EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Řídící úřadovny a věznice gestapa v Protektorátu Čechy a Morava

 01. 06. 2021      kategorie: Vojenská historie      16 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Nejvýznamnější a zároveň nejobávanější instituce nacistického bezpečnostního aparátu v Protektorátu představovaly řídící úřadovny gestapa v Praze a Brně. Jejich sídla se stala symboly nenáviděného okupačního režimu.

Příslušníci německé tajné státní policie dorazili do českých zemí 15. března 1939 hned za jednotkami Wehrmachtu a SS. V hlavním městě se vůbec jako první objevili členové tzv. Operační skupiny Drážďany v čele s SS-Standartenführerem Ottou Emilem Raschem. Skupina se nejprve usadila v Panské ulici v hotelu Palace. Ten se stal provizorním sídlem pražského gestapa. Část operační skupiny také obsadila budovu policejního ředitelství. Němci však hledali vhodnější prostory, které by sloužily jako bezpečnostní centrála. Volba nakonec v květnu 1939 padla na Petschkův palác stojící v Bredovské ulici.

Petschkův_palác_rohFoto: Budova Petschkova paláce, od května 1939 sídlo pražské řídící úřadovny gestapa / VitVit / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Čtyřpatrovou budovu nechal v letech 1923 – 1929 postavit známý pražský bankéř Julius Petschek. Měla sloužit pro potřeby jeho banky. O pár let později k ní byl připojen nárožní dům ve Washingtonově ulici. Židovská rodina Petschků se rozhodla ještě před příchodem nacistů emigrovat, prodala tak svůj majetek a zamířila do Velké Británie. Palác zaujal gestapo jednak svým majestátným vzhledem, ale také díky své výhodné poloze v centru Prahy. Němcům přišlo vhod i moderní vybavení v podobě tiskárny, laboratoře, dílen, telefonní ústředny a garáží. Budova po zabrání Němci prošla rekonstrukcí a poté se stala sídlem pražské řídící úřadovny gestapa, instituce nadřazené všem gestapáckým služebnám na území protektorátních Čech.

V suterénu budovy nechali Němci vybudovat 11 malých cel, každou pouze pro jednu osobu, kde mohli izolovat vězně od okolního světa a také krýt případné konfidenty. Po svém zatčení 27. září 1941 zde skončil např. i ministerský předseda generál Alois Eliáš. Vedle cel se nacházely prostory tzv. domácího vězení, které jsou dnes známy jako Biograf. Zatčení zde museli někdy i dlouhé hodiny čekat na předvolání k výslechu, přičemž každý zadržený musel během tohoto čekání sedět vzpřímeně s dlaněmi položenými na kolenou a hledět na bílou zeď před sebou. Když se někdo pokusil jen promluvit, byl dozorci brutálně zbit a za trest zde musel stát bez jídla i tři dny.

Cela_v_Pečkově_paláci
Foto: Cela v suterénu Petschkova paláce, kde je od roku 1945 zřízen památník. Cela je tvořena asi 50centimetrovým volně položeným kavalcem a přibližně stejně širokou uličkou. Do cely vniká světlo z chodby malým okénkem nad dveřmi pouze v případě, pokud se na chodbě svítí. | Filip Jandus / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Během okupace pracovalo v Pečkárně přes 1 000 úředníků a zaměstnanců gestapa. V tomto období prošlo jejími chodbami na 30 000 zatčených Čechů. V jednotlivých patrech se nacházely kanceláře vyšetřovatelů, do kterých dozorci z řad příslušníků SS přiváděli zatčené k výslechům. Ty doprovázelo fyzické násilí v nejrůznějších podobách. Ze vzpomínek pamětníků patřil k nejbrutálnějším dozorcům Oskar Fleischer, který vězně byl pěstmi, obuškem či důtkami, vytrhával jim vlasy, vrážel jehly pod nehty, drtil prsty atd. Vyslýchané se také snažil zlomit tím, že před jejich očima mučil rodinné příslušníky.

1280px-KT_Terezín,_vstupFoto: Terezínská Malá pevnost. Celkem služebny gestapa předaly za její zdi na 27 000 mužů a 5 000 žen. | Emmanuel Dyan / Wikimedia Commons / CC BY 2.0

Pražské gestapo vyšetřovalo během let 1939 – 1945 obrovské množství lidí, pro které muselo najít odpovídající prostory. Po určitou dobu využívalo věznici v budově okresního soudu na Karlově náměstí a od června 1940 si zřídilo policejní věznici v areálu terezínské Malé pevnosti. Přímo v Praze však využívali věznici na Pankráci, kde se od dubna 1943 do dubna 1945 popravovalo stětím hlavy gilotinou. Za tu dobu zde nacisté podle dochovaných záznamů popravili 1 079 osob, z toho 155 žen. Exekuce prováděl kat Alois Weiss.

Také v Brně se první příslušníci gestapa objevili už 15. března 1939. Šlo o 70 – 80 členů vídeňské řídící úřadovny pod velením kriminálního komisaře Ewalda Taudta společně se 30 příslušníky gestapa ze Stuttgartu. Jejich prvním provizorním sídlem se stala budova policejního ředitelství, kterou ale brzy označili za nevyhovující. V dubnu 1939 se brněnské gestapo usídlilo v budově zemské školní rady na Mozartově ulici 3. Tady působilo až do prosince následujícího roku, kdy se trvalým sídlem brněnské řídící úřadovny gestapa stala Právnická fakulta Masarykovy univerzity.

Budova vznikla v letech 1928 – 1932. Němci ji zabrali během svého zásahu proti českým vysokým školám. Vzhledem ke značné prostorové kapacitě a výhodné poloze nedaleko centra města zde gestapo sídlilo až do dubna 1945. Někdejší posluchárny pro studenty a pracovny profesorů se proměnily v kanceláře a vyšetřovny, kde probíhaly výslechy. Jména obávaných vyšetřovatelů, jako např. Emil Seitz, Anton Rotter nebo Willi Braun, se natrvalo zapsala do paměti těch, kteří museli projít martyriem výslechů.

1280px-Obvodní_soud_pro_Prahu_4Foto: Budova bývalého trestního, později okresního, soudu na pražském Karlově náměstí byla využívána jako věznice gestapa. Po komunistickém převratu a zejména 50. letech sloužil objekt pro "potřeby" StB, kdy zde byly zhotoveny cely až pro 300 vězňů. | Dezidor / Wikimedia Commons / CC BY 3.0 

Také v Brně nacisté využívali pro vězeňské účely několik objektů. Nejhorší pověst si však právem získala policejní věznice otevřená v lednu 1940 v objektu Kounicových studentských kolejí. Postaveny byly ve 20. letech a sloužily k ubytování studentů až do 17. listopadu 1939, kdy je gestapo během velké razie obsadilo. Jelikož se nacházely v místě vzdáleném jenom několik set metrů od právnické fakulty, rozhodli se Němci vybudovat zde velkou věznici, kterou do dubna 1945 prošlo na 35 000 osob z celé Moravy, ale i dalších zemí. Tak jako v pražské Pečkárně, i v právnické fakultě zasedaly během obou výjimečných stavů v letech 1941 a 1942 stanné soudy.

Brněnské rozsudky se vykonávaly přímo na dvoře Kounicových kolejí, kde se popravovalo zastřelením, v menším měřítku i oběšením. Další vlna exekucí zde pak probíhala od ledna do dubna 1945. Tehdy docházelo k popravám zejména zajatých partyzánů a jejich spolupracovníků z řad domácího obyvatelstva. Celkově na místním popravišti skončilo téměř 700 lidí. Šlo o muže i ženy, lidi všech možných profesí. Nejmladší obětí byl ani ne jedenáctiletý Miloš Prudil, jehož rodiče podporovali partyzány. Nelidské podmínky věznění v Praze i Brně pak mnoho dalších lidí vedly k sebevraždám, někteří zemřeli během výslechů, jiní zahynuli pod výstřely strážných, když se nedovoleně přiblížili k oknům ve svých celách. Obě protektorátní řídící úřadovny gestapa a jejich vězeňská zařízení přinesly utrpení desítkám tisíc lidí, a mnozí v nich přišli o svůj život.

CENOVÉ BOMBY (310)

Komentáře

Czert

07. 06. 2021

Politruk kaja
Kdyz mas tak blizko k tem nemcum, tak me vysvetli kdyz vis ze pojem sudetsky je moderni, proc ho sudetaci tlacili jako starovyly pojem?
A abys prisel o erekci tak si do me otazky dosad nemecky misto sudetsky, a odpovez na otazku, misto slovickareni.

A proc so doted neodpovedel jestli je german co volil komunisty slovan nebo ne.
A kolik ze to nemeckych komunistu odsoudilo 68.
Ze zadny? Tak to dokonali slovane, protoze se nasli cesti komuniste co ji odsoudily.

A predstav si ze austroslavismus i panslavismus meli stejny cil. Zastavit pangermanismus.
Ale to uz tvoje hlava nebete co?

A ne, havlicek by se nedivil kam sme to bez zdegerovanych habsburku dotahly.
Skutecne neni nahoda ze nejviice genetickych a dusevnich poruch a defektu se nachazelo mezi habsburky ze vsech slechtickych rodu
.
Vsichni tebou jmenovani totiz maji neco cemu se rika inteligence a pochopili by onu devastaci po 1938 zpusobenou nemci.
Ano i ty komunisty do evropy v 45 dotahly nemci.

A kdyz tu chces masturbovat jaky ze to byl upadek po 48, tak sem napis jaky ze to byl uzasny rozkvet vedy a techniky ve vychodnim nemecku, kde zili tle tebe uzasni a pracoviti nemci.

Ano, zakladatel slavy habsburske dynastie byl svycar, ale taky naprosto mocichtivy a bezskurpulozni clovek co vstipil svuj machavielismus celemu budoucimu pokoleni.

Taky se divim ze lidi jako ty maji volebni pravo.
A kupodivu dokazi poznat rozdil mezi 152/37 a 155/52.
Cituj me kde sem psal ze maji identicke parametry.

A co ty? Uz si prisel na to, k cemu je dobra podvodni strelba?.
A kdy benes za valky souhlasil s kradezi ci dokonce nabizel zakarpati stalinovi?

karel3

06. 06. 2021

Czert
"A vidis, borovsky sice po navratu z ruska prestal byt zastancem panslavismu, ale nemce - sudetaky jako nepratele cechu, jejich jazyka a kultury nikdy brat neprestal. Proc asi?"
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kdybys neměl vzdělání komunistického podprůměru, tak bys možná věděl, že K.H.Borovský nemohl znát výraz "sudetský Němec", protože se začal používat až 50 let po jeho smrti. :slight_smile:
Škoda, že k němu nemáš ani tolik úcty, abys jej napsal s velkým B. Ale to je u lidí jako ty normální.. :slight_smile:

Teď si představ, že K.H.Borovský poprvé navrhnul austroslavismus, jako protiváhu "panslavismu"... :slight_smile:

Asi by Havlíček změnil názor, kdyby vás dnes viděl, kam jste tu českou věc "dotáhli" za 103 let samostatnosti. To by čuměl, co jste dokázali bez nenáviděných Habsburků a jak jste rozšířili "slávu českých zemí". A čuměl by nejen K.H.Borovský, ale určitě například i lidé jako Emil Škoda, Čeněk Daněk, Emil Kolben, Josef Sousedík, ...
(Mimochodem, původní rod Habsburků pocházel ze Švýcarska.)

Zato máte všichni volební právo, dokonce volíte přímo i prezidenta a podle toho to taky i vypadá. :joy:
Pro ekonomiku ČR je sousedství s Německem požehnáním. Což mohou těžko pochopit lidé, kteří se celý život jenom vezou, kteří nepoznají rozdíl v parametrech houfnice 152 mm s délkou hlavně 37 ráží a houfnicí 155 mm s délkou havně 52 ráží... a jenom žvaní, žvaní a žvaní. :slight_smile:

Czert

06. 06. 2021

Politruk kaja
A v cem presne nejsem schopen poznat rozdil mez danou a cesarem?

Jediny kdo tu neni schopen rozeznat rozmanitosti sveta ses ty, se svym kovanym stalinistickym pristupem ke svym oponentum.

Proc do komunistickeho povlu tajam nemce? Treba proto ze i u nich byl komunismus?
Nebo to si pri svem genitalnim rozhledu dodnes nevedel?
Takze znova se ptam, je nemecky komunista slovan nebo ne?
Protoze ty delis lidi na cechy a slovany podle clenstvi v ksc.
A pokud ti jde o kladny vztah k okupaci a normalizaci... Napis me jmeno jedineho nemeckeho komunisty co byl proti.
Kolik ze to nemeckych komunistu vystoupilo z nemecke komunisticke strany na protest vuci invazi a okupaci?
Vic nez cechu a slovaku?

A vidis, borovsky sice po navratu z ruska prestal byt zastancem panslavismu, ale nemce - sudetaky jako nepratele cechu, jejich jazyka a kultury nikdy brat neprestal.
Proc asi?

karel3

05. 06. 2021

Czert
"No jo, kazdy neni rasista jak ty, normalni clovek kdyz pise o cesku tak mysly a pise o cesich."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stejně, jako nejsi evidentně schopen ani po 14 dnech vysvětlování rozpoznat základní rozdíly mezi houfnicí Dana 152 mmm a houfnicí Caesar 155 mm, tak nejsi zřejmě schopen rozeznat ani ostatní "rozmanitosti světa", jak již v roce 1992 odhalil před světem většinu v ČR ve svém slavném projevu MZ. :slight_smile:

"Btw, rekni me, nemec co byl v komunisticke strane, je podle tebe slovan nebo neni? Pokud ne, rak kdo to je? "
-----------------------------
Proč do debaty o místním komunistickém póvlu zatahuješ Němce ?
Co má Němec, člen Komunistické strany Německa společného s přihláškou do Komunistické strany Československa, normalizací 1968-1989 a slovíčkem kladný ke vztahu k okupační armádě Sovětského svazu v Československu 1968-1991?

"A tim borovskym, myslis toho sameho borovskeho, co videl v rusku ochrance cechu pred germanizaci, kterou protlacovali hlavne sudetaci?"
------------------------------------------------------------------------------
Ano, myslím přesně toho Karla Havlíčka Borovského (1821-1856).
Který odjel do Ruska jako velký panslavista za svými údajnými "soukmenovci" a po necelém roce ujel z Ruska jako Čech a navždy se zřekl nesmyslu, nazývaného "panslaismus".
Určitě by byl rád, že jeho domněnku z roku 1846, potvrdili ve 21. století genetici. :slight_smile:

Czert

04. 06. 2021

Politruk kaja
No jo, kazdy neni rasista jak ty, normalni clovek kdyz pise o cesku tak mysly a pise o cesich.

Btw, rekni me, nemec co byl v komunisticke strane, je podle tebe slovan nebo neni? Pokud ne, rak kdo to je?

A tim borovskym, myslis toho sameho borovskeho, co videl v rusku ochrance cechu pred germanizaci, kterou protlacovali hlavne sudetaci?

karel3

04. 06. 2021

"Porad o sobe pises ze nejsi slovan, ale neustale pises ze csr je prikladem tojo, jak cesi neumi vladnout,..."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jsi dost nechápavý, stejně jako s tím dostřelem houfnic a rážemi na které ti nestačilo ani 14 dní.
Ukaž mi, který den jsem napsal "jak cesi neumi vladnout,...".
Vždy píšu většinoví Slované. Žádný skutečný Čech, Moravan, nebo Slezan by nikdy nepodepsal přihlášku do KSČ, kde by vyplnil, že má kladný vztah k okupantům ...
Stejně jako by nikdy nevolil lháře a podvodníka za prezidenta a premiéra. Eto vaše dělo Slovani. :smile:
Karel Havlíček Borovský vás prokouknul už v roce 1846. Byl to génius. :smile:

Czert

04. 06. 2021

Schizofrenik Kaja
A vis co je pro tebe ukazkove?
Porad o sobe pises ze nejsi slovan, ale neustale pises ze csr je prikladem tojo, jak cesi neumi vladnout, a pritom v kazdem postu pises jak si prejes aby tobe opet vladli nemci.
Cili ptiznavas kajo, ze medokazes sam sobe byt dobrym panem. Cili ses svuj dokonaly slovan.

Czert

04. 06. 2021

Politruk kaja
O tom, ze cesi ukradli nackum kresla v 35 tu neustale lzes.
Dodnes si sem dedal jediny zakon ci narizeni ktere cesi porusili.
Stejne tak si dodnes nedal srovnani volevbnich zakonu tveho svateho ru a csr, aby se posoudilo, ci zakony byly spravedlivejsi.
Takze si stale jen prolhany slovan.

K t tem tvojim nemeckym tahounum... Cece vysvetli ten paradox, kdyz byly skopcaci tahouni v csr, proc najednou zleniveli a zneschopneli - poslovanstili se - ve vychodnim nemecku?
Ktere technologicky zacalo zaostavat za csr.

A zidy nam vyvrazdili tebou milovani nemci.

Skutecne me vysvetli kdyz nemci byly tak uzasni, proc mela vychodni marka horsi reputaci ve svete nez koruna?

karel3

03. 06. 2021

Czert
"Tady se velmi rad rozcilujes nad 2 mil cleny ksc v 89, kteri nebyly potrestani, ale uplne se rozcilujes nad expedovanim milionu clenu sdp do rajchu v 45."
-----------------------------------------------------------------------------------
No hlavně nezapomeň Slovane, že jste SDP po volbách v roce 1935, okradli o vítězná křesla v čekoslovenském parlamentu a já zloději pohrdám. Celý svět viděl, jak většinový, slovanský hnůj nebyl schopen ani jednotně ve vlastní zemi porazit 3 miliónovou německou menšinu.
Komouše jsem zažil a nacisty ne. Podle historie mají ideologicky hodně společného, ale tolik skutečně tupého a líného je k vidění jenom u komoušů. :smile:

Desítky let jezdím po památkách a muzeich nejen bývalého Československa. Dají se tam zjistit zajímavé věci. Například, že tahouni celého Československa do roku 1938 byli hlavně Němci, Židé a jejich firmy. Ono se to nakonec ukázalo od roku 1945, když nastoupil čistě "slovanský živel" s Rusákem jako vzorem ke kormidlu a poslal to do kopru. Již za 8 let (1953) státní bankrot. Ani 30 let po návratu svobody, nedokázali zdejší většinoví Slované dát věcem právní řád a hospodářský pořádek z Rakouska-Uherska. A jak vidno nejen na starobním materiálu, nedají už nikdy. :laughing:

Czert

03. 06. 2021

Politruk kaja
Jo a jeste sem zapomel, jak resis tu svoji schizofrenii?
Tady se velmi rad rozcilujes nad 2 mil cleny ksc v 89, kteri nebyly potrestani, ale uplne se rozcilujes nad expedovanim milionu clenu sdp do rajchu v 45.

Czert

03. 06. 2021

Monarchista
Jo, rakusaci maji svetove diplomaty, dokazali presvedcit svet ze byly obeti nacku a ne spolustrujci, dale ze hitler byl nemec a mozart rakusan.

Politruk kaja
Nezapominej, nebyt nacku, tak by se v csr k moci komari nedostali.
A jak mohli byt komunisti po 1989 potrestani kdyz havel a jeho klika aktivne branili jakemukoliv potrestani zlocinu komunismu?
Schvalne si dohledej kdo ze to byl nejhlasitejsi odpurce potrestani vlastizradcu z 68. Ci klika.

karel3

03. 06. 2021

Monarchista
Ty jsi dobrý humorista. :smile:
Jak mohla proběhnout v Československu nějaká denacifikace, když neodchycení náckové přešly plynule ke komunistům.
Úplně stejně, jako po roce 1989 přešli beztrestně všichni komunističtí kolaboranti s okupanty, komunističtí zločinci a vrahové do demokracie. Prokurátor Vaš, komunistka Válková (ANO), komunista Babiš (ANO), komunista Faltýnek (ANO), komunista Petr Arenberger ex-ministr zdravotnictví, komunistický tyran Alois Grebeníček .... a všichni, 2 milióny členů KSČ, kteří v přihlášce podepsali kladný vztah k okupantům a okupační armádě Sovětského svazu (1968-1989).
Něco takového neudělali ani členové nacistickho sdružení Vlajka za okupace nacisty. :smile:

Monarchista

03. 06. 2021

Mně osobně mrzí fakt, že německým nacistům jsme dokázali vše odpustit, Rakušany považujeme za obět, ale běda, když slyšíme slovo Rus, ruský ATD. HNED JE ZLE, NEDOKÁŽE ODPUSTIT, NEB MNOZÍ LIDÉ BY SE JASNĚ UKÁZALI JAKO ZRÁDCI. SLYŠEL JSEM VĚTU:" v ROCE 1945 V ČESKOSLOVENSKU NEPROBĚHLA DENACIFIKACE" BYL JSEM ROZLOBEN A DOTYČNÉMU JSEM NEPĚKNĚ VYNADAL, POZDĚJI JSEM SI VŠE DOSTUDOVAL A TEN ČLOVĚK ZE ZAHRANIČÍ (BELGIČAN) MĚL PRAVDU.

Czert

01. 06. 2021

Politruk kaja
A co jako ze nejvetsi dil odnesli zide? Ti nebyly lidi ci obcany csr? Nebo co jakochces rict?

Jeste ze do tech poctu nepocitas sudetaky padle na vychodni fronte.

A kdyz uz si umis najit datumy, tak schvalne co se stalo v onom 38 a onom datu, ze je zacaly vyhazovat?
A komu za to muzem vdecit?

A kdo ze to zacal valku ktera zatahla komary do pulky evropy?

A ze nemasturbujes nad tim, ze i v polku, madarsku, rumunsku, nemecku a jinde vymenili jednu diktaturu za druhou?
Ale to se nehodi do tveho gestapackeho mozku, ze jo.

karel3

01. 06. 2021

czert
"A pak se tu najdou lidi co rikaji ze se cesi meli za protektoratu uzasne."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zas tak špatně jim asi nebylo, když hned po válce vyměnili dobrovolně hnědou totalitu za rudou totalitu a změnili Vůdce. Oplocená, kontrolovaná pastva Slovanům zůstala, takže spokojenost. :laughing:
Nejvíce obětí přinesli Židé. Těch zemřelo 270 000 z udávaných 360 000 obětí války z Československa. Jak již dnes víme, "stát" se jich začal zbavovat ještě před příchodem nacistů, hned mezi 1.říjnem 1938 a 15. březnem 1939 je vyházel ze státní správy... Zřejmě, aby se připravil na příjezd Vůdce....

czert

01. 06. 2021

A pak se tu najdou lidi co rikaji ze se cesi meli za protektoratu uzasne.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací