EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Rarity zbraňové amnestie: Tank T-34 nebo puška, kterou "zcizil" jelen

 09. 04. 2021      kategorie: Události      4 komentáře

Letošní právě probíhající zbraňová amnestie je již pátou v pořadí. Při každé takovéto amnestii lidé odevzdají různé zajímavé kousky, které během let objevili např. na půdách a podobně. Ani letošek není výjimkou, lze zde najít např. tank T-34, pušku z první světové války nebo zbraň, kterou zcizil jelen.

amnestie_TIT
Foto: Muž z Královéhradecka nahlásil k legalizaci svůj tank T-34/85 (na snímku) | Policie ČR

Letošní zbraňová amnestie je jíž pátá v pořadí a probíhá od 31. ledna do 31. července. V tomto termínu mají lidé možnost beztrestně odevzdat své nelegální zbraně, které byly nalezeny například na půdách a podobně. Nálezci pak mají dvě možnosti – nechat zbraň zlegalizovat nebo ji odevzdat státu.

Pokud se majitel nelegální zbraně rozhodne ji zlegalizovat, proběhne vyšetření, které má za úkol zjistit, zda nebyla zbraň odcizena, nebo nebyla použita ke spáchání trestného činu. Následně je vystaven průkaz zbraně a stává se legálně drženou. To vše samozřejmě jen za předpokladu, že nálezce je držitel zbrojního průkazu. Druhá varianta je odevzdat zbraň státu. Stát provede stejné vyšetřování, jako v prvním případě, ale následně proběhne znehodnocení zbraně, které hradí stát.

Mezi zajímavé letošní kousky, které občané přišli zlegalizovat patří například druhoválečný tank T-34/85. Stroj měl již znehodnocené zbraňové systémy, jelikož majitel jej vlastní od 90. let. Během té doby se však několikrát změnily postupy znehodnocování a zodpovědný majitel tak chtěl mít jistotu, že stroj splňuje veškeré podmínky. Kromě tanku vlastní ještě samohybnou houfnici SD 100.

Dalším zajímavým kouskem, který byl při amnestii odevzdán je opakovací puška z první světové války – Berthier model 1916. Sama policie na sociální síti Twitter vtipkuje, že amnestii využil i jelen, který je přezdíván „Puškin“. Ten loni v listopadu ukradl myslivci pušku CZ 527 ráže .22 Hornet.

Foto: Policie na Twitteru nedávno oznámila, že odvolává pátrání po ozbrojeném jelenovi | Twitter Policie ČR

Zbraň byla nalezena v sobotu 27.3. v lese v Boleticích. Hlaveň byla značně zkorodovaná, dřevěná pažba odřená a zpuchřelá. Jelen pušku patrně shodil s parožím. Jak dlouho běhal ozbrojený jelen po lesích není jasné. Policie uvedla, že odvolává pátrání po ozbrojeném jelenovi.

Přidat na Seznam.cz
CENOVÉ BOMBY (251)

Komentáře

DanBlack

10. 04. 2021

Ten jelen tu kulovnici opravdu získal LEGÁLNĚ?!?
Zcizení je totiž pravý opak odcizení...:crazy_face:

"...zcizením se rozumí legální převod majetkového práva z jednoho oprávněného vlastníka na druhého".

liberal shark

09. 04. 2021

to karel 3
ten §3 je brutální - ucpat hlaveň v nábojové komoře přivařenou zátkou, 3 díry do hlavně o průměru 11 mm a ještě zbrousit čelo závěru v úhlu 45 stupňů.

karel3

09. 04. 2021

Liberal shark
Hádám, že někdo vleze dovnitř a posváří všechny pohyblivé části i špunty v hlavni. Jsou to jenom větší rozměry. Bez továrního vybavení by těžko někdo obnovil vývrt hlavně doma "v garáži" a kam se dostane svářeč elektrodou, nedostane se nikdo s rozbrušovačkou.
Inspektor poté prohlédne a dá berana. :slight_smile:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2017-219

Liberal shark

09. 04. 2021

celkem by mně zajimalo, jak se budou dodatečně znehodnocovat ty kanony v T-34 a SD-100.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací