EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Služební psi - čtyřnozí hrdinové všedních dnů

 02. 06. 2018      kategorie: Policie ČR v akci      0 bez komentáře

Služební psi v ozbrojených a bezpečnostních složkách již bezpočetněkrát dokazali svůj nesmírný přínos a často svým dvounohým kolegům při výkonu služby zachránili i život.

Pes je nepostradatelným parťákem pro vojáky/policisty při boji se zločinem, stejně tak pro záchranáře při hledání ztracených nebo zavalených lidí.

Výchova psů pro vojenské účely je u nás v ČR ve městě Chotyně. Nazývá se Centrum vojenské kynologie a jedná se o výcvikové zařízení Armády České republiky určené k plnění úkolů vojenské kynologie pro resort Ministerstva obrany. Centrum zajišťuje výcvik kynologů, velitelů družstev psovodů a psovodů. Dále připravuje psovody a služební psy požadovaných kategorií na vyslání do zahraničních operací.

Psali jsme: Zásah MP na Václavském náměstí

Jeden takový služební pes je Athos, který sloužil na zahraniční misi v Afghánistánu. Zrovna bylo okolo oběda, když na konci září 2012 zasáhly spojeneckou základnu v afghánské provincii Lógar dvě rakety Tálibánu. Jedna ze střel téměř srovnala se zemí kotce, které byly v tu chvíli naneštěstí obsazené. Několik střepin zasáhlo i německého ovčáka Athose. Přeťaly mu tepnu, rozdrtily několik kostí a způsobily mu ještě několik dalších zranění.

Athos se sice po necelém roce a půl od zranění vrátil do výcviku a připravoval se na další mise, kvůli zdravotnímu stavu však nakonec musí odejít do "důchodu" předčasně. Zůstal však "mezi svými" na základně v Chotyni.

athos_01
Foto: Služební pes Athos se svým psovodem Rostislavem Bartončíkem / zdroj: army.cz

Psali jsme: Romská přesila napadla dvojici policistů, výsledek bitky však útočníci opravdu nečekali

Važme si práce těchto čtyřnohých hrdinů, kteří nikdy neremcají a vždy plní svoji práci na 100 %.


Video: Služební pes Policie ČR - poslušnost / YouTube


Video: Pocta všem služebním psům / YouTube

Video: War Dog: A Soldier's Best Friend / YouTube

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (421)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací