EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Vánoce v SSSR aneb s dědou Mrázem na věčné časy

 15. 12. 2020      kategorie: Vojenská historie      3 komentáře

Vánoce jsou pravděpodobně nejoslavovanějším svátkem na světě. Pojďme se podívat, jak se k důležitým křesťanským svátkům historicky stavěl ateistický Sovětský svaz.

vanocesssr_01
Foto: Vánoční pohlednice ze SSSR | autor: Gunnars Masulis / realmofhistory.com

V pravoslavném Ruském impériu byly Vánoce jedním z Dvanáctera velkých svátků. Oslavy narození Páně se tedy slavily už od konce 10. století. Velmi populární zdobení stromku překvapivě zakázala samotná pravoslavná církev ještě za 1. světové války. Během bojů s Němci to bylo považováno za nevlastenecké, zřejmě kvůli německým kořenům zvyku. Bolševici tuto tradici po říjnové revoluci a vyhrané následné občanské válce neobnovili, a navíc zrušili Vánoce jako občanský svátek. Nejvyššímu Sovětu se do 30. let 20 století podařilo v podstatě zlikvidovat všechny náboženské i nenáboženské svátky. Také se zrušily víkendy a zavedl se šestidenní pracovní týden. Při absenci neděle si lidé prostě museli pamatovat, že šestého, dvanáctého, osmnáctého, dvacátého čtvrtého a třicátého v měsíci se nejde do práce.

Psali jsme: Bitva u Sokolova - hrdinství, omyly i zbabělost

vanocesssr_02
Foto: Vánoční pohlednice ze SSSR | autor: Gunnars Masulis / realmofhistory.com

Nový rok byl samozřejmě pracovní den jako každý jiný. Ve dnech, kdy se dříve slavily svátky, pak bolševická garnitura posílala tajné agenty do domů lidí, aby kontrolovali, zda-li se zde náhodou nelegálně neslaví. Většina popů a dalších pravoslavných církevních hodnostářů pak skončila na popravišti nebo v gulagu jako rukojmí systému. Ten mohl kdykoliv pohotově vyhrožovat jejich smrtí v případě nějakých nepokojů. Změna nastala až když Stalinovi začalo během "Velké vlastenecké války" takzvaně téct do bot. Přeživší kněží byli urychleně povoláni, aby pomohli zdecimované Rudé armádě zvednout morálku a duchovně se postavit na nohy. Když pak hrozba pominula, vrátili se zas do svých vazebních věznic nebo nápravně-pracovních táborů na Sibiři.

Oslava Vánoc, jakož i všechny křesťanské vánoční tradice, byly v Sovětském svazu zakázány politikou státního ateismu až do roku 1935 respektive 1936. V tomto roce byla část vánočních tradic přejata do nových sekulárních oslav Nového roku. V této době se podařilo zrušit přídělový systém a do obchodů se podařilo dodat jídlo i konzumní zboží (pro mnohé možná překvapivě americké provenience). Když nejvyšší sovět vydal směrnice jak slavit Nový rok, tak lidé si mohli konečně pořídit novoroční smrček. Vyzdobovala se celá města a pokud to bylo možné, scházeli se rodinní příslušníci. Koncem 30. let 20. století se Stalinovo vedení SSSR snažilo postavou Dědy Mráze nahradit Ježíška a vánoční oslavy přesunout na Nový rok.

Psali jsme: Operace Bodenplatte: Poslední mohutný a překvapivý nacistický hloubkový útok na základny spojeneckého letectva

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Jura

18. 12. 2020

Karle3 musím vás zklamat, odstěhovat do Ruska by pro případného zájemce bylo extrémně těžké, musel by zemi něco nabídnout, nejlépe schopnosti a vzdělání (rozhodně ne v nějakém sociálně gender pseudooboru) pro cizince je obecně těžké tam být protože prostě nezapadnete, oni nejsou ani lepší ani horsí, jsou jiní. Naprosto nepřichází v úvahu byt tam "na černo" jako třeba v USA nebo většině Evropy, to by mělo rychlý konec. Samozřejmě tam neni svoboda jako u nás, oni můžou nadávat vpodstatě na cokoli mimo prezidenta, oproti nám kde se toleruje už jen nadávání na prezidenta.

karel3

17. 12. 2020

Petr SAlme
"Podívejte se na současný Petrohrad o vánocích, který vypadá nádherně. A bez zátarasů jako v Paříži a Berlíně."
------------------------
Škoda, že se všichni milci Ruska za těmi krásami už dávno neodstěhovali. Kupodivu do ruského ráje nic netáhne ani emigranty, hledající lepší domov a život v bezpečí ... Pár světoznámých pozérů si sice s velkou pompou nechalo udělit ruské občanství, ale zatvrzele bydlí doma v USA (S. Seagal), nebo Francii (G.Depardieu) ... :laughing:
Ostatní, kteří "měli tu čest" dobře vědí proč to tak je. :slight_smile:

karel3

15. 12. 2020

Pěkný článek.
"Vánoční pohlednice ze SSSR" - vkusný stromeček v ruském stylu. :laughing:

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací