařezem a vůl volem. Vaše nenávist je patologická a snůška argumentů tomu odpovídá. S nenávistí se žije těžko.

willy

24. 07. 2021

Bylo to v jednom starém filmu-pařez zůstane pařezem a vůl volem. Vaše nenávist je patologická a snůška argumentů tomu odpovídá.

Czert

24. 07. 2021

Komunista karlik
No neni to ironie ? Slovany nenavidis kvuli tomu ze ti sebrali 25 let svobodneho zivota, ale germany za nichz bys vyletel kominem milujes.

Czert

24. 07. 2021

Karlik
Kdyz ty se tak tu tapusej do pozice expeta na ekonomiku, tak me sem skutecne ukaz ekonomicky rozbor toho, jak nemecka mekarna dokaze diky ekonomice mnozstvi pri 10x vetsi vyrobe mleka vyrobit ono mleko levneji, pri drazsich vstupech vseho, lidi, energii.

jimny

24. 07. 2021

karel3...ve svém mládí jsem měl podobné pocity, v 50tých letechjsem měl několik nejbližších příbuzných pozavíranejch a po 68 roce bych Rusákovi nepodal sklenku vody, ale dnes už jsem daleko víc smířlivější. Realita ve světě po rozpadu SSSR se mě zdá velice nebezpečná a pud sebezáchovy mě nutí vnímat politiku a různé dobrodružné akce a války pod různými záminkami...Jugoslávie, Irák, Afgánistán a Xdalších akcí... většinou seriozně níkým neschválených zcela odmítavě...navíc s následky masové ilegální migrace a s tím spojené další problémy, drogy, terorismus, atd... a to mě nutí k veké kritičnosti k politice EU a USA. Byl jsem několikrát v USA , a když jsem viděl spousty prázdných fabrik s vytlučenými okny v dříve průmyslových destinacích...a čtu o ekonomické expansi Číny...tak si myslím, že děláme velkou chybu, že si z Ruska děláme nepřítele a tím i defakto užitečného "přítele" Číny.

Czert

24. 07. 2021

Politruk kaja,
Ty ses dokonaly priklad toho, ze u tebe je profesionalni komunisticka deformace

Jen sem rozvedl tvoji myslenku.

"---------------------------------------------------------------No, žádná srovnávací čísla jsi pro svá tvrzení nepředložil ......Všeobecné důvody přece zná každé malé myslící dítě slovanský trumbero. :smile:Mají větší trhy, více toho vyrobí a spotřebují, větší počet obyvatel, větší množstevní slevy, ..., jsou více propojeni ...Německo 83 mil. obyvatel , Španělsko 47 mil. obyvatel, Polsko 38 mil. obyvatel, ..."

Ano, samozrejme, kdyz v nemeckem kravine chovaji 10x vice krav, tak budou mit zradlo pro kravy o polovinu levnejsi, ze jo, elektriku zadarmo.. atd.
Skutecne tvoje logika nema chybu.

Btw, kdyz sem se naposledy dival, tak rohlik v rajchu stal vic nez v cesku a to i pres masivni 1000x vetsi vyrobu rohliku.
Toz jak vysvetlis onen paradox?

Czert

24. 07. 2021

Politruk kaja
No, kdyz si to tak krane napsal, tak napis kdy ze to csr bylo prepadeno nemeckem jako tebou napsane staty, at srovnavas stejne pripady.

A ano, cesi daly svou vyzbroj wermachtu, dle zcela prani zapadu.
Pokud to nebylo prani zapadu, proc teda udelali mnichovem obranu csr zcela nemoznou?

jimny

24. 07. 2021

A ještě mě napadlo varování k naší diskuzi,.... aby jsme nebyli jako malé děti, které z vánočky vyzobávají hrozinky,... a tak aby jsme my ze skutečných dejinných událostí nevyzobávali pouze to, co se nám hodí do diskuze. A protože je radno se z dějin poučit a ne jenom o ní kecat, tak by nám to moc velký užitek do budoucna nepřineslo.

jimny

24. 07. 2021

Zajímavá debata....ale nešlo by víc než vlastním výkladem historie a prezentací vlastních politických preferencí,...se zamyslet jaké měly politické zájmy a preference všechny západní státy versus Německo a bolševický SSSR a jestli byl jejich větším nepřítelem ještě před vypuknutím války bolševický Sovětský Svaz nebo Německo. A od toho se pak odvíjí další děje před 2.sv. válkou a během jejího průběhu.

willy

24. 07. 2021

Karel: Zapoměl jste uvést že Rusové Slovanský národ vyhrál válku.

Czert

24. 07. 2021

Karlik
A pro tebe je typicke, ze si absolutne nereagoval na to, jak muze byt nemecke ci spanelske maso/syr levnejsi nez ceske, kdyz tam maji drazsi vstupyna vsechno - energie, praci.
Ale hlavne ze dke tebe si cesi nici domaci ekonomiku dobrovolne.

Czert

24. 07. 2021

Mark
To nebylo nikdy o tom, ze velka valka byla nedavno. Ano, stala milionove ztraty na zivotech, ale ty pises jako by vevalce vykrvacela jen francie, a nemecko, ru a jine staty nemeli skoro zadne ztraty. Mely a vysoke.
A presto nemcum nevadili ztraty na velke valky a vesele chteli nove uzemi byt za cenu nove valky.
Cesi chteli bojovat, viz demonstrace dejte nam zbrane dali sme na ne (byt veskeremu politickemu i vojenskemu veleni bylo jasne ze bez spojencu je to sebevrazda), A to bez ohledu na ztaty v legiich a ru armade.
polaci jako bonus ke ztratam za velke valky si pridali ztraty z rusko polksou valkou o vychodni hranice. Aoresto byly ochotni riskovat valku.
Ne bylo to o prani a odhodlani naroda, ne valecnych ztratach.
A frantici byly zbabelci, britove jako pragmatici, ochotni obetovat kohokoliv pokud to uchova nadvladu anglie nad svetem.
To, ze bez churchila ve 40 by anglie uzavrela separatni mir ber prakticky jako fakt, viz dobove noviny a zaznamy jednani parlamentu

A jedna takova mala psekulace, ses presvedceny o tom, ze kdyby nemci znicili jednotky u dunkirku, tak by anglie i s churchilem byla ochotna dal bojovat ?ZZe by valecny churchil nebyl smeten? .

Czert

24. 07. 2021

Karlik
Mala napoveda, najdi si text co predal hitler csr tesne pred obsazenim a vytvorenim protektoratu.

Czert

24. 07. 2021

Karlik
Az ty pochopis ze ja srovnavam vysledky podory, tak se ozvy.

Schvalne si najdi jak velkou vyrobu mel fw pred amickym vstupem a kolik po nem.
A snad me nechces tvrdit, ze fwbyl brzvyznamnafirmicka.
A pokud povazujes milirdovy trust za bezvyznamneho investora, jak dle tebe vypada vyznamny?

A abych pouzil tvoji logiku, doufam ze az bude psat o slovankem srabactvi tak prineses pisemny dukaz o nem.

Rekni me, kolik ze to germanskych (francie, belgie, holandsko, dansko) hrdinu znicilo vyzbroj ci tovarny kdyz bylo jasne ze valku prohrali ? Nebo je znicilo po valce?
Ze zadny? Cili dle tve metody cely zapad se zachoval jako slovansti srabci.

Mark

24. 07. 2021

czert

Od Velké války uplynula velice krátká doba a každý měl na paměti jaké obětí to stálo ,musíš se vcítít do myšlení lidí v tehdejší době .Nikdo neměl zájem opakovat léta 14÷18 .Hitler přišel s výhružkami když se mu nedá území s většinovým Německým obyvatelstvem. Francie i když náš spojenec měla sama problémy se sebou ,politický byla tak trochu nestabilní. A s GB jsme neměli žádné vojenské obranné dohody ,takže jim bylo v podstatě nějaké neznáme Československo ukradené ,hlavně když zachrání pro Velkou Británií mír . Podotýkám znovu ,bylo těsně po Velké válce kde zahynulo miliony lidí ,to nemělo v novodobé historií obdoby. A proto, ve zkratce ,došlo k Mnichovu . Nedávné milionové obětí na životech, obrovské ekonomické ztráty a nikdo ani nebyl připraven na další válku.

Jedno je ale czerte jisté ,Francie sice kapitulovala ,dost i díky strategickému a taktickému selhání ,ale Velká Británie nesklonila svůj hřbet ,bojovala od prvních výstřelu až po poslední .
O nějakých separatních dohodách mohl uvažovat kdokoli , na tom nic není ,protože svoboda něco stojí , ale skutečnost je taková , že konkrétně GB bojovala celou válku .

Czert

24. 07. 2021

Milan z
Je otazka co je dulezitejsi jestli testovani zbrani v rusku, ci jejich mozna vyroba v podnicich (spolu) vlastnenych amiky.

Czert

24. 07. 2021

Milan z
K onomu stehovani narodu, tafy semto nepsal, ale jinde jo, si muzes najit ze sem.
Skutecne sem napsal ze cesi kdyz sem prisly vytlacili germany do nemecka a neci frantiky do francie.
Kdyz sem psal ze pochazime z ruska, bral sem to jako ze zeme ktera byla nejdyl rusko.
Fun fact
Rus taky pochazi z ukrajiny, pro zajimavost vis kdy a proc se rus rozstepil na risy a ukrajince?

Fun fact2
Jak mohlo dochazet k vyznamnemu miseni populace kdyz prakticky az do konce 18 stoleti opustit rodnou visku byl pomalu zazrak?

To, ze cesi byly soucasti rise rimske nic neznamena, i v ni meli clenove dost rozbroju a duvodu k valkam.
Vezmi si treba hustske valky, myslet si ze tam nedochazelo k pleneni a loupeni je ponekud naivni.
I kdyz to si napsal, ale ja taky, driv nez sem se dostal k dalsi casti.

Co se tyka oneho zleho chovani cechu k nemcum, rad si ho prectu, zvlast pokud to bude do 18 stoleti, ale i 19 nebude spatne.

Co se tyka nemcu co se divaji jen na cechy ktete v eu jen dotuji... Zajimave ze uplne stejny nazor maji zapadni nemci na ty vychodni.

A nikde sem netrdil ze se nemci meli doma spatne a proto delali najezdy, prave naopak, ve stredoveku najezdnici byly kolikrat daleko bohatsi nez jejich obeti.

Czert

24. 07. 2021

Milan z
Mozna ti prijde pocet dobrovolniku ze zapadu maly a bezvyznamny, ale vzhledem k tomu kolik bylo celkove dobrovolniku na fronte, tak to bylo vysoke cislo.
Ten 1 milrusu co pracovaly jako freiwilli, nemuzes brat vazne, protoze rusove meli tehdy na vyber jen ze 3 moznosti, slouzit nemcum, chcipnout hlady nebo dostat kulku.

A pokud se povivas na pridely pro delniky v protektoratu a francii, tak rozhodne nejde rict ze by ve francii nejak otrocili ci trpeli.

Czert

24. 07. 2021

Milan z
Co se tyka francie, tak tam se mylys, jeji prumyslova kapacita byla pro nemecko daleko dulezitejsi nez byvaleho csr.
Napsal si, zefrancie pro nemecko vyrobilo jen 14 letadel.
Sam si poloz otazku, co se stalo s francouzkym leteckym prumyslem ktery vyrabel tisice letal pro svoji armadu i do ciziny?
Ne, fabriky se skutecne nezrusily a nezavrely, jen vyrabeli snad jeste dulezitejsi komoditu - nahradni dily. Prakticky 96% veskerych leteckych nahradnich dilu co nemci spotrebovavali az do osvbozeni francie pochazelo z francie.

Czert

24. 07. 2021

Hertl
Chapu ze si nechtel vychvalovat politiku zapadu, ja sem se jen pokusil vysvetlit ze po mnichove valka byla neodvratna a ze svou kratkozrakosti si zapad zpusobil jen vice valecnych ztrat.
Ona slabost zapadu se neprojevila jen ve spanelsku, ale i ve valce italie s etiopii, tam jasne vyhraly financni zajmy ropnych firem - britskych a francouzkych - na prodeji ropy a jinych surovin italii (sankce prakticky nefungovaly), nad moralkou pomoci etiopii - habesi.

Czert

24. 07. 2021

Milan z
Mylys se, nemeckou vyrobu nefinancoval jen ford, ale spousta amickych firem s tehdejsimi miliardovymy majetky
Jeden priklad za vsechny.
Elektronicky trust international telephone and telegraph corporation ovladany morganem temer 100% ovladl nemecke firmy lorenz ag, mix und genest a standart elektrizitat.
A lorenz ag se velmi podilel na financovani v, roby focke wulfu, ktera se diky nim vice nez 20x znadobila.

Smich hjmara schlasta v norimberku skutecne mel duvod a vedel,
proc se amici nikdy nebudou podrobne divat na financovani nemeckych firem co vydelavali na valce, byt puvodni zaloba to pozadovala, spolu s francii a sssr.
A nakonec se na to norimberk nijak nepodival.

Czert

24. 07. 2021

Mark
Videl si film nejtemnejsi hodina o churchilovi a jeho slavnem projevu? Budeme bojovat....
Tam bylo krasne ukazane, ze parlament byl ochoten na separatni mir.
A to tam tu situaci jeste trochu pribarvili, odhodlani k odporu mezi populaci skutecne nebylo tak velike.
Staci se podivat do novin pred onou reci.

Czert

24. 07. 2021

Mark
Kdyz ses tak skvele informovan a dle tebe tehdy britska spolecnost byla tak protinemecka, jak je mozne ze se vubec podepsal mnichov?
Vzdyt tomu "protinemeckemu" parlametu muselo byt jasne ze tim nemecko jen posili.

Czert

24. 07. 2021

Karlik
Cece, priste lip cti o cem je rec.
Cr 2004 skutecne neni csr 1990, ale necekam ze to pochopis.

A k prodeji u nas, a one nejmensi ceny, schvalne se zamysly jak muze byt nemecke maso ci syr levnejsi kdyz v nemecku maji drazsi vstupy uplne ve vsem ?
A vzhledem k tomu ze prodavaji v cesku platiceske dane.
A nemecke dane na zemedelskou vyrobu se prakticky nelisi od ceskych.

Milan Z

24. 07. 2021

Míra: Každopádně bylo vtipné, jak tě Karel požádal, abys mu doložil, že vlády USA a VB podporovaly finančně a surovinově Německo a jediné na co ses zmohl bylo opět dokázat, že se jednalo jen o pár průmyslových firem. :D Ještě sem hodíš citaci z jiného článku, abys to dokázal. Ty si komik. Radím ti, nevstupuj do těchto vod, paktování nacistů s komunisty nemůžeš okecat, ani tento spor argumentačně vyhrát. Váhu, kterou hráli ve zločinech druhé světové války Sověti po boku Německa je daleko, daleko větší než USA po boku Německa, nebo jakékoliv jiné země. Ty se tu snažíš srovnávat nevýznamnou podporu pár průmyslníků a investorů USA se surovinovou podporou a spoluprací na tajném výcviku a vývinu vojenských technologi. Kdybys měl jen základní prvky intelektu, tak se do tohoto boje nikdy nepustíš. A v první řadě si zjistíš podíl USA a SSSR na zahraničním obchodu Německa ve 20. , 30. a 40. letech a vůbec nepovedeš řeči o tom jak USA surovinově podporovali Německo, protože to je lživé a v tvém případě kontraproduktivní.

Mark

23. 07. 2021

Karel3 :thumbsup:

Milan Z

23. 07. 2021

Petr Hertel / ČERT: Ano, souhlasím Petře, jediné co tady zůstalo slovanské je jazyk, bohužel. :)

Milan Z

23. 07. 2021

Czert: Prostuduj si alespoň tu stručnou wiki, než tu začneš šířit nesmysly o Češích z Ruska prosím, nemusíš být nutně ethnogenetik aby sis zjistil něco o slovanských liniích, ty lidi už to udělali za tebe. Existuje několik teorií o příchodu slovanů, z nichž nejvíce historiků a etnogenetiků uznává teorii, kterou jsem ti popsal, (chybně jsem napsal severojižní), tedy příchod z jiho-východní oblasti, Ukrajina a Bulharsko. Dodnes zde máš nejvíce přistěhovalců z těchto zemí.

Petr Hertel / ČERT

23. 07. 2021

Ad Milan Z

Jen drobná poznámka k těm Slovanům... Tak Slovany z nás dělá jazyk, kterým tady komunikujeme. Jistě, že otázka různého etnického míchání v celé řadě generací po cca půldruhého tisíciletí od příchodu Slovanů do českého prostoru (resp., v potaz musíme brát také, byť podle všeho nepočetné, obyvatelstvo, které tady žilo těsně předtím), to je jiná věc. Tak nakonec, člověk si také může všimnout, že když někdo takhle (řekněme rasisticky) nadává na Rusy, tak je kolikrát ani nenazývá Slovany, ale Mongoly...

Milan Z

23. 07. 2021

Czerte, čerte, nebo jak ti vlastně mam říkat. Ty si tu taky naplácal nesmyslů... Můžeš mi prosím prozradit, jak moc byla podpora Amerických průmyslníků pro Německo významná? Z politického hlediska, jako dary Hitlerovi? Víš vůbec, jakým způsobem získávali nacisté finanční prostředky? Víš, jaký zanedbatelný poměr ve zdrojích nacistů tyto dary hrály? Nevíš. :) Jinak bys tohle nikdy nenapsal. Je sice hezké, když s někým souhlasíš a jako úkaz mu pošleš pár melounů, jako podporu a on je ti za to vděčný a na oplátku ti poskytne třeba řád ( jako Hitler Fordovi) nicméně to neznamená, že jako sponzor si dotyčného spasil. Jako sponzor si byl jeden z mnoha, jistě, měl si svůj podíl, ale nejsi spasitel. Samozřejmě je jasné, že velká část těchto sponzorů a investorů pocházela ze západu, tedy tam, kde byly peníze, od jednotlivců, nikoliv od vlád. Nejvíce sponzorů měl ale Hitler v samotném Německu, např. Kruppa, Thyssena, rodinu Bechsteinů apod. Každý poskytl něco, ale plácat tady o významnosti těchto darů z Ameriky přinejmenším svědčí o tom, jak málo o nich víš. Zjisti si něco o MEFO sněmkách, ať si zase o něco chytřejší. Honem to napiš do googlu, ty ,,odborníku"... Mimochodem tvůj další žvást, že pocházíme z Ruska, je taktéž komický, nechápu jak je možné, že se proruští obdivovatelé vždy projevují tak nízkou informační hodnotou a negramotností ( nebo i něčím jiným, nízkým). Když ani nejsi schopný zagooglit ( ať už v češtině, nebo v jiných jazycích) a podívat se na studie, odkud jsme vlastně do středu Evropy přišli. Takže za prvé, ty odborníku na slovanské linie, z největší části se jednalo o severojižní oblasti Evropy, hlavně Ukrajina a Bulharsko, za druhé jsme to byli my kdo přišel na Německá území ( chceš-li germánská) a za třetí jsme to byli my, respektive naše knížata,jako Václav II, IV i Karel IV, kdo sem Němce dobrovolně ( poté co část z nich vyhnal a jejich pole neměl kdo obdělávat) zval obdělávat půdu, šířit vzdělání apod. Navíc už krátce po příchodu jsme se s velkou částí různých národností promísily ( uvědom si laskavě, kde jsme). A jako slovany už bych nás nenazval tak po 2 - 3 generacích, natož dnes... Zajímalo by mě, čím a jak můžeš doložit, že tady Němci plundrovali, když jsme byly od 12 století ( tedy zhruba 200 let od příchodu populace na tomto území) součástí Svaté říše Římské, jakési EU středověku a hráli v ní poměrně významnou roli. Jistě bylo to poměrně nejednotné uskupení, oplívající mnoha vnitřními neshodami a konflikty, ale že by se mezi sebou jednotlivé státečky plundrovaly ( kromě bojů o trůn, husitských válek apod.) mi nějak uniká, tobě možná ne. Dolož prosím nějakými písemnostmi, jak strašně se k nám chovali Němci, já ti zase můžu doložit ( německými spisy) chování slovanů ( Poláků-litevců i Čechů) k Němcům. Nauč se celou problematiku chápat z obou stran. Pojem zlo je subjektivní a každá strana si ho může vyložit jinak, není faktický. Ty nesnášíš Němce a někteří Němci zase nesnášejí Čechy a berou je jako problematické členy EU, které jen dotují. Pokud se chceš alespoň tvářit jako historik, měl by sis vyslechnout obě strany a poté dělat závěry a ne tu jen jednostraně brečet, jak se k chudáčkům Čechům, přivandrovalcům chovali ti zločinní Němci hrozně a chodili sem loupit, protože doma měli bídu. Ke zbytku těch tvých žvástů, kde se uchyluješ k osobním urážkám se raději ani nebudu vyjadřovat. Si tu pečený, vařený. Divím se, že tě tu ještě neblokli, ,,čerte". Argumentační schopnosti naprosto zoufalé.

Petr Hertel / ČERT

23. 07. 2021

Ad Karel3 (reakce na Míru):

Jenom čistě k tomu Trumanovu výroku... Ale on někdy po německé invazi proti SSSR v červnu 1941 Harry Truman, tehdy ještě senátor ze státu Missouri, něco takového opravdu řekl.
Přesněji, úplně doslova (samozřejmě v překladu do češtiny) měl říci tohle: "Když zjistíme, že Německo vyhrává, měli bychom pomáhat Rusku. A když bude Rusko vyhrávat, měli bychom pomáhat Německu, a tak je nechat, ať se co nejvíc navzájem pozabíjejí, třebaže bych za žádných okolností nechtěl zažít Hitlerovo vítězství."
ZDROJ: REES, Laurence. Druhá světová válka za zavřenými dveřmi. Stalin, nacisté a Západ. V češtině vydal Knižní klub 2009. Str. 98.
Jen bych dodal, že tedy ten Rees zrovna tady neuvádí konkrétní odkaz, odkud to sám vzal, ale bere to prostě jako takový obecněji známý fakt, i vzhledem k tomu, že tahle slova tehdy publikoval americký tisk a sám H. Truman, když se pak v dubnu 1945 stal po F. D. Rooseveltovi presidentem USA, měl osobně Stalinovi vysvětlovat, jak to myslel.
Ale tak podobných názorů tehdy, v roce 1941, zaznělo veřejně v USA víc - a když se nad tím zamyslíme, tak se není čemu divit...

Milan Z

23. 07. 2021

Míra: Vyjádření k tvé další lži, komunisto Míro. Než přijdeš na diskuzi a začneš zde plácat své lži, zjisti si nejdříve poměr zahraničního obchodu Německa ve 30. a 40. letech (pokud vůbec víš kde, o čemž pochybuji, protože z každého tvého komentáře jen sálá tvá informační omezenost). Potom zjistíš, že americké suroviny skutečně nebyly to, co nakoplo německou ekonomiku, ani americké půjčky. Ostatně si sám svým komentářem z 23.7. potvrdil to co už jsem psal. Německo nepodporovala vláda, ale jednotlivé společnosti, v době míru, nikoliv v době války. Takže si ze sebe sám vlastním komentářem udělal lháře a hlupáka, gratuluji ti a pochybuji, že si si toho vědom. Jak usilovně si musel hledat tento článek. :) Znovu, po druhé ti tedy opakuji, že z USA i VB podporovali nacisty jednotlivci ( jednotlivé společnosti, v rámci demokracie a volného obchodu měli právo obchodovat si s kým chtěli), nikoliv vláda, jako v případě SSSR. Kdyby Německo podporovala vláda USA, tak válku vyhraje. Největšími dodavateli, nejdůležitější strategické suroviny, tj. ropy bylo Rumunsko, na druhém méstě SSSR, naleziště železa i uhlí měli Němci dostatečně velká, takže v tomto směru byli téměř samostatní ( běhe míru), když začali být jejich požadavky na ocel vyšší ( během války), začali jí vozit ze Švédska, vzácné kovy nakupovali skrze neutrální země ( proto nevyřadili Švýcarsko, potřebovali ho, vojensky pro ně nebylo soupeř), jako bylo Švýcarsko a Turecko, do jejich bank si ukládali i zlaté rezervy. Už v době míru byl SSSR jedním z nejvýznamějších dodavatelů strategických surovin, ty proruský lháři, tak do toho pořád nepleť ty své ,,Američany" si s tím už trapný. Manganová ruda, cín, nikl, chrom, oleje, mazadla a hlavně obilí, všechno ze SSSR. Ve 20. letech, když na Ukrajině lidé umírali hlady, SSSR vyvezl přes 2 miliony tun obilí do Německa. Peníze SSSR neměl, respektive jeho měna měla mizivou hodnotu, kdyby měl, věř tomu, že poskytne Německým bankám i půjčky. To bratříčkování a paktování komunistů s nacisty prostě z historie nevymažeš a můžeš se snažit jak chceš převést pozornost na západ. Poměr dobrovolníků ze západních zemí ( respektive jejich účast na východní frontě) byla naprosto mizivá a nevýznamná, když neberu v potaz země osy, tedy Maďarsko, Itálii, Rumunsko, Bulharsko apod. tak zde bojovalo přibližně 180 tisíc lidí za celou válku. To je oproti 18 milionům Němců a s nimi kolaborujících přes 1 milion občanů SSSR (pracující např. jako řidiči v logistice) celkem zanedbatelné, co říkáš? Jelikož nacisté vyplundrovali a paralyzovali evropské ekonomiky, tak tyto země ( kromě Československa) nepřispěly k boji proti SSSR téměř nijak, kromě materiálem z nich uloupených. Např. ve Francii byl tak velký nedostatek pohonných hmot a automobilů, že se jim na famách kvasilo mléko a plesnivělo sklizené obilí, protože ho nemohli odvést pro další zpracování. Francie pro Německo vyrobila za celou válku 14 letadel. Vše co Němci vyráběli a vyráběli na území těchto zemí vyráběli otrockou silou s pomocí vězňů a zajatců, nikoliv s přispěním těchto zemí. Co tam máš dál lháři? Cituj zase někoho komunisto, hezky si pod sebou podřež větev.

Petr Hertel / ČERT

23. 07. 2021

Czert Já jsem tím nechtěl nějak vychvalovat politiku západoevropských velmocí, ale jenom jsem upozornil na ten zásadní obrat od března 1939 v širším mezinárodním měřítku, prostě konstatování faktu... Jistě, že z našeho hlediska to mohlo být už celkem jedno. Jistě, že třeba ani např. jen zcela lokální odpor československých vojáků proti Wehrmachtu v Místku nebo boj s Maďary na Podkarpatské Rusi v březnu 1939 nemohly nějak "zahojit" důsledky mnichovské kapitulace...
A je tedy fakt, že Velká Británie byla iniciátorem té politiky appeasementu, kdežto Francie byla spíš jen v jejím vleku. Tak ono možná stačí, spíš jen pro takové jisté srovnání, připomenout už třeba politiku neintervence vůči událostem španělské občanské války, přijatou v roce 1936 - kdy ve Francii ještě nebyl premiérem Daladier, ale vládla tam levicová vláda tzv. Lidové fronty, přesně jako ve Španělsku, a kdy se tak nějak přirozeně čekalo, že tahle vláda podpoří své španělské soudruhy, když povstalce proti nim podpořili Italové a Němci. Je známo, že otevřená materiální pomoc téhle francouzské vlády Španělské republice měla, právě pod vlivem Velké Británie, jen velmi krátkého trvání.

Milan Z

23. 07. 2021

Míra: Si fakt k smíchu, s těmi tvými zoufalými argumenty, vytáhneš sem stokrát omýlaný nesmysl proruských fanatiků a tím ukážeš, že fanatik si ty sám, akorát obrácený, prosocialistický, proruský, prokomunistický. Stačí sledovat stopu peněz říikáš? Hezké, akorát že to Německo nepodporovala vláda USA, či Velké Británie, ale průmyslníci, jako byl Ford, tedy jednotlivci, ze své vlastní vůle ty ,,fanatiku" nikoliv celá země, jako v případě SSSR v případě dodávek surovin Třetí říši. Kdyby Třetí říši podporovali Američané tak si buď jistý, že Německo válku vyhraje. Nemáš ani ponětí o významnosti letecké války nad Německem a jak moc pomohla k jejich poražení. Je něco jiného, když jako stát organizuješ dodávky agresorovi a je něco jiného, když se na tom podílí jednotlivci, navíc se skutečně jednalo o pomoc v řádech promile procent, nesrovnatelnou s tím co poskytli Německu Sověti. Peněžní dary politikovi Hitlerovi na jeho kampaň? Či půjčky od západních bank, Německu v dobách míru? To dle tebe může za vyhlášení války? Čím si teda vyvrátil něčí lež, kromě toho, že tu ze sebe svými komentáři děláš neuvěřitelného hlupáka ( např. tím, že Finsko vyprovokovalo válku se SSSR, což si ani nepochopil, jen si se ztrapnil) a ukazuješ jen, že ve všem stojíš na straně SSSR, jeho nástupci Ruské federace a ve všem si proti západu? Tvůj názor nemá žádnou hodnotu, je to jen snůška lží a polopravd, které si vykládáš tak, aby vyzněly v tvůj prospěch. Přesně takto tvořili historii komunisté. Ty si pozůstatek této poznamenané generace.

Mark

23. 07. 2021

Jimny

V době Chamberlaina nebyl důvod podepisovat nějaký "separatní" mír . Za Chamberlaina trochu vládla ještě naivita a nevědomost co se bude dít ,nikdo nečekal ,že přijdou takové jatka, nějaká lokální válka ,možná ,ale to šílenství až do 45 určitě ne.
Tady se bavíme o "separatní" dohodě kdy začaly boje ve Francií ,Belgií ...i kvůli PL by níkdy nepodepsali Britové nějaký mír,prostě v té době nebyl důvod.
S porážkami ve Francií a v době letecké bitvy o Británií mohli Britové uvažovat o dohodě s Hitlerem,ale nálada Britského obyvatelstva byla taková ,že to bylo absolutně nepřijatelné.
Takže co bylo před válkou je jedná věc a co v době tvrdých bojů ve Francií a nad Anglií věc druhá. Bridská nálada byla taková , bojovat za každou cenu . I kdyby měli Němci v letecké bitvě navrch , stejně by vylodění neprovedli . Neměli dostatek kapacit a čas hrál proti nim.

jimny

23. 07. 2021

Marku...tak to musím připomenout nadšené přivítání Chamberlaina, když se vrátil z Mnichova a fotky královské rodiny, jak se zdraví nacistickým pozdravem /nedávno uveřejněné /nesvědčí tak úplně, že by měli všichni touhu Hitlerovi zakroutit krkem.

Mark

23. 07. 2021

czert

Britský král ,královna mají důležité zastoupení v britské společnosti ,ale veškerá politická rozhodnutí má na starosti parlament. To tvoje kdyby by se nikdy neprosadilo ,už i kvůli britské společnosti, která byla v té době ,kdy se vědělo co je nacistické Německo zač ,silně protiněmecká a houfně šli dobrovolně rukovat nebo se jinak zapojovali proti Německu.
Na kdyby se nehraje.

Czert

23. 07. 2021

Hertl
To, ze britove po protektoratu si uvedomili, ze jejich politika byla chybna a celou dobu se chovali jak parchanti, nic nemeni na tom, ze to bylo jejich rozhodnuti ktere rozhodlo ze veskera vyzbroj a prumysl csr oadne do rukou nemcu neposkozeny.
Pokud v 38 se branit by bylo obtizne, v 39 by to byl nesmysl.
A takovy krivak jako kaja3 tu hazi spinu na cechy ze v 39 neznicili vyzbroj, ale v pripade ze by ji znicili by metal tu samou spinu na cechy ze ji znicili a kolik to stalo zbytecnych obeti od nemeckych represi.

Neninahoda, ze jedine daladier - frantik, se po podepsani mnichova citil spatne a jako gangster.
On vedel, ze francie ho podepsala jen diky tomu ze byla slaba, ne ze by to bylo spravne.
Narozdil od chamberlainaco ji povazoval za spravnou.
A kdyby bylo po chamberlainovu, tak by ani britanie nedala zaruky polsku a ostatnim. Uk je podepsala jen proto ze lid a opozice ho k tomu dotlacila.

Czert

23. 07. 2021

Karlik
Tak me je jasne ze si dnes vdecny za vstup do eu, vzdyt poslednich 10 let marxismus na zapade a ve vedeni eu znacne posilil a sroubuji ho nasilim i na vychod.

Czert

23. 07. 2021

Karlik
Ano, ten obchodni prostor je pro cesko vetsi.
Tak vetsi, ze veskera prumyslova ale hlavne zemedelska vyroba po vstupu do eu poklesla a dovoz z eu se zvysil.

Czert

23. 07. 2021

Karlik
Ano,amicke soukrome firmy podporovaly adlu, a ona pomoc a finance byly hodne vyznamne.
Sam se ptej sam sebe proc amici odmitly a zaridili, ze v norimberkem tribunalu se neprojednavalo financovani nemeckych firem pred valkou a otrocka prace za valky, byt francie a sssr to zadaly.

Czert

23. 07. 2021

Mark
Myslim ze si uk prilis idealizujes, bez churchila by ve 40 separatni mir podepsala a adlu podporovala.
A vis co je nejlepsi? Kdyby kral edvard 7? Nebyl prinucen k abdikaci kvuli vztahu s rozvedenou americankou, tak by separatnimu miru nezabranil ani churchil, resp by k tomu ani nedoslo protoze byla znacna sance ze by se uk pridala na stanu adly v dobyvani vychodu.

Czert

23. 07. 2021

Martin
Cesi ziskaly ony germanske geny prave hlavne diky germanskym najetzdum.
Protoze u cechu se ty germansje geny ve vice nez 85% vyskytuji ty co se predavaji z germanskeho muze na svovanskou zenu.
Kdyby to bylo prirozene tak by to bylo 50%.

jimny

23. 07. 2021

Míro...osobně by mě zajímal tvůj názor....často vzpomínám na Karla Čapka....protože mám pocit, že se politikou, mediální propagandou se dostáváme v historii do tzv. 2.republiky a štvanici na žido-bolševiky vystřídala štvanice na Rusy i když už žádní bolševici nejsou...a taky mě to připadá...jako by mrtvoly Moravec, Rys-Rozsévač , Vlajkařů a dalších vztavaly z hrobů....

jimny

23. 07. 2021

Míro,... absolutní souhlas s tvým příspěvkem....jenom prosím, jsme na diskuzním fóru a nezaplevelme si ho osobními invektivami...to že má někdo jiný názor, neznamená, že je náš nepřítel ....díky

jimny

23. 07. 2021

ČERTE...vraďme se k původnímu tématu....pro mě je záhadou, proč Hitler nenabídl spojenectví Polákum /možná jen slíbit nějaké územní zisky/proti SSSR a využít jejich dílem oprávněnou nenávist k Rusum. Pak je mě záhadou proč, když obklíčil Anglickou armádu u Dunkerque, tak měl možnost jí rozsekat na padrť....a v podstatě nechal vojáky evakuovat zpět do Anglie. A vychází mě, že tady byl plán, když už měli Němci větší část Evropy , tak že měli snahu /bombardováním/ přinutit Anglii k separátnímu míru, mít krytá záda, bohatou vojenskou kořist, dobrovolníky SS ze všech okupovaných zemí/vyjma Čechů/ a pak vyrazit na SSSR. A už se opakuji...díkyChurchillovi to nevyšlo.........

Petr Hertel / ČERT

23. 07. 2021

Czert:

Jen bych dodal s tím Protektorátem (jak míříš ke Karlovi3)... Tady bylo ale podstatné, že právě ta německá okupace českého a moravského vnitrozemí v březnu 1939 znamenala dost velký obrat v politice Velké Británie a Francie, tedy signatářů mnichovské smlouvy (protože tím Hitler vlastně tu smlouvu porušil, tam se přece Německu postupovaly jen pohraniční regiony, nikoliv celé české země) - a právě tenhle krok (spolu s německou anexí litevského přístavního města Klajpeda) definitivně skoncoval s tou britskou politikou appeasementu.
Další expanzivní nároky Německa se prostě přestaly tolerovat, Británie naopak dala smluvní záruky několika dalším jednotlivým evropským státům, a lze říct, že v důsledku toho pak vlastně vypukla i druhá světová válka (hlavně tedy kdybychom se měli doslova držet toho "světová")...
To, že Velká Británie a Francie 3.září 1939, po německém útoku na Polsko, vyhlásily válku Německu, bylo přece podmíněno garancemi, danými předtím Polsku.

jimny

22. 07. 2021

karel3...tak to u mě je to úplně opačně...z naivního přesvědčení, že "láska a pravda zvítězí", obdivu k USA a přesvědčeného antikomunisty jsem za 30let stačil vystřízlivět.....a důvody....zklamání, že všechna porušování lidských práv se neměří a neodsuzují na stejno...padni komu padni....problémy kapitalismu se řeší sankcemi...ilegální migrace se neřeší vůbec a zelená politika se řeši sebedestrukcí vlastní ekonomiky....atd.

jimny

22. 07. 2021

karel3....proč by mě měly zklamat tvoje názory na EU a fungování Německa v této organizaci....? Sám jsem byl v době vstupu do EU jejím podporovatelem. Bohužel dnes se mě činnost této společnosti nejeví tak optimisticky jako na počátku....ale tím se dostáváme už daleko od původního tématu, ale díky za odpovědi....

jimny

22. 07. 2021

karel3...a tak mě napadlo, jestli dnes mírovou cestou přes svojí ekonomiku a vedoucí roli v EU bez jediného výstřelu, Německo nezískalo to, co se jim nepodařilo zbraněmi...

Mark

22. 07. 2021

Jimny

"Válkou s Finama získal území přilehlé ze severu k Ladožskému jezeru, které sovětům umožnilo udržet Leningrad a zaměstnat velkou armádu Wehrmachtu, která pak dílem chyběla na východní, ale taky na západní frontě...........nebo to tak nebylo ?...."

Tímto aktem proti Finsku se stal Sovětský svaz agresorem stejně jako Německo. Na PL a Pobaltské republiky máte taky výmluvu a co část území Rumunska ?

Co se týká případného separatního míru s GB já mám jasno . Vláda GB by nikdy nepodporovala takovým způsobem Německo k vedení výbojné války proti SSSR jako to dělalo SSSR Německu a to v době nejtvrdšch bojů o samé přežití , jako by si samo SSSR z celého srdce přálo ,aby západní Evropa co nejrychlejí vykrvácela. Ze strany SSSR to byla hanebnost ,podlost . Jo a co Francie ,Belgie ,Holandsko, Dánsko, Norsko ,Řecko, Jugoslávie atd. ty by byly obětovány , nebo by taky podepsali "separatní" mír?

jimny

22. 07. 2021

To co mě často vrtá hlavou....jak by asi vypadal dnešní svět, kdyby Hitler nezaútočil na západní Evropu / s Anglií uzavřel separátní mír/, rovnou zaútočil na SSSR ...?

Martin

22. 07. 2021

Czert: Máš to popletené. Všichni Češi opravdu z Ruska nepřišli. Slované přitáhli, získali nadvládu (pozabíjeli, ty kteří nesouhlasili) nad zde žíjícími kmeny a postupem času se s původními obyvateli promísily. Část z toho opravdu pochází z nájezdů a válek, ale tak opravdu více než 2/3 genomu získat nelze. Tahle země leží na obchodní a kulturní křižovatce a to jí prostě předurčuje být mix všecho. Nejsme Slované, nejsme Germáni a ani Románci nebo Keltové.

jimny

22. 07. 2021

karel3...je fakt, že neznám spoustu detailů...ale vzato selským rozumem....byl snad Stalin tak blbej a nečekal, že k válce s s Hitlerem dříve nebo později dojde/a lépe, když později/ a na druhé straně s Japonci, ke které nakonec naštěstí nedošlo...?...a že, když nebyl nikdo ochotný se SSSR uzavřít spojenectví, tak logicky nezbylo Stalinovi než spolehnout se na vlastní síly. Válkou s Finama získal území přilehlé ze severu k Ladožskému jezeru, které sovětům umožnilo udržet Leningrad a zaměstnat velkou armádu Wehrmachtu, která pak dílem chyběla na východní, ale taky na západní frontě...........nebo to tak nebylo ?....

Czert

22. 07. 2021

Jimmy
Hitler byl hrozbou pro cely svet, kdo to chtel videt po 1933, ten to videl, namatkou churchill, benes, george orwell.

Jedine co pakt mr udelal, bylo ze hitler nabyl jistoty ze mu sssr nepadne do zad, kdyz bude bojovat se zapadem.

Czert

22. 07. 2021

Mira
Mas to nejaky popletene, ono memoradum finskeho vyskance se tyka budouci pokracovaci valky, a ne predchozi zimni valky.
Navic, realita pokracovaci valky ukazala ze ono memorandum nebude naplneno, kdyz finove nesli dal nez za puvodni hranice z 39, vyjma par malych vyjimek.

Czert

22. 07. 2021

Karlik
Ano jiste, ze dnes to zadna hitparada nebude a nani, ale co taky cekat kdyz v cesku ziji lidi jako ty kteri predvadeji naprosto dokonale bolsevicke mysleni a sou to dokanali srabci.

Czert

22. 07. 2021

Komunita karlik
Zajimave, predvadis se tu jako nalec veci, ale jehoz znalosti konci u toho co mu gugl nenajde do 5 minut.

Vsichni cesi prisli z ruska, ty germanske geny se tam pridaly ze znacne casti loupezivimy a znasilnovacimi najezdy.
germanu. Nastuduj si JAKE germanske geny to maji cesi.


A k protektoratu, muzes me sem dat zapadni stat ktery verejne protestoval proti vytvoreni protektoratu? Nebo aspon nejakeho zapadniho politika?
A jakou pichybnou konstrukci si prisel na to,
ze mnichov resil i okupaci?

Martin

22. 07. 2021

A není to jedno, kdo 2sv "začal", když je všem jasné, že tou dobou byli pouze tři agresoři. Japonsko, Třetí říše a SSSR. Řešit jaké datum historici označí jako ten pravý začátek je už podružné.

Mark

22. 07. 2021

Karel3

Karle on by člověk i ty lidi ignoroval, ale ono to fakt nejde , ta hloupost je až do nebe volající .
Hned jak Míra hodil ten svůj "zdroj" jsem to četl a nechápu co on mohl z toho pochopit co pochopil. Kalendář přece musíme všichni umět ovládat.
Jo ,ale to je i ta lenost , číst víc než jen nadpis a případně si i zjistit autora,zdroje a ověřovat to i z jiných zdrojů.

Killy

22. 07. 2021

Je úsměvný sledovat jak Karel v klidu přivádí věcnými argumenty ( které se dají i ověřit ) k nervovým vypětím obdivovatele všeho ruskýho :rofl:

jimny

22. 07. 2021

Moje informace o tzv. zimní válce SSSR a Finska jsou méně detailní ale věcně shodné s tím, co tady psal Míra. To, že se čekala válka ve 30tých letech, pochopil i tak mírumilovnej člověk jako byl Karel Čápek...Válka s Mloky /na Němce jak ušitý/, Bílá Nemoc/válečná rétorika jak z dnešní doby/a Matka...kdy už došly diplomatické argumenty a za mír se muselo bojovat s puškou v ruce.!
A o tom, že válku začne Německo už nepochyboval nikdo. A většinou se věřilo, že půjde na východ a /jednoduše řečeno/zničí bolševickou vládu v SSSR, ve které západ taky viděl svého nepřítele....Stalinovi se ale podařilo smlouvou RaM otočit Hitlera nejdřív na západ a teprve tehdy západ pochopil, že Hitler je nebezpečím pro celý svět. A když pak Němci zaútočili na SSSR tak ochotně dodávali Stalinovi vojenský a jinný materiál a společnými silami porazili Hitlerovské Německo. A tady patří také dík Churchillovi i Rooseveltovi, že i když určitě neměli žádné sympatie k SSSR a jeho komunistické vládě, že nepřistoupili ke konci války na návrhy na separátní mír a společnou silou Němce vojensky porazili. V opačném případě by jsme si tady asi neťukali naše rozumy a dílem by jsme kopali uhlí pro Němce někde za Uralem a dílem už dávno prolítli komínem a ČSR by byla minulostí. ....tak to je na pár řádcích můj názor !

Mark

22. 07. 2021

Míra

Tak jak to vlastně bylo...? Nejdříve SSSR napadl Finsko a pak později Finové hledali spojence proti tomuto zákeřnému přepadení ? Anebo Finové lezli do zádele Hitlerovi ,aby mohla vzniknout Velkofinská říše , a nato přepadli SSSR ?

Dost ti ta tvoje teorie nesedí ,už proto, protože když byl napaden SSSR svým spojencem Německem ,Finové v průběhu bojů se zastavili na území ,které bylo původně Finské a odmítali postupovat dál .

Podle tebe když SSSR napadl Finsko ,protože ti odmítali podstoupit SSSR částí svého území ,ještě k tomu pro Finy velice důležité území , tak SSSR jednal právoplatně ?
To nemůžeš myslet vážně. V tom případě Poláci ,Němci ,Maďaři oprávněně dostali po svým dílu z Československého území . Samozřejmě je to nesmysl ,ale tak to vidíš ty.

jimny

22. 07. 2021

Vážení kolegové v diskuzi. Téma začátku 2.světové války rozděluje i profesionální historiky. Já jsem jen amatérský zájemce o tehdejší /a i starší/historii a politiku . Nedělám si patent na rozum a rád se poučím argumenty, které mají nějakou historickou relevanci a dají se pochopit i tzv. selským rozumem bez jakékoli propagandistické předpojatosti . Takové jsme si užili kdysi dost a dnes pokud se chceme chovat jako demokraté, tak by jsme měli diskutovat bez zbytečného osočování a urážek....díky.

pablo

22. 07. 2021

Míra je klasický ruský politruk,jedna lež za druhou.Po té,co SSSR rozpoutal druhou světovou válku,napadl bezdůvodně mírumilovné Finsko.Zákeřně a brutálně.Chtěl celé Finsko zničit,to se mu ubránilo,a poté,co do Finska mířili spojenci s Velké Británie a z Francie,musel SSSR podepsat mírovou smlouvu,po níž okupoval,a dodnes Rusko okupuje část Finska.Protože SSSR nadále chtěl okupovat Finsko,to se muselo spojit s Německem.Jen připomínám,že s Německem SSSR ako spojencem vyvolali druhou světovou válku.,SSSR do Německe dodávalo strategické suroviny.Kdyby nebylo např.Woframu ze SSSR Německo by nemohlo vést dlouhodobou válku.

pablo

22. 07. 2021

Druhou světovou válku rozpoutali Německo,SSSR a Slovenský stát a to jako spojenci.SSSR dodával Německu strategické suroviny nezbytné pro vedení války,na oplátku dostával zbraně,a to v době,kdy spojenci na západě bojovali proti Německu.SSSR po dohodě s nacistmi okupoval Bezarábii-Moldavsko a pobaltské státy.Rozpoutal dobyvačnou válku proti mírumilovnému Finsku.
Jimmi je klasický ruský troll,jedna lež za druhou.

Czert

21. 07. 2021

Komunita karlik
Mas to nejake popletene, cesi skutecne prisly z ruska, a vzdy budou patrit mezi slovany.

A ano, cesi dali wermachtu veskerou vyzbroj a vystroj, presne tak jak si to zapad pral.

Czert

21. 07. 2021

Karlik
Ten tvuj koment o usa a 13 oruzich, mam to skutecne brat tak ze povazujes ukrose za primitibvy a rikas ze rusovove maji a meli pravo ukrast krym a vyzbrojit separaty na zapade ukrajiny.

Czert

21. 07. 2021

Komunista karlik
Tu svou mantru a lez o tom, ze csr mohlo byt jako svycarsko neustale omilas, ale pravdu z toho neudelas.
Schvalne napis me, kdy ze to svycarsti nemci chteli roztrhat svycarsko tak jako sudetaci uz v 1918?

Petr Hertel / ČERT

21. 07. 2021

Jenom, že se tady v diskusi nížeji objevuje mj. otázka přesného data počátku druhé světové války... Tak obvykle je jím samozřejmě považováno 1.září 1939, ale také bychom to mohli vlastně posunout až k 3.září 1939, kdy válku Německu vyhlásily Velká Británie a Francie, a tak se, už jenom s ohledem na globální potenciál těchto velmocí, v podstatě lokální německo-polský konflikt začal měnit prakticky vskutku, víceméně ve světový (i když v tomhle ohledu se na druhou stranu někdy zase zdůrazňuje teprve japonský úder na Pearl Harbor v prosinci 1941)... Pokud jde o SSSR, tak tezi o jeho roli jako jedněch z těch expanzivních velmocí, které byly příčinou té války, jistě podpoří i přiřazení třeba takové finsko-sovětské zimní války let 1939/1940 také přímo ke druhé světové válce (a z finského pohledu, kde je pak válka proti SSSR po boku Německa od roku 1941 nazývána "válkou pokračovací", je tomu tak určitě).


--- Tak ono je to samozřejmě všechno o tom, že historie nebo historiografie není v tomhle směru zrovna příliš exaktní vědou... Takoví Japonci a Čiňané, kteří spolu začali válčit už v roce 1937 a kontinuálně v tom pokračovali fakticky až do srpna 1945, by to také mohli vidět jinak, že...

Milan Zedníček

21. 07. 2021

Příspěvky Karla si tu vždy rád přečtu, ať se Vám to líbí nebo ne, musíte uznat, že ten člověk má přehled. Zbytek těch kňouralů, co tu brečí, že uvedený voják z článku nebyl hrdinou si zaslouží spíše výsměch. Obě strany bojovaly za to čemu věřily a každá měla něco, čemu se říká branná povinnost. Nebyl to nacista, byl to prostě člověk poslaný na frontu. Divím se, že zrovna generace důchodců, která sem přispívá tohle nechápe a odsoudí ho za to, že bojoval za svou zemi. Jste chudáci. Stacho, Julius, Beran, jeden jako druhý.

Jiří HAKEN

21. 07. 2021

Opět nadpis článku, chudák róm postřílel málo čechů.
Už není trestná propagace fašizmu?

Czert

21. 07. 2021

Karlik
. Kdyby šlo o název republiky, tak se podle počtu obyvatel měla jmenovat Česko-německá. 3 mil. Němců bylo jasně více než asi 900 tis. Slováků,

Zajimave, ale ze dle stejneho principu by melo byt rakousko-cesko a ne ru, ti zcela nevadi, zajimave.

A k tomu tvojemu strileni nemeckych separatistu, nspis me sem jediny stat co si nechal jen tak separatisty ukrast kus uzemi.

Dle tvoji logiky dnesni ukrajinci sou dle tebe padousi, protoze bojivali proti luhanske a donetske republice a soviniste protoze stale pocitaji krym za svoje uzemi.

Czert

21. 07. 2021

Karlik
"Dřívější námořní velmoci, Británie, Holandsko, Francie, Španělsko,... měly a mají mnohem pestřejší složení obyvatel z bývalých kolonií a fungují bez většího hašteření a podvodů."

Aha, tak proto v dotychnych statech je spousta teroristickych utoku, velke no go zony, kde kdo si atezuje na diskriminaci, nasilna kriminilita 2-15x vetsi nez v cr, zalezi na kategorii.
Ano, dokonale raje prava a zakona.

Czert

21. 07. 2021

Martin
"Ak ti to pomôže schladiť hlavu aj ja zastávam názor, že ak by neudrel Hitler tak udrie Stalin."

Vida, to sou paradoxy co? Hitler mohl vest valku jen diky surovinam co mu dodaval stalin diky paktu mr, a pak stalin se mohl chystat na uder jen diky strojum a technologiim co ziskal diky paktu mr.

Czert

21. 07. 2021

Martin
A muzes sem dat ty knihy ci autory jejichz je to nazor?
Navic, po vslce itslie dostala vetsinu toho, co ji bylo slibeno, cili kde vidis nejake to ignorovani?

Navic, je dist velky rozdil slibovat nekomu cizi uzemi, pokud se pripoji k jiz probihajici valce proti nepriteli, jemuz ono uzemi patri, a deleni si ciziho uzemi mezi de fakto spojenci.
Takze ne, sliby italii a pakt mr sou rozdilne pristupy, jedine co meli spolecne je to, ze porazeny prijde o uzemi.

Srovnatelny italsky priklad a pakt mr by byl, pokud by clen dohody nabidl italii kus uzemi ru v dobe, kdy italie uz bojovala na strane dohody.

Czert

21. 07. 2021

Karlik
Priznej se, ve vadi rodine je nejcenejsi pamatka na to, jak deda slouzil v ss jako dobrovolnik.

Martin

21. 07. 2021

Czert:

Hlavný dôvod vstupu talianska do 1.svetovej vojny na strane Dohody bol prísľub územných ziskov na úkor RH. Uplne odignorovanie po konci 1SV ma priami následok - nástup Musoliniho a fasismu k moci. Atď atď.
Ale tých dátumov je viac. Obsadenie demilitarizovanej zóny, Mníchov atď.


Skôr ako ma začneš napádať, aký som hlupák, nie je to môj názor. Je to názor z niekoľkých článkov a kníh ktoré som čítal a ktoré to dávajú ako príklad súčasneho prekrucania toho co sa považuje za začiatok 2SV.

Karel:
Iba si potvrdil co som napísal. Každý si vyťahuje to co sa mu hodí ale celkový obraz doby ignoruje. Realita je ta, ze 2SV začala 1.septembra a začala útokom Nemecka na Poľsko. A áno aj s účasťou slovenského štátu.

Zvysok sú len keby bolo keby. Ak ti to pomôže schladiť hlavu aj ja zastávam názor, že ak by neudrel Hitler tak udrie Stalin.

Czert

21. 07. 2021

Nacek karlik
Kdyz mas tak uzasne informace kolik platili slovaci za likvidaci 1 zida, musim se zeptat kolik platili frantici, belgicane, nizozemci?

Czert

21. 07. 2021

Komunista karlik
Jde u tebe dokonale videt, ze jako radny slovan, ani nerozumis textu ktery sem kopirujes.

Zamysles ses nat tim textem mcmilanove? Proc masaryk nedal autonomii slovakum?
Chtit po tobe premyslet, ze kdyby ji doostali slovaci, tak by ji chteli i ostatni (presne jak tvrdi), No a jakmile by ji skopcaci dostali, tak by se chteli hned trhnout k rajchu.
Presne jak si sam napsal, skopcaci nechteli v csr byt.
Takze vlastne masarykovy vycitas, ze udelenim autonomie nerozbil csr.

". Tak musel vymyslet "přerozdělování" a okrást německé spoluobčany. :laughing:"
Ano, jako bych slysel amicke demokraty v 2016, kdyz si stezovali jakym zpusobem vyhral trump.
Ale ze predtim diky uplne stejnemu s, stemu demokrati 4x vyhrali, to jim nevadilo, dokonce to bylo spravne.

Czert

21. 07. 2021

Komunista karlik
"Němci a Rakušané nikdy nechtěli být součástí nějakého Československa."

Tak nechapu proc si stezujes ze secesi k nim chovali stejne.

A ano, stale si tu nijak neobhajil tu svoji lez, ze cesi ukradly kresla nackum, henlainovcum.

Ano, henlainovci meli nejvic hlasu, ale to je tak vse, nijak si nedokazal nespravedlnost vysledku.
A kdyz tu tak rad ukazujesnumera, dej sem kolik ziskali ceske a nemecke strany hlasu vposlednich ru volbach a kolik meli kresel.
A pak muzem dal diskutovat, komunisticky noku.

Czert

21. 07. 2021

Martin
"Tento systém, poviem len to co mi vyhovuje, ti poskytne X dátumov ktoré môžu byť považované za začiatok 2 svetovej vojny. A dostaneš sa prakticky až ku dňu keď Taliansko vstúpilo do 1.svetovej vojny na strane Dohody."

Tak povidej a vysvetluj jak se timto systemem dostanes az k talijanom.

No nestačím se divit

21. 07. 2021

co bude příště? podobný HLP (hluboký lidský příběh) o Fritzovi, jak vzorně bojoval za vlast v táboře Birkenau? Jděte se bodnout s takovýma článkama...

C.V.Doin

21. 07. 2021

1. i 2. sv.válka byla největší svinstvo -nejhorší nebyl klasický boj , kdy je jasné a zřetelné kdo proti komu střílí ,ale podrazy typu smlouva Hitler-Stalin , vraždění v Katyni , střílení do vlastních spolubojovníků do zad od ruských velitelů na Dukle , zrada Čurdy atd atd. V daném případě ,pokud byl trochu inteligentní ,tak muselo mu dojít ,že v nacistické ideologii je místo pouze a pouze pro arijské Němce , všichni ostatní byli předem určeni k vyhlazení /včetně všech slovanských národů / tzn. nejen Židé a cikáni !

jimny

21. 07. 2021

karel3...vaše dlouhá odpověď p. czertovi je plná zajímavých informací...ALE ...!!!!...vyčítáte Českému etniku, že nebylo dost demokratické a toleratní k etniku Německému /k němu se hlásila se taky spousta bohatého Židovského etnika/....ale bylo Německé etnikum tolerantní a uznávající demokratické hodnoty k nám Čechům ?... a jak známo tak Masaryk si byl taky vědom národnostních problémů na našem území a nebyl zpočátku přívržencem samostaného státu ČSR. Národnostní situaci na našem území, zřejmě zkomplikovala celosvětová krize 30let....

Martin

21. 07. 2021

Tarch:

Za začiatok 2.svetovej vojny je všeobecne považovaný útok na Poľsko 1 septembra.

V momente keď sa začneš hrať na to, že o 17 dní neskôr bolo Poľsko napadnuté aj zo strany SSSR a preto je jasne, ze vojnu začali spolu tak zistíš, že si na tenkom ľade.
Tento systém, poviem len to co mi vyhovuje, ti poskytne X dátumov ktoré môžu byť považované za začiatok 2 svetovej vojny. A dostaneš sa prakticky až ku dňu keď Taliansko vstúpilo do 1.svetovej vojny na strane Dohody.

děd

21. 07. 2021

Je nezbytné zaměstnat ještě několik IT designerů, zmenšit písmo a kontrast.

Tarch

21. 07. 2021

Míra: Takže nám tu chceš tvrdit jak Finsko, Pobaltské státy a Polsko naprosto dobrovolně předalo svá území SSSR nebo nedej bože že sami vyprovokovali SSSR k útoku na ně. To, že tamní komunisté dokázali mezi roky 1918-45 zabít 2x víc lidí než Němci je také asi blud.

Czert

21. 07. 2021

Jimmy
Ano, v 39 nikdo neprotestoval proti paktu mr, protoze oba dva zverejnili jen cast
Onen tzv tajny dodatek o rozdeleni si sfer vlivu nikomu nerekli, ten se dostal na svetlo, k potupe sssr, pri norimberskem soudu.

Czert

21. 07. 2021

Jimmy
Tvoje argumentace ma nekolik der
1. Rusove zacali presouvat prumysl za ural az po nemecke invazi, ne pred.
2.finove se staly spojemci nemcu az po zimni valce a 41 si dobyly jen to uemi co jim v 40 soveti ukradli, dal se moc nehnali.
3.tvoje argumentace ze rusove dobyly na polsku byvale carske uzemi je bezpredmetne, v danem roce uzemi patrilo polsku a tyhranice byly mezinarodne uznane.

Nebo si myslis ze dle stejne logiky by si polaci mohli zabrat uzemi na vychode ktere jim dnes nepatri, na zaklade toho zejim v 39 patrilo?

Czert

21. 07. 2021

Karlik
Zase jede na proticeske a pronacisticke desce.
Vysvetli, jak by sis predstavoval konfederacni usporadani, kdyz sudetaci se trhli hned po vzniku csr, bez toho aby mela vubec sanci ukazat jak si predstavuje budoucnost.

A ohledne tvoji udajne kradeze sudetackych kresel, dodnes si tu nenapsal jediny zakon co csr porusila ci ohnula, ale tu svoji lez budes donekonecna opakovat.

Tarch

21. 07. 2021

Tak když se to vezme kolem a kolem, tak to byl voják, který byl součástí armády, která napadla jednoho ze dvou největších agresorů v Evropě a druhého ze strůjců celé té války. A jelikož ne neúčastnil ani invaze na Západ a ani napadení Polska, tak proč by jsme ho nemohli označit jako hrdinu. Po válce nám SSSR jasně předvedl, že historii píší vítězové a celkem úspěšně vymazal fakt, že společně s Německem válku začal a že zvelký počet jejich vojáků měl také blíže k označení vrah než hrdina.

jk

21. 07. 2021

Příběh je to otřesný. Voják nakonec prokoukl, jak hroznému režimu sloužil a že pro ně byl jen "podřadná rasa". Zajímalo by mě ale, jak s tím vším žil dál, že tolik věřil Německu, které dalo zabít takřka celou jeho rodinu

Czert

21. 07. 2021

Lidi, kdyz tu ctu diskuze, uvedomte si, ze je rozdil mezi clovekem a ideologii statu, kterou muze ale nemusi vyznavat.

Myslite ze v rusku nebyly zadni hrdinove jen proto ze komunismus byl a je zlociny rezim?
U nacku je to zcela stejne.

A je dobre ze jak nacismus, tak i komunismus v evrope skoncil.

Snad brzo komunismus skonci i na kube.

Czert

21. 07. 2021

Tak to je pekna ukazka toho, kdy ideologie je vic nez realna potreba.
V dobe kdy se nemcum nedistava lidi, tak se zbavi lidi co bojuji za jejich rezim.

jimny

21. 07. 2021

karel 3...souhlas...dnešní výklad tzv. historiků mě nevoní stejně jako mě nevoněl jednostranný výklad politruků za bejvalého režimu...., které se liší jen opačnými preferencemi...
novináře p. Jiřího Hanáka /kterého citujete/ jsem si vždy vážil ale o faktech které jsou v uvedeném textu bych s ním diskutoval...

Mark

21. 07. 2021

A nemluvě o tom ,že dodnes nevrátili oblast Královce , Finska , Japonské ostrovy.

Mark

21. 07. 2021

jimny

SSSR může podepisovat s nacistickým Německem jaké chce smlouvy a tím se případně podle druhu smlouvy stát jeho spojencem ,ale pokud SSSR začne vést válku (Finsko) a obsazovat částí okolních mezinárodně uznaných států ( Polsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva ,Bessarábie , Bukovina) a ještě na těch obsazených územích provádět čistky (zatykání, nucené odsuny ,popravy.....) stává se z té země tzn. ze SSSR agresor.

jimny

21. 07. 2021

A ještě dávám k úvaze, že nikdo z pozdějších spojenců SSSR-USA, Anglie nevyčítal v době 2. sv.války smlouvu RaM...protože všichni měli tzv. všelijaké smlouvy o neútočení s Hitlerem včetně Poláků a to ještě před Rusákama....a maličkost ...tzv. neutrální Švédsko dodávalo po celou válku Němcum materiál na zbraně....

jimny

21. 07. 2021

Stacho, máte pravdu...je třeba studovat dějiny, ale taky si prohlédnout mapu Evropy před 1.sv.válkou a zapojit selský rozum. Jakej zájem by měl SSSR , rozvrácený obč. válkou na další
válce ? Smlouvu RaM podepsali sověti až po smlouvě v Mnichovu, anšlusu Rakouska, kdy celý svět čekal, že Hitler zahájí válku s komunistickým Ruskem...ale stal se opak..Němci obsadili skoro celou Evropu a Rusáci získali trochu více času na přesunutí zbr. výroby za Ural. Tzv. obsazením části Polska se Rusové dostali na předválečné hranice a válkou s Finskem/spojenec Němců/ získali území na sever Ladožského jezera, které jim umožnilo ubránit Leningrad a vázat početnou Německou armádu....tak to jenom ve zkratce...můj příspěvek rozhodně neberte, že bych chtěl Rusákum dělat advokáta, ale nemíním dělat troubu ani dnešním vykladačům dějin.

Blake

21. 07. 2021

Řadový voják o tom jak, kde a za co se bude bojovat nerozhoduje. Na svědomí má jenom to, co sám spáchá ze své vůle.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Napsat o vojákovi Wehrmachtu, že byl hrdina, tak to je hodně perverzní. Kolik asi měl na svědomí životů v agresivní válce, kterou vedli Němci....a co by bylo s námi, kdyby válku vyhrali..?

jimny

21. 07. 2021

Napsat o vojákovi Wehrmachtu, že byl hrdina, tak to je hodně perverzní. Kolik asi měl na svědomí životů v agresivní válce, kterou vedli Němci....a co by bylo s námi, kdyby válku vyhrali..?

Thorisin

21. 07. 2021

Stacho . Bylo by dobré studovat dějiny . Rusko společně s Německem začalo válku . Nešlo jen o Polsko ,ale i Pobaltské státy a Hlavně Finsko . neznalost dějin neomlouvá...

Eskom

21. 07. 2021

zfanatizovat normální lidi to uměli nacisti, prakticky stejně jako komunisti. Nemluvím o Němcích či Rusech záměrně, protože mi stačí se podívat na reklamní část České televize a hned uvidíme co jsou to fanatici na fotballových zápasech. Nějak jsme pozapomněli vychovávat naše děti, nemáme na to čas, musíme pracovat, ale také chlastat a fetovat. Kde se podělo vlastenectví, dnes se musí starší člověk držet zpátky, jinak dostane přes hubu od chlapce, který zrovna skončil školu.

Lexx

21. 07. 2021

a to si myslíte že rusi a stalin byli lepší ?!

František Beran

21. 07. 2021

Němci vždy byli jsou a budou hajzlové.

Jan Svatoš

21. 07. 2021

Dodnes se nic nezměnilo. Po spirále přijde stejná doba. Jen hlupáci nerespektují dějiny.

Julius Thrax

21. 07. 2021

Myslím,že ten člověk nemůže být hrdina,když sloužil tyranům a to tuze dobře.A utekl až když přišel na to,že jsou i jeho tyrany.Hrdinové jsou ti,kteří mu pomáhali.On sám je -Rom.

Dan

21. 07. 2021

Bojoval ve valce mezi dvema zrudnymi totalitami, nacistickym Nemeckem a bolsevickym Ruskem. Hrdinou mohl byt, je to uhel pohledu...

Mark

21. 07. 2021

Pro svět je jen dobře , že byl poražen tak zrůdný režim . Všichni víme co mělo přijít tzv. Generalplan ost . Bohužel jeden zeůdný režim nahradil jiný tyranský režim.

Stacho

21. 07. 2021

Tak on to byl statečný voják. Hm. Takže dnes jsou němečtí vojáci, kteří přepadli jiný stát sttačení vojáci. Chudáček válčil u Stalingradu. A kolik lidí třeba kvůli němu zahynulo v tom městě? Ale to dnes nikoho nezajímá. Vždyť to je Rusko.

waketai

21. 07. 2021

Otřesný příběh.

Přidat komentář