EXCALIBUR
CZUB
CZUB

První strategické bombardéry B-1B Lancer putují na hřbitov letadel

 13. 10. 2021      kategorie: Vojenská technika      11 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Letectvo Spojených států nedávno zahájilo postupné vyřazení strategických bombardérů B-1B Lancer. Prvních 17 strojů opustilo leteckou základnu Edwards v Kalifornii a zamířilo na letecký hřbitov Davis-Monthan AFB v Arizoně, uvedlo na konci září Global Force Strike Command v rámci U.S. Air Force.  

„S menším počtem letadel ve flotile bombardérů B-1 budou údržbáři a mechanici schopni věnovat více času a pozornosti každému letadlu, které ve flotile zůstane,“ vypověděl ve zprávě brigádní generál Kenyon Bell.

5677039Foto: Americký bombardér B-1B Lancer během vzdušného dotankování | U.S. Air Force

Bombardéry B-1B Lancer mohou provozovat celou škálu konvenčních zbraňových systémů, letoun však není schopný nést jakékoliv jaderné zbraně. Letouny B-1B Lancer však mohou nést největší náklad naváděných i neřízených zbraní ze všech letadel amerického letectva. Původní flotila 62 letadel je v současné době postupně vyřazována, aby uvolnila místo novému stealth bombardéru B-21 Raider, který se již údajně vyrábí v Northrop Grumman.

Lancery jsou v současné době umístěny na leteckých základnách Ellsworth AFB v Jižní Dakotě a Dyess AFB v Texasu. 30 letadel bylo mimochodem vyřazeno již začátkem milénia. Jen pro zajímavost, první Lancery letectvo obdrželo již v roce 1985 a jejich prvním nasazením byla invaze do Iráku v roce 1998.

B-1B Lancer byl po většinu času své služby v U.S. Air Force využíván k jinému, než svému počátečnímu úkolu. Bombardér byl totiž původně navržen jako strategický, ovšem s pádem Sovětského svazu se z bojů velkých armád upustilo a začalo být výhodnější menší, ale přesné bombardování na blízkou podporu bojující pěchoty, na což Lancer ovšem nebyl stavěn. To si také vybralo svou daň v podobě odsunutí letounu na druhou kolej, jelikož nebyl zapotřebí. To zapříčinilo odklon financí jinam a v roce 2019 tak byla z 62 bombardérů letu schopná pouze polovina, přičemž k okamžitému bojovému nasazení bylo možno použít pouze šest strojů. 

Mezi nejčastější problémy patřily požáry na palubě a selhávající vystřelovací sedadla. „Po zjištění problému s palivovými nádržemi byly na počátku roku 2020 uzemněny všechny stroje, ovšem problém se brzy podařilo vyřešit,“ vypověděl tehdy mluvčí generálního štábu vzdušných sil, podplukovník Will Russell. Neodpověděl však, kolik letadel během pauzy potřebovalo opravu. 

5652459Foto:  B-1B Lancer během předletové kontroly | U.S. Air Force

Podle posledních informací bylo nedávno prvních 17 strojů převedeno do stavu 309. Aerospace Maintenance and Regeneration Group v Arizoně, čtyři z těchto strojů je však možné ve velmi krátké době opravit a dovybavit, kdyby o ně letectvo ještě prokázalo zájem. 

Letectvo plánuje si udržet prozatím dvoj-inventář, čili dva typy strategických bombardérů, počítá se hlavně s novými stroji B-21 Raider, které by měly dorazit v polovině 20. let tohoto století a legendárními B-52H Stratofortressy, které ovšem létají již více než šest dekád. Kdy odletí "do důchodu" další bombardéry B-1B Lance, zatím nebylo oznámeno. Nevíme také, kdy do služby vstoupí nové stroje B-21 Raider.

První verze B-1B obdrželo letectvo 2. května 1988. Lancer je držitelem zhruba 50 světových rekordů v rychlosti, užitném zatížení, dosahu a době stoupání ve své třídě. B-1B byl poprvé otestován v Iráku během operace Pouštní Liška (Operation Desert Fox) v prosinci 1998. V roce 1999 spojenecké síly využily pouze šest strojů, i tak těchto pouhých šest strojů dokázalo svrhnout 20 % všech pum, zatímco odlétalo pouze 2 % spojeneckých misí. Během prvních šesti měsíců operace Trvalá svoboda (Enduring Freedom) shodilo osm bombardérů B-1B zhruba 40 % všech pum, které spojenecké letectvo vypustilo. To zahrnovalo více než 3 900 naváděných pum s kitem JDAM, což bylo celých 67 %. 

Během operace Irácká Svoboda (Iraqi Freedom) odlétaly bombardéry B-1B sotva 1 % všech bombardovacích misí, ovšem vypustily na 43 % pum s naváděcím kitem JDAM.

Zdroj: military.com, airforcetimes.com, defensenews.com

 Autor: Tomáš Svoboda

CENOVÉ BOMBY 258)

Komentáře

karel3

14. 10. 2021

Czert
Chce to to doučování.
Třeba tě nějaká paní učitelka českého jazyka na stará kolena konečně naučí rozpoznat rozdíl mezi konstatováním a otázkou.
Já se v té větě přece neptám tebe, prasklé gumy ani nikoho jiného, co jste udělali pro tento svět. Já pouze konstatuji fakta a skutečnosti. Není tam ani žádný otazník. :slight_smile: Nevkládej mi do klávesnice něco, co existuje pouze ve tvé slovanské fantazii. :slight_smile:

karel3

14. 10. 2021

Omny
Ta kopie Lanceru (Tu-160) se vám docela povedla.
Ještě, že jste měli takový skvělý mustr a nestavěli trakař z hlavy na zelený louce. To by to asi dopadlo...:slight_smile: Jo to byly časy. To jste ještě uměli alespoň kopírovat. Dnes už je to labutí píseň.
Teď si představ Omny, Boeing těch B1-B vyrobil 100 kusů za 5 let (1983-1988). Jak dlouho jste "lepili" těch 36 kusů Tu-160 (z toho 9 protypů), něco přes 30 let ?

Jinak B1-B, není asi úplně stejná kategorie jako Tu-160, takže se jejich rekordy v tabulkách asi míjejí. Tu-160 (Mach 2) je strategický raketový nosič, nadzvukový bombardér, ale B1-B (Mach 1.2) je strategický těžký bombardér.

Czert

14. 10. 2021

Karlik
Jak teclovek ma brat vazne kdyz si nepamatujes ani to co si napsal pred, puvodne, 10 min.

"Takové jako ty budu brát vážně, až ta vaše slovansko-ruská tlupa dá světu třeba něco tak užitečného a svobodného, jako internet"

Takze se ptam znovu, co si dal avetu ty, prolhany skleroticjy slovane.

Omny

14. 10. 2021

jinak v tom článku - prý světový rekord v rychlosti ve své třídě o))) dobrý for, TU-160 je asi tak 3x rychlejší, TU-22M asi 2x tak hlavně že světový rekord o)))
takhle tohle je hodně nepovedený letoun, na to pohřebiště ho měli poslat už dávno. Výsledky za něj mluví za sebe:
8x ztraceno bez zjevné příčiny, nehoda
1x pád do indického oceánu při bojové misi
1x další pád při rutinním cvičné letu, posádku musela celá vyskákat z letadla páč letoun se stal neovladatelným.......

tak snad ta nová B-21, která se už udajně vyrábí, bude více ovladatelná....

Omny

14. 10. 2021

GLock
mamlasi neblábol tu zase sračky, 30 let pro takový bombardér není moc dlouho. B-52 lítá jak dlouho......takže vypni aspon na chvíli ten svůj USofilní mozek a uvědom si, že za tím vyřazením bude něco jiného než oletaný drak......ale díky, zase jsi pobavil jak jsi blbej

karel3

13. 10. 2021

Czert
"Kdyz ty se tak rad ptas ostatnich co oni daly svetu, ja sr ptam co si dal svetu ty?"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ukaž mi slovanský chytrolíne, kde se ptám "prasklé gumy", nebo třeba tebe : "Co jsi dal světu?"
Neměl bys raději místo lhaní a zbytečného mudrování najít nějakou profesorku českého jazyka v důchodu, která by tě doučovala v chápání textu a malinko dodatečně zvrásnila tvoji kůru mozkovou? :slight_smile:
Nenapadlo tě někdy zajít na pobočku tvého operátora, aby ti nainstalovali do mobilu českou klávesnici a kontrolu pravopisu, když už si tady hraješ na vlastence a když to sám nezvládneš ?

Czert

13. 10. 2021

Karlik
Kdyz ty se tak rad ptas ostatnich co oni daly svetu, ja sr ptam co si dal svetu ty?

karel3

13. 10. 2021

Pošrábaná deska
"Karle..vsadím se že když tu bude článek jak se americký president vykadil, tak tvůj koment bude naprosto totožný...... Pěkné čtení...mezi kamarady hovinky mu bude v žumpě či kanele jistě dobře.. Nepříjdeš si jako seklý gramofon?"
----------------------------------------------------------------------------
Proč sem vlastně taháš svoji slovanskou zálibu v exktementech? :smile:
Vsadím se, prasklá gumo, že sis jako teď a tady před rokem 1989 nehrál na chytrolína a nikdy jsi nedal kritiku do vlastních řad o gramofonu a obehrané desce.
Takové jako ty budu brát vážně, až ta vaše slovansko-ruská tlupa dá světu třeba něco tak užitečného a svobodného, jako internet (US Army), PC (IBM-USA), mobilní telefon (Moorola-USA), věci, které tak rád používáš k šíření svých blábolů ...
No a pokud bychom se bavili dál o moderní technice a technologickém pokroku, tak tu tvoji stranu anti-USA mohu klidně už navždy vynechat. V podstatě jde jenom o čas kdy zmizíte, protože vidět vás už dlouho není a nikdy vlastně ani nebylo.
Co myslíš slovanský chytrolíne, zajímají se dnes špióny více o Northrop Grumman B-21 Raider, nebo o neexistující ruský PAK DA, nebo dokonce o ten blábol Šachmat? :smile:

Glock

13. 10. 2021

Hlavní důvod pro vyřazení je jejich olétanost. Draky mají už to nejlepší za sebou.

Pošrábaná deska

13. 10. 2021

Karle..vsadím se že když tu bude článek jak se americký president vykadil, tak tvůj koment bude naprosto totožný...... Pěkné čtení...mezi kamarady hovinky mu bude v žumpě či kanele jistě dobře.. Nepříjdeš si jako seklý gramofon?

karel3

13. 10. 2021

Pěkné čtení. :thumbsup:
Velmi slušné výsledky ve službě má za sebou B1-B Lancer. :thumbsup::flag_us:
Viděl jsem je několikrát na živo, nízký průlet ve dvojici neměl chybu...
Mezi kamarády v Davis-Monthan AFB mu bude jistě dobře.
https://www.google.cz/maps/@32.1553317,-110.8274186,1592m/data=!3m1!1e3?hl=cs

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací