EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Španělské stíhačky budou bránit rumunský a bulharský vzdušný prostor

 19. 02. 2021      kategorie: Události      26 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Nedávno přistálo šest Typhonů španělského letectva (Ejército del Aire Español: EdAE) na rumunském mezinárodním letišti Mihail Kogălniceanu. Jedná se o první nasazení španělských stíhaček v jihovýchodní Evropě. 

spanelsko_TITFoto: Španělské Typhony na letišti  Mihail Kogălniceanu | autor: Bogdan Pantilimon, zdroj: NATO Allied AIR COMMAND / CC BY-NC-ND

Celkem 6 stíhaček Eurofighter Typhon se 130 členy týmu přistálo 25. ledna tohoto roku na mezinárodním letišti Mihail Kogălniceanu nedaleko Černého moře, kde Španělé vystřídali kanadské kolegy. Kromě rumunského vzdušného prostoru budou španělské Typhony také bránit bulharský vzdušný prostor. Španělský kontingent dostal certifikát k provozu Air Policing 2. února 2021, velitelem kontingentu je podplukovník José Enrique Hernández Medel. Jejich nasazení bude trvat dva měsíce, do konce března tohoto roku. Před Španěly v Rumunsku operovali piloti z Velké Británie, Portugalska, Kanady a Itálie. Rumunským pilotům tak vzniká příležitost poměřit si své síly s jinými kolegy z NATO. 

Páteř rumunského letectva v současné době tvoří již zastaralé MiGy-21 ve verzi LanceR, jejichž modernizace měla na starost izraelská firma Elbit v letech 1995-2001, kdy MiGy-21 získaly schopnost nést a používat chytrou munici jako například R-60, R-73 a rakety Python III. Verze LanceR C získala 2 multifunkční LCD displeje, modul helmového zaměřovače a radar EL/M-2032. Od roku 2017 však probíhá náhrada za Mig-21 stroji F-16 Block 15 MLU M5.2, v současné době jich Rumunsko provozuje 16. 

NATO enhanced Air Policing (eAP, v češtině střežení vzdušného prostoru) zavedlo NATO v roce 2014 jako reakci na Ruskou anexi Krymu. V tu dobu došlo k rozšíření kapacit v rámci Baltic Air Policing (ochrana vzdušného prostoru Estonska, Litvy a Lotyšska) a vytvoření Romania Enhanced Air Policing, jež chrání vzdušný prostor Rumunska a Bulharska. Dále EaP probíhá v Albánii, Slovinsku, Belgii, Lucembursku a Nizozemsku.

Tradičním účastníkem Air Policing je i letectvo České republiky, které nasadilo 4 stroje Gripen  poprvé 1. května 2009 v Litvě, jednalo se o první nasazení mimo území České republiky od konce druhé světové války. Od té doby se české Gripeny účastnili misích v Pobaltí ještě v roce 2012, a 2019, v roce 2014 ještě střežily vzdušný prostor Islandu.

 Autor: Tomáš Svoboda

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Mark

23. 02. 2021

Míra

Mezinárodně uznané země,které pocítili zásah ruských voj. sil na svém území.

Gruzie:
-Abcházie 1992-1993 ruská pomoc byla formou těžké techniky,vzdušné podpory voj. akcí,strategického plánování voj. operací a bojovníku z Ruska. V prosinci bylo v Ženevě podepsáno memorandum o vzájemném porozumění a konečná dohoda o zastavení palby byla podepsaná v Moskvě 19.5. 1994.
- Abcházie 20.5. 1998
- Jižní Osetie 7.8.2008
Tyto konflikty v Gruzií jsou velice komplikované. Kdyby nebylo zásahu do těchto zemí už v době SSSR kdy chvílí měli nezávislost Gruzie i Abcházie a jejích rozdělení kdo bude svazovou republikou a kdo autonomní ,nebylo by pozdějších válek v 90. letech a to se týká i Jižní Osetie, Čečenska atd. na Kavkaze. Tato oblast je jak sud se střelným prachem od pradávna a jen politika Moskvy v minulosti rozhodla kdo bude kde a to zapříčinilo pozdějši konflikty.


Krym: 27.2.2014 anexe Krymu ruskými vojáky. Vstup cizí armády na Ukrajinské území a se zbraněmi v ruce a v pozdějších dnech si zahráli divadlo,které nazvali referendum. Za své role poté někteří divadelníci dostali metály od svého režiséra .


Východ Ukrajiny neboli Donbas: březen 2014 ,podpora proruských povstalců těžkou technikou a tzv. dovolenkářů. Divadelní hra pokračuje,tentokrát s dramatickým obsahem. Není snad většího důkazu ( i záběry voj. techniky,která se na Ukrajině nenacházela) a to, že 22.8. 2014 byla zahájená protiofenzívá povstalců z ruského území kdy byl obsazen přístav Novoazovsk. Pokud si to nepamatuješ ,tak se podívej do mapy na tehdejší území ovládané Ukrajinci a proruskými povstalci. Kvůli tomu byla 28.8.2014 svolána rada bezpečnosti OSN, protože šlo o přímou invazi z ruského území.

ROBO

21. 02. 2021

Míra
Začni trošku používat to kulatý co máš na krku . I když je mi jasný že vy Rusáci tam toho moc nemáte , jinak sem nemůžete kopírovat takový ubohý žvásty .
To co tady plácáš sou pouze vymyšlený prokremelsý lži . Slouží k tomu aby Putlerovci omluvily svoje do nebe volající Ruský zločiny proti lidskosti .
To znamená že se nestali !!!!!!!
Jak chceš vyvrátit něco co se nestalo . Prostě se to nestalo . A basta . To je jasný .
Jak sem ti psal . Zkuz mi vyvrátit lež že Putin není mimozemštan. Nejde to co ? To je kouzlo vás ubohejch sedmilhářů . Můžete plácnout jakoukoli srač.....ku a jestě máte tu drzost vybízet druhý ať ji vyvrátí . Nemožný , co ?
Ne důkazní břemeno je na tvojí straně vlastizrádnýho lháře .

Míra

21. 02. 2021

To se hluboce pleteš. Když o něčem tvrdíš že je to lež, tak to taky musíš umět dokázat, jinak si za lháře ty.
Nebo jsou ty informace lži jen proto, že se ti snad nelíbí?? Tak to mě opravdu moc mrzí.

Mark čemu si nerozuměl? Nechci nic víc než datum kdy došlo podle tebe k napadení Krymu, Abchazie , Jižní Osetie , Dombasu....... Ruskem.

Mark

21. 02. 2021

Míra
Navázání na ROBO
A k čemu chcete datum Vámi popsaných konfliktů? Chcete naznačit to bylo,to není nyní? Vy sám jste tady napsal jak se sešli staří přátelé proti SSSR , Španělé a Rumuni. A přitom od té doby se změnilo mnohé a Evropa pokročila do úplně jiné fáze. A v Rusku od těch Vámi popsaných konfliktů za těch pár let se nezměnilo nic. A proto sousedské země Ruska se MŮŽOU cítít ohrožený i když to tak zrovna DNES nemusí vypadat. Když Rusové protiprávně obsadili Krym, taky na nic nikoho neupozorňovali, prostě se najednou záhadně objevili zelení mužíci na Krymu s kalašnikovi a kulomety v rukách.

ROBO

21. 02. 2021

Míra
Když víš, že v tom co píše William Engdahl je nějaká lež, tak určitě to budeš umět taky dokázat, že ano? Jinak budeš za lháře ty.
--------------------------------------------------------------
Ne , to se hluboce pleteš . Důkazní břemeno je v těchto sprostých proruských lžích a výmyslech pouze na tvé straně .
Frederick William Engdahl (narozen 9. srpna 1944) je známý americký spisovatel a KONSPIRAČNÍ!!!!!! teoretik
Tento známý lhář má jakožto konspirátor -( rozuměj ne vědec , ne odborník , ne znalec ....) - lhaní a sestavování konspiačních nesmyslů jako základní životní filozfii a dokonce i práci .

To jako kdyby někdo tvrdil že Putin je mimozemskej převlečenej Klingon co má za úkol zničit tuhle planetu . A na základě mnoha a mnoha a mnoha jeho zvěrstev dokazoval že je to fakt pravda . A ted mi dej jasný důkazy že tomu tak není . NE - důkazní břemeno je na mé straně , pokud předkládám nedokazatelný lži a výmysli jako vy trolové .
Přesně takhle pracujete vy bolševický konspirátoři . Protože sami víte že ste na špatný straně tak svůj zvrácený pohled na svět omlouváte poze obrovským množstvím ubohých lží a krkolomných konspirací, protože vám už nic jinýho nezbylo a chytáte se uboze jako stébla kdejakýho odborníka .

Míra

21. 02. 2021

ROBO, Mark

Když víš, že v tom co píše William Engdahl je nějaká lež, tak určitě to budeš umět taky dokázat, že ano? Jinak budeš za lháře ty.

Vy oba jste to očividně nepochopili. Takže znova: které země jsou sužovány Ruskou agresí??
Nebo snad za Ruskou agresi považujete, že se někdo cítí Ruskem ohrožen?? To si děláte prdel??

Rusko se oprávněně cítí ohroženo tím, jak se přibližují základny NATO k jeho hranicím. Takže to podle vaší logiky můžeme brát jako Americkou agresi proti Rusku.

Jestliže podle tebe Rusko napadlo Krym, Abchazii , Jižní Osetii , Dombas........ tak určitě budeš umět říct přesné datum kdy se to stalo.

vesničan

21. 02. 2021

Kdo mi brání podívat se na vlastní oči na Krym?

Mark

20. 02. 2021

ROBO

Lépe to ani popsat nejde. Kdyby Ukrajina věděla co jí čeká za pár let, určitě by se nezbavila tak lehce atomových zbraní. Vše v dobré víře v lepší zítřky. Ruská bota by nikdy nešlápla na Ukrajinské území a své problémy by si řešili sami.

Glocker

20. 02. 2021

Dnes je to nuda, dorazili jen 2 kremloboti. Nechť jim Sputnik přivodí ještě větší amnézii.

ROBO

20. 02. 2021

Míra
Cože, Rusko napadlo Krym, Abchazii , Jižní Osetii , Dombas.........?? A že o tom ve zprávách nic není?!
---------------------------------------------------------------
Tak řestaň už konečně číst jenom ty prolhaný konspirační srač....ky a občas koukni i na seriozní a pravdivý zprávy . Budeš se možná divit kolik Ruskýho svinstva objevíš . Není toho málo . Chceš odkazy ?

ROBO

20. 02. 2021

Míra
Můžeš tady citovat třeba tuny konspiračních a nesmyslných prolhaných proruských webů . Přesto ničím neomluvíš Putlerovo fašistické zvěrstva v Čečně , které napáchal a páchá dodnes . Tyto lživé omluvy jsou jenom ubohý lži a výmysli gestapáckých zločinců , protže se na nic jinýho nezmůžou .
Beslanský masakr způsobil hlavně Putler , který zločině obětoval Ruské děti . U nás v civilizaci by to bylo nemožné . Prostě by se vyjednávalo a neůtočilo na děti .
To samé např. Ruský masakr v Moskevském divadle .


A neomluvitelnou barbarskou a fašistickou anexi Krymu , která opět překonává i hitlerovu anexi Sudet už nelze omluvit vůbec .
Hitler měl aspon koule na to aby si to svinstvo nechal podepsat v Mnichově . Ale ten úlisnej a zbabělej skřet z Kremlu jen uboze pod roškou noci a tmy agresivně napadl tehdy spřátelenej národ a zbaběle ho anektoval . I když se smluvně v roce 1994 zavázal že to neudělá .
Žádný!!! referendum zinscenovaný pod hlavněma Ruskejch kulometů na tom nic nemůže z hlediska mezinárodního práva nic změnit . I u nás komouši vyhrávali pod Ruskou krutovládou na 99,99procent , ale realita byla jinde , stejně jako na Krymu . A hlavně na Ukrajinském území může vyhlást referendum pouze Kyjev a ne žádný okupační Rusko . Žádná samospráva k tomu samozřejmě nemá absolutně žádný kompetence .


Na ostatní snůšky vylhanejch nesmyslů nemá cenu reagovat .

Mark

20. 02. 2021

Míra
Které okolní země jsou sužováný Ruskou agresy ? Přesně to popsal níže ROBO ,jen bych se znovu opakoval. A proto to je jeden z důvodů proč je důležitý Air Policing . Nejvíc ohrožený se musí cítít Pobaltské republiky , země , které se dají hodně těžko bránit hlavně Estonsko a Lotyšsko. S početnou ruskou menšinou ve svých zemích to nemají vůbec jednoduché. Stačí aby (NATO) na chvílí se dívalo jinam,neposílali tam pravidelně nějaké obranné jednotky, neprováděli vojenské cvičení a Rus to pochopí jako slabost a mohl by toho využít, viz Ukrajina. Ale jinak Air Policing je důležitý i pro umění zvládnutí logistiky i spolupráce mezi vojenskými složkami a zeměmi.

ROBO

20. 02. 2021

astor
A není nic ošidnějšího než hrubé ekonomické ukazatele, jsou to jen čísla, která nic nevypovídají o skutečné kupní síle obyvatelstva a stavu společnosti.
--------------------------------------------------------------------------------------------
No jestli vy proruský bolševici , uboze zpochybňujete i nevyvratitelné ekonomické ukazatele úpadku Putinovského Ruska , tak tady máš i konkrétní obrázky . Těm snad rozumí i jednoduchej vlastizrádnej prokremelskej trol .

Takto žijí běžní Rusové - obyvatelé země s největším nerostným bohatvím na světě :
https://www.youtube.com/watch?v=ELdkDCv2I8E
https://www.youtube.com/watch?v=ixaR_IyVLfU
https://www.youtube.com/watch?v=Sph1msxfhRg
https://www.youtube.com/watch?v=RYPijVx8PwA
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fotky-tak-ziji-chudi-rusove-uvnitr-rozpadajiciho-se-delnickeho-raje-118474#seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=TGEfY4CfDzO-202009042115&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Takto žijí Ruští diktátorští zloději a mafiáni - (Jelcin proti nim hadr) :
https://www.youtube.com/watch?v=Alusg5KG714


Nerovnost v bohatství v Rusku "
96 nejbohatších rusů(většinou Putinových přátel) vlastní víc peněz (29 bilionů rublů) než jsou peněžní úspory veškerého ruského obyvatelstva uložené v oficiálním bankovním systému(27,7 bilionů rublů)

Rusko je absolutním světovým lídrem v nerovnosti bohatství.

V polovině roku 2018 kontrolovalo 1% nejbohatších Rusů 57% celkového bohatství v zemi podle švýcarské banky Credit Suisse v každoroční Světové zprávě o bohatství.

Pokud jde o koncentraci bohatství mezi úzkými vrstvami ruských elit, Rusko trojnásobně překonalo Japonsko a FranciI (kde 1% vlastní 19% a 20% bohatství), víc než dvojnásobek Itálie, Velké Británie a Kanady (kde 1% vlastní 25% bohatství) USA a Číně, kde se podíl 1% celkového blahobytu pohybuje od 33% do 35%.

Úroveň nerovnosti v Rusku je vysoká i podle standardů Latinské Ameriky a Asie. V Brazílii tedy 1% obyvatelstva vlastní pouze 43% aktiv a v Indii 51%.....

Míra

20. 02. 2021

ROBO

...diktátorské režimy jako je Severní Korea , Kuba , Rusko , Venezuela ....... samozřejmě nemohou z podstaty věci dá zkrachovat . Lidi můžou klidně chcipat hlady...
**************

A proto USA s lokajskými státy uvalila na tyto země sankce, aby se těm lidem žilo lépe??
Kdo pověřil USA tím, aby rozhodovaly a určovaly, kdo kde má vládnout??
Proč by mělo být bráno jako samozřejmost, že se USA vměšují do záležitostí jiných států a dokonce organizují převraty??

Míra

20. 02. 2021

ROBO

Ví se, že Krym měl autonomii a usiloval roky o samostatnost, kterou mu Ukrajina odmítala. Z čeho soudíš, že Krymčany někdo musel nutit násilím k tomu, aby se v referendu rozhodli patřit k Rusku??

Cože, Rusko napadlo Krym, Abchazii , Jižní Osetii , Dombas.........?? A že o tom ve zprávách nic není?!

K Čečensku:

Putin to řekl natvrdo až letos 26. dubna 2015. CIA podporovala čečenské a kavkazské teroristy už od počátku 90. let. Z neruských zdrojů to zdokumentoval William Engdahl, americký vědec se švédskými kořeny. Už roky žije ve Frankfurtu.

Ty dirty tricks začaly hned poté, co mudžáhidi financovaní CIA a saúdskou špionáží zdevastovali Afghánistán“ a „roku 1989 přiměli sovětskou armádu k odchodu“. Když krátce nato zkolaboval i Sovětský svaz, „začala CIA slídit, kam všude by se ´afghánští Arabové´, které vycvičila, dali předisponovat, aby to ruský vliv v postsovětském euroasijském prostoru oslabilo ještě víc“.

„Společnost Dicka Cheneyho, Halliburton“ si už „počátkem 90. let vyhlédla Ázerbájdžán, Kazachstán a celou kaspickou pánev coby ´další Saúdskou Arábii´ o tržní hodnotě několika tisíc miliard dolarů“. Prvým krokem byl „státní převrat, inscenovaný proti řádně zvolenému prezidentu Ázerbájdžánu Abultazu Elchibejovi, a jeho nahrazení prezidentem, více nakloněným ´nejpolitičtějšímu ropovodu světa´, přepravujícímu ropu z Baku přes Gruzii do Turecka a Středomoří“.

Tehdy z Baku vedl jen „ropovod ještě ze sovětské éry, vedoucí přes čečenskou metropoli Groznyj severně přes ruskou provincii Dagestán do ruského černomořského přístavu Novorossijsk. Prezident Bush senior dal svým starým přátelům v CIA mandát ruský čečenský ropovod zničit a vyvolat na Kavkaze takový chaos, že využít ruský ropovod přes Groznyj žádnou západní ani ruskou společnost ani nenapadne.“

„Vrchním architektem mudžáhidské strategie CIA byl Graham E. Fuller, Bushův starý kolega a někdejší náměstek ředitele Národní špionážní rady CIA.“ Na prahu 90. let popsal kavkazskou strategii CIA takto: „Politika řízeného vývoje islámu a jeho podpory proti nepřátelům fungovala v Afghánistánu proti Rudé armádě perfektně. Té samé doktríny se dá využít i k destabilizaci toho, co z ruské moci ještě zbylo.“

CIA do „operace nasadila i veterána špinavých triků generála Richarda Secorda. Secord založil i krycí společnost CIA, MEGA Oil.“ V 80. letech byl stíhán za „stěžejní roli, již hrál v nezákonných operacích CIA se zbraněmi a drogami Írán-contras“. Už za „vietnamské války se namočil i do opiových transakcí v Laosu“.

Na prahu 90. let byl přesto náměstkem ministra obrany. Teď dal dohromady i „tajnou leteckou společnost, přepravující stovky bin Ládinových mudžáhidů z Afghánistánu do Ázerbájdžánu. MEGA Oil do roku 1993 rekrutovala a vyzbrojila 2.000 mudžáhidů. Z Baku udělali základnu kavkazských teroristických operací CIA.“

Právě jejich rukama „iniciovala i vojenský převrat, který zákonně zvoleného prezidenta Abulfaze Elchibeje svrhl a instaloval Hejdara Alijeva, mnohem povolnější loutku Spojených států“. Z „tajného dokumentu turecké špionáže do londýnských Sunday Times prosáklo, že za převratem stáli ´dva ropní giganti, BP a Amoco, britský, resp. americký, spolu s AIOC (Azerbaijan International Oil Consortium)´.“

„Šéf saúdské špionáže Turki al-Fajsal zajistil, že jeho agent Usáma bin Ládin, vyslaný na prahu afghánské války počátkem 80. let, zverbuje ´afghánské Araby´ rukama své afghánské organizace Maktab al-Khidamat (MAK) do tažení, jež rychle přerostlo v globální džihád. Pentagon a CIA bin Ládinových žoldáků využily coby sil šoku.“ Při „koordinaci muslimských úderů nejenom v Ázerbájdžánu a Čečensku, ale i později v Bosně.“

Právě bin Ládin „přivedl i dalšího Saúda, Ibn al-Chattába, coby velitele či emíra džihádistických mudžáhidů v Čečensku“. Velel jim „ruku v ruce s čečenským kondotiérem Šamilem Basajevem“. Chattáb sice „čečensky uměl sotva pár slov“. „Jak vypadají ruští vojáci a jak je vraždit, však věděl exaktně.“

Čečensko přitom patřívalo k zemím „umírněně apolitické verze islámu“. „Původně reformistické hnutí čečenské rezistence“ začalo „vyznávat džihád či Svatou válku až pod vlivem infiltrace skvěle financovaného a perfektně vycvičeného mudžáhidského terorismu, sponzorovaného Spojenými státy“.

„Mudžáhídské teroristické operace pod Secordovým velením expandovaly rychle do sousedního Dagestánu a Čečenska“. Samotné „Baku změnily v expediční terminál afghánského heroinu pro čečenskou mafii“.

„Bin Ládinova čečenská gerilová kápa Šamil Basajev a Ibn al-Chattáb inkasovala z královského jmění měsíc co měsíc solidní sumičku několika miliónů dolarů.“ Aby „umírněnou čečenskou většinu vytlačila na vedlejší kolej“ - a „Čečensko tak ekonomicky zdecimovala“.

„Špionáž Spojených států měla v čečenském konfliktu dlouhé prsty až do konce 90. let. Podle Yossefa Bodanského, tehdejšího ředitele Pracovní skupiny Kongresu pro otázky terorismu a nekonvenční války, byl Washington aktivně namočen i ´do dalšího džihádu proti Rusku, zaměřeného na podporu a posilování těch nejmilitantnějších protizápadních islamistických sil.´“

„Bodansky celou kavkazskou strategii CIA demaskoval ve své zprávě konstatující, že představitelé vlády Spojených států se ´zúčastnili neformálního setkání v Ázerbájdžánu v prosinci 1999, na jehož pořadu byly speciální programy výcviku a vybavení mudžáhidů z Kavkazu, Střední a Jižní Asie a arabského světa.“ Právě tu Washington – stálo v Bodanského zprávě - přislíbil znásobit jak cílenou „podporu svých muslimských spojenců (hlavně Turecka, Jordánska a Saúdské Arábie)“, tak „soukromých bezpečnostních společností“ americké provenience. A sice – stojí v citované zprávě též – „na podporu islamistickému džihádu na Kavkaze coby prostředku, jenž Rusko gradací násilí a teroru připraví o funkční ropovod“.

Rusko bylo nuceno teror, sponzorovaný CIA, zlomit vojenskou operací, která islamistické podsvětí rozdrtila. Válka si vybrala „masivní daň na lidských životech i destrukci celých měst. Přesná daň čečenského konfliktu, inscenovaného CIA, známa není. Neoficiální odhady sahají od 25.000 do 50.000 zabitých či zmizelých, z velké části civilistů. Ruské ztráty zde podle Výboru matek vojáků činily 11.000. Anglo-američtí ropní magnáti a operativci CIA si mnuli ruce. Měli, co chtěli: svůj ropovod Baku-Tbilisi-Cejhan, obcházející ruský ropovod přes Groznyj.“

Zatímco „čečenští džihádisté pod islamistickým komandem Šamila Basajeva pokračovali v gerilových útocích v Čečensku i mimo ně“, „CIA se nově zaměřila na Kavkaz“. „Basajev byl klíčovou součástí globálního džíhádu CIA od roku 1992,“ kdy „se setkal se v Ázerbájdžánu setkal se saúdským teroristou Ibn al-Chattábem“. Ten „Basajeva dostal do Afghánistánu, kde se sešli s Chattábovým spojencem a saúdským komplicem Usámou bin Ládinem“.

Po návratu do Čečenska začali Chattáb a Basajev - „za peníze saúdské špionáže, odsouhlasené CIA a koordinované přes saúdského velvyslance ve Washingtonu po víc než deset let a blízkého přítele Bushovy rodiny prince Bandára bin Sultána“ – „budovat Mezinárodní islámské brigády (IIB)“. Princi – a pozdějšímu šéfovi saúdské tajné služby – se pak přezdívalo Bandár Bush.

Basajev a Chattáb „do Čečenska importovali saúdské fanatické wahhábity“. Chattáb si dokonce zformoval „vlastní privátní armádu Arabů, Turků a dalších cizinců, nazvanou ´Arabští mudžáhidi v Čečensku´“. Řídil i „paravojenské výcvikové tábory v kavkazských horách Čečenska, drilující Čečence i muslimy ze severokavkazských republik Ruska a ze Střední Asie“.

„´Mezinárodní islámské brigády´, financované Saúdy a CIA, neměly na svědomí jen teror v Čečensku.“ Ale i ten na „rukojmích v moskevském divadle Dubrovka v říjnu 2002 a brutální masakr ve škole v Beslanu v září 2004.“ Jejich zločiny popsal i dokument Rady bezpečnosti OSN z roku 2010. Engdahl z něj v přiloženém originále uvádí i doslovné citace.

„Afghánsko-kavkazská ´teroristická dráha´ al-Kájdy, financovaná saúdskou špionáží, sledovala dva cíle. Jedním byla saúdská snaha rozšířit fanatický wahhábitský džihád do středoasijského regionu bývalého Sovětského svazu. Druhým byl program CIA, zaměřený na destabilizaci postsovětské Ruské federace, jež tehdy kolabovala.“

Engdahl pak připomíná i samu tragédii v severoosetinském Beslanu. 1. září 2002 se tu skupina Basajevových a Chattábových teroristů zmocnila více než 1.100 rukojmích, z toho 777 dětí. Krvavé rozuzlení patu, trvajícího tři dny, zmařilo životy 334 rukojmích, z toho 186 dětí. Značná část dalších rukojmí utrpěla zranění. Jiná beze stopy zmizela.

„Propagandistická mašinérie Washingtonu, od Rádia Svobodná Evropa přes New York Times až po CNN, za Beslan démonizovala Putina.“ „Místo aby se zaměřila na vazby Basajeva na al-Kájdu a saúdskou špionáž. To by však pozornost světa obrátilo k intimním vazbám mezi rodinami prezidenta USA George W. Bushe a saúdských miliardářů bin Ládinů.“

astor

20. 02. 2021

ty dva státní bankroty mluví především o naivitě tehdejšího sovětského a ruského vedení, to datum je období "pomoci" Západu této zemi. Putin tuto pomoc radikálně přerušil ku prospěchu země. A není nic ošidnějšího než hrubé ekonomické ukazatele, jsou to jen čísla, která nic nevypovídají o skutečné kupní síle obyvatelstva a stavu společnosti.

ROBO

20. 02. 2021

astor
No ja myslím že ty dva státní bankroty ( 1989 ;. 1998) celkem mluví za vše a snad už stačí ne ? Současný pád Rublu na historické minimimum taky svědčí o tom jak to ten diletant z Kremlu úspěšně vede . A to ten lempl sedi na největším světovým nerostným bohatství .
Jinak tyto mafiansko - diktátorské režimy jako je Severní Korea , Kuba , Rusko , Venezuela ....... samozřejmě nemohou z podstaty věci dá zkrachovat . Lidi můžou klidně chcipat hlady ale vládní fašistická garnitura vždy bude držet národ na krutý uzdě .
Naopak už 30 let neustále od vás slyšíme jak se náš prohnilej západ ritti do dekadentního krachu . Ale ono nějak stále nic a nic a nic a nic a nic a nic .................

astor

20. 02. 2021

Již před deseti letyvplakali různí proroci nad zoufalou situací ruského národa, na bídu hmotnou i mravní, že už je jen otázkou času, kdy se ten kolos na hliněných nohách svalí a zůstane z něj jen hromada bláta....:grinning: A ono, řečeno slovy jednoho českého písničkáře,"ono ne a ne a ne"... To musí být pro četné rusofóby velmi frustrující. A jak vidim, i je.... :grinning::grinning::grinning:

ROBO

20. 02. 2021

Míra
Protiruská kampaň jela naplno
------------------------------------------
Co to plácáš za nesmysli . Tady nikdo žádnou protiruskou kampan nevidí , protože neexistuje . To je jen výmysl toho fašouna z Kremlu aby se udržel u koryta a straší tím celej národ .
Přitom celýmu západu včetně nás , je celý zbídačelý a skoro rozkradený Rusko (hlavně vinou Putlerovo přisluhovačů ) úplně na háku . Tu ropu nám vždycky rádi nahrnou , aby nechcíply hlady a nic jinýho neumí . Samožřejmě ještě zbraně 2.kategorie pro mémě náročné zákazníky a na těch moc nevydělají .
Kdybyste vy , Ruský vodkou vylitý palice konečně přestali brečet a fňukat jak starý doroty , že vás nikdo na světě nemá rád a konečně začali kromě válčení něco smysluplnýho dělat tak na vás svět taky změní názor .
Jediný pocit který Rusáci u nás v civilizovaném světě probouzí , je v lepším případě lhostejnost a nezájem . V horším případě opovržení , za svou diktaturu , pronásledování a vraždění těch Rusů co s Putinovským svinstvem bytˇ jen nesohlasí .
------------------------------------------
Které okolní země jsou sužovány Ruskou agresí?
----------------------------------------------------------------------
Když otevřeš svoje rudý bolševicý oči tak uvidíš že se před ním klepou strachy všichni sousedi a včetně loajálních jako např. Běloruska či Arménie .
Těch napadenejch zemí v oklí se ti zdá málo ????? Krym, Abchazie , Jižní Osetie , Dombas.........
Jejich kontingenty zelených mužíků jsou pověstné po celém světě . Masakrování civilního obyvatelstva v Sýrii a hlavně Čečně už svým sadismem překonávají hravě i ty Hitlerovské . Holt fašouni se nemění .
Když tady tupě meleš o právu Krymčanů na samostatnost (které samozřejmě po anexi Ruskem a pod hlavněmi kulometů nemá absolutně žádné právní opodstatnění) , kde je právo Čečenců? Ty byli a stále jsou pouze kvůli touze po nezávislosti na barbarské Rusku extrémně a krutě zmasakrováni Putlerem a jeho dosazeným sadistickým a zvráceným úchylem Kadyrovem .
Krymčanům se narozdíl od nich absolutně nic zlého nedělo .

Míra

20. 02. 2021

Mark

Je to tak jak píše astor. Protiruská kampaň jela naplno už před olympiádou v Soči. Nějakou shodou okolností Majdan na Ukrajině vypukl zrovna v době olympiády. To je ale náhodička co?
Které okolní země jsou sužovány Ruskou agresí?
Chceš tvrdit, že to Rusko spustilo převrat na Ukrajině? Máš nějaké důkazy?
Krymčani se neměli právo rozhodovat ze své vůle, ale měli se rozhodovat podle toho, co si přeje USA a její satelitní lokajské státy?

Jestliže je Navalný placen a úkolován z ciziny, tak je to vlastizrádce a ne opoziční politik.
Navalny je pravomocně odsouzený za podvody, ktrých se dopustil.

astor

19. 02. 2021

Mark
To je omyl. Všechno začalo po nástupu Putina k moci. Respektive zhruba rok a něco, když začal vypoklonkovávat americké podnikatele z Ruska, domácím oligarchům šlápl na krk a začal konsolidovat tu spoušť, kterou po sobě zanechali Gorbačov a Jelcin se svojí demokracií diktovanou po bolševicku seshora.. Západ tehdy pochopil, že Rusko nikdy nebude hrát podle jeho not a že si zachová nezávislost ať to stojí, co to stojí.

Mark

19. 02. 2021

Míra
Ta vaše" protiruská kampaň vedená korporatními médií" začala až ruskou agresí k okolním zemím , zejména Ukrajině anexi Krymu a podpoře bojů na východě Ukrajiny.
Provokace Navalnyi , Skripal? Co to je za nesmysl. Takže když Navalnyi politickými prostředky bojuje proti ruskému systémů, Putinovi atd. ,tak je provokatér? To je jak kdybychom řekl, že Okamura je provokatér jen proto,že má jiné politické cíle než jsou mé představy a že musí být rozhodně placený Ruskem. Skripal .... nepovedená akce amaterských profesionálů.

Míra

19. 02. 2021

Mark

Nikdo nemá zájem o konflikt s Ruskem?

A důkazem toho má být protiruská kampaň vedena korporátními médii a provokace typu Navalny a Skripal??

občan

19. 02. 2021

astor
Hezky popsané. Staří spojenci pomáhají dalším spojencům, kteří se svými "dobrovolníky" bojovali proti tehdejšímu SSSR. Ono je dobré se zamyslet nad touto problematikou i z jiné strany, ale zde se spojili státy aktivně zapojené ve válce, kterou nazývali "Tažení proti komunismu".

Mark

19. 02. 2021

astor
Asi Vám uniklo,že se píše rok 2021. Ve skoro celé Evropě se poněkud dost změnily poměry ,snad krom Ruska. Nikdo nemá zájem o konflikt s Ruskem. Air policing je důležitý i z jiných důvodu,než jen ukázání Rusku "jsme tady,nic nezkoušejte".

astor

19. 02. 2021

Není to hezké, až nostalgicky? Staří spojenci z tažení proti SSSR opět spolu proti starému nepříteli... Nejedna slza ukápne z oka.... Snad bse jim to zadržení Ruska podaří lépe než v červnu roku 1941.

Přidat komentář