EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Ruské námořnictvo zlikviduje několik velkých jaderných křižníků a ponorek

 23. 04. 2019      kategorie: Vojenská technika      1 komentář

Ruské vojenské námořnictvo se rozhodlo zlikvidovat několik starých velkých plavidel. Rozhodnutí o likvidaci má postihnout šest jaderných křižníků a ponorek, konkrétněji dva těžké jaderné raketové křižníky Projekt 1144 Orlan (lodě Admirál Ušakov a Admirál Lazarev), tři jaderné ponorky Projekt 667BDR Kalmar (ponorky K-221 Petropavlovsk-Kamčatskij, K-433 Svjatoj Georgij Pobědonosec a K-232 Podolsk) a jednu jadernou ponorku Projekt 671RTM Ščuka (B-414 Daniil Moskovskij).

jaderna_plavidla_01
Foto: Těžký jaderný raketový křižník Admirál Lazarev | printscreen z YouTube

Plán likvidace bude dokončen do konce roku 2021. Náklady se odhadují na 2,7 miliardy rublů.

Psali jsme: První sovětský AWACS: Tupolev Tu-126

Bývalý náčelník hlavního štábu námořnictva, admirál Valentin Selivanov, se k likvidaci vyjádřil v tom smyslu, že tyto lodě byly perfektní ve své době, ale jejich resurs není neomezený. Admirál Ušakov - první sovětský jaderný křižník, byl zařazen do flotily v roce 1980 a sloužil déle než 30 let.

jaderna_plavidla_02
Foto: Sovětský jaderný raketový křižník Kirov (Admirál Ušakov) | Wikimedia Commons

Po takové službě nezadržitelně nastupuje opotřebení trupu a hlavních systémů lodi, takže již nemá smysl ho přebudovávat. Navíc, ne všechny lodě mohou být přizpůsobeny pro nové zbraňové systémy. Je účelnější postavit nový, modernější křižník nebo ponorku.

Psali jsme: MDK-2M - Automatický kopáč zákopů

Projekt 667BDR (v kódu NATO třída Delta III) je třída raketonosných ponorek Sovětského námořnictva s jaderným pohonem. Třída představuje třetí verzi rozsáhlé skupiny celkem 43 raketonosných ponorek třídy Delta, tvořící od 70. let páteř sovětských námořních strategických sil. Liší se především použitím raket nové verze R-29R. Část ponorek stále slouží v Ruském námořnictvu.

Vývoj ponorek projektu 667BDR byl zadán roku 1972 konstrukční kanceláři Rubin. Sovětské loděnice v Severodvinsku postavily celkem 14 ponorek této třídy. Do služby byly zařazeny v letech 1976–1982. 

jaderna_plavidla_03
Foto: Projekt 667BDR / třída Delta III  v září 1983. Věž je poškozená po kolizi s ledovcem. Patrná je vysoká nástavba pro rakety | Wikimedia Commons

Torpédovou výzbroj představují čtyři 533mm torpédomety a dva 406mm torpédomety. V rozměrné nástavbě za bojovou věží je, ve dvou řadách, umístěno 16 balistických raket R-29R (v kódu NATO SS-N-18 Stingray), odpalovaných pomocí systému D-9R. Jedná se o první sovětské balistické rakety s vícenásobnou jadernou hlavicí (MIRV). Střela nesoucí tři hlavice o síle 200 kT TNT měla dolet 6500 km. Pokud ovšem nesou jen jednu hlavici o síle 450 kT, dolet se zvětší na 8000 km. Nejvyšší počet hlavic na jedné raketě je sedm.

Pohonný systém ponorek tvoří dva tlakovodní reaktory OK-700A a dvě parní turbíny TZA-635. Nejvyšší rychlost ponorek dosahuje 14 uzlů na hladině a 25 uzlů pod hladinou.

jaderna_plavidla_04
Foto: Projekt 1144 / Třída Kirov | Wikimedia Commons

Projekt 1144 (jinak též třída Kirov) je třída sovětských raketových křižníků s jaderným pohonem z doby studené války. Jsou to největší raketové křižníky na světě. Proto jsou někdy označovány jako křižníky bitevní. Celkem byly postaveny čtyři jednotky této třídy. Poslední z nich byla dokončena ve vylepšené verzi Projekt 1144.2. Po rozpadu SSSR je převzalo ruské námořnictvo. Jeden křížník byl ze služby vyřazen, ostatní byly převedeny do rezervy a Rusko zvažuje možnost jejich modernizace.

Video: Těžký jaderný raketový křižník Projekt 1144 Orlan v akci / YouTube

Všechny jednotky postavila loděnice v Leningradu. Postaveny byly celkem čtyři jednotky této třídy. Admiral Ušakov (ex Kirov) byl dokončen v roce 1980. Ze služby ho v roce 1990 vyřadila havárie reaktoru, po které již nebyl zcela opraven. Jednotky Admiral Lazarev (ex Frunze) z roku 1984 a Admiral Nachimov (ex Kalinin) z roku 1988 byly odstavené ze služby roku 1999, spekuluje se o jejich možné opravě a modernizaci. V 90. letech byl dokončen ještě křižník Pjotr Velikij (ex Jurij Andropov).

Zdroj: Militarybox, CC BY-SA, Wikipedia, YouTube

CENOVÉ BOMBY (570)

Komentáře

Lenka

23. 04. 2019

Je to rozumná cesta, peníze na obranu lze vynaložit jinak. Je to i důkaz, že Rusové nechystají žádnou útočnou válku. No, ale konec konců velkou hladinovou loď lze zlikvidovat efektivnějí i bez mohutného loďstva. Již ani USA nemájí peníze ne na výstavbu, ale ani na údržbu

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací