EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Skryté ruské plány s loděmi Projekt 23900

 13. 02. 2021      kategorie: Vojenská technika      21 komentářů

V loňském roce Rusko zahájilo stavbu dvou univerzálních výsadkových lodí - vrtulníkových nosičů Projekt 23900. Tyto lodě by měly vstoupit do služby v letech 2025 a 2027. Značná velikost plavidel hovoří nejen o jejich původně plánovaném použití jako výsadkových lodí a nosičů vrtulníků, ale také naznačuje určité skryté plány jejich provozu.

Podle jednoho z vysokých úředníků ruského ministerstva obrany bude výtlak těchto lodí asi 44 tisíc tun a tento údaj pravděpodobně ještě nevyjadřuje skutečný plný výtlak. Před stavbou lodí se hovořilo o jejich výtlaku na úrovni 20 až 25 tisíc tun, ale tento údaj postupem času neustále narůstá. Někteří hovoří o ruském důmyslném a tajném tahu, kdy bylo vše předem naplánováno a promyšleno, jiní zase spekulují o hrozbě katastrofy, protože projekt je upravován za pochodu a výsledek je tak dost nejistý. 

projectFoto: Počítačová simulace univerzální výsadkové lodě Projekt 23900 | Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Při hodnocení velikosti nových ruských nosičů vrtulníků je třeba poznamenat, že výtlak největších podobných lodí amerického námořnictva je asi 45 tisíc tun (třída America) při plné bojové zátěži. Lodě třídy Mistral a Dokdo postavené ve Francii a Jižní Koreji mají výtlak přibližně 21 tisíc, respektive 19 tisíc tun. Předpokládá se také, že nové čínské výsadkové lodě typu 075 mají výtlak přibližně 40 tisíc tun. Ruské lodě Projekt 23900 se tak klidně mohou stát největšími nosiči vrtulníků na světě.

Tato jejich velikost zpochybňuje jejich použití výhradně jako nosičů vrtulníků a výsadkových lodí - možná, že Rusko po vzoru USA použije paluby těchto lodí k umístění letadel s vertikálním vzletem a přistáním. Podle některých zpráv vstoupil vývoj takového ruského letadla již do fáze praktické realizace. O vývoji daného letadla se v náznacích hovoří již řadu let. Vývoji stroje dal zelenou údajně sám prezident a vývojové práce by měly navazovat na nerealizovaný projekt Jak-141M. Jedná se však o informace, které se zatím neopírají o žádné konkrétní zdroje.

Dvě univerzální výsadkové lodě Projekt 23900 Priboj (náhrady za nedodané francouzské Mistraly) jsou pojmenované Ivan Rogov a Mitrofan Moskalenko. Jedna taková loď bude schopna přepravit více než dvacet vrtulníků, až devět stovek mariňáků a několik desítek tanků nebo jiných obrněných vozidel. Položení základu těchto lodí proběhlo v rámci dne vojenské  přejímky za účasti ruského prezidenta Vladimíra Putina. Podle ruského tisku jeho přítomnost v závodě Zaliv v Kerči podtrhla význam toho, co se pro námořnictvo dělá.

Přidat na Seznam.cz
CENOVÉ BOMBY (251)

Komentáře

czert

08. 04. 2021

Astor
Ano, pokud rusove zvladnou vyvoj a vyrobu, tak to bude ku prospechu ruska a jeho prumyslu, jenze pri tom jak to tam vedou, tak schopne motory nebudou mit driv nez za 30 let , a to na urovni cinskych. Prinejlepsom.

czert

08. 04. 2021

Nxm
Loooool.
Muzes me napsat co ze to amici u f-35 prebrali od rusu ?
Kdyby amici nekoupily plany jaku, tak by jak zkrachoval v onom roku.
A tak nejak pochybuju ze ten jrjich modetni obdoba jaku se vubec nekdy dostane byt do faze prototypu.
A to, ze rusove stavi tyhle lodi na ukradenem krymu, je vic nez vypovidajici, jak bidne na tom rusky prumysl je.
Mensi kopie mistralu nebyly u sebe schopni postavit, ne bez francuzke pomoci.
A muzes me mxm sem dat jakykoliv link na to, jak rusove modernizovali lodenice na krymu ?
Vzdyt dodnes nebyly schopni postavit dok na opravu kuznice, a ze je to roky co se jim posopil onen finsky dok.

czrrt

08. 04. 2021

Mxm
Looooool.
Rusove pujdou svou cestou ? V cem ? Kpmbinace vtrulniky/vysadek ? Aha, takze obdoba amicke tridy amerika.
A ze by z tama startoval dron ochotnik ? Tak pokud neni vtol, tak v zadnem pripade, na to maji rusove prilis kratkou palubu.

czerz

08. 04. 2021

Kdyz se podivame na vytlak ruskych lodi a porovname to s amiky, tak nam vyjde ze rusove neumi konstrovat efektivni lode.
Pri srovnatelnem vytlaku nemaji vetsi nosnost ani vrtulniku ani vysadku.
A to rusko usetrilo nemalo vytlaku na tom, ze narozdil od amiku nemusi mit jejich lode tak velkou vydrz bez zasobovani a dosah - kolik muze uplout bez doplneni paliva.
Protoze rusove nikdy nebudou operovat na takove vzdalenosti jako amici.

ROBO

17. 02. 2021

Karlíku největší žvanil si tu ty ..... koment ke všemu , ale vždy mimo. K tématu nic. :)

astor

16. 02. 2021

bombero
Co chcete na tak směšného jako je reakce K3 na můj příspěvek odpovědět? Čekatelé na kolonizaci... kradení národního majetku...propagandistické fráze. I ČR se, pokud vím, vzdala části své suverenity na úkol Bruselu. Jsme tedy vazalové a otroci pro německé firmy? Kde Rusové v současné době provozují podobnou politiku vazalství a zotročení? Jediná země, která prokazatelně krade, jsou USA v Sýrii, kde kradou ropu, a to ze zcela jednoduchého důvodu, že z prostředků její prodeje podporuje místní protirežimní bandity. Třeba se Rusko s bruselskou věrchuškou taky přestane bavit a bude vymalováno. Dříve či později Rusko nebude politicky nevypočitatelné a nestabilní prostředí Evropy vůbec potřebovat, obchod s EU nahradí obchodem s jinými zeměmi. A bude klid a K3 přestane výt.

bombero

16. 02. 2021

astor-.......Blebleble, clowne...:grinning::grinning:......
smekám před vaším vysoce odborným příspěvkem do diskuze...

astor

16. 02. 2021

Karel3
Blebleble, clowne...:grinning::grinning::grinning:

karel3

16. 02. 2021

astor
"... Jinak taktéž nepochybuji, že si je velení ruské ruské flotily svých kladů a záporů vědomo a udělá vše pro to, aby dokázalo ruské národní zájmy hájit všude tam, kde to pro Rusko je důležité. Sila je totiž jediné, na co případní spojenci, ale i nepřátelé slyší a jediný argument, kterému rozumí."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hlavně Rusáci rozumí pouze hrubé síle.
Kdyby se Ukrajina hloupě nevzdala jaderných zbraní, měla by dodnes klid i Krym.
Velké poučení pro ostatní ve světě.
Síla, to na Rusáky platí. Proto se taky v Evropě baví pouze s Německem a ve světě s USA.
Zbytek jsou pro ně čekatelé na kolonizaci a otroci. Stačí si vzpomenout na srpen 1968 až červen 1991. S nikým se nebavili a co chtěli to si ve "spřátelené" zemi oslíků vzali.
Jakmile se Rusák objeví mimo své hranice je nejlepší takové místo ihned přebombardovat napalmem, postříkat yperitem a pro jistotu ještě přejít lokálním atomovým výbuchem.
Aby byla jistota. :slight_smile:

astor

16. 02. 2021

sleduje ubírání se diskuse o kvalitách ci nedostatcích ruského námořnictva a schopnostech ruského loďařského průmyslu kamsi jinam, rád bych upozornil na problémy s pohonnými jednotkami, které brání dostavbě většího množství ruských námořních jednotek, jako následek konfliktu s Ukrajinou a z nich vyplývajících sankcí členských zemí EU a Severoatlantického paktu. Rusko se sice původně objednané ukrajinské a německé motory pro své jednotky snažilo nahradit čínskými, ale - údajně pro nizkou spolehlivost- se rozhodlo vyvinout pohonné systémy vlastní. Nepochybuji, že dříve ci později se tato výroba rozjede, a že z ní bude těžit i rozvoj civilního lodního ruského průmyslu. Jinak taktéž nepochybuji, že si je velení ruské ruské flotily svých kladů a záporů vědomo a udělá vše pro to, aby dokázalo ruské národní zájmy hájit všude tam, kde to pro Rusko je důležité. Sila je totiž jediné, na co případní spojenci, ale i nepřátelé slyší a jediný argument, kterému rozumí.

karel3

16. 02. 2021

Tvrdý penys Sudeťáka
"....a čemu se ty sudeťácký gaulaitere vlastně směješ? Snad ne tomu, jak Beneš svými dekrety zatnul rypák tvým soukmenovcům a nazci famílii? Ha?..."
-----------------------------------------------------------------------------------
Zbytek světa píše penis s "i" Slovane. Stejně tak se nepíše "gaulaitere", ale Gauleitere.
A kde máš ten nakradený majetek po dekretech zloděje a zrádce Beneše ?
Okradli jste i vlastence, kteří podporovali odboj. Ukradli jste i majetky Židů, kteří se nevrátili z koncentračních táborů a jejich přeživší příbuzné vyhnali z republiky.
O co měli Němci po bankrotu "slavného" slovanského tábora socialismu zájem, to si už dávno koupili a zbytek přesunu bude časem následovat. Svět se přirozenou cestou vrátí před rok 1918. Dívej se. :slight_smile:

karel3

14. 02. 2021

Rikky
"A co se týče ruských plánů - nebýt jich, řada amerických supertechnologií by nevznikla - třeba konstrukce F-35 vzešla z velké části z letadla JAK-141."
----------------------------------------------------------------------------------------------
řada amerických supertechnologií by nevznikla...". Jaká řada? :smile:
"...F-35 vzešla z velké části z letadla JAK-141..." Kde je ta velká část? :smile:
Prosím nepřeháněj. Stačí se podívat na siluety F-35 a Jak-141. Vypadají snad jako jedna konstrukce ?
Jediná použitá věc je systém pohonu k verzi F-35B s kolmým startem, kterou si Lockheed Martin koupil od Jakovlevovy konstrukční kanceláře z Jaku-41. F-35A a F-35C nic takového nemají.
Namátkou: https://zoommagazin.iprima.cz/zajimavosti/supermoderni-americky-f-35b-ma-vnitrnosti-ze-sovetske-stihacky-jak-je-to-mozne

Rikky

14. 02. 2021

Martin23: TO proto, že Rusko má flotilu obrannou především, ne útočnou. Navíc má hromadu jiných obranných technologií, které počty případně vynahradí - jako zmíněné nadzvukové střely, které by měly být schopny ohrozit i letadlové lodě. Ale samozřejmě je to o pěnězích ve výsledku, jako vše.

Rikky

14. 02. 2021

Karel3 s prvním komentářem naprosto souhlasím. Nicméně ruskou armádu bych nepodceňoval. Po recesi způsobené rozpadem SSSR se už začíná vzpamatovávat a v posledních letech mohutně renovuje svoje vojenské možnosti. Navíc například, co se týče např. nadzvukových střel jsou daleko před USA a NATO. A co se týče ruských plánů - nebýt jich, řada amerických supertechnologií by nevznikla - třeba konstrukce F-35 vzešla z velké části z letadla JAK-141.

MXM

14. 02. 2021

co víme tak doposud se soustředili na menší lodě typu korveta a fregata, křížníky jen pomalu renovují. Otázku kapacit už dlouhodobě řeší a zdá se že se s jejich obnovou moc nechlubí, viz kde se staví tyto zmíněná plavidla - v Krymské Kerči, za Ukrajiny to už byla nefunkční loděnice na zbourání. Jestli tam staví toto o takovém výtlaku tak půjde o moderní zařízení a fakticky už slušnou náhradu za Nikolajev.

karel3

14. 02. 2021

Počítačové simulace na anglosaských konstrukčních a simulačních programech je to nejhezčí na všech těch proklamovaných, ruských plánech a "výrobách". :smile:

Omny

14. 02. 2021

MXM, Martin 23
platit armádním hovínka cokoliv, aby ses tam mohl dostat tak to bychom ztratili uroveň. Hlavně si uvědomte, jací magoři tam píší a snima si psát to je něco jako tady mamlasi typu Robo, Bomber, Rožér apod.
Ten Militarybox mně také mrzí.....ted už jenom je verze na fcb

Jinak k článku, jsem opravdu zajímavý, jestli rusové navážou a dokončí nástupce JAK-41M. Bohužel za vlády vožraly Jelcina udělali Rusové tu chybu, že prodali US dokumentaci JAK-41M američanům a díky tomuto oni sestrojili F-35, jinak by to neměli dodnes....tím myslím především systém kolmého startu...

karel3

14. 02. 2021

Petr Smutný
"Škoda že se z bývalého Československa stala taková lepší africká banánová republika. Která nic nevyrábí, vše jen dováží a je levnou továrnou pro Němce a Francouze a odbytiště amerických křápů zbrojního průmyslu."
---------------------------------------
Banánovou republikou bylo Československo v přátelském svazku s ruským chudobincem a hlupákovem. 1945-1989.
Československo končilo éru socialismu jako muzeum strojírenství, stejně jako většiny ostatních oborů. Některé chemické výroby ještě pamatovali zlatou éru Adolfa. Komunisté nezvládali ani prostou reprodukci. Listopad 89 byl pro komouše spásnou záchranou před bankrotem, když sami ukončili výrobu hloupého vojenského železa během roku 1989.
(Rozhodnutie o útlme zbrojárskej výroby padlo na predsedníctve vlády ČSSR koncom júla 1988. Prvé projekty boli zastavené uznesením č. 112/88 z 26. júla 1988.)
https://www.valka.cz/15683-Debakl-zbrojniho-prumyslu-po-17-11-1989
Kromě zahraničních firem neměl po roce 1989 nikdo jiný peníze na technologickou obnovu. Zbytek rozkradli bývalí soudruzi náměstci a soudruzi ředitelé privatizovaných firem.

A potom to nejdůležitější pro kecálky tvého formátu.
Až budou místní slovanské řepy kupovat kvalitní výrobky českých firem a třeba i českých zemědělců, místo laciných čínských šuntů, tak nebude ČR jenom výrobnou dílů a montovnou.
Ty jenom žvaníš, ale když dojde na skutky, tak sáhneš do regálu hned vedle čekého po laciné Číně, stejně jako většina zdejší postkomunistické přemoudřelé staroby. :slight_smile:
Vaše mentalita zdejší průmysl neuživí, tak proč by vyráběli pro takové, jako jsi ty, chytrolíne. Úplně stačí, že platí vysoké daně, které zdejší vláda staroby bez užitku prožene zažívacím traktem. Jako správné neužitečné děti socialismu. :slight_smile:

Martin23

14. 02. 2021

Jan Šperka
Všechno to je o penězích.
Rusko dává na zbrojení cca 65 miliard dolarů.
USA cca 730 miliard.

RF z geopolitického hlediska má při budování armády jiné priority než SSSR a jiné priority než USA.
Námořnictvo je momentálně mimo ty nejvíce preferované části armády.

To je celé.

Martin23

14. 02. 2021

MXM Takon na AN chtějí 80 Kč měsíčně za tu svoji cenzuru a jednostranný obsah?
No možná by stálo za to, si ověřit zda by mne tam Grohman již pustil, pokud bych mu dal 80 Kč.?
Momentálně jsem asi 3 roky na černé listině, protože jsem si dovolil s nejvyšším polemizovat.
A patrně jsem pošramotil jeho ego.

MXM

13. 02. 2021

kdoví, vypadá to hodně zajímavě, možná šli Rusové opět svoji cestou stejně jako tehdy sověti s "letadlovými křižníky". Třeba tohle bude kombinace výsadkové/vrtulníkové/pro drony typu Ochotnik. Jestli se jim tohle povede tak už nikdo nebude moci pochybovat že jejich schopnosti po rozpadu se z velké části obnovily i při menších zdrojích.

Trochu mimo téma: doufám že také nehodláte zpoplatnit obsah jako AN, českých vojenských webů je velmi málo, svého času byl skvělý Militarybox, pak chvilková náhrada zajímavý Dogfight který už bohužel vypadá že je mrtvý projekt a o Security mag. škoda hovořit mnohdy má k neutrálnímu vojenskému zpravodajství hodně daleko, takže za mě zatím nejlepší tady...

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací