EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Proč goretexové (membránové) bundy promokají a jak "goráče" správně používat

 11. 10. 2020      kategorie: Vojenská výstroj      4 komentáře

Každý z vás již jistě nějakou tu nepromokavou bundu asi někdy vyzkoušel. Někteří si však goretexové bundy pletou s pláštěnkami a netuší, že i takovéto kvalitní  membránové oblečení podléhá jistým pravidlům používání, aby vás udrželo co nejdelší dobu v suchu. Podívejte se na mé následující video, ve kterém se snažím vše srozumitelně vysvětlit. 

Video: Proč Goretexové (membránové) bundy promokají a jak goráče používat / YouTube

GORE-TEX je registrovaná značka, nejvíce je známá ve vztahu k nepromokavým tkaninám. Licensorem je firma W. L. Gore and Associates z Newarku, Delaware, USA. Syn zakladatele firmy Robert (Bob) W. Gore Ph.D. objevil možnost výroby fluoropolymerové tkaniny v roce 1969.

Psali jsme: Nové balistické vesty SPM Liberec: Test na akci „PROTECTOR X“

Pro tento účel je materiál Gore-Tex složený z tenké pórovité membrány z expandovaného polytetrafluoretylenu (teflon), která je nalaminována mezi jiné textilie, nejčastěji nylon nebo polyester. Membrána má okolo 1,4 miliardy pórů na centimetr čtvereční, nejnovější mají i více pórů. Tím se stává neprostupnou pro tekoucí vodu a zároveň umožňuje skrze sebe výpar. Tyto póry jsou přibližně 20 000krát menší než kapka vody (to že ta kapka neprojde skrz souvisí s jejím povrchovým napětím) ale zároveň asi 700x větší než molekula páry, která tak může snadno projít skrz.

shutterstock_565278538
Foto: Gore-Tex je složený z tenké pórovité membrány z expandovaného polytetrafluoretylenu (teflon), která je nalaminována mezi jiné textilie, nejčastěji nylon nebo polyester. (ilustrační foto) | Shutterstock

Veškeré výrobky obsahující goretexovou membránu musí projít náročnými zátěžovými testy, které zjišťují jednak jejich fyzickou odolnost např. proti přetržení nebo odírání a dále voděodolnost a paropropustnost. Goretexovou membránu nesmí ve svých výrobcích používat kterýkoliv výrobce oděvů, ale pouze ten, jehož výrobky splňují vysoké[zdroj?] kvalitativní normy.

Psali jsme: Úvod do problematiky používání ochrany sluchu při střeleckém výcviku

CENOVÉ BOMBY (551)

Komentáře

14. 10. 2020

Mária: konečně to někdo popsal, jak to opravdu funguje. mně se do toho nechtělo:kissing_closed_eyes:

mária

12. 10. 2020

Nespomenul princíp, alebo ho dokonca spomína naopak. Na teflónovej mebráne musí byť nalaminovaná textília. Ktorá membránu chráni, lebo membrána sama sa ľahko roztrhá. V tej nalaminovanej textílii (vo videu ako "šušťavej materiál") je jádro pudla. Tá musí byť suchá a čistá. Inak zabraňuje prenikaniu pary cez membránu von (fyzika). Aby sa udržala textília suchá, tak sa na nej robí tzv. záter - DWR (Durable Water Repellent). Ale ten sa v daždi na textílii udrží prakticky len chvíľu. Maximálne niekoľko málo hodín (jednu - dve). Následne začne textília nasávať vodu (prestanú sa na bunde tvoriť kvapky). Mokrá textília znemožní pare prenikať cez membránu, para sa hromadí na druhej strane membrány (vo vnútri odevu, v podšívke) a tu kondenzuje na vodu. A človek je mokrý, ako keby bundu ani nemal. Proste ak budete v membránovej bunde stáť 3 hodiny na daždi, tak aj bez pohybu budete vo vnútri mokrí. Kto neverí, nech skúsi stáť tri hodiny v igelite :) Lebo membrána s mokrou textíliou, ktorá je na membránu laminovaná, funguje ako igelitový pršiplášť. Slabšiemu prenikaniu pary von z bundy bráni aj vysoká vlhkosť okolného prostredia (fyzika). Para z tradičnej membrány nepreniká von aktívne, len sa cez membránu pasívne vyrovnávajú rozdiely vo vlhkosti medzi vnútorným a vonkajším prostredím. A keď je vonku vlhkosť vzduchu taká vysoká ako pod pazuchou v bunde, tak žiadna para cez membránu von neprejde. A kondenzuje na vodu vo vnútri bundy bla bla.. Membránové bundy sú prakticky použiteľné len pri nízkej vlhkosti okolitého prostredia. V našich krajoch teda v lete, keď je sucho alebo v zime, keď mrzne a vzdušná vlhkosť sa vymrazí na srieň a padne na zem. Keď má človek membránovú bundu, tak nesmie byť vonku vlhko :) Všetko ostatné je marketingový blábol. Výrobcovia membrán o tom vedia a snažia sa reagovať. Vytvorili membránu novej generácie (značka Event, GoreTexPRO a iné), ktorá odvádza paru lepšie. Až kým od dažďa nenavlhne DWR záter, čo je tak do jednej hodiny, ako vieme ;)

12. 10. 2020

no tak hlavně že goretex hřeje. Baví mě číst výplody místních znalců...
o. hein. proto se udává vodní sloupec, pane.

karel

11. 10. 2020

Dobrá připomínka moderní technologie skvěle sloužící všem lidem.
Made in USA. :thumbsup:

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací