EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Ryan Pitts: Příběh amerického vojáka, který přežil masivní útok příslušníků hnutí Tálibán

 21. 07. 2020      kategorie: Události      12 komentářů
Přidat na Seznam.cz

13. července 2008 se osmadvacetiletý seržant Ryan Pitts nacházel v Afghánistánu společně s Chosen Company, 503rd Infantry Regiment, 173rd Airborne Brigade. V tento den Pitts jeho rota zažila opravdové peklo, když je přepadla intenzivní nepřátelská kulometná, minometná a raketová palba ze všech stran.

Útok na americké vojáky vedly přibližně dvě stovky příslušníků hnutí Tálibán, kteří svoji palbu zaměřili na americký opěrný bod na úpatí jedné hory. Během pár minut boje se na americké straně objevovaly první ztráty. Američané, kteří byli ve výrazné početní nevýhodě, zůstali v podstatě pod neustálou palbou déle jak dvě hodiny.

071001-O-ZZ999-001
Foto: Ryan Pitts v horách Afghánistánu | defence.gov

Pitts byl během zuřivé obrany zraněn několika střepinami do obou rukou a nohou, avšak i přes to nepřestával bojovat. Obsluhoval volné kulomety, které našel, sbíral munici pro své spolubojovníky a na nepřítele vyházel tucty granátů.

Pitts během obranného boje přišel o šest svých vojáků v družstvu, kteří buď padli nebo byli těžce zraněni. Nepřítel se stále více přibližoval k jejich pozicím, ale Pitts neztrácel naději a pokračoval v boji.

,,Myslel jsem si, že teď to přijde. Že můj čas nadešel. Jediné, co mi běželo v hlavě bylo, že nechci, aby mě dostali živého,"  nechal se po boji Pitts slyšet v rozhovoru pro New Hampshire Magazine.

107960625_3188533154543097_1601596604162970026_nFoto: Ryan Pitts se svou rodinou, ženou Amy a synem Lucasem | army.mil

Podle oficiální zprávy z amerického velení ohledně bitvy o Wanat byl Pitts jeden z nejodhodlanějších vojáků, kteří se v tváří tvář setkali se smrtí a byl odhodlán bojovat tak dlouho, dokud ho nepřítel nedostane.

V pozdější fázi boje Pitts kvůli svým zraněním a ztrátě krve začal pomalu ztrácet vědomí, avšak i přes to ještě stihl doběhnout k vysílačce a vyslat zprávu, že se jeho jednotka již nedokáže dále udržet a je potřeba okamžitá evakuace.

107901489_3188532837876462_4452322325336399785_n
Foto: Sgt. Ryan Pitts, vlevo a Sgt. Izrael Garcia v horách východního Afghánistánu. Garcia patřil mezi 9 vojáků zabitých v bitvě u Wanatu, 13. července 2008 | army.mil

Pitts jako zázrakem celý útok přežil,  byl zachráněn a evakuován zpět do Států, kde strávil několik měsíců ve vojenské nemocnici kvůli vážným zraněním, které utrpěl. Za jeho nesmírnou odvahu a odhodlání bojovat do posledního muže, byl později vyznamenán nejvyšším vyznamenáním, Medal Of Honor (Medaile Cti).

Pitts ten den, kdy se snažil ubránit svoji pozici, přišel celkem o devět svých vojáků, svých přátel. ,,Po těch čtrnácti měsících, jsme se znali tak moc dobře, že když jsme šli v noci na patrolu, tak jsme se dokázali rozpoznat podle zvuku chůze," sdělil později Pitts.

Jeden z nejlepších kamarádů, Sgt. Israel Garcia, zemřel Pittsovi přímo v náručí. ,,Zeptal se mě, jestli řeknu jeho ženě a matce, že je miloval," sdělil později Pitts médiím.

Po mnoha měsících, kdy se Pitts mohl postavit zas na nohy, se s ženou a matkou seržanta Garcia opravdu setkal a mohl jim tak předat poslední slova svého přítele. Pitts byl ze zdravotních důvodů propuštěn z armády v roce 2009 a dnes má ženu a syna a všichni spokojeně žijí ve městě Nashua ve státě New Hampshire.

,,Byla mi darována nová šance a teprve po tom všem, co jsem zažil, jsem si uvědomil, co to je vážit si života." - Sgt. Ryan Pitts

Komentáře

Martin23

22. 07. 2020

​bombero

To, jak jsem to myslel, si dovolím nejlépe vědět sám.
Jinak Pullman není rektor UK, ale děkan FF UK.

Jenže to asi nevíte, že Klíma, který se do toho vléžil jako Zorro mstitel pochází také z komunistické rodiny. Prostě fraška.
A nejlepší na tom je, že aniž bych se chtěl Pullmana zastávat, tak kritizovaný výrok byl vytržen z kontextu a nikdo se neobtěžoval podat informace kompletní, aby si člověk mohl udělat vlastní názor.
Nejblíže k fašismu má současná EU.

Ofsprey

21. 07. 2020

Tocháček, co tady urážíš debil seš akorát ty, ty ovco vylízaná a zalez pod gauč ty trubko....

bombero

21. 07. 2020

Martin23- ionie ne, jen popis stavu. Utekli jsme socialismu z východu a dnes se na nás valí ze západu. Ale není se čemu divit, když se člověk podívá, co leze z humanitních vysokých škol a kdo tam učí. Nejvíc mě rozsekal rektor z UK, synářek z prominentní bolšánské rodiny, kdy obhajovat dobu před 89 a jeden argument byl, že lidé stejně nechtěli cestovat. A podobných individuí jsou plné VŠ.
Když si to shrneme, tak amerika a i kanada je v rozvratu neomarxismem, lbgt,blm a podobnýma hovadinama. Západní evropa to samý.Všichni mají nějaký práva, kromě hetero bílého pracujícího muže. Ten má jediné právo- držet hubu a krok. Rusko má nejblíže asi k fašismu. čína tradičně rudá.Afrika co odešel kolonizátor, tak je v chaosu, jediný, co jim jde dobře, tak se množit.Co zbývá. Část latinské ameriky, austrálie,indie a V4, kde je to zatím tak trochu v pořádku.Když ale vidím, jakým tempem se všechno radikalizuje, tak mám obrovské obavy, aby z toho opět nebyla celosvětová mela....:worried:

bombero

21. 07. 2020

Jura- nebyl by to jediný případ, kdy neměli žádné, nebo velmi špatné spojení. Až později začaly létat nonstop nad oblastí spojovací letadla, aby eliminovaly hluchá místa. Měli myslím 4, ale jedno jim loni sestřelili

Jura

21. 07. 2020

Těžko to posuzovat podle článku kde chybí dost podstatných informací, ale fakt je v tom nechala nejlepší a nejmodernější armáda na světě (bez velké nadsázky nebo ironie) dvě hodiny máchat?

Martin23

21. 07. 2020

bombero
Že by ironie?

Jen mám dojem, že nechápete, kdo jsou ti neomarxisti.
Demokraté v USA, Brusel a jejich nohsledi.
A také mám dojem, že mnoho lidí nechápe, proč se to děje.

EU jako centralistický moloch plně zregulovaný nařízeními, plánováním, dotacemi, normami a kvotami.
Jejich lidskoprávní agendy nakonec povedou k rrozvratu.
Západ je zcela nakažen radikálním islámem a klaněním se různým obskurně až dekadentně smýšlejícím menšinám.

Západní Evropa zbrojí proti Rusku a přitom jim doma vnitřní nepřítel zapaluje kostely, prodává drogy a skrze šedou ekonomiku a zločin získává moc a jejich počty rostou.

V USA se formují černošské ozbrojené bojůvky.

https://www.youtube.com/watch?v=1QvPx_kHQmE
Tohle nejsou lidi, kterým jde o demokracii. Tihle až jich bude dost, začnou dělat obrovský bordel.

Scott

21. 07. 2020

Tu absurditu... devět mrtvých chlapů kvůli nějakému kopci hlíny, o který evidentně nikomu z USA nešlo tak moc, sebevětší hrdinství nevyváží... ve světle současného působení USA v Afganistanu a srovnávání se s Talibanem jsou ty oběti zcela zbytečné.

bombero

21. 07. 2020

Sprave- proč ne ta filmová? Podle mě je to dobře natočený film s reálným základem
https://ulozto.cz/file/M8unf5cq/9-rota-cz-dabing-2005-avi

bombero

21. 07. 2020

Martin23- to nemá s demokracií nic společného, je to rozvrácení společnosti neomarxismem a podobným bludům vyznávajících lidí.Prokurátorka nějak opomenula fakt, že se to stalo na soukromém oploceném pozemku, kam vnikli po zničení vjezdové brány a když volali o pomoc na policii, tak byli odmítnuti s tím, at si pomůžou sami

Martin23

21. 07. 2020

V USA obžalovali pár, který u svého domu v St. Louis mířil zbraní na demonstranty procházející kolem. Manželé se obhajují tím, že měli strach o své životy a majetek. Manželům hrozí za nezákonné použití zbraně až čtyři roky vězení.

+++++

Jak je vidět, USA již t demokratickou revoluci, kterou importují do světa, mají i doma.
Měli by si tyhle hrdiny šetřit až u nich začne řádit ten černý taliban.

sprave

21. 07. 2020

9. rota , ne ta filmová, po americku.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_o_k%C3%B3tu_3234
kdyby se tu ojevil článek o 9. rotě to by bylo zase profesionálních haterských příspěvku nesoucí rukopis jakési trollské skupiny táhnoucí se od eurozpráv, idnes přes lidovky až i po sputnik

Monarchista

21. 07. 2020

Bránil svůj život a dokázal to. Žádné kecy o obraně demokracie, jde jen o život vojáka.

Přidat komentář